Рішення
від 15.07.2024 по справі 509/3047/24
ОВІДІОПОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 509/3047/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 року Овідіопольський районний суд Одеської області в складі:

головуючого судді Козирського Є.С.

при секретарі Лисенко О.Д.

розглянувши увідкритому судовому засіданні,в залісуду,в смт.Овідіополь,цивільну справуза позовомОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМПЛЮС» до ОСОБА_1 простягнення заборгованостіза договоромпро наданняпослуг -

ВСТАНОВИВ:

20 травня 2024 року представник позивача звернувся до суду з вищевказаним позовом в якому просив суд з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 )- власника квартири АДРЕСА_1 на користь ОБСЛУГОВУЮЧИЙ КООПЕРАТИВ «ДОМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 42354189) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг станом на 31.03.2024 у розмірі 13682,30 гривень; судовий збір в розмірі 3028,00 гривень, та витрати на правничу професійну допомогу у розмірі 10000,00 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОБСЛУГОВУЮЧИЙ КООПЕРАТИВ «ДОМ ПЛЮС» здійснює надання житлово-комунальних послуг за регульованими тарифом мешканцям багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 . Для здійснення надання житлово-комунальних послуг мешканцям багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , Позивач уклав ряд договорів, а саме: 1) Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №03-8932-ПУП від 15.07.2020 з ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія»; 2) Договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №8932 від 16.06.2020 з АТ «Одесаобленерго»; 3) Договір про послуги водопостачання та водовідведення №74 від 11.11.2019 з КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове»; 4) Договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів №44 від 13.05.2020 з КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове». ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 . На адресу відповідача ( АДРЕСА_4 ) 11.11.2022 Позивачем було надіслано договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком з підписом керівника та печаткою Позивача для заповнення та обміну оригіналами для подальшої оплати/компенсації Позивачу всіх житлово-комунальних послуг, наданих мешканцям/власникам квартир у будинку АДРЕСА_2 комунальними установами згідно виставлених ними рахунків. Проте відповідач з невідомих причин цей договір не підписав. Між тим, Відповідач весь час користується житлово-комунальними послугами, що надаються Позивачем, проте не виконує свої зобов`язання по їх оплаті, внаслідок чого станом на 31.03.2024 року утворилася заборгованість в розмірі 13682,30 грн. згідно актів звірки взаєморозрахунків.

Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду повідомлялись належним чином у порядку ст.128,131 ЦПК України.

Представник позивача у судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, проти винесення заочного рішення не заперечував.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце його проведення повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань про відкладення слухання справи до суду не надходило.

При викладених обставинах суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідача, який повідомлений про розгляд справи належним чином, від якого не надійшло повідомлення про причини неявки, ухваливши заочне рішення у справі, зі згодою представникапозивача, що відповідає положеннямст. 280-282 ЦПК України, так якнадані матеріали є повними і достатніми для розгляду справи у відсутності відповідача.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Судом встановлено, згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 03.08.2018 року за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстровано ОБСЛУГОВУЮЧИЙ КООПЕРАТИВ «ДОМ ПЛЮС», ідентифікаційний код юридичної особи в Єди ному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань42354189.

Відповідно до п. 1.2. Статуту ОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМ ПЛЮС» (ОК «ДОМ ПЛЮС») створено шляхом об`єднання фізичних та юридичних осіб для надання послуг членам Кооперативу, асоційованим членам Кооперативу (власникам житлових та/або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (комплексі) за адресою: АДРЕСА_2 ) та іншим особам з метою провадження діяльності Кооперативу.

Згідно акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс від 14 грудня 2018 та акту приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс (мереж електропостачання та мереж каналізації, зовнішні мережі водопостачання житлового будинку) від 01 квітня 2019 року на баланс та управління ОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМ ПЛЮС» був переданий багатоквартирний житловий будинок за адресою: АДРЕСА_5 .

Для здійснення надання житлово-комунальних послуг мешканцям багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , Позивач уклав ряд договорів, а саме: 1) Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №03-8932-ПУП від 15.07.2020 з ТОВ «Одеська обласна енергопостачальна компанія»; 2) Договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії №8932 від 16.06.2020 з АТ «Одесаобленерго»; 3) Договір про послуги водопостачання та водовідведення №74 від 11.11.2019 з КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове»; 4) Договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів №44 від 13.05.2020 з КП «Житлово-комунальне підприємство «Таїрове».

Загальними зборами ОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМ ПЛЮС» 12 вересня 2022 року вирішено затвердити тариф на управління та обслуговування багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 ), у розмірі 7 грн. 40 коп. в місяць за 1 кв.м. площі квартири. Вказаний тариф був оформлений протоколом загальних зборів від 12.09.2020 № 8.

ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 . Право власності зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна 1412213451237, номер запису про право власності 35692820, що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідач, являючись власником квартири АДРЕСА_3 , користується житлово-комунальними послугами, що надаються ОБЛУГОВУЮЧИМ КООПЕРАТИВОМ «ДОМ ПЛЮС, проте не виконує свої зобов`язання по їх оплаті, в наслідок чого станом на 31.03.2024 року утворилася заборгованість в розмірі 13682,30 гривень.

Згідно положень ст. 322 Цивільного кодексу України (даліЦК України), власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно п. 35 Правил користування приміщеннями житлових будинків і прибудинковими територіями, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 року №572, обов`язок по сплаті за обслуговування і ремонт будинку, комунальні та інші послуги покладається на власника, наймача, орендаря житлового приміщення.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Відповідно до статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 ЦК України).

Згідно ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1. ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі статтею 5 Закону УкраїниПро житлово-комунальні послуги, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньо будинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

Пунктом 1 частини першої статті 7 Закону УкраїниПро житлово-комунальні послугипередбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини другої статті 7 цього Закону обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 р. № 572, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Відповідно до положень ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки невизначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, навіть у разі відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг, що підтверджується правовою позицією Верховного Суду, які викладені у Постанові від 20 квітня 2016 р. у справі № 6-2951цс15 та Постанові від 25 березня 2020 року у справі № 211/3347/18.

Також Верховний Суд від у Постанові від 02.04.2020 року по справі № 757/29813/17-ц вказав, що не проживання відповідача у квартирі, яка належить йому на праві власності, та факт відсутності його реєстрації у цій квартирі не звільняє його, як власника квартири, від обов`язку нести витрати по оплаті житлово-комунальних послуг.

Позивач надавав послуги Відповідачу з управління будинком та прибудинковою територією за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується розрахунком належних до стягнення платежів, який здійснено відповідно до періоду надання послуг. Таким чином, з моменту набуття права власності на квартиру АДРЕСА_3 , відповідач отримує від позивача комунальні послуги, від наданих послуг не відмовляється, та фактично споживає їх, жодних скарг чи претензій щодо ненадання послуг або надання таких послуг неналежної якості вона не надавала.

Право на позов про стягнення коштів на підставі статті 625 ЦК України виникає у кредитора з моменту порушення грошового зобов`язання до моменту його усунення.

Як зазначено в Аналізі практики застосування ст. 625 ЦК України в цивільному судочинстві (лист Верховного Суду України від 01 липня 2014 року), вирішуючи спори цієї категорії, судам слід враховувати, що правовідносини, які склалися між сторонами на підставі договору про надання житлово-комунальних послуг, є грошовими зобов`язаннями, у яких, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржника покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1ст. 509 ЦК України), - вимагати сплату грошей за надані послуги.

Таким чином Відповідач, будучи власником квартири АДРЕСА_3 ,, повинен сплатити загальну суму боргу, яка складає 13682,30 гривень.

Частиною другоюстатті 625 ЦК Українипередбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Відповідно до ч. 1ст. 903 ЦК України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно дост. 615 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

З огляду на зазначене вище, із врахуванням обов`язку відповідача сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача слід стягнути заборгованість за житлово-комунальні послуги в розмірі 13682,30 гривень.

Згідно дост.141 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати пов`язані, зокрема, з витратами на професійну правничу допомогу, які пов`язані з розглядом справи.

Згідно з ч. 1ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 141 ЦПК України, інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача.

Отже, з відповідача на користь позивача також необхідно стягнути сплачений при поданні позовної заяви до суду судовий збір у розмірі 3028,00гривень та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 гривень.

На підставі викладеного й керуючись ст.ст.2,12,13,19,23,258-259,264,265,273, 280-282, ЦПК України суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМ ПЛЮС» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання послуг задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 , власника квартири АДРЕСА_1 на користь ОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 42354189) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг станом на 31.03.2024 у розмірі 13682,30 гривень.

Стягнути ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 на користь ОБСЛУГОВУЮЧОГО КООПЕРАТИВУ «ДОМ ПЛЮС» (код ЄДРПОУ 42354189) судовий збір у розмірі 3028,00гривень та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000,00 гривень

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення. У випадку, якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30-ти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Суддя Є.С. Козирський

СудОвідіопольський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення15.07.2024
Оприлюднено17.07.2024
Номер документу120385133
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —509/3047/24

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Панасенко Є. М.

Ухвала від 22.08.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Козирський Є. С.

Рішення від 15.07.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Козирський Є. С.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Овідіопольський районний суд Одеської області

Козирський Є. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні