Постанова
від 02.07.2024 по справі 520/28325/23
ДРУГИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2024 р.Справа № 520/28325/23Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Мінаєвої О.М.,

Суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О. ,

за участю секретаря судового засідання Тютюник О.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Вовчанського підприємства теплових мереж на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року, головуючий суддя І інстанції: Біленський О.О., м. Харків, повний текст складено 08.02.24 року у справі №520/28325/23

за позовом Вовчанського підприємства теплових мереж

до Головного управління ДПС у Харківській області

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Вовчанське підприємство теплових мереж звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Харківській області, в якій просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головне Управління Державної податкової служби у Харківської області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 та зобов`язати Головне Управління Державної податкової служби у Харківської області повторно розглянути заяву Вовчанського підприємства теплових мереж від 30.06.2023 вих. №138 (вх. ГУ ДПС у Харківської області від 30.06.2023 №47423) з уточненнями від 14.08.2023 вих.171 (вх. ГУ ДПС у Харківської області від 14.08.2023 №59003/6/ЕКП/64), з урахуванням висновків суду у цій справі;

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №00210070413 від 14.07.2023 винесене за результатами акту про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця №18942/20-40-04-13-03/32447026 від 15.06.2023;

- визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №00210210413 від 14.07.2023 винесене за результатами акту про результати камеральної перевірки податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця №18942/20-40-04-13-03/32447026 від 15.06.2023.

- стягнути судові витрати за розгляд справи.

В обґрунтування заявлених вимог посилалося на протиправність рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 та необхідність скасування останнього. Окрім того, посилалося на протиправність податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023, а також податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023 та необхідність скасування останніх.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року у задоволенні адміністративного позову Вовчанського підприємства теплових мереж до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.

Вовчанське підприємство теплових мереж, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просило суд апеляційної інстанції скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року у справі №20/28325/23 та прийняти нове рішення, на підставі якого задовольнити позовні вимоги, а саме: визнати протиправним та скасувати рішення Головне управління Державної податкової служби у Харківської області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 року; зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Харківської області повторно розглянути заяву Вовчанського підприємства теплових мереж від 30.06.2023 вих.№138 (вх.ГУ ДПС у Харківської області від 30.06.2023 №47423) з уточненнями (вх.ГУ ДПС у Харківської області від 10.07.2023 р. реєстраційний номер №49388/6/ЕКП/76, від 01.08.2023 реєстраційний номер №55970/6/ЕКП/64, від 14.08.2023 реєстраційний номер №59003/6/ЕКП/64), з урахуванням висновків суду у цій справі; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення №00210070413 від 14.07.2023, винесене за результатами акту про результати камеральної перевірки №18942/20-40-04-13-03/32447026 від 15.06.2023; визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення - рішення №00210210413 від 14.07.2023, винесене за результатами акту про результати камеральної перевірки №18942/20-40-04-13-03/32447026 від 15.06.2023. Стягнути судові витрати за розгляд справи.

В обґрунтування вимог скарги посилається на те, що суд першої інстанції неправильно застосував приписи пп.11, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення, пункти 89,90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України). Крім того, зазначає, що його висновки, викладені в оскаржуваному рішенні, не відповідають обставинам справи. Зазначає, що судом першої інстанції не обґрунтовано, яким чином наявність або відсутність коштів на банківських рахунках та копій платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними могла вплинути на виконання позивачем своїх податкових зобов`язань. Вважає помилковим застосування судом приписів підпункту 11, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України та Порядку №225. Вказує, що позивач ані у заяві про неможливість виконання податкових зобов`язань з доповненнями до неї, ані у суді не зазначав таку окрему підставу неможливості виконання податкових обов`язків, як втрата (знищення чи зіпсування) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації. Посилається на те, що суд першої інстанції, вказуючи на те, що витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань є неналежним доказом, не надав будь-якого обґрунтування, в силу яких підстав або норм права такий доказ слід вважати неналежним, а не тільки зазначивши, що в ньому недостатньо детальної інформації. Також посилається на протиправність та наявність підстав для скасування рішення Головне управління Державної податкової служби у Харківської області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023, а також підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023, а також податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023. Вважає, що оскаржуване рішення суду першої інстанції не відповідає вимогам ст.242 КАС України, оскільки судом не з`ясовано всі обставини справи, що мають значення для правильного його вирішення. Крім того, вважає, що його висновки суперечать діючим нормам права, які регулюють правовідносини сторін за цією справою.

Головне управління ДПС у Харківській області скористалося правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, передбаченим ст.304 КАС України, в якому, висловлюючи свою правову позицію у даній справі та незгоду із доводами скарги позивача, зокрема, зазначаючи, що оспорювані податкові повідомлення - рішення є правомірними та такими, що винесені відповідно до вимог чинного законодавства, просило відмовити у задоволенні апеляційної скарги Вовчанського підприємства теплових мереж.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

З урахуванням наведеної вище норми КАС України, суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги позивача.

Колегія суддів апеляційної інстанції, переглянувши судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст.308 КАС України, дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Вовчанське підприємство теплових мереж, ідентифікаційний код юридичної особи - 32447026, місцезнаходження юридичної особи: вул. Колокольцова, буд. 3-А, 62503, м. Вовчанськ, Чугуївський район, Харківська область, 62503, зареєстроване у передбаченому законом порядку як суб`єкт господарювання, знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області (Вовчанська ДПІ), що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Видами діяльності Вовчанського підприємства теплових мереж за КВЕД є: 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (основний); 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.

Головним управління ДПС у Харківській області на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.75.1 ст.75 розділу ІІ ПК України, у порядку п. 76.2 ст. 76 розділу ІІ ПК України було проведено камеральну перевірку Вовчанського підприємства теплових мереж щодо несвоєчасного подання податкової звітності, дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами проведеної перевірки складено акт від 15.06.2023 №18942/20-40-04-13-03/32447026, відповідно до якого перевіркою встановлено:

1) несвоєчасне подання податкових декларацій з податку на додану вартість за березень 2022 року по строку 20.07.2022, за квітень 2022 року по строку 20.07.2022, за травень 2022 року по строку 20.07.2022, за червень 2022 року по строку 20.07.2022, за липень 2022 року по строку 20.08.2022, за серпень 2022 року по строку 20.09.2022, за вересень 2022 року по строку 20.10.2022, за жовтень 2022 року по строку 21.11.2022, за листопад 2022 року по строку 20.12.2022, за грудень 2022 року по строку 20.01.2023, за січень 2023 року по строку 20.02.2023, за лютий 2023 року по строку 20.03.2023, за березень 2023 року по строку 20.04.2023, за квітень 2023 року по строку 22.05.2023, чим порушено пп. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49, п. 203.1 ст. 203, абз. 6 пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України;

2) порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- на суму ПДВ 300 338,47 грн., чим порушено абз.14 п.201.10 ст. 201 ПК України;

- на суму ПДВ 3 189 482,74 грн., чим порушено пп.69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України;

Відповідальність передбачена п.120-1.1 ст.120-1 Кодексу.

- на суму ПДВ 131 852,46 грн., чим порушено п.89 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Відповідальність передбачена п.90 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.

Вовчанське підприємство теплових мереж, не погоджуючись із висновками акту, направило до Головного управління ДПС у Харківській області заперечення від 29.06.2023 за вих.№13-7 на акт перевірки від 15.06.2023 №18942/20-40-04-13-03/32447026 та доповнення до заперечення на акт перевірки від 10.07.2023.

За результатами розгляду заперечення Вовчанського підприємства теплових мереж, Головним управлінням ДПС у Харківській області 12.07.2023 прийнято рішення №37563/6/10-40-04-13-08 щодо правомірності висновків акту камеральної перевірки Вовчанського ПТМ, у зв`язку з чим заперечення залишено без задоволення, а висновки акту камеральної перевірки від 15.06.2023 №18942/20-40-04-13-03/32447026 - без змін.

14.07.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №00210070413 (форма Н), яким на Вовчанське підприємство теплових мереж накладено штраф у сумі 1 406 735,13 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН у період лютий 2022 - травень 2023.

14.07.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області також винесено податкове повідомлення-рішення №00210210413 (форма "ПС"), яким на Вовчанське підприємство теплових мереж накладено штраф у сумі 4 760,00 грн. за порушення граничного строку подання податкових декларацій з податку на додану вартість у період з березня 2022 року по квітень 2023 року.

Не погоджуючись із вказаним податковими повідомленнями-рішеннями Вовчанське підприємство теплових мереж скористалось адміністративним оскарженням та подало 27.07.2023 до ДПС України скаргу за вих.№148.

25.09.2023 ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги №28417/6/99-00-06-03-01-06, яким в задоволенні скарги відмовлено, податкові повідомлення-рішення №00210070413 та №00210210413 від 14.07.2023 залишено без змін.

Крім того, 30.06.2023 Вовчанське підприємство теплових мереж подало до Головного управління ДПС у Харківській області заяву про неможливість виконання податкових обов`язків.

Попереднім рішенням від 19.07.2023 №281/20-40-04-05-16 Головним управлінням ДПС у Харківській області запропоновано заявнику надати документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави неможливості виконання платником податків податкових обов`язків, а саме: документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків; копію наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили; копії платіжних доручень або їх скріншот платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишились невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку.

01.08.2023 Вовчанське підприємство теплових мереж на виконання попереднього рішення податкового органу надало додаткові пояснення та копії документів.

16.08.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято рішення №315/20-40-04-05-16 щодо можливості своєчасного виконання Вовчанським підприємством теплових мереж свого податкового обов`язку.

Позивач, вважаючи протиправним рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 та необхідність скасування останнього, а також протиправність податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023 та податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023 та необхідність скасування останніх, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Приймаючи рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову Вовчанського підприємства теплових мереж до Головного управління Державної податкової служби України у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, суд першої інстанції виходив з того, що податковий орган діяв на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, а його рішення, які є предметом оскарження у даній справі, є правомірними, обґрунтованими та не підлягають скасуванню.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та доводам апеляційної скарги, а також виходячи з меж апеляційного перегляду справи, визначених ст.308 КАС України, колегія суддів виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями статті 67 Конституції України закріплено обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно приписів ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства Україні (далі по тексту - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.

Згідно з положеннями ст.16 ПК України платників податків зобов`язано, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Надалі, відповідними Указами Президента України продовжувався строку дії воєнного стану в Україні, який діє і на даний час.

Колегія суддів зазначає, що у зв`язку з тим, що в Україні Указом Президента України №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні оголошено воєнний стан, з метою забезпечення прав і обов`язків платників податків протягом цього періоду, Законом України від 03 березня 2022 року №2118-IX Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану, який набрав чинності 07 березня 2022 року, доповнено підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення ПК України пунктом 69, згідно з яким установлено тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, здійснювати справляння податків і зборів з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті, який підлягає застосуванню у редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Приписами пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України передбачено, що у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої п.46.2 ст.46 цього Кодексу , реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

У разі відсутності можливості у платника податків щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, такий платник податків звільняється від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

При цьому, пп.69.1 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України передбачено, що порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Так, наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225, який набрав чинності 06.09.2022, з метою тимчасового, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 глави 2 розділу II Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України (далі по тексту - Порядок №225).

Згідно п.1 розділу ІІ Порядку №225 підставами неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів) є:

1) втрата (знищення чи зіпсуття) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

2) неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання внаслідок ведення бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації;

3) використання чи вивезення документів, комп`ютерного або іншого обладнання, пов`язане з ризиком для життя чи здоров`я посадової особи платника податків або неможливе у зв`язку з встановленням уповноваженими органами державної влади відповідно до закону в умовах воєнного стану заборон та/або обмежень;

4) можливість витоку інформації щодо обсягів та місць зберігання пального або спирту етилового та їх знищення надалі внаслідок складання та реєстрації акцизних накладних, та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо (виключно в частині виконання визначених цим абзацом обов`язків);

5) відсутність у платника податків інших посадових осіб, уповноважених відповідно до законодавства нараховувати, стягувати та вносити до бюджету податки, збори, а також вести бухгалтерський облік, складати та подавати податкову та фінансову звітність, відсутність можливості у власника призначити таких посадових осіб за умови відсутності у такого платника податків об`єктів оподаткування, або показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу, може бути пов`язана з такими обставинами:

- посадова особа є одночасно одним із власників юридичної особи за умови, що відсутність такого співвласника (акціонера, учасника, засновника) унеможливлює прийняття рішення про призначення на постійній або тимчасовій основі іншої посадової особи;

- юридична особа заснована на власності окремої фізичної особи, яка одночасно є єдиною посадовою особою такої юридичної особи.

6) перебування (податкова адреса платника податків та/або фактичне знаходження/ знаходження виробничих потужностей тощо) на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який (які) знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації;

7) інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно до п.3 розділу ІІ Порядку №225, у разі неможливості виконання платником податків податкового обов`язку, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, платник податків подає не пізніше 30 вересня 2022 року заяву про відсутність такої можливості (крім виконання обов`язку щодо реєстрації акцизних накладних та/або подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, та/або подання заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними тощо) разом з вичерпним переліком документів (копій документів) інформації, які передбачені Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 або Переліком документів, що підтверджують неможливість платника податків - фізичної особи, зокрема самозайнятої особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 (далі - Переліки документів) до контролюючого органу в порядку передбаченому пунктом 8 цього розділу.

Заява має містити:

- повне найменування платника податків згідно з реєстраційними документами або прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) платника податків;

- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;

- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

- податкову адресу платника податків;

- найменування контролюючого органу, до якого подається заява;

- дату подання заяви;

- чітке та стисле обґрунтування підстав для підтвердження неможливості виконання платником податків податкових обов`язків з посиланням на документальне підтвердження викладених фактів;

- вичерпний перелік додатків із зазначенням кількості сторінок кожного документа, їх повної назви та реквізитів (дата, номер, найменування органу, що видав документ);

- які саме податкові обов`язки не мав / не має можливості виконати платник податків;

- інформацію про податкові періоди, за які неможливо виконувати податкові обов`язки, або інформацію щодо обставин, пов`язаних з проведенням воєнних (бойових) дій, терористичними актами, диверсіями або іншими обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), спричиненими військовою агресією російської федерації, тимчасовою окупацією збройними формуваннями російської федерації;

- підписи платника податку - фізичної особи або посадових осіб платника податку, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

За наявності інших документів, інформації, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок, платники податків - юридичні особи, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, надають такі документи (копії документів). Платники податків - фізичні особи, зокрема самозайняті особи надають інші документи, інформацію, що підтверджують неможливість своєчасно виконати свій податковий обов`язок разом із документом, що підтверджує таку особу.

Наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225 також затверджено Перелік документів, що підтверджують неможливість платника податків - юридичної особи, зокрема щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі обов`язок податкового агента, відповідно до якого такими документами є:

1. акт, що засвідчує факт пожежі, складений відповідно до вимог пункту 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 грудня 2003 року № 2031.

2. інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, у разі його знищення відповідно до Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2015 року №112 ', (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 червня 2019 р. № 599) .

3. витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт реєстрації відомостей про кримінальне правопорушення, отриманий у порядку, встановленому Кримінальним процесуальним кодексом Україні, у разі викрадення основних засобів або руйнування/втрати майна.

4. інші документи, складені відповідно до вимог підпунктів 14, 15 пункту 2 Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії російської федерації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 326.

5. документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на сплату податків).

6. копія наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили (із зазначенням дати початку і закінчення такого призупинення (за можливості)).

7. документ або повідомлення оператора поштового зв`язку (вказується посилання на офіційну сторінку оператора, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення функціонування оператора поштового зв`язку та/або об`єктів поштового зв`язку на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

8. документ або повідомлення банку (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщене таке повідомлення), що підтверджує призупинення роботи банку або його відокремлених підрозділів та/або платіжних систем у зв`язку із введенням воєнного стану.

9. копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку. Надається разом із документом або повідомленням, зазначеним у пункті 8 цього Переліку.

10. документ або повідомлення (вказується посилання на офіційну сторінку банку, де розміщено таке повідомлення), що підтверджує вимушене призупинення роботи головних управлінь Казначейства у зв`язку з введенням воєнного стану.

11. повідомлення, що підтверджує аварійне (незаплановане) відключення постачання електроенергії в умовах воєнного стану, суб`єкта господарювання до сфери обслуговування якого належить таке підприємство, зокрема скріншот повідомлення в месенджер (Viber, Telegram тощо) і мобільних додатках.

12. документ, що підтверджує вимушене відключення надання послуг глобальної мережі Інтернет, пов`язане з введенням воєнного стану, що унеможливило надання податкової звітності в електронній формі (інформаційне повідомлення інтернет - провайдера).

13. документи, що свідчать про пошкодження, знищення, втрату майна, що знаходиться на балансі підприємства і є об`єктом оподаткування, єдиним джерелом для сплати податків або яке перебуває у податковій заставі (акт про надзвичайну подію, інвентаризаційний опис, протокол інвентаризаційної комісії, підписаний представником територіального органу ДСНС, згідно з якими відбувається відображення таких подій у бухгалтерському обліку та викладаються фактичні події, зазначаються понесені матеріальні втрати (перелік майна, його вартість); заява до правоохоронних органів; акт незалежного оцінювача; наявність страхового полісу, заява про страховий випадок тощо).

14. документи, що свідчать про акти мародерства, грабежу, рейдерства, захоплення майна та примусове захоплення приміщення (копія заяви до територіального органу внутрішніх справ та документ, виданий відповідним правоохоронним органом щодо реєстрації кримінального провадження тощо).

15. документи, що свідчать про подання заяви до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення та реєстрації кримінального провадження за результатами розгляду такої заяви.

16. документи, що свідчать про пошкодження, втрату, знищення, зіпсуття документів бухгалтерського обліку або неможливості їх вивезення з територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації (інформація про подання до контролюючого органу повідомлення згідно пункту 44.5 статті 44 глави 1 розділу II ПК України, повідомлення про неможливість вивезення первинних документів згідно пункту 69.28 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України).

17. подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, програмними засобами Єдиного державного веб порталу електронних послуг (Портал Дія).

Отже, виходячи із системного аналізу положень Порядку №225 слід дійти висновку, що його затвердження обумовлено необхідністю підтвердження платниками податків можливості чи неможливості своєчасного виконання податкового обов`язку щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, тощо.

Тобто, метою зазначеної процедури є убезпечення платників податків, які постраждали від збройної агресії російської федерації від негативних наслідків у зв`язку із об`єктивною неможливістю виконати свої податкові обов`язки щодо своєчасного подання звітності, сплати податків, тощо.

Як встановлено з матеріалів даної справи, Вовчанське підприємство теплових мереж, ідентифікаційний код юридичної особи - 32447026, місцезнаходження юридичної особи: вул. Колокольцова, буд. 3-А, 62503, м. Вовчанськ, Чугуївський район, Харківська область, зареєстроване у передбаченому законом порядку як суб`єкт господарювання, знаходиться на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області.

Видами діяльності Вовчанського підприємства теплових мереж за КВЕД є: 35.30 Постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря (основний); 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування.

Головним управління ДПС у Харківській області, на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 розділу І, п.75.1 ст.75 розділу ІІ ПК України, у порядку п.76.2 ст.76 розділу ІІ ПК України було проведено камеральну перевірку Вовчанського підприємства теплових мереж щодо несвоєчасного подання податкової звітності, дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних.

За результатами проведеної перевірки відповідачем було складено акт від 15.06.2023 №18942/20-40-04-13-03/32447026 (т.1, а.с.57-63).

Вовчанське підприємство теплових мереж, не погоджуючись із висновками акту, направило до Головного управління ДПС у Харківській області заперечення від 29.06.2023 за вих.№13-7 на акт перевірки від 15.06.2023 №18942/20-40-04-13-03/32447026 та доповнення до заперечення на акт перевірки від 10.07.2023 (т.1, а.с.64-65).

За результатами розгляду заперечення Вовчанського підприємства теплових мереж, Головним управлінням ДПС у Харківській області 12.07.2023 було прийнято рішення №37563/6/10-40-04-13-08 щодо правомірності висновків акту камеральної перевірки Вовчанського ПТМ, у зв`язку з чим заперечення залишено без задоволення, а висновки акту камеральної перевірки від 15.06.2023 №18942/20-40-04-13-03/32447026 - без змін (т.1, а.с.82).

14.07.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області винесено податкове повідомлення-рішення №00210070413 (форма Н), яким на Вовчанське підприємство теплових мереж накладено штраф у сумі 1 406 735,13 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН у період лютий 2022 - травень 2023 (т.1, а.с.67).

14.07.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області також винесено податкове повідомлення-рішення №00210210413 (форма "ПС"), яким на Вовчанське підприємство теплових мереж накладено штраф у сумі 4 760,00 грн. за порушення граничного строку подання податкових декларацій з податку на додану вартість у період з березня 2022 року по квітень 2023 року (т.1, а.с.72).

Не погоджуючись із вказаним податковими повідомленнями-рішеннями Вовчанське підприємство теплових мереж скористалось адміністративним оскарженням та подало 27.07.2023 до ДПС України скаргу за вих. №148 (т.1, а.с.77-81).

25.09.2023 ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги №28417/6/99-00-06-03-01-06, яким в задоволенні скарги відмовлено, податкові повідомлення-рішення №00210070413 та №00210210413 від 14.07.2023 залишено без змін (т.1, а.с.83-88).

В контексті наведеного вище, колегія суддів звертає увагу, що 30.06.2023 Вовчанське підприємство теплових мереж подало до Головного управління ДПС у Харківській області заяву про неможливість виконання податкових обов`язків, в якому повідомило, що відповідно до вимог п.п.69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України та наказу №225 повідомило, що не має можливості своєчасно виконувати та сплачувати свої податкові обов`язки:

- реєструвати податкові накладні, розрахунки коригування починаючи з 24.02.2022 року за весь період дії воєнного стану, тимчасової окупації території, та території на яких ведуться бойові дії на якій знаходиться Вовчанське ПТМ;

- подати податкову декларацію з ПДВ за лютий-грудень 2022 року та січень - травень 2023 року;

- подати податкову декларацію з податку на прибуток підприємства та розрахунок частини чистого прибутку за період 1,2,3, 4 квартали 2022 року та 1,2 квартали 2023 року; подати розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1,2,3,4 квартали 2022 року;

- подати податкову декларацію екологічного податку та податкову декларацію з рентної плати за період 1, 2, 3, 4 квартали 2022 року;

- подати повідомлення про прийняття працівника на роботу за період березень - грудень 2022 року та січень-квітень 2023 року;

- сплатити податкові зобов`язання з податку на прибуток та частину чистого прибутку за 2021 рік, та за 1 квартал 2022 року.

Причини:

- підприємство перебувало (податкова адреса платника податків, місце розташування виробничих потужностей) на території населеного пункту (м. Вовчанськ), який був тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації, а з 13.09.2023 і по теперішній час перебуває на території України, на яких ведуться бойові дії (згідно з Переліком територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, затвердженим наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309;

- за час окупації (оточення) на території населеного пункту, де знаходиться підприємство, було тривалий термін відсутнє електропостачання, будь-який зв`язок і Інтернет, а після деокупації і по теперішній час, внаслідок бойових дій та через нескінченні перебої зі світлом і інтернетом не має можливості здійснити релокацію бізнесу, вивезти первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, комп`ютерну техніку, оскільки це пов`язано з ризиком для жита та здоров`я працівників; відсутність коштів, різке зменшення та реалізації теплової енергії через бойові дії російської федерації.

Листом доповнення до заяви про неможливість виконання податкових обов`язків" позивач, зазначаючи, що одержання документів, що підтверджують неможливість своєчасного виконання ним податкових обов`язків, потребувало часу, просило залучити до матеріалів заяви одержані відповіді на запити про вимушене відключення надання послуг до Інтернету, призупинення функціонування оператора поштового зв`язку, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань про пошкодження адміністративної будівлі, де розташована бухгалтерія підприємства, додавши до вказаного листа відповідь Харківської філії АТ "Укртелеком" від 29.06.2023, відповідь АТ "Укрпошта" від 30.06.2023 вих.№108.003.-5972-23, витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 30.06.2023 по кримінальному провадженню №120232212850000986.

Попереднім рішенням від 19.07.2023 №281/20-40-04-05-16 Головним управлінням ДПС у Харківській області запропоновано заявнику надати документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави неможливості виконання платником податків податкових обов`язків, а саме:

документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків;

копію наказу підприємства про призупинення роботи підприємства та його працівників або встановлення простою в роботі підприємства, викликане обставинами непереборної сили;

копії платіжних доручень або їх скріншот платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишились невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку.

01.08.2023 Вовчанське підприємство теплових мереж на виконання щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, винесеного Головним управлінням ДПС у Харківській області від 19.07.2023 вих.№281/20-40-04-05-16, надало додатково пояснення і документи, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків. Зазначало, що для Вовчанського підприємства теплових мереж, як платника податків, в умовах воєнного стану виникла об`єктивна неможливість своєчасно подати податкову звітність до настання граничного строку її подання, та здійснювати дотримання порядку реєстрації податкових накладних через:

- перебування підприємства на тимчасово окупованій території в період з 24.04.2022 по 12.09.2022; перебування підприємства з 13.09.2022 по теперішній час на території, на якій ведуться бойові дії (лист Харківської торгово-промислової палати від 28.06.2023 вих.№555/63.01-6);

- відключення в м. Вовчанськ надання послуг доступу до мережі Інтернет та телефонного зв`язку (повідомлення Харківської філії АТ Укртелеком від 29.06.2023, лист Вовчанської міської військової адміністрації вих.№666 від 24.07.2023;

- аварійне відключення електроенергії з 07.04.2022 по 16.10.2022, та численні аварійні відключення через обстріли м. Вовчанська, що сталися в період з 16.10.2022 по даний час (лист АТ Харківобленерго від 11.07.2023 вих.№40/3773;

- призупинення функціонування оператора поштового зв`язку в м. Вовчанськ з початку тимчасової окупації;

- пошкодження адміністративної будівлі по вул. Колокольцова, 3-А, м. Вовчанськ, де розташована бухгалтерія підприємства (витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 30.06.2023 по кримінальному провадженню №12023221250000986, лист Вовчанської міської військової адміністрації вих,№665 від 24.07.2023;

- призупинення роботи підприємства (наказ №65 від 12.04.2022) і його окремих служб (наказ №134 від 01.11.2022) з причин неможливості працювати в умовах постійних обстрілів, відсутності комунальних послуг та виїзду працівників з міста Вовчанськ;

- зменшення реалізації теплової енергії через відсутність газопостачання, пошкодження майна та обладнання, відсутність споживачів внаслідок окупації та ведення бойових дій.

Обставини неможливості виконання податкових зобов`язань за місцем реєстрації Вовчанського підприємства теплових мереж тривають і наразі через постійні обстріли об`єктів цивільної інфраструктури, що пов`язано з ризиком для життя працівників. Робота бухгалтерії у зазначених умовах праці була неможлива. В таких умовах було прийнято рішення про відновлення роботи бухгалтерії дистанційно та вжито необхідних заходів (накази №32 від 13.03.2023 та №42 від 30.05.3023). Тільки з 01.06.2023 у головного бухгалтера виникла можливість в повному об`ємі виконувати посадові обов`язки, оскільки в період з березня по травень 2023 частинами перевозилися документи з адміністративної будівлі Вовчанського підприємства теплових мереж по вул. Колокольцова, 3-А, м. Вовчанськ на дистанційне робоче місце головного бухгалтера за адресою: АДРЕСА_1 . В період підготовки документації до перевезення адміністративна будівля Вовчанського підприємства теплових мереж, де розміщена бухгалтерія підприємства, неодноразово потрапляла під обстріли, що ускладнювало цю роботу.

У зв`язку з наведеним просило прийняти до розгляду додаткові документи, що підтверджують неможливість своєчасно виконати Вовчанським підприємством теплових мереж свої податкові обов`язки:

- копії наказів по Вовчанському підприємству теплових мереж про призупинення роботи підприємства (наказ №65 від 12.04.2022) і його окремих служб (наказ №134 від 01.11.2022);

- копії наказів про організацію дистанційної роботи бухгалтерії (наказ №32 від 13.03.2023 та №42 від 30.05.2023);

- копії актів приймання-передачі документації та доповідних записок головного бухгалтера;

- копію листа Вовчанської міської військової адміністрації вих.№666 від 24.07.2023 про відсутність надання провайдерами на території м. Вовчанськ послуг доступу до мережі Інтернет, відсутність надання послуг телефонного зв`язку;

- відсутність опалення в адміністративній будівлі, відсутність газопостачання для виробництва теплової енергії; копію листа Вовчанської міської військової адміністрації вих.№665 від 24.07.2023 про пошкодження майна, що перебуває на балансі Вовчанського підприємства теплових мереж (у т.ч. адміністративної будівлі);

- копію листа АТ Харківобленерго від 11.07.2023 вих.№40/3773 щодо аварійного відключення електроенергії в м. Вовчанськ; копію свідоцтва про право власності на нерухоме майно, що перебуває на балансі Вовчанського підприємства теплових мереж;

- копію листа Вовчанської міської військової адміністрації вих.№670 від 26.07.2023 про стан господарської діяльності підприємства (т.1, а.с. 53-55).

14.08.2023 року Вовчанське підприємство теплових мереж подало податковому органу уточнення до заяви на попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, в якому зазначило ним на виконання попереднього рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, винесеного Головним управлінням ДПС у Харківській області від 19.07.2023 вих.№281/20-40-04-05-16, було подано заяву вих.№161 від 01.08.2023 через Електронний кабінет, реєстраційний №55970 від 01.08.2023. В останньому абзаці зазначеної заяви Вовчанським підприємством теплових мереж помилково вказано період неможливості реєструвати податкові накладні та розрахунки коригування, а саме -реєструвати податкові накладні, розрахунки коригування починаючи з 24.02.2022 року по 30.04.2023 року; замість -реєструвати податкові накладні, розрахунки коригування починаючи з 24.02.2022 року по 09.06.2023 року включно;. Просило взяти вищезазначене до уваги та врахувати при прийнятті рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку відносно Вовчанського підприємства теплових мереж (т.1, а.с.56).

16.08.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято рішення №315/20-40-04-05-16 щодо можливості своєчасного виконання Вовчанським підприємством теплових мереж свого податкового обов`язку (т.1, а.с.75-76).

Надаючи оцінку правомірності оспорюваному рішенню Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023, колегія суддів зазначає наступне.

Так, з матеріалів справи встановлено, що Вовчанське підприємство теплових мереж в період з 24.02.202 року по 12.09.2022 року перебувало на тимчасово окупованій території, що підтверджується наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року (з наступними змінами та доповненнями) та лист Харківської торгово - промислової палати від 28.06.2023 вих.№555/63.01-6.

Окрім того, у відповідності до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року та листа Харківської торгово-промислової палати від 28.06.2023 вих.№555/63.01-6, починаючи з 13.09.2022 по теперішній час позивач знаходиться на території, на якій ведуться бойові дії.

Позивач повідомляв податковий орган на те, що у нього відсутній доступ до Інтернету, який він отримував через телефонний зв`язок, про що свідчить повідомлення Харківської філії АТ Укртелеком від 29.06.2023, де зазначається що починаючи з 01.03.2022 року по теперішній час телефонній зв`язок та послуги з Інтернету надати неможливо у зв`язку з розкраданням кабелю.

Окрім того, відсутність можливості скористатися Інтернетом, починаючи з 24.02.2022 по березень 2023, у тому числі мобільним, та який на теперішній час працює не стабільно, підтверджується листом №666 від 24.07.2023 Вовчанської міської військової адміністрації Чугуївського району Харківської області.

У місті Вовчанськ з початку тимчасової окупації з 24.02.2022 по даний час призупинено функціонування оператора поштового зв`язку, що підтверджується листом Укрпошти від 30.06.2023 №108.003.05972-23.

Починаючи з 07.04.2022 по 16.10.2022 м. Вовчанськ було аварійно відключено від електроенергії, а починаючи з 16.10.2022 по теперішній час у місті постійно відключають електричну енергію у зв`язку з постійними обстрілами м. Вовчанськ, що підтверджується листом АТ Харківобленерго від 11.07.2023 вих.№40/3773.

Також, пошкодженою є адміністративна будівля, де розташована бухгалтерія Вовчанського підприємства теплових мереж, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 30.06.2023 у кримінальному провадженню №12023221250000986 та лист Вовчанської міської військової адміністрації вих.№665 від 24.07.2023 та №670 від 26.07.2023.

У відповідності до наказу №65 Вовчанського підприємства теплових мереж від 12.04.2022 року, останнє призупинило роботу підприємства та у відповідності до наказу №66 від 12.04.2022 оголошено простій не з вини працівників з 12.04.2022.

Після деокупації на підставі наказу №121 від 15.09.2022 року була відновлена робота Вовчанського підприємства теплових мереж, яка вже на підставі наказу №134 від 01.11.2022 була частково призупинена, а саме окремих його служб, таких як бухгалтерія та інших служб, зазначених у наказі, та згідно наказу №135 від 01.11.2022 оголошено простій не з вини працівників з 01.11.2022 працівникам бухгалтерії.

Починаючи з 13.03.2023 року згідно наказу №32, з урахуванням доповідної записки головного бухгалтера підприємства від 13.03.2023, була відновлена робота бухгалтерії підприємства, яка фактично почалась з заходів переміщення документів підприємства разом з бухгалтерією у безпечне місце (за місцем тимчасового знаходження бухгалтера), тому що працювати за місцем розташування адміністративної будівлі неможливо, відповідно виконувати будь-які податкові зобов`язання також.

У відповідності до актів приймання-передачі документації від 20.03.2023, від 17.04.2023 та 22.05.2023 бухгалтеру для виконання податкових обов`язків та ведення бухгалтерського обліку була передана документація, зазначена у актах.

У подальшому наказом №42 від 30.05.2023 року була запроваджена дистанційна робота бухгалтерії.

Згідно з вимогами пунктів 3,4 розділу II Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225 заява про неможливість виконання платником податків обов`язків подається до контролюючого органу разом з вичерпним переліком документів.

Відповідно до доповідної записки головного бухгалтера від 17.04.2023 керівництвом було вжито заходів щодо направлення запитів на підтвердження обставин неможливості виконання податкових обов`язків, але одержання підтверджуючих документів щодо відсутності можливості виконання податкових обов`язків потребувало часу.

При цьому, як зазначає позивач, тільки з 01.06.2023 у головного бухгалтера виникла можливість в повному об`ємі виконувати посадові обов`язки, оскільки в період з березня по травень 2023 частинами перевозилися документи з адміністративної будівлі Вовчанського підприємства теплових мереж на дистанційне робоче місце головного бухгалтера за адресою: АДРЕСА_1 .

В період підготовки документації до перевезення адміністративна будівля Вовчанського підприємства теплових мереж, де розміщена бухгалтерія підприємства, неодноразово потрапляла під обстріли, що ускладнювало цю роботу.

Після одержання мінімального пакету документів було надано до контролюючого органу заяву про неможливість виконання платником податків обов`язків від 30.06.2023, а в подальшому доповнення до неї.

25.07.2023 позивач отримав від податкового органу попереднє рішення щодо можливості чи не можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку за № 281/20-40-04-05-16 від 19.07.2023.

При цьому, як вже зазначалося вище, на виконання попереднього рішення позивач надав пояснення з додатками №161 від 01.08.2023 та уточнення до заяви на попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку№171 від 14.08.2023.

16.08.2023 відповідач прийняв оспорюване у даній справі рішення №315/20-40-04-05-16 щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку.

У вказаному рішенні контролюючий орган вказав, що у зв`язку з недостатністю документів, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків прийнято рішення щодо можливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку. Зокрема, контролюючий зазначив, що до заяви не було надано вичерпного переліку документів, що підтверджують неможливість платника податків юридичної особи, своєчасно виконати свій податковий обов`язок, у тому числі податкового агента, затвердженогонаказом Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225 «Про затвердження Порядку підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов`язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України»та Переліків документів на підтвердження: документ, що підтверджує відсутність коштів на банківських рахунках платника податків (виписка з рахунків клієнта банку на дату подання до банку розрахункового документа на плату податків); копії платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) або їх скріншот (знімок екрану) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки кошти не були зараховані до бюджету у зв`язку з відключенням банку від системи електронних платежів або порушенням у роботі системи авторизації банку.

У вже згаданій вище нормі п.1 розділу ІІ Порядку №225 визначено підстави неможливості виконання платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами податкових обов`язків (у тому числі обов`язків податкових агентів), у т.ч. інші обставини непереборної сили (форс-мажорні обставини), підтверджені документально.

Відповідно, у зв`язку з виникненням у платника податків будь-якої із зазначених у цьому пункті підстав, відносно нього може бути прийнято рішення про неможливість виконувати свої податкові зобов`язання взагалі або певний час.

Приписами вказаного п.1 розділу ІІІ Порядку №225 передбачено, що платник податків у довільній формі надає до заяви документи (копії документів), інформацію, що може бути використана для підтвердження неможливості виконання ними своїх податкових обов`язків.

У разі ненадання платником податків додаткових документів (копій документів), обґрунтувань/пояснень на підтвердження зазначеної у заяві підстави (підстав) неможливості виконання податкових обов`язків, керівник (його заступник або уповноважена особа) контролюючого органу приймає рішення на підставі попередньо поданої платником податків заяви, документів (копій документів) та інформації, що можуть бути використані для підтвердження можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податку своїх податкових обов`язків. При цьому контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

З урахуванням вже зазначеного вище, колегія суддів вважає, що позивач вказував контролюючому органу окремі підставі, які, як на його думку, не давали йому можливості виконувати свої податкові зобов`язання, а саме перебування на території населеного пункту, у якому ведуться воєнні (бойові) дії, який знаходиться в оточенні (блокуванні) або тимчасово окупований збройними формуваннями російської федерації, так у період з 24.02.2022 року по 12.09.2022 року Вовчанське підприємства теплових мереж перебувало на тимчасово окупованій території, а починаючи з 13.09.2022 по теперішній час знаходиться на території, на якій ведуться бойові дії.

При цьому, колегія суддів звертає увагу, що платник податків - позивач у даній справі звертався 01.08.2023 з заявою про неможливість виконання податкових обов`язків, з урахування уточнення до заяви від 14.08.2023, в певному періоді, а саме з 24.02.2022 по 09.06.2023 (неможливість реєструвати податкові накладні, розрахунки коригування). В цей проміжок часу входить, зокрема, і період окупації м. Вовчанська.

Окрім того, слід зауважити, що місто Вовчанськ , де розташоване підприємство, фактично знаходиться за декілька кілометрів від кордону з російською федерацією та поряд з лінією фронту; неможливість використати чи вивезти документи, комп`ютерне та інше обладнання певний період внаслідок ведення бойових дій, спричинених російською федерацією, що у період окупації було взагалі не можливо, а з моменту деокупації місто Вовчанськ знаходиться під постійним обстрілом з боку збройних сил російської федерації; тобто всі ці обставини разом з відсутністю поштового зв`язку, якісного Інтернету та телефонного зв`язку, постійного відключення світла, міграції робітників, руйнування будівель, де розташована адміністрація підприємства та працюють робітники, а також загроза життю робітникам підприємства не давали можливості позивачу виконувати належним чином свої податкові зобов`язання.

Водночас, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем, ані до контролюючого органу ані до суду, не надано доказів на підтвердження відсутності коштів на банківських рахунках платника податків та копій платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, оскільки незрозумілим є, яким чином наявність або відсутність коштів на банківських рахунках та копій платіжних доручень (розрахункових та інших документів щодо ініціювання переказу коштів) платника податків на сплату узгоджених сум грошових зобов`язань, податкового боргу, поданих до банку, що залишилися невиконаними, могла вплинути на виконання позивачем податкових зобов`язань, враховуючи наведені вже підстави, зазначених останнім, які не дали йому можливості певний строк виконувати свої податкові зобов`язання.

При цьому, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції не звернув уваги на те, що за приписами пункту 1 розділу III Порядку № 225 контролюючий орган у разі потреби може звертатися до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Обов`язок доведення щодо можливості чи неможливості платником податків своєчасно виконати свій податковий обов`язок покладається на контролюючий орган. Контролюючий орган встановлює причинно-наслідковий зв`язок між обставинами непереборної сили (форс-мажорними обставинами), що сталися в результаті збройної агресії російської федерації, безпосереднім впливом таких обставин саме на такого платника та можливістю виконання ним податкового обов`язку

Тобто, контролюючий має право, не чекаючи інформації від платника податків, самостійно збирати докази, шляхом звернення до компетентних органів щодо додаткового підтвердження обставин, викладених у заяві платника податків та відповідних документах.

Надаючи оцінку висновкам суду першої інстанції про недоведеність позивачем підстав неможливості виконання податкових обов`язків, в частині не доведення фактів втрати (знищення чи зіпсування) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації, внаслідок чого підприємству неможливо виконати обов`язки щодо своєчасного подання податкової звітності, сплати податків, виконання інших податкових обов`язків, колегія суддів зазначає, що такі висновки є необґрунтованими та такими, що не відповідають обставинам даної справи, оскільки позивач не зазначав у заяві про неможливість виконання податкових зобов`язань з доповненнями до неї таку окрему підставу неможливості виконання податкових обов`язків, як втрата (знищення чи зіпсування) первинних документів, комп`ютерного та іншого обладнання внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Щодо висновків суду першої інстанції про недоведеність факту пошкодження майна Вовчанського підприємства теплових мереж у зв`язку з тим, що наданий витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань не має детального опису таких пошкоджень, то колегія суддів відхиляє такі доводи, оскільки вони не обґрунтовані належними доказами. Окрім того, відповідач, як суб`єкт владних повноважень, у ході судового розгляду даної справи не спростував факту пошкодження майна позивача.

Також, колегія суддів враховує, що факт пошкодження адміністративної будівлі Вовчанського підприємства теплових мереж у м. Вовчанськ, про що зазначається у витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань від 30.06.2023 у кримінальному провадженню №12023221250000986 (т.1, а.с.33), додатково підтверджує той факт, що працівники позивача не могли належним чином виконувати свої обов`язки, перебуваючи у небезпеці у місті Вовчанськ, та були змушені покинути місто Вовчанськ та вивезти документи та обладнання до більш безпечного місця, лише після чого позивач зміг виконувати свої податкові обов`язки.

Колегія суддів зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до індивідуальних актів, як актів правозастосування, є їх обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав їх прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття.

У свою чергу, невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності, що узгоджується із правовими висновками, викладеними у постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 та від 20.08.2019 у справі №2540/3009/18, від 15.12.2021 року у справі №1840/2970/18.

Згідно ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Підсумовуючи наведене вище, колегія суддів приходить до висновку, що рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 щодо можливості своєчасного виконання Вовчанським підприємством теплових мереж свого податкового обов`язку є таким, що не відповідає наведеним вище вимогам обґрунтованості та вмотивованості, а відтак є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

З урахуванням наведеного вище, висновки суду першої інстанції про те, що під час винесення оспорюваного рішення щодо можливості виконання позивачем свого податкового обов`язку від 16.08.2023 №315/20-40-04-05-16 податковий орган діяв на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, є помилковими та такими, що суперечать наведеним вище висновкам суду апеляційної інстанції у даній справі.

Посилання суду першої інстанції, а також відповідача у відзиві на апеляційну скаргу на висновок Верховного Суду, викладений в постанові від 04.10.2023 року у справі №160/19575/22, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки фактично спірні відносини, предмет і підстави позову, є відмінними від тих, що були у справі, яка переглядалася судом касаційної інстанції.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача колегія суддів виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу №1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у Постанові від 21 березня 2019 року у справі №817/498/17 наголосив, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Верховний Суд у своїй практиці неодноразово покликався на те, що "ефективний засіб правового захисту" у розумінні ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, повинен забезпечити поновлення порушеного права і одержання особою бажаного результату. Винесення рішень, які не призводять безпосередньо до змін в обсязі прав та забезпечення їх примусової реалізації - не відповідає зазначеній нормі Конвенції.

Колегія суддів зазначає, що позиція Європейського суду з прав людини та Верховного Суду свідчить про необхідність встановлення такого способу відновлення порушеного права, при якому можливість прийняття подальших протиправних рішень буде виключена.

Відтак, з огляду на наведені вище висновки суду апеляційної інстанції щодо того, що оспорюване рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 є протиправним та таким, що підлягає скасування, колегія суддів вважає, що з метою ефективного захисту прав позивача належить зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути заяву Вовчанського підприємства теплових мереж від 30.06.2023 з уточненнями від 14.08.2023.

Надаючи правову оцінку оспорюваним у даній справі податковому повідомленню - рішенню Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023 та податковому повідомленню - рішенню Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023, колегія суддів зазначає наступне.

Так, як вже зазначалося вище, 30.06.2023 Вовчанське підприємство теплових мереж подало до Головного управління ДПС у Харківській області заяву про неможливість виконання податкових обов`язків (т.1, а.с.48-49).

Надалі, листом доповнення до заяви про неможливість виконання податкових обов`язків позивач, зазначаючи, що одержання документів, що підтверджують неможливість своєчасного виконання ним податкових обов`язків потребувало часу, просило залучити до матеріалів заяви одержані відповіді на запити (т.1, а.с.50).

Попереднім рішенням від 19.07.2023 №281/20-40-04-05-16 Головним управлінням ДПС у Харківській області запропоновано заявнику надати документи на підтвердження зазначеної у заяві підстави неможливості виконання платником податків податкових обов`язків (т.1, а.с.51).

01.08.2023 Вовчанське підприємство теплових мереж на виконання щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку, винесеного Головним управлінням ДПС у Харківській області від 19.07.2023 вих.№281/20-40-04- 05-16, яке було одержано 25.07.2023, надало додатково пояснення і документи, що підтверджують неможливість виконання платником податків податкових обов`язків (т.1, а.с.53-55).

14.08.2023 року Вовчанське підприємство теплових мереж подало податковому органу уточнення до заяви на попереднє рішення щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку (т.1, а.с.56).

16.08.2023 Головним управлінням ДПС у Харківській області прийнято рішення №315/20- 40-04-05-16 щодо можливості своєчасного виконання Вовчанським підприємством теплових мереж свого податкового обов`язку (т.1, а.с.75-76).

При цьому, колегія суддів акцентує увагу на тому, що фактично процес розгляду заяви позивача щодо можливості чи неможливості своєчасного виконання платником податків свого податкового обов`язку тривав з 30.06.2023 (дата заяви про неможливість виконання податкових обов`язків) по 16.08.2023 (рішення №315/20- 40-04-05-16 щодо можливості своєчасного виконання Вовчанським підприємством теплових мереж свого податкового обов`язку).

Під час розгляду заяви позивача від 30.06.2023 про неможливість виконання податкових обов`язків, з урахування листа - доповнення до заяви, до винесення попереднього рішення від 19.07.2023 №281/20-40-04-05-16, Головним управління ДПС у Харківській області 14.07.2023 було винесено податкове повідомлення-рішення №00210070413 (форма Н), яким на Вовчанське підприємство теплових мереж накладено штраф у сумі 1 406 735,13 грн. за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН у період лютий 2022 - травень 2023 (т.1, а.с.72) , а також податкове повідомлення - рішення №00210210413 (форма "ПС"), яким на Вовчанське підприємство теплових мереж накладено штраф у сумі 4 760,00 грн. за порушення граничного строку подання податкових декларацій з податку на додану вартість у період з березня 2022 року по квітень 2023 року (т.1, а.с.67).

В контексті наведеного вище, колегія суддів вважає за необхідне звернути увагу на наступне.

Згідно ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04, пункт 70) Суд підкреслив особливу важливість принципу належного урядування. Він зазначив, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

Частиною 5 ст.242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 05.07.2023 року у справі №912/2797/21 принцип належного урядування, як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити минулу помилку не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Іншими словами, державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Відтак, слід дійти правову висновку, що Головне управління ДПС у Харківській області, не вирішивши ще питання щодо можливості чи неможливості виконання позивачем податкових обов`язків згідно заяви останнього від 30.06.2023 та з урахуванням листа - доповнення до заяви про неможливість виконання податкових обов`язків, які ще розглядалися останнім, не дослідивши викладених у них обставин, фактично передчасно та необґрунтовано прийняло оспорювані податкові повідомлення рішення за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних та за порушення граничного строку подання податкових декларацій з податку на додану вартість.

При цьому, в контексті наведеного вище, колегія суддів також враховує наведені вище висновки суду апеляційної інстанції щодо наявності правових підстав для скасування рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023 щодо можливості своєчасного виконання Вовчанським підприємством теплових мереж свого податкового обов`язку.

Таким чином, колегія суддів вважає, що слід дійти висновку, що податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023, а також податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023, є протиправними, а відтак такими, що підлягають скасуванню.

Висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості оспорюваних податкових повідомлень - рішень та відсутності підстав для їх скасування, а також доводи відповідача, викладені ним у відзиві на апеляційну скаргу щодо правомірності таких повідомлень - рішень, як таких, що винесені відповідно до вимог чинного законодавства, є необґрунтованими та такими, що не узгоджуються із вказаними вище висновками.

Посилання відповідача у відзиві на апеляційну скаргу на правові висновки Верховного Суду, викладені в постановах від 30.01.2024 року у справі №280/4484/23, а також від 06.02.2024 у справі №160/10740/23, колегія суддів не приймає до уваги, оскільки вони не впливають на вирішення даної справи.

Вирішуючи дану справу, колегія суддів враховує правовий висновок Верховного Суду у постанові від 15 грудня 2021 року у справі №1840/2970/18 в якому суд касаційної інстанції зазначив, що одним із критеріїв оцінювання судами рішень, дій та бездіяльності суб`єктів владних повноважень є прийняття ними рішень обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Цей критерій відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.

Відповідно до п. п. 1, 3, 5, 8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; добросовісно; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу і будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Колегія суддів за наслідками апеляційного перегляду даної справи вважає, що при прийнятті оспорюваних у даній справі рішень (рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023; податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023, податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023) Головне управління ДПС у Харківській області діяло: необґрунтовано; без врахування всіх обставин справи, всупереч вимогам чинного законодавства; недобросовісно; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу і будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Частиною 2 ст.77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Головним управлінням ДПС у Харківській області, як суб`єкт владних повноважень, не було доведено (доказано) правомірності власних рішень, що є предметом оскарження у даній справі.

Висновки суду першої інстанції про те, що податковий орган діяв на підставі та у спосіб, передбачені чинним законодавством України, а його рішення, які є предметом оскарження у даній справі є правомірними, обґрунтованими та не підлягають скасуванню, є помилковими та такими, що суперечать наведеному вище.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є:1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Колегія суддів вважає, що внаслідок неповного з`ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, невідповідності висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, а також з огляду на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення даної справи, апеляційна скарга Вовчанського підприємства теплових мереж підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення суду першої інстанції скасуванню, з прийняттям постанови про задоволення адміністративного позову Вовчанського підприємства теплових мереж до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023; зобов`язання Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути заяву Вовчанського підприємства теплових мереж від 30.06.2023 з уточненнями від 14.08.2023; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023.

Щодо розподілу судових витрат за наслідками апеляційного перегляду даної справи, колегія суддів зазначає наступне.

Так, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст. 132 КАС України).

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 6 ст.139 КАС України передбачено, що, якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Так, за подання позовної заяви позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 19733,14 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №773 від 02.10.2023 та інструкцією №776 від 02.10.2023 (т.1, а.с.19-20). За подання апеляційної скарги сплачено судовий збір у розмірі 29599, 71 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №781 від 23.02.2024 (т.2, а.с.25). Загалом сплачений судовий збір становить 49 332 (сорок дев`ять тисяч триста тридцять дві) грн. 85 коп.

Відтак, враховуючи приписи ст.139 КАС України, а також те, що за наслідками апеляційного перегляду даної справи позовні вимоги Вовчанського підприємства теплових мереж підлягають задоволенню, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Вовчанського підприємства теплових мереж підлягають судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги у загальному розмірі 49 332 (сорок дев`ять тисяч триста тридцять дві) грн. 85 коп.

Керуючись ст. ст. 139, 242, 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Вовчанського підприємства теплових мереж задовольнити.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 01.02.2024 року у справі №520/28325/23 скасувати.

Прийняти постанову, якою адміністративний позов Вовчанського підприємства теплових мереж до Головного управління ДПС у Харківській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Харківській області №315/20-40-04-05-16 від 16.08.2023.

Зобов`язати Головне управління ДПС у Харківській області повторно розглянути заяву Вовчанського підприємства теплових мереж від 30.06.2023 з уточненнями від 14.08.2023.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210070413 від 14.07.2023.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДПС у Харківській області №00210210413 від 14.07.2023.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Вовчанського підприємства теплових мереж судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги у загальному розмірі 49 332 (сорок дев`ять тисяч триста тридцять дві) грн. 85 коп.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя О.М. МінаєваСудді В.А. Калиновський З.О. Кононенко Повний текст постанови складено 12.07.2024 року

СудДругий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення02.07.2024
Оприлюднено15.07.2024
Номер документу120347895
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них