Господарський суд кіровоградської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
12 липня 2024 рокуСправа № 912/1674/24
Суддя Господарського суду Кіровоградської області Бестаченко О.Л., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 (далі - гр. ОСОБА_1 ) від 05.07.2024 № б/н, ІПН 2249424828, АДРЕСА_1 ,
про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця,
ВСТАНОВИВ:
Заявниця звернулася до Господарського суду Кіровоградської області із заявою на підставі ч. 2 ст. 115 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) з вимогою відкрити провадження з приводу неплатоспроможності фізичної особи.
Розглянувши зазначену заяву, господарський суд дійшов висновку, що така заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
За ч. 1 ст. 2 КУзПБ - провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законами України.
Господарський суд залишає без руху заяву про відкриття провадження у справі з підстав, передбачених статтею 174 ГПК України, з урахуванням вимог цього Кодексу (ч. 3 ст. 37 КУзПБ).
Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України - в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Статтями 162, 164 ГПК України та ст. 116 КУзПБ визначено вимоги щодо оформлення позовної заяви (заяви) та комплектність документів, які повинні додаватися до неї.
У відповідності до вимог п. 8, 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява, зокрема, повинні містити:
- перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви;
- попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи.
Разом з тим, як вбачається зі змісту заяви гр. ОСОБА_1 зазначеної інформації в заяві не викладено. Не містять відомостей, визначених в п. 8, 9 ч. 3 ст. 162 ГПК України, також додані до заяви документи.
Суддя зазначає, що в заяві гр. ОСОБА_1 не зазначено передбаченого ч. 2 ст. 116 КУзПБ переліку документів, які додаються до заяви.
Зокрема, у заяві вказано, що до неї додано:
1. декларації_Реуцька.pdf.
2. документи ак_Реуцька.pdf.
3. кредитні договори_Реуцька.pdf.
4. особисті_Реуцька.pdf.
5. процесуальні_Реуцька.pdf.
Однак це не перелік документів, а назви доданих до заяви електронних файлів. У кожному з цих файлів містяться певний контент (тексти в електронному вигляді, копії з оригіналів паперових документів, паперові копії електронних документів, коментарі, роздруківки сайтів тощо).
Відповідно до ст. 115 КУзПБ - провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця може бути відкрито лише за заявою боржника.
Боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:
2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов`язань упродовж двох місяців;
3) у боржника відсутнє майно, на яке може бути звернено стягнення, а здійснені виконавцем відповідно до Закону України "Про виконавче провадження" заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними;
4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов`язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).
До складу грошових вимог, у тому числі щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), не включаються неустойка (штраф, пеня) та інші фінансові санкції.
За правилами ч. 1-3 ст. 116 КУзПБ - заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність подається боржником за наявності підстав, передбачених цим Кодексом.
У заяві про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, зокрема, зазначається номер паспорта боржника, а також виклад обставин, що стали підставою для звернення до суду.
До заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, зокрема, додаються:
3) конкретизований список кредиторів і боржників із зазначенням загальної суми грошових вимог кредиторів (боржників), а також щодо кожного кредитора (боржника) - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті), суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов`язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов`язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;
8) відомості про всі наявні рахунки/електронні гаманці боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках, електронних гаманцях;
14) інші документи, що підтверджують наявність підстав, визначених статтею 115 цього Кодексу.
В порушення вимог ч. 2, 3 ст. 116 КУзПБ у заяві боржника не зазначено відомостей та не додано належних доказів, що підтверджують обставини, викладені у вказаній заяві, та наявність підстав, визначених ст. 115 КУзПБ, зокрема:
- не зазначено номер паспорта боржника;
- не надано належний конкретизований список кредиторів із зазначенням щодо кожного кредитора окремо загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов`язанням та суми неустойки (штрафу, пені), строк виконання якої настав, оскільки наданий заявницею список не містить у собі загальної суми заборгованості по кожному кредитору окремо;
- не надано належних доказів (договорів, квитанцій, банківських виписок тощо), що підтверджують суми грошових вимог кредиторів (заборгованості за основним зобов`язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов`язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором.
Заявниця зазначає, що у неї наявна заборгованість перед 3 кредиторами (1 банком та 2 макрофінансовими установами), проте до матеріалів заяви гр. ОСОБА_1 додано лише:
- акцепт пропозиції на укладення угоди про надання кредиту від 14.01.2020 № 491018118 та додаток № 1 до Угоди про надання кредиту від 14.01.2020 № 491018118, що укладено між гр. ОСОБА_1 та АТ "Альфа-Банк";
- договір факторингу від 18.05.2021 № 18-05/21 та додаток № 1 до нього, що укладено між ТОВ "Фінансова компанія Флексіс" та ТОВ "Вердикт Капітал";
- договір відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 10.01.2023 № 10-01/2023 та витяг з додатку № 1 до нього, що укладено між ТОВ "Вердикт Капітал" та ТОВ "Коллект Центр";
- договір позики від 21.12.2019 № UP0678243, що укладено між гр. ОСОБА_1 та ТОВ "Укрпозика".
В той час відповідно положень ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною 2 ст. 91 ГПК України встановлено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього.
Суддя звертає увагу заявниці, що ксерокопії, які додаються до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність мають бути зручними для читання та мати належний рівень контрастності зображення.
Не вбачається за можливе встановити точний та повний зміст акцепту пропозиції на укладення угоди про надання кредиту від 14.01.2020 № 491018118 та додаток № 1 до Угоди про надання кредиту від 14.01.2020 № 491018118, що укладено з АТ "Альфа-Банк", оскільки текст розмитий та не піддається читанню.
В той же час, додані гр. ОСОБА_1 до заяви договір факторингу від 18.05.2021 № 18-05/21 містить тільки 1, 10 та 11 сторінку, а договір відступлення (купівлі-продажу) прав вимоги від 10.01.2023 № 10-01/2023 містить тільки 1 та 11 сторінку, тобто відсутні всі пункти договорів, на підставі яких можливо встановити суми грошових вимог кредиторів, підстав виникнення зобов`язань, а також строку їх виконання.
Крім того інших доказів наявності правовідносин із зазначеними гр. ОСОБА_1 кредиторами, а саме - АТ "Таскомбанк" не надано.
Суддя звертає увагу, що наявність лише договорів не підтверджує факт наявності кредиторської заборгованості, її суми та правової природи, а надана заявницею роздруківка з сайту Українського бюро кредитних історій не може бути належним, допустимим та достатнім доказом, що підтверджує обставини про суми грошових вимог кредиторів (заборгованості за основним зобов`язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстави виникнення зобов`язань, а також строку їх виконання згідно із договором.
Гр. ОСОБА_1 також стверджує, що нею проводилась досудова робота в частині складання запитів до кредиторів, з вимогою надати їй інформацію про стан справ по кредитам і позикам.
З листа-відповіді ТОВ "Вердикт капітал" від 24.05.2024 № 1-8562 вбачається, що у товариства перед гр. ОСОБА_1 відсутні фінансові претензії, оскільки право вимоги за договором від 10.01.2023 № 10-01/2023 йому вже не належить, запропоновано звернутись до нового кредитора - ТОВ "Коллект Центр" з метою отримання копій документів та інформації про заборгованість.
З листа-відповіді ТОВ "Коллект Центр" від 25.05.2024 № 450-05/24 вбачається, що договір факторингу, який передував договору від 10.01.2023 № 10-01/2023 у розпорядженні товариства не перебуває. У разі отримання товариством первинних бухгалтерських документів за договором кредиту від 08.08.2019 № 491008960, копії таких документів будуть надіслані гр. ОСОБА_2 .
З листа-відповіді АТ "Таскомбанк" від 21.06.2024 № 15930/70.2.1 вбачається, що укладений між гр. ОСОБА_1 кредитний договір від 03.12.2019 № 7352822_RESTRUCT станом на 12.06.2024 є діючим, отримання копії такого договору надається банком на платній основі.
З листа-відповіді ТОВ "Юридична компанія "Дія-Актив" (попереднє найменування - ТОВ "Укрпозика") вбачається надання гр. ОСОБА_1 запитуваної копії договору № UP0678243 з додатками.
Інших відповідей на адвокатські запити матеріали заяви не містять. Також відсутні докази звернення гр. ОСОБА_1 до нового кредитора за Договором кредиту від 08.08.2019 № 491008960 ТОВ "Коллект центр" у період після 25.05.2024 по 05.07.2024, а також до АТ "Таскомбанк" з метою отримання копії кредитного договору від 03.12.2019 № 7352822_RESTRUCT, зокрема, на платній основі.
Таким чином, матеріали заяви не містять належних та допустимих доказів вжиття заходів для отримання відповідних доказів гр. ОСОБА_1 самостійно, зокрема, шляхом звернення до банківської установи, в порядку передбаченому Правилами зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, затверджених постановою Правління Національного банку України від 14.07.2006 № 267.
Отже, твердження гр. ОСОБА_1 про неможливість подання до суду копій договорів не свідчить про наявність обставин, що об`єктивно не залежали від неї, адже заявниця була стороною цих договорів і мала можливість, як сторона договору, надати їх до суду.
На виконання п. 4, 6 ч. 3 ст. 116 КУзПБ гр. ОСОБА_1 додано опис майна боржника від 05.07.2024, в якому зазначено про наявність права власності на 3/4 квартири за адресою: АДРЕСА_2 . Інше зареєстроване майно відсутнє.
Надана до матеріалів заяви відповідь Територіального сервісного центру МВС № 5342 на запит від 20.02.2024 № б/н, відповідно до якої за гр. ОСОБА_1 станом на 20.02.2024 транспортні засоби на праві особистої власності зареєстрованим не значаться, не є належними доказами наявності/відсутності рухомого майна, оскільки рухомим майном можуть бути не тільки транспортні засоби, а гроші, валютні цінності, цінні папери, майнові права та обов`язки.
В той час, належними доказами наявності/відсутності рухомого майна, що перебуває у заставі (іпотеці) або є обтяженим в інший спосіб є відповідний витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна.
Крім того згідно п. 8 ч. 3 ст. 116 КУзПБ до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додаються відомості про всі наявні рахунки/електронні гаманці боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках, електронних гаманцях.
Суддя зазначає, що гр. ОСОБА_1 у своїй заяві вказує про наявність у неї 3 відкритих банківських рахунків та до заяви додала: довідку АТ КБ "Приватбанк" від 11.06.2024 № SLDG2JALHVG0L3QE з даними по рахункам: IBAN: НОМЕР_1 (угода № SAMDN87000741665340 від 16.05.2014), № НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 (IBAN: НОМЕР_7 , угода № SAMDN50ОТС002990944 від 07.04.2010), № НОМЕР_8 (IBAN: НОМЕР_9 , угода № SAMDNWFС00059459323 від 30.04.2020).
Заявниця зазначає, що залишок грошових коштів на 3 банківських рахунках складає - (- 9 472,99 грн), однак згідно довідки АТ КБ "Приватбанк" від 11.06.2024 №SLDG2JALHVG0L3QE залишок грошових коштів на вказаних банківських рахунках складає 64,66 грн.
Крім того гр. ОСОБА_1 зазначає, що не може надати виписку із АТ "ПУМБ", у зв`язку з продажем кредиту. Доказів на підтвердження повідомлених обставин, зокрема, звернення до АТ "ПУМБ", отримання відмови у наданні виписки, матеріали заяви гр. ОСОБА_1 не містять.
Також суддя звертає увагу, що до заяви додано світлокопію електронного пенсійного посвідчення гр. ОСОБА_1 , яку видано АТ "Ощадбанк".
Положеннями ст. 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.
Частиною 4 ст. 44 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду видають пенсійні посвідчення. Видача пенсійного посвідчення для пенсіонерів здійснюється безоплатно. Порядок видачі, зразок та форма пенсійного посвідчення затверджуються правлінням Пенсійного фонду.
Постановою правління Пенсійного фонду України 03.11.2017 № 26-1 затверджено Порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, який визначає механізм оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії (далі - Порядок № 26-1).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 26-1 пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення (додаток 1) особи, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії.
Пенсійні посвідчення виготовляються у паперовій формі згідно зі зразком та описом бланка пенсійного посвідчення, наведеними у додатку 2 до цього Порядку, або у вигляді платіжної картки, яка одночасно є пенсійним посвідченням, містить графічну та електронну інформацію про власника, ключі кваліфікованого електронного підпису (далі - електронне пенсійне посвідчення).
Пунктом І розділу IV Порядку № 26-1 визначено, що виготовлення електронного пенсійного посвідчення здійснюється банком, у якому одержувачем відкрито рахунок для виплати пенсії.
Однак в заяві не зазначено та не надано доказів щодо відкритого/відкритих рахунку/рахунків в АТ "Ощадбанк", яким було видано електронне пенсійне посвідчення.
Таким чином, інші відомості про всі наявні рахунки/електронні гаманці боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках, електронних гаманцях, до заяви не додані.
Суддя звертає увагу, що виконання вимог п. 8 ч. 3 ст. 116 КУзПБ, повинно здійснюватися шляхом формулювання заявником вичерпного переліку відповідних рахунків та їх реквізитів, сум грошових коштів на таких рахунках. Також слід зазначати, що інші рахунки в банках та інших фінансово-кредитних установах в Україні та за кордоном у заявника відсутні.
Пунктом 3 ч. 2 ст. 116 Кодексу встановлено, що у заяві про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність зазначається виклад обставин, що стали підставою для звернення до суду.
Отже, звертаючись до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізична особа повинна зазначити конкретні (а не загальновідомі) обставини, які безпосередньо вплинули на заявника та вказують на настання загрози його неплатоспроможності (у визначений зобов`язанням строк або в майбутньому), та надати на підтвердження зазначеного відповідні докази.
Також до матеріалів справи заявницею не надано документів, що підтверджують викладені у заяві обставини, зокрема, щодо:
- витрачання коштів, отриманих від кредиторів, перед якими наявна заборгованість згідно з поданим деталізованим списком кредиторів (на що були витрачені отримані від кредиторів кошти з моменту отримання кредиту до дати звернення до суду);
- джерел, за рахунок яких заявниця планувала повертати отримані в позику кошти, укладаючи договори позики (кредиту);
- здійснення платежів, пов`язаних з утриманням майна.
Крім того, разом із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржник зобов`язаний подати пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів) (ч. 4 ст. 116 КУзПБ).
Так, план реструктуризації боргів може містити інформацію щодо черговості задоволення вимоги кредиторів із зазначенням їх розміру та дати; інформації про майновий стан боржника за результатами проведених заходів з виявлення та складання опису майна боржника (проведення інвентаризації); інформацію про всі доходи боржника, у т. ч. доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів; розмір суми, яка щомісяця буде виділятися для погашення вимог кредиторів; вимоги кредиторів до боржника, які будуть прощені (списані) у разі виконання плану; розмір суми, яка щомісяця залишатиметься боржнику на задоволення побутових потреб (не менше прожиткового мінімуму на боржника та на кожну особу, яка перебуває на його утриманні) тощо. План реструктуризації боргів може містити положення про: реалізацію в процедурі реструктуризації боргів частини майна боржника, у т. ч. того, що є предметом забезпечення, черговість, строки реалізації такого майна та кошти, які планується отримати від його реалізації; зміну способу та порядку виконання зобов`язань, у т. ч. розміру та строків погашення боргів; відстрочку чи розстрочку або прощення (списання) боргів чи їх частини; виконання зобов`язань боржника третіми особами, зокрема шляхом укладення договору поруки, гарантії та інших правочинів згідно з цивільним законодавством; інші заходи, спрямовані на покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів. (ст. 124 КУзПБ).
Однак доданий до заяви план реструктуризації боргів гр. ОСОБА_1 не містить інформації щодо заходів, спрямованих на покращення майнового стану боржника та задоволення вимог кредиторів, не містить інформацію щодо черговості задоволення вимог кредиторів із зазначенням їх розміру та дати протягом 5 років.
Верховний Суд у постанові від 26.05.2022 у справі № 903/806/20 сформулював принцип добросовісної поведінки боржника - фізичної особи, за яким право на звільнення від боргів та відновлення платоспроможності у судових процедурах неплатоспроможності фізичної особи набуває лише добросовісний боржник, який не за своїм неправомірним умислом потрапив у стан неплатоспроможності, сумлінно виконує обов`язки боржника та не приховує обставин, що можуть вплинути на розгляд справи чи задоволення кредиторських вимог, при цьому демонструє дієве прагнення до компромісу з кредиторами щодо умов реструктуризації боргів та в межах об`єктивних можливостей вживає заходів до задоволення їх вимог. Саме такий боржник реалізує право ініціювати провадження у справі про власну неплатоспроможність не на шкоду кредиторам, а для досягнення легітимної мети цього провадження - соціальної реабілітації добросовісного боржника за спеціальною судовою процедурою шляхом реструктуризації заборгованості та/або звільнення від боргів задля відновлення його платоспроможності.
КУзПБ покладає на боржника обов`язки:
- повідомити про обставини, що стали підставою для звернення до суду (п. 3 ч. 2ст. 116 КУзПБ), отже обґрунтувати природу і причини неплатоспроможності, надати інформацію щодо витрачання коштів, отриманих від кредитора (кредитодавця, позикодавця), та/або щодо руху основних активів з часу виникнення зобов`язань перед кредиторами тощо;
- надати повну і достовірну інформацію про власний майновий стан та членів його сім`ї, щодо розміру та джерел доходів (п. 4-11 ч. 3 ст. 116 КУзПБ), тому у разі необхідності і додаткові пояснення чи документи на підтвердження належного виконання цих вимог;
- подати проєкт плану реструктуризації боргів та співпрацювати з керуючим реструктуризацією і зборами кредиторів при погодженні його змісту (ч. 4 ст.116, ч. 7 ст.126 КУзПБ);
- повністю погасити окремі види заборгованості до затвердження судом плану реструктуризації боргів боржника (ст. 125 КУЗПБ);
- погашати вимоги кредиторів згідно з умовами плану реструктуризації боргів у разі його затвердження (ч. 1 ст. 128 КУзПБ).
Як зазначено у пунктах 69-70 постанови Верховного Суду в складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16.12.2021 по справі № 910/8306/20, законодавець визначив саме процедуру реструктуризації боргів як пріоритетну, яка є найбільш оптимальним варіантом закінчення справи про неплатоспроможність як для фізичної особи боржника, так і для кредиторів, оскільки там відбувається відновлення платоспроможності та більш повно погашаються борги боржника. І тільки за умови добросовісності громадянина, інститут неплатоспроможності фізичної особи може стати дієвим механізмом. При цьому для боржника-фізичної особи він дозволить зберегти та акумулювати активи для відновлення платоспроможності, а для кредитора - стане гарантією повернення заборгованості. Метою і завданням процедури реструктуризації боргів, зокрема, є забезпечення розгляду кредиторами розробленого боржником проекту плану реструктуризації боргів для відновлення його платоспроможності. При цьому такий документ слід вважати закономірними очікуваннями кредиторів, як в частині його розгляду, так і в період його реалізації, коли має місце фактичне погашення їх вимог в межах процедури реструктуризації.
Згідно з п. 11 ч. 3, ч. 5 ст. 116 КУзПБ до заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність додаються декларації про майновий стан боржника за формою, затвердженою державним органом з питань банкрутства. Декларація про майновий стан подається боржником за три роки (за кожен рік окремо), що передували року подання до суду заяви про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Боржник також подає декларацію про майновий стан за рік, в якому подається заява про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, станом на перше число місяця, що передує місяцю подання заяви до суду.
При цьому, заявниця звертаючись до суду 05.07.2024 подала декларацію про свій майновий стан у справі про неплатоспроможність станом на 01.06.2024, що є порушенням вищезазначеної норми.
Крім того, при зазначенні в деклараціях відомостей про членів своєї сім`ї, гр. ОСОБА_1 повинна враховувати також і п. 9 приміток до затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 21.08.2019 № 2627/5 форми Декларації про майновий стан боржника у справі про неплатоспроможність, згідно з яким боржник за розділами декларації зазначає всю інформацію про членів сім`ї, яка йому відома та яку він може отримати з офіційних джерел (правовстановлювальні документи, відповідні державні реєстри). Якщо член сім`ї не надав боржнику інформацію і така інформація не може бути отримана ним з офіційних джерел, у відповідному рядку декларації зазначається "Член сім`ї не надав інформацію".
Тому у разі зазначення в відповідних рядках декларацій про те, що "Член сім`ї не надав інформацію", заявник має надати докази звернення до відповідних офіційних джерел щодо отримання інформації про членів сім`ї, яка необхідна для заповнення розділів декларацій про майновий стан боржника у справі про неплатоспроможність, зокрема звернення до державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, органів, які здійснюють реєстрацію транспортних засобів, повітряних, морських, річкових суден, спеціальної техніки, іншого цінного рухомого майна, об`єктів інтелектуальної власності, випусків цінних паперів, отримання відомостей з відкритих державних реєстрів (джерел) щодо зазначеного майна та нематеріальних активів, інформації з державного реєстру обтяжень рухомого майна тощо.
Як вбачається із доданих до заяви декларації про майновий стан боржника за 2021-2024 роки, заявником у відповідних рядках декларацій розділах ІІ-ХIV відмічено: "Члени сім`ї інформації не надали".
До заяви додано інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо боржника та частково зазначених членів сім`ї боржника.
Водночас, заявником не додано доказів звернення до відповідних офіційних джерел щодо отримання інформації про членів сім`ї, яка необхідна для заповнення розділів ІІ-ХIV декларацій про майновий стан боржника у справі про неплатоспроможність, зокрема доказів отримання інформації з державного реєстру обтяжень рухомого майна, звернення до органів, які здійснюють реєстрацію транспортних засобів, повітряних, морських, річкових суден, спеціальної техніки, іншого цінного рухомого майна, об`єктів інтелектуальної власності, отримання відомостей з відкритих державних реєстрів (джерел) щодо зазначеного майна та нематеріальних активів, тощо.
Такі реєстри та інформація знаходяться, зокрема, але не вичерпно на таких ресурсах:
- https://data.gov.ua/dataset/06779371-308f-42d7-895e-5a39833375f0 (Відомості про транспортні засоби та їх власників);
- https://e-driver.mvs.gov.ua/login (Кабінет водія);
- https://ukrpatent.org/uk/articles/bases2 (Бази даних та інформаційно-довідкові системи щодо охорони інтелектуальної власності);
- https://data.gov.ua/dataset/d3aee671-a29b-494e-877f-29f78a3e4581/resource/99f84a43-f4a2-488f-907f-f9435dd9471a (Державний судновий реєстр України);
- https://avia.gov.ua/state-civil-aircraft-register-of-ukraine/ (Державний реєстр цивільних повітряних суден України);
- https://data.gov.ua/dataset/6698a32c-560c-40ad-bdc9-f6ee0b2abc3a (Державний реєстр технічних засобів для агропромислового комплексу України);
- https://data.gov.ua/dataset/0ec928d3-8657-4628-aca8-73b8e4078daa (Державний реєстр свідоцтв про реєстрацію авторського права на твір);
- Державний реєстр обтяжень рухомого майна.
Таким чином, зміст заяви гр. ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст. 115-116 КУзПБ.
За таких обставин, зазначена заява не може бути прийнята до розгляду та підлягає залишенню без руху до виправлення недоліків та подання суду відповідних доказів.
Керуючись ст. 2, 9, 37, 113, 115-116 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 74, 162, 164, 174, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, суддя
УХВАЛИВ:
1. Заяву від 05.07.2024 № б/н гр. ОСОБА_1 про неплатоспроможність боржника - фізичної особи або фізичної особи - підприємця без руху.
2. Встановити гр. ОСОБА_1 строк усунення виявлених недоліків при поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство - десять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
3. Встановити спосіб усунення недоліків шляхом надання суду: письмових відомостей із зазначенням щодо наявності у заявниці або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, засвідчені копії яких додано до позовної заяви; письмово викладеного попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які заявник поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; інформації про номер паспорта заявниці; переліку документів, що додані до заяви від 05.07.2024 № б/н; конкретизованого списку кредиторів із зазначенням щодо кожного кредитора окремо загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов`язанням та суми неустойки (штрафу, пені), строк виконання якої настав; відомостей про всі наявні рахунки/електронні гаманці боржника (у тому числі депозитні рахунки), відкриті в банках та інших фінансово-кредитних установах, небанківських надавачах платіжних послуг, емітентах електронних грошей в Україні та за кордоном, їх реквізити, із зазначенням сум грошових коштів на таких рахунках, електронних гаманцях, або про їх відсутність; доказів, що підтверджують наявність/відсутність рухомого майна, що належить на праві власності боржнику, а також перебуває у заставі (іпотеці) або є обтяженим в інший спосіб (витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна); копій документів, що підтверджують викладені у заяві обставини ((зокрема, щодо: витрачання коштів, отриманих від кредиторів, перед якими наявна заборгованість згідно з поданим деталізованим списком кредиторів (на що були витрачені отримані від кредиторів кошти з моменту отримання кредиту до дати звернення до суду); джерел, за рахунок яких заявник планував повертати отримані в позику кошти, укладаючи договори позики (кредиту); здійснення платежів, пов`язаних з утриманням майна)); пропозиції щодо реструктуризації боргів (проект плану реструктуризації боргів) з урахуванням вимог КУзПБ (інформації про всі доходи/витрати боржника, у тому числі доходи, які боржник розраховує отримати протягом процедури реструктуризації боргів); декларації про майновий стан гр. ОСОБА_1 у справі про неплатоспроможність за червень 2024 року; докази звернення до відповідних офіційних джерел щодо отримання інформації про членів сім`ї, яка необхідна для заповнення розділів ІІ-ХIV декларацій про майновий стан боржника у справі про неплатоспроможність, зокрема звернення до органів, які здійснюють реєстрацію транспортних засобів, повітряних, морських, річкових суден, спеціальної техніки, іншого цінного рухомого майна, об`єктів інтелектуальної власності, отримання відомостей з відкритих державних реєстрів (джерел) щодо зазначеного майна та нематеріальних активів, інформації з державного реєстру обтяжень рухомого майна.
4. Роз`яснити гр. ОСОБА_1 , що у разі невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали заява вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає оскарженню.
Копію ухвали надіслати ОСОБА_1 до електронного кабінету в системі "Електронний суд".
Ухвалу підписано 12.07.2024.
Суддя О.Л. Бестаченко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120340839 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Бестаченко О.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні