Справа № 191/1038/24
Провадження № 2/191/361/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 липня 2024 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючої судді Окладнікової О.І.,
за участі секретаря судового засідання Заламай О.Ю.,
розглянувши у підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Роздорської селищної об`єднаної територіальної громади про визнання права приватної власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
12.03.2024 року до суду звернулася представник позивача адвокат Третяк І.П. в інтересах ОСОБА_1 із позовною заявою до відповідача про визнання права приватної власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом.
У позовній заяві представник позивача посилалася на те, що ОСОБА_2 був власником житлового будинку (каркасно-мазаного, збудованого в 1928році), розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , який належав йому на підставі свідоцтва на право особистої власності на жилий будинок АДРЕСА_2 , виданого виконавчим комітетом Роздорської селищної ради 09 серпня 1971 року, зареєстрованого Синельниківським міським бюро технічної інвентаризації 09.08.1971 року в реєстровій книзі №2 за реєстром №162.
22 листопада 1976року він зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 .
Пізніше вищевказаний житловий будинок було зруйновано і подружжям у 1987 році за вищевказаною адресою було збудовано на спільні сумісні кошти новий житловий будинок, право власності на який станом на 31.12.2012 року в Комунальному підприємстві «Новомосковське міжрайонне бюро технічної інвентаризацій Дніпропетровської обласної ради» не зареєстровано.
Згідно довідки № 586, виданої виконавчим комітетом Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області року, житловому будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_3 на підставі рішення виконкому № 35 від 27.05.2009 року «Про перереєстрацію нумерації будівель по вулицях селища Роздори та сіл у зв`язку з уточненням».
Відповідно до розпорядження Роздорського селищного від 12 лютого 2016 року «Про перейменування вулиць в населених пунктах Роздорської селищної ради» № 13-а вулиця «Куйбишева» в смт. Роздори Синельниківського району Дніпропетровської області перейменована на «Дружби».
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Після його смерті відкрилась спадщина на частку житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_4 .
Заповіту ОСОБА_2 не залишив. Єдиним спадкоємцем першої черги в порядку спадкування за законом, який прийняв спадщину, є його дружина - ОСОБА_3 .
Спадщину після смерті чоловіка вона прийняла згідно зі ст.549 ЦК УPCP, так як у встановлений законом шестимісячний строк після смерті спадкодавця подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Спадщину після смерті чоловіка рідна тітка позивача - ОСОБА_3 прийняла, але спадкових прав на себе не оформила. І 26 лютого 2023 року вона померла.
За заявою позивача нотаріусом заведено спадкову справу №93/2023 до майна померлої, яка була зареєстрована та проживала до смерті за адресою: АДРЕСА_4 .
Піст її смерті відкрилась спадщина на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами:
- на частку в порядку спадкування після смерті чоловіка;
- на частку у спільному майні подружжя.
Заповіту тітка не залишила. Спадкоємців першої, другої, третьої та четвертої черги за законом немає. Позивач є єдиним спадкоємець п`ятої черги в порядку спадкування за законом, який прийняв спадщину.
Спадщину після смерті ОСОБА_3 позивач прийняв згідно зі ст.1269 ЦК України, так як у встановлений законом шестимісячний строк після смерті спадкодавця подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Позивач звернувся до Першої синельниківської державної нотаріальної контори із заявою про видачу йому свідоцтва про право на спадщину за законом на вказаний житловий будинок, але державний нотаріус відмовив позивачу у видачі у зв`язку із тим, що останній не надав правовстановлюючих документів на майно.
Дійсно, відповідно до інформаційної довідки Комунального підприємства «Новомосковське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» ДОР» від 07 жовтня 2023 року, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, розташований за адресою: АДРЕСА_4 , що збудований у 1987 році, не зареєстровано.
Відповідно до довідки №772, виданої виконкомом Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області від 01.12.2023 року, в смт. Роздори по господарський облік не ведеться, так як по селищах міського типу ведення такого обліку не передбачено.
Згідно довідки виконкому Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області № 586 від 19.09.2023 року вбачається, що житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_4 , належить померлому ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .
У зв`язку із викладеним позивач звернувся до суду із позовом про визнання права приватної власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом після померлої тітки ОСОБА_3 .
Ухвалою суду від 15.03.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено до підготовчого засідання та витребувано з Першої синельниківської державної нотаріальної контори копії спадкових справ, які відкрилися після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_4 , та ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_5 .
03.07.2024 року до суду із Першої синельниківської державної нотаріальної контори надійшла копія спадкової справи після смерті ОСОБА_3 .
У сьогоднішнє підготовче засідання позивач не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача у підготовче засідання не з`явився, надали суду заяву про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
Відповідно дост.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до положень ч.3 та ч.4 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями206,207цьогоКодексу.
Відповідно до ч.1 ст.206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.
Згідно ч.4 ст.206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.3 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 2 від 12.06.2009 року «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
Оскільки відповідач визнав пред`явлений позов і визнання позову не суперечить закону, тому суд за згодою сторін та враховуючи положення ч.3 та ч.4 ст.200, ст.206 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу у даному підготовчому засіданні та ухвалити рішення у справі.
Згідно змісту ст. ст.1216,1218 ЦК України,спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла, до інших осіб. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1, ч.2ст.1220 ЦК України,спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Частиною 1 статті 1222 ЦК України передбачено, що спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1, ч. 5ст. 1268 ЦК України,спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частиною першоюстатті 316 Цивільного кодексу Українипоняття права власності визначено як право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Статтею 328 ЦК Українипередбачено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. При цьому право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Черговість спадкуванняза закономпередбачена ст.1258ЦК України.Зокрема,спадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 на праві особистої власності належав жилий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується Свідоцтвом № НОМЕР_1 на право особистої власності на жилий будинок, видане на підставі рішення виконкому Роздорської селищної Ради депутатів трудящих від 07.04.1971 року (а.с.12).
22.11.1976 року ОСОБА_2 уклав шлюб із ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 22.11.1976 року Роздорською селищною радою Синельниківського району Дніпропетровської області. Після укладення шлюбу дружині присвоєно прізвище ОСОБА_5 (а.с.11).
Після укладення шлюбу подружжям було збудовано у 1987 році новий житловий будинок за адресою: АДРЕСА_4 (раніше АДРЕСА_1 ), право власності на який станом на 31.12.2012 року не зареєстровано, згідно інформаційної довідки №961 від 07.10.2023 року, виданої КП «Новомосковське міжрайонне бюро технічної інвентаризації» Дніпропетровської обласної ради» (а.с.13).
Відповідно до довідки №772 від 01.12.2023 року, виданої виконкомом Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, в смт. Роздори погосподарський облік не ведеться, так як по селищах міського типу ведення такого обліку не передбачено (а.с.15).
ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 помер, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 22.08.2002 року Виконкомом Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області (а.с.5).
Згідно з Розпорядженням селищного голови №13-а від 12.02.2016 року «Про перейменування вулиць в населених пунктах Роздорської селищної ради», вулицю Куйбишева перейменовано на вулицю Дружби (а.с.17).
Відповідно до довідки №586 від 19.09.2023 року, виданої виконкомом Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області, житловому будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 і належить померлому ОСОБА_2 , присвоєно номер 132 на підставі рішення Виконкому №35 від 27.05.2009 року «Про перереєстрацію нумерації будівель на вулицях селища Роздори та сіл у зв`язку з уточненням» (а.с.14).
Позивач ОСОБА_1 являється сином рідного брата ОСОБА_3 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_4 , виданого 24.03.1961 року, батьками якої зазначено ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.7); архівною довідкою №Ш-1194/0/217-23 від 09.05.2023 року, згідно якої у книзі реєстрації актів цивільного стану Єлизавето-Хорошівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області є актовий запис №188 від 24.07.1927 року про народження ІНФОРМАЦІЯ_6 дитини чоловічої статі на прізвище, ім`я, по батькові ОСОБА_8 , батьками вказані ОСОБА_6 , українець, та ОСОБА_7 , українка (а.с.16); та копією свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_5 , виданого 27.08.1953 року районним бюро РАЦС м. Синельникове Дніпропетровської області, батьком якого вказано ОСОБА_8 (а.с.8).
ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 померла, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_6 , виданого 01.03.2023 року Виконавчим комітетом Роздорської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області (а.с.6).
Постановою Першої синельниківської нотаріальної контори від 16.01.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, яке належить померлій ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 у зв`язку із тим, що право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_4 , не зареєстроване в «Новомосковському МБТІ» ДОР», а також не надані правовстановлюючі документи на майно (а.с.25).
У роз`ясненнях, наданих у п. 23Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування»визначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Як зазначено в п.п. 4.18 п.4 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженогонаказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року за № 296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 року за №282/20595 за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
Згідно із п. 24 зазначеної вище Постанови при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини.
Відповідно дост.82 ЦПК України,підставами для звільнення від доказування є наявність обставин, які визнаються учасниками справи або таких, які визнано загальновідомими, наявність обставин, встановлених рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На даний час позивач має намір оформити право власності на зазначений вище житловий будинок, що залишився після смерті спадкодавця, але через відсутність правовстановлюючих документів на нього, не може успадкувати майно.
При цьому, у відповідності до приписів ч.4ст.206 ЦПК України, суд переконався, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права власності на спадкове майно.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 10, 13, 48, 49, 51, 76, 77-81, 89, 209, 210, 247, 265, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Роздорської селищної об`єднаної територіальної громади про визнання права приватної власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , право приватної власності в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_4 , а саме: житловий будинок А1-1 (1987 року побудови), що складається з І тамбура, площею 2,1 кв.м, 1-кухні пл.9,0 кв.м, 2-кімнати пл.9,3 кв.м, 3-кімнати пл.13,0 кв.м, 4-кімнати пл.8,5 кв.м, 5-кухні пл.7,7 кв.м, загальною площею 49,6 кв.м, житловою площею 30,8 кв.м: Б - літня кухня, б2 - прибудова до літньої кухні, Е - літня кухня, В, Ж - сараї, Г - гараж, Д - вбиральня, П - вхід в погріб, пг - погріб, Л - літній душ, №1 - огорожа, №3 - колодязь, І - замощення.
Рішення суду набирає законноїсили післязакінчення строкуподання апеляційної скарги всімаучасниками справи,якщо апеляційнускаргу небуло подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту рішення. У разі подання апеляційної скарги учасником справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 10.07.2024 року.
Суддя О.І. Окладнікова
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.07.2024 |
Оприлюднено | 16.07.2024 |
Номер документу | 120364481 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Окладнікова О. І.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Окладнікова О. І.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Окладнікова О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні