Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Справа №348/921/24
Провадження №2/936/139/2024
05.07.2024 селище Воловець
Воловецький районний суд Закарпатської області в складі судді Софілканич О.А., з участю секретаря судового засідання Дзямко А.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань в смт Воловець в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом адвоката Гандзюк Ірини Романівни, поданого в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа- Орган опіки та піклування Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,
В С Т А Н О В И В:
24.05.2024 до Воловецького районного суду Закарпатської області за підсудністю з Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області на розгляд надійшов вищезазначений позов.
Позов мотивовано тим, що відповідач ОСОБА_2 є батьком неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Мати дитини ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Позивачка ОСОБА_1 є бабусею ОСОБА_3 та самостійно виховує його з часу смерті матері. Батьки дитини розлучилися 2009 року. З дня свого народження ОСОБА_3 проживав і проживає з бабусею. Батько ОСОБА_2 не приймав участі у вихованні сина, не піклувався про нього, не утримував, не цікавився його життям, навчанням, здоров`ям. На даний час вихованням та утриманням дитини займається позивачка. Таким чином, відповідач своїх батьківських обов`язків не виконує з народження сина, не бере педагогічної, матеріальної, грошової або будь-якої участі у його вихованні, чим свідомо ухиляється від ролі батька. Зважаючи на ці обставини, позивачка просить суд позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав щодо неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та стягнути аліменти на його утримання; судові витрати не відшкодовувати.
Позивачка ОСОБА_1 та її представник- адвокат Гандзюк І.Р. надали заяву про слухання справи без їх участі, позов підтримують. Водночас заявили клопотання про залишення без розгляду позову в частині стягнення аліментів на утримання неповнолітнього ОСОБА_3 .
Відповідач ОСОБА_2 у судове засіданні не з`явився. До суду від нього надійшла заява про розгляд справи без його участі, позов визнає в повному обсязі, підтверджує факти невиконання ним батьківських обов`язків, наведених у позовній заяві.
Представник третьої особи Служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради надіслала на адресу суду заяву про розгляд справи без її участі; рішення просить прийняти у відповідності до закону, з урахуванням висновку служби про доцільність позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 .
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_5 перебували у зареєстрованому шлюбі до 29.10.2009 року (Свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_1 ).
ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_6 (Свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 від 21.01.2010 року).
ОСОБА_6 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 18.10.2021.
Позивачка ОСОБА_1 є бабусею (з боку матері) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується: копією свідоцтва про народження ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , серії НОМЕР_4 від 21.01.1982 року, копією свідоцтва серії НОМЕР_5 від 28.07.2022 (повторно) про розірвання шлюбу між ОСОБА_8 та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_5 та зміну прізвища дружини на " ОСОБА_10 ", витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00045611109 від 20.06.2024, наданим Воловецьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Мукачівському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Відповідно до довідки Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області №1Б/231 від 25.03.2024, ОСОБА_3 зареєстрований та проживає з бабусею ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_2 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , згідно з Довідкою з Єдиного державного демографічного реєстру №558337 від 24.04.2024.
Обстеженням умов проживання неповнолітнього ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 , комісією служби у справах дітей Пасічнянської сільської ради 26.03.2024 року встановлено, що за вказаною адресою проживає ОСОБА_1 , 1960 року народження, ОСОБА_11 , 2009 року народження (онук) та ОСОБА_12 , 2011 року народження (онучка); будинок потребує ремонту.
ОСОБА_3 , 2009 року народження, навчається у 8-А класі Битківського ліцею Пасічнянської сільської ради, батько ОСОБА_2 жодного наразу не відвідував батьківські збори, не цікавився успішністю сина, не приводив його на медичні огляди, тощо.
Відповідно до ст. 165 Сімейного кодексу України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.
Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою Постановою ВР № 789-XII від 27.02.91 передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в найкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки не піклуються про неї - ст.9 Конвенції.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.155 Сімейного кодексу України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини.
Згідно з ст.150 Сімейного Кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Частиною 1 ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини.
Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей.
У Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківський прав» від 30 березня 2007 року зазначено, що ухилення батьків від виконання своїх батьківських обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема, не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.
Із висновку органу опіки та піклування Пасічнянської сільської ради №7 від 27.03.2024 вбачається, що ОСОБА_2 з часу народження неповнолітнього ОСОБА_3 , з ним не проживає та не спілкується, з його слів не є біологічним батьком дитини, утриманням та вихованням не займається, не забезпечує необхідного харчування, лікування, оздоровлення, навчання; не бере педагогічної, матеріальної, грошової, посильної трудової або будь-якої іншої участі у вихованні сина.
На підставі проведених бесід та зібраних матеріалів, орган опіки та піклування вважає, що ОСОБА_2 свідомо ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків, відтак позбавлення його батьківських прав щодо сина ОСОБА_3 є доцільним та відповідає інтересам дитини.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ухилення відповідача від виховання дитини і свідоме нехтування своїми батьківськими обов`язками є доведеним, відповідач позов визнав, не заперечив обставини, на які посилається позивачка в обґрунтування позову, а тому з метою захисту прав та інтересів неповнолітнього ОСОБА_3 , заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч.3 ст.166 Сімейного кодексу України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.
Проте, представник позивача адвокат Гандзюк І.Р. у заяві від 03.06.2024 зазначила про залишення позову в частині стягнення аліментів без розгляду.
Згідно з п.5 ч.1 ст.257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
З врахуванням вищенаведеного, суд вважає, що позов в частині стягнення аліметів з ОСОБА_2 слід залишити без розгляду.
Судові витрати слід залишити за позивачкою згідно з її заявою.
Керуючись статтями 141, 258, 259, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов адвоката Гандзюк Ірини Романівни, поданого в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа- Орган опіки та піклування Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів- задоволити частково.
Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьківських прав щодо неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позов у частині стягнення з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , аліментів на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/4 частини від його доходу щомісяця, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з дня звернення до суду і до досягнення дитиною повнолітнього віку- залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання її до Закарпатського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_6 ;
відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_7 ;
третя особа: Орган опіки та піклування Пасічнянської сільської ради Надвірнянського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: Івано-Франківська область, Надвірнянський район, село Пасічна, вул.Софії Галечко, 127, код ЄДРПОУ 04354686.
Повне рішення буде складено 12 липня 2024 року.
Суддя Софілканич О.А.
Суд | Воловецький районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2024 |
Оприлюднено | 16.07.2024 |
Номер документу | 120356603 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Воловецький районний суд Закарпатської області
Софілканич О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні