ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" липня 2024 р. Справа № 922/1853/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Байбака О.І.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична компанія" (адреса: 03189, м. Київ, вул. Рудницького Степана, буд. 2, корп. Б; код ЄДРПОУ 43702983) до Державного підприємства "Хлібна база № 85" (адреса: 64703, Харківська обл., Ізюмський р.-н, м. Барвінкове, вул. Київська, буд. 2; код ЄДРПОУ 22675081) про стягнення 322580,36 грн. без виклику учасників справи
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична компанія" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Державного підприємства "Хлібна база № 85" (далі - відповідач) 322580,36 грн, з яких:
304878,93 грн - сума боргу;
8771,88 грн - інфляційних втрат;
8929,55 грн - 3% річних.
Позов обґрунтовано з посиланням на порушення відповідачем умов укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії № 12/02/2023-К від 12.02.2023 щодо своєчасного та повного проведення розрахунків за спожиту електричну енергію.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 29.05.2024 відкрито провадження у справі № 922/1853/24; справу постановлено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін, за наявними в справі матеріалами; запропоновано відповідачу подати відзив на позов в п`ятнадцятиденний строк з дня отримання даної ухвали; встановлено позивачу строк для подання відповіді на відзив протягом п`яти днів з дня отримання відзиву на позов; встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь протягом п`яти днів з дня отримання відповіді на позов.
Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Згідно з вимогами п. п. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема, є день вручення судового рішення під розписку, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Позивач та відповідач мають електронні кабінети в підсистемі Електронний суд.
З метою повідомлення про відкриття провадження у справі та надання сторонам можливості реалізувати власні процесуальні права, судом направлено копію ухвали від 29.05.2024 до їх електронних кабінетів, про що свідчать залучені до матеріалів справи довідки (а. с. 95-96).
З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення сторін про розгляд справи, а останні в розумінні положень ст. ст. 120, 242 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.
В процесі розгляду справи відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позов у порядку та строк, встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 29.05.2024.
Розглянувши подані на розгляд суду матеріали справи, суд визнає їх достатніми для прийняття судового рішення по суті спору.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.
Як свідчать матеріали справи, 12.02.2023 між позивачем, як постачальником, та відповідачем, як споживачем укладено договір про постачання електричної енергії № 12/02/2023-К (далі за текстом договір; а. с. 19-30), за змістом якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору (п. 2.1).
Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.2 договору).
Відповідно до п. 5.3 договору розрахунковим періодом є календарний місяць.
На підставі п. 5.5 договору оплата здійснюється споживачем у строки, визначені у додатку № 2 до цього договору.
За змістом п. 6.2 договору споживач зобов`язується забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.
Згідно з п. 2.1 додатку № 2 до договору (далі за текстом додаток № 2, а. с. 32-34) споживач здійснює оплату електричної енергії за базовим тарифом + тосп+ цп, що встановлені у п. 1.1 цього додатку, за наступним графіком:
перший платіж до 26-го числа місяця, що передує місяцю поставки електричної енергії в обсязі ? вартості обсягу електричної енергії (з ПДВ), що передається згідно з заявкою відповідно до п. п. 9 п. 6.2 договору з використанням базового тарифу, визначеного відповідно до п. 1.1 цього додатку;
другий платіж до 16-го числа місяця поставки в обсязі ? вартості обсягу електричної енергії (з ПДВ), що передається згідно з заявкою відповідно до п. п. 9 п. 6.2 договору з використанням базового тарифу, визначеного відповідно до п. 1.1 цього додатку.
Споживач самостійно здійснює розрахунок розмірів вищезазначених платежів без надання постачальником окремих відповідних рахунків.
Згідно з п. 2.4 додатку № 2 остаточний платіж по фактичному споживанню з використанням фактичної ціни здійснюється протягом 3 (трьох) робочих днів з моменту надання постачальником сканованої копії акту постачання-прийняття електричної енергії відповідно до п. 5.12 договору.
У п. 4 додатку № 2 сторони узгодили, що оплата послуг з розподілу здійснюється наступним чином: споживач здійснює плату за послугу з розподілу електричної енергії оператору системи розподілу через постачальника. Порядок здійснення вказаної плати визначається сторонами шляхом підписання додаткової угоди до договору.
Пунктом 5.12. договору визначено, що постачальник до 13 (тринадцятого) числа місяця, наступного за розрахунковим, підписує зі свого боку в електронному вигляді шляхом накладення електронного цифрового підпису/кваліфікованого електронного підпису (далі - КЕП) Акт постачання-прийняття електричної енергії та направляє його споживачу у платформі «ПТАХ»: в системі М.Е.Dос.
Або постачальник в той же строк, підписує зі свого боку Акт постачання-прийняття електричної енергії до цього Договору, за відповідний розрахунковий період та надає споживачу скановану копію цього акту шляхом направлення електронного листа з сканованими копіями акту на електронні адреси споживача, що вказані у п. 13.7. Договору, з подальшим направленням оригіналів Акту постачання-прийняття електричної енергії (у двох примірниках).
В залежності від того, яким чином постачальник направив Акт постачання-прийняття електричної енергії:
1) споживач до 16-го числа місяця, наступного за розрахунковим, підписує в електронному вигляді отриманий від постачальника Акт постачання-прийняття електричної енергії шляхом його прийняття у платформі «ПТАХ»: в системі M.E.Doc.
2) Або споживач в той же строк підписує отриманий від постачальника Акт постачання-прийняття електричної енергії та направляє його скановану копію постачальнику електронним листом на електронні адреси постачальника, що вказані у п.13.7. Договору, з одночасним направленням оригіналу підписаного зі свого боку Акту постачання-прийняття електричної енергії постачальнику. При цьому, оригінал Акту постачання-прийняття електричної енергії споживач направляє постачальнику протягом трьох робочих днів з моменту отримання підписаного оригіналу від постачальника.
У випадку не надання споживачем постачальнику паперового оригіналу Акту постачання-прийняття електричної енергії, або не прийняття його у платформі «ПТАХ»: в системі М.Е.Dос. у встановлений строк - такий акт вважається погодженим та підписаним споживачем.
Відповідно до п. 13.1 договору, цей договір вступає в силу з дати його укладення сторонами та діє до кінця розрахункового періоду (місяця поставки електричної енергії), але у будь-якому разі до моменту здійснення розрахунків між сторонами у повному обсязі. Договір продовжується на кожен наступний аналогічний період, якщо жодна зі сторін не повідомить іншу сторону про бажання припинити його дію.
Як свідчать матеріали справи, позивач належним чином виконав умови договору щодо постачання електричної енергії відповідачу у період з березня по червень 2023 року, та на підставі відомостей отриманих від оператора системи розподілу сформував та направив відповідачу Акти постачання-прийняття електричної енергії за допомогою платформи «ПТАХ»: в системі M.E.Doc, а також додатково направив сканкопїї зазначених актів за допомогою електронної пошти. В подальшому Акти постачання-прийняття електричної енергії також направлялися на адресу Споживача за допомогою засобів поштового зв`язку, цінним листом з описом вкладення.
Зокрема, за період постачання електричної енергії з березня по червень 2023 року позивачем було направлено відповідачу 4 (чотири) Акти постачання-прийняття електричної енергії, а саме:
- 31.03.2023 на суму 253855,67 грн, з яких 147743,33 грн за електричну енергію, 16951,74 грн за послуги з передачі електричної енергії, 46851,32 грн за послуги з розподілу електричної енергії, ПДВ на суму 42309,28 грн. Направлявся у платформі «Птах»: в системі M.E.Doc. 10.04.2023;
- 30.04.2023 на суму 194528,32 грн, з яких 108751,58 грн за електричну енергію, 15497,61 грн за послуги з передачі електричної енергії, 37857,74 грн за послуги з розподілу електричної енергії, ПДВ на суму 32421,39 грн. Направлявся у платформі «Птах»: в системі M.E.Doc. 09.05.2023;
- 31.05.2023 на суму 96048,78 грн, з яких 53429,67 грн за електричну енергію, 7730,30 грн за послуги з передачі електричної енергії, 18883,68 грн за послуги з розподілу електричної енергії, ПДВ на суму 16008,13 грн. Направлявся у платформі «Птах»: в системі M.E.Doc. 08.06.2023;
- 30.06.2023 на суму 42446,16 грн, з яких 22713,73 грн за електричну енергію, 3140,83 грн за послуги з передачі електричної енергії, 9517,23 грн за послуги з розподілу електричної енергії, ПДВ на суму 7074,37 грн. Направлявся у платформі «Птах»: в системі M.E.Doc. 10.07.2023.
Таким чином, згідно з вказаними актами позивачем було поставлено відповідачу електричну енергію на суму 586878,93 грн.
Відповідач підписав тільки Акт постачання-прийняття електричної енергії від 31.03.2023 року на суму 253 855, 67 грн. Інші Акти постачання-прийняття електричної енергії Споживачем не були підписані, однак вважаються погодженими та підписаними сторонами в розумінні положень п.5.12. даного Договору.
Матеріалами справи також підтверджується факт оплати Сільськогосподарським обслуговуючим кооперативом «Віннер» спожитої відповідачем електричної енергії на загальну суму 282000,00 грн. платіжними інструкціями: № 14 від 07.03.2023, № 26 від 29.03.2023, № bf0f759c71 від 04.05.2023 та № 7d02019ac4 від 25.04.2023 (а. с. 80-83). Оплата здійснювалася на підставі тристоронньої додаткової угоди № 1/1 від 03.03.2023 до договору (а. с. 39).
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем за поставлену електричну енергію за період квітень-червень 2023 становить 304878,93 грн. Доказів сплати цієї заборгованості відповідачем суду не надано.
З метою досудового врегулювання спору позивач надіслав до відповідача вимогу № 29 від 12.04.2024 (а. с. 76-79) щодо погашення існуючої заборгованості, однак, відповідач залишив її без відповіді та задоволення.
Обставини щодо стягнення зазначеної заборгованості стали підставами для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.
Крім того, у зв`язку з простроченням відповідачем виконання зобов`язань, позивачем на підставі умов договору та відповідних вимог чинного законодавства України, нараховано до стягнення з відповідача 8929,55 грн 3% річних за прострочення оплати кожного з щомісячних платежів за загальний період прострочення з 15.05.2023 по 23.05.2024, а також 8771,88 грн індексу інфляції за прострочення оплати кожного з щомісячних платежів за загальний період прострочення з травня 2023 року по травень 2024 року.
Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
За змістом ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За умовами ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно з ч. 1 ст. 275 ГК України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
За змістом ч. 6-7 ст. 276 ГК України розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених/ визначених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється відповідно до умов договору. Договір може передбачати попередню оплату, планові платежі з наступним перерахунком або оплату, що проводиться за вартість прийнятих ресурсів.
У даному випадку, матеріалами справи підтверджується факт належного виконання позивачем умов договору щодо поставки електричної енергії відповідачу протягом березня-червня 2023, та факт порушення відповідачем умов договору щодо своєчасної та повної оплати виставлених позивачем рахунків за вказаний період.
Також матеріалами справи підтверджується факт направлення позивачем відповідачу щомісячних актів постачання-прийняття електричної енергії протягом зазначеного періоду. І хоча три з цих акти відповідачем не підписано, однак вони вважаються погодженими сторонами в розумінні положень п. 5.12. укладеного між сторонами Договору.
Таким чином, факт наявності у відповідача перед позивачем заборгованості за договором за поставлену позивачем та спожиту відповідачем електричну енергію на суму 304878,93 грн підтверджується матеріалами справи та відповідачем жодним чином не спростовано. Строк виконання відповідачем своїх зобов`язань зі сплати цієї заборгованості є таким, що настав.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову в зазначеній частині та стягнення з відповідача на користь позивача 304878,93 грн заборгованості за електричну енергію.
Щодо позову в частині стягнення інфляційних та 3% річних, суд зазначає.
Стаття 610 ЦК України вказує на те, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Факт прострочення відповідачем виконання своїх зобов`язань щодо сплати заборгованості за спожиту електроенергію протягом березня-червня 2023 підтверджується матеріалами справи, та відповідачем жодним чином не спростовується. Зазначене надає позивачу право на нарахування інфляційних та 3% річних за таке прострочення.
Згідно з наданим позивачем розрахунком, позивачем за допущені прострочення нараховано відповідачу 8929,55 грн 3% річних за прострочення оплати кожного з щомісячних платежів за загальний період прострочення з 15.05.2023 по 23.05.2024, а також 8771,88 грн індексу інфляції за прострочення оплати кожного з щомісячних платежів за загальний період прострочення з травня 2023 року по травень 2024 року.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок інфляційних та річних, суд констатує, що його здійснено арифметично вірно. Перевірка розрахунку інфляційних та річних судом здійснювався за допомогою інструменту Юридичний калькулятор (https://calc.sitebuy.pro/).
За таких обставин, заявлений позов в цій частині також підлягає задоволенню, а з відповідача на користь позивача підлягають стягненню 8929,55 грн 3% річних та 8929,55 грн інфляційних втрат за вказані вище періоди прострочення виконання зобов`язань.
Крім того, з урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 4838,71 грн.
Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 240-241 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Хлібна база № 85" (адреса: 64703, Харківська обл., Ізюмський р.-н, м. Барвінкове, вул. Київська, буд. 2; код ЄДРПОУ 22675081) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Київська енергетична компанія" (адреса: 03189, м. Київ, вул. Рудницького Степана, буд. 2, корп. Б; код ЄДРПОУ 43702983):
304878,93 грн - суми боргу;
8771,88 грн - інфляційних втрат;
8929,55 грн - 3% річних;
4838,71 грн - судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
СуддяО.І. Байбак
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2024 |
Оприлюднено | 15.07.2024 |
Номер документу | 120341223 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Байбак О.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні