Справа № 686/18482/24
Провадження № 1-кс/686/5654/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2024 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , скаржника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі відеоконференції, у залі суду матеріали за скаргою ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Агродім-4», щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР,
встановив:
ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Агродім-4», звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області зі скаргою на бездіяльність уповноваженої особи Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. У скарзі, окрім іншого, йдеться про те, що 01.04.2024 р. ТОВ «Агродім-4», за допомогою поштового зв`язку, звернулось до Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області з заявою про вчинене кримінальне правопорушення, передбачене ст.ст.197-1, 356 КК України. Зазначена заява ТОВ «Агродім-4» ГУНП в Хмельницькій області була отримана 09.04.2024 р., однак, в супереч ст.214 КПК України, відомості про кримінальне правопорушення до ЄРДР внесено не було, про що представнику ТОВ «Агродім-4» ОСОБА_3 стало відомо 28.06.2024 р., із долученої до матеріалів скарги відповіді (фотокопія листа за підписом начальника ВнП №4 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області). Тому, у скарзі ОСОБА_3 просить: зобов`язати уповноваженого ГУНП у Хмельницькій області внести у встановленому законом порядку до ЄРДР відомості про кримінальне правопорушення за поданою ТОВ «Агродім-4» заявою №3 від 01.04.2024 р.; негайно розпочати досудове розслідування та надати ТОВ «Агродім-4» витяг з ЄРДР.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду від 02.07.2024 р. було відкрито провадження за вказаною скаргою.
Дослідивши матеріали скарги, заслухавши ОСОБА_3 , приходжу до висновку, що скарга підлягає поверненню скаржнику з наступних підстав.
За допомогою правил про підсудність забезпечується рівність всіх громадян перед законом і судом (ст.24 Конституції України та ст.10 КПК України).
Будучи одним з проявів цієї конституційної засади, чітко встановлена законом підсудність набуває ознак суб`єктивного права людини на законного суддю, тобто права будь-якої людини знати наперед, який саме суд і в якому складі відповідно до закону правомочний здійснювати стосовно нього судове провадження, якщо така необхідність виникне.
Статтею 1 КПК України передбачено, що порядок кримінального провадження на території України визначається лише кримінальним процесуальним законодавством України, яке складається з відповідних положень Конституції України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 306 КПК України скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача чи прокурора розглядаються слідчим суддею місцевого суду, а в кримінальних провадженнях щодо кримінальних правопорушень, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - слідчим суддею Вищого антикорупційного суду згідно з правилами судового розгляду, передбаченими статтями 318-380цього Кодексу, з урахуванням положень цієїглави.
Для випадків неврегульованості певних питань у ч. 6 ст. 9 КПК передбачено правило, згідно з яким у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Частина 1 ст.333 КПК України визначає, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються під час судового провадження згідно з положеннями розділу ІІ цього Кодексу з урахуванням особливостей, встановлених цим розділом.
Згідно з п.1 ч.2 ст.132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, якщо інше не передбачено пунктом 2 цієї частини.
Відповідно до ст.38 КПК України, органами досудового розслідування (органами, що здійснюють досудове слідство і дізнання) є слідчі підрозділи та підрозділи дізнання або уповноважені особи інших підрозділів: органів Національної поліції; органів безпеки; органів Державного бюро розслідувань; підрозділ детективів, підрозділ внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України; підрозділи детективів органів Бюро економічної безпеки України.
Згідно з частинами 1, 3, 4 ст.13 Закону України «Про Національну поліцію», систему поліції складають: центральний орган управління поліції; територіальні органи поліції. У складі поліції функціонують: кримінальна поліція; патрульна поліція; органи досудового розслідування; поліція охорони; спеціальна поліція; поліція особливого призначення; інші підрозділи, діяльність яких спрямована на виконання завдань поліції або на забезпечення її функціонування, рішення про створення яких приймається керівником поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ. У системі поліції можуть утворюватися науково-дослідні установи та установи забезпечення, заклади професійної (професійно-технічної) освіти зі специфічними умовами навчання.
Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.15 Закону України «Про Національну поліцію», територіальні органи поліції утворюються як юридичні особи публічного права в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, районах у містах та як міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи у межах граничної чисельності поліції і коштів, визначених на її утримання. Структуру територіальних органів поліції затверджує керівник поліції за погодженням з Міністром внутрішніх справ України.
Верховний Суд, з огляду на норму ст.38 КПК України в ухвалі від 17.05.2021 року по справі №308/5497/21 (провадження №51-2376 впс 21) зазначив, що чинний кримінальний процесуальний закон визначає органами досудового розслідування не службових осіб слідчих цих органів досудового розслідування, а відповідні державні установи слідчі підрозділи та підрозділи детективів.
Таким чином, територіальна юрисдикція суду визначається територією, в межах якої знаходиться орган досудового розслідування, незалежного від зареєстрованого місцезнаходження органу досудового розслідування як юридичної особи.
Наказом т.в.о.голови Національноїполіції №350від 02.05.2023р.«Про затвердженняПереліку зміну штатахНаціональної поліції»було реорганізовановідділ поліцейськоїдіяльності №2Хмельницького РУПГУНП вХмельницькій областіта створеновідділення поліції№4Хмельницького РУПГУНП вХмельницькій області,до складуякого,серед іншого,входять слідчевідділення тасектор дізнання,яке знаходитьсяза адресою: АДРЕСА_1 ,тобто фактичнорозташоване вмежах територіальноїюрисдикції Красилівськогорайонного судуХмельницької області(м.КрасилівХмельницького районуХмельницької області,вул. Булаєнка, 4).
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 304 КПК України скарга повертається, якщо вона не підлягає розгляду в цьому суді.
При цьому в силу загальної засади кримінального провадження - законність, що регламентованаст. 9 КПК України, - суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов`язані неухильно дотримуватися вимогКонституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом. Розгляд справи саме судом, встановленим законом, є складовою права на справедливий суд, передбаченогост. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до ст. 412 КПК України, порушення правил підсудності при розгляді справи є істотним порушенням вимог кримінального процесуального закону, яке у будь-якому разі тягне за собою скасування судового рішення.
Із матеріалів скарги вбачається, що ТОВ «Агродім-4» дійсно зверталось до ГУНП у Хмельницькій області з заявою, датованою 01.04.2024 р., про вчинення кримінального правопорушення, яка 10.04.2024 р. була зареєстрована у відділі документального забезпечення ГУНП в Хмельницькій області та яка не надходила до слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області, в подальшому, вказана заява ТОВ «Агродім-4» була скерована до відділення поліції №4 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, де 26.04.2024 р. була зареєстрована в Інформаційно-телекомунікаційній системі «Інформаційний портал Національної поліції України» за №1987.
За результатом розгляду вказаної заяви, директору ТОВ «Агродім-4» ОСОБА_4 було направлено лист №4646/109/04-2024 від 07.05.2024 р. за підписом начальника ВнП №4 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, в якому йшлось зокрема й про те, що звернення, зареєстроване в журналі ЄО за №1987 від 26.04.2024 р. розглянуте, однак, під час перевірки не здобуто достатньо фактичних даних, які б вказували на ознаки будь-якого кримінального правопорушення. Отже, вказаним листом представнику ТОВ «Агродім-4» фактично було відмовлено у внесенні відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за його заявою саме уповноваженою особою відділення поліції №4 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, яке розташовується (дислокується) у м.Красилові Хмельницького району Хмельницької області. Тобто, матеріали скарги свідчать, що ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Агродім-4», оскаржується бездіяльність, що полягає у невнесенні відомостей до ЄРДР, допущена уповноваженими особами саме відділення поліції №4 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, яке розташовується (дислокується) у м.Красилові Хмельницького району Хмельницької області та яке є органом досудового розслідування, що має у своєму складі слідчий підрозділ і орган дізнання. Беручи до уваги вказані обставини, слідчий суддя вважає, що скарга не підлягає розгляду в Хмельницькому міськрайонному суді Хмельницької області, оскільки відділення поліції №4 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області знаходиться на території м.Красилова, що перебуває під юрисдикцією Красилівського районного суду Хмельницької області (м.Красилів Хмельницького району Хмельницької області, вул.Булаєнка,4).
За таких обставин, слідчий суддя вважає за необхідне повернути подану ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Агродім-4», скаргу щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, роз`яснивши скаржнику право на звернення зі скаргою до Красилівського районного суду Хмельницької області.
З огляду на наведене, провадження за скаргою підлягає закриттю, як помилково відкрите, із поверненням скарги та доданих до неї матеріалів особі, яка її подала.
Керуючись вимогами ст.ст. 9, 28, 132, 303, 304, 306, 309, 333, 395 КПК України, -
постановив:
Провадження за скаргою ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Агродім-4», на бездіяльність уповноваженої особи Головного управління національної поліції у Хмельницькій області, що полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР, закрити.
Повернути ОСОБА_3 , який діє в інтересах ТОВ «Агродім-4», його скаргу на бездіяльність уповноваженої особи Головного управління національної поліції у Хмельницькій області, щодо невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2024 |
Оприлюднено | 17.07.2024 |
Номер документу | 120372638 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора стосовно невнесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Бурка С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні