Новосанжарський районний суд Полтавської області
Справа № 542/1202/24
Провадження № 1-кп/542/108/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 липня 2024 року селище Нові Санжари
Новосанжарський районний суд Полтавської області у складі:
головуючої судді ОСОБА_1 ,
за участю:
прокурора ОСОБА_2
представника потерпілого ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
секретаря судового засідання ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Новосанжарського районного суду Полтавської області кримінальне провадження №42024172070000006 від 22.01.2024 року за обвинуваченням:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Полтава, з вищоюосвітою,працюючого директором приватного підприємства «Поларт Стандарт», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України,
В С Т А Н О В И В :
24.06.2024 року до Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшов обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024172070000006 від 22.01.2024 року відносно Непоради ОСОБА_6 , обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України.
Відповідно до якого ОСОБА_4 , обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України за таких обставин.
Відповідно до рішення засновника приватного підприємства «Поларт Стандарт» ОСОБА_7 від 22.07.2019 № 2 Непораду ОСОБА_6 включено до складу засновників та призначено на посаду директора приватного підприємства «Поларт Стандарт» (код ЄДРПОУ 41452225, юридична адреса: 36007, Полтавська область, місто Полтава, вулиця Решетилівська (колишня Маршала Бірюзова), 51 а). Відповідно до Статуту вказаного приватного підприємства, який затверджений рішенням від 22.07.2019 № 3 засновника ПП «Поларт Стандарт» ОСОБА_4 , встановлено, що директор визначає основні напрямки діяльності підприємства, діє без доручення від імені підприємства, розпоряджається майном, майновими правами та коштами підприємства, вирішує кадрові питання, виконує будь-які організаційно-управлінські, господарські та інші дії від імені та в інтересах приватного підприємства. Таким чином ОСОБА_4 наділений адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими повноваженнями та на момент вчинення кримінального правопорушення був службовою особою юридичної особи ПП «Поларт Стандарт».
За результатами проведення тендерної процедури 04.09.2023 між приватним підприємством «Поларт Стандарт» в особі директора ОСОБА_4 (підрядник) та Новосанжарським ліцеєм Новосанжарської селищної ради Полтавської області (Новосанжарський ліцей) в особі директора ОСОБА_3 (замовник) укладено договір № 1 «Капітальний ремонт будівлі шахового клубу Новосанжарського ліцею за адресою: АДРЕСА_2 ».
Пунктом 3.1 Розділу 3 «Порядок розрахунків» цього договору передбачено, що "Замовник" оплачує вартість виконаних робіт після підписання акту виконаних робіт по формі Ф-2 уповноваженими представниками сторін.
ОСОБА_4 неналежно та несумлінно виконав свої службові обов`язки, визначені п.12 ч.8.3 розділу 8 Статуту ПП «Поларт Стандарт», який затверджений рішенням від 22.07.2019 № 3 засновника ПП «Поларт Стандарт», в частині здійснення належного контролю діяльності приватного підприємства, а також порушив умови Договору № 1 «Капітальний ремонт будівлі шахового клубу Новосанжарського ліцею за адресою: Полтавська область, Полтавський район, смт. Нові Санжари, вул. Центральна, 41», передбачених п. 2.1 Розділу 4 «Відповідальність сторін» у частині забезпечення підрядником якісного та своєчасного виконання робіт.
Так, 21.12.2023 та 26.12.2023 ОСОБА_4 , перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , діючи недбало, тобто не передбачаючи можливості настання шкоди внаслідок неналежного виконання своїх службових обов`язків, хоча повинен був та мав реальну можливість передбачити це, не контролюючи в ході виконання договірних зобов`язань якість та обсяги робіт, без виїзду на місце їх проведення, підписав та скріпив печаткою підприємства, надавши їм статусу офіційних документів, акти приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 3 та № 5 за грудень 2023 року на загальну суму 991427,17 грн., в які, в порушення «Настанови з визначення вартості будівництва», включено роботи, які фактично не виконані підрядною організацією ПП «Поларт Стандарт», а саме:
Акт форми КБ-2в № 3 від 21.12.2023:
1.(Демонтаж) Монтаж дрібних металоконструкцій вагою до 0.1 т
2.Монтаж дрібних металоконструкцій вагою до 0.1 т
3.Улаштування з листової сталі накривки утеплювача
Акт форми КБ-2в № 5 від 26.12.2023:
1.Розбирання асфальтобетонних покриттів вручну
2.(Демонтаж)Улаштування тротуарів із бетонних плит із заповнення швів піском
3.(Демонтаж) Установлення бетонних поребриків на бетонну основу
4.Навантаження сміття екскаваторами на автомобілі - самоскиди, місткість ковша екскаватора 0,25м3
5.Навантаження сміття вручну
6.Перевезення сміття до 30 км
7.Установлення бетонних поребриків на бетонну основу
8.Улаштування вимощення з бетону товщиною покриття 10 см
9.Улаштування покриттів з дрібнорозмірних фігурних елементів мощения (ФЕМ)
10.Різання дрібнорозмірних фігурних елементів мощення (ФЕМ)
11.Заповнення отворів проникаючою гідроізоляцією
12.Концентрована силіконова мікроемульсія, на силановій та силоксановій основі Mapestop
13.Встановлення водовідвідних лотків PoliMaxBasic з шириною гідравлічного перерізу 100 мм
14.Полівінілацетатне фарбування укосів по підготовленій поверхні
15.Вирівнювання сходового маршу за допомогою домкрата у робоче положення
16.Розбирання простильних підлог
17.Розробка ґрунту всередині будівлі в котлованах
18.Улаштування підстильного шару бетонного.
На підставі вказаних актів Новосанжарським ліцеєм Новосанжарської селищної ради Полтавської області згідно платіжних доручень № 13 від 22.12.2023 та № 16 від 26.12.2023 проведено оплату в повному обсязі на суму 991427,17 грн., що призвело до завищення вартості виконаних ремонтно- будівельних робіт ПП «Поларт Стандарт» та спричинило збитків Новосанжарському ліцею Новосанжарської селищної ради Полтавської області.
Таким чином, директор ПП «Поларт Стандарт» ОСОБА_4 , будучи службовою особою, діючи в ході виконання робіт за Договором № 1 «Капітальний ремонт будівлі шахового клубу Новосанжарського ліцею за адресою: АДРЕСА_2 » недбало, спричинив відповідно до висновку будівельно- технічної експертизи від 17.05.2024 збитки Новосанжарському ліцею Новосанжарської селищної ради Полтавської області на загальну суму 237 378,00 грн, що на час вчинення злочину становить 176,8 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, чим завдав істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Органом досудового розслідування дії ОСОБА_4 кваліфіковано за ч.1 ст.367 КК України, а саме: службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним державним інтересам.
В судовому засіданні обвинуваченим заявлено клопотання про звільнення його від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям на підставі ст. 45 КК України та закриття кримінального провадження, оскільки він вперше вчинив кримінальне правопорушення, визнав свою вину, щиро покаявся та активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, повністю усунув завдану шкоду.
Представник потерпілого Новосанжарського ліцею Новосанжарської селищної ради Полтавської області в судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання, повідомив, що матеріальна шкода усунена в повному обсязі.
Прокурор не заперечував проти звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України та закриття кримінального провадження.
Заслухавши думку учасників судового провадження та дослідивши його матеріали, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв`язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно зі ст.44 КК України, ч.1 ст.285, ч.1 ст.286КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності виключно судом у випадках, передбаченим законом про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальнихправопорушень,пов`язаних зкорупцією,порушень правилбезпеки дорожньогоруху абоексплуатації транспортуособами,які керувалитранспортними засобамиу станіалкогольного,наркотичного чиіншого сп`янінняабо перебувалипід впливомлікарських препаратів,що знижуютьувагу ташвидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Згідно з п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23 грудня 2005 року № 12 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» дійове каяття полягає у тому, що після вчинення злочину особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст. 45 КК України. Виняток можуть становити лише випадки вчинення злочину чи замаху на нього, внаслідок яких не заподіяно шкоду або не завдано збитки. Звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв`язку із дійовим каяттям, передбаченим ст. 45 КК України, є обов`язковим.
Такою, яка вчинила злочин уперше, вважається особа, яка раніше не вчиняла злочинів або раніше вчинила злочин, що вже втратив правове значення. Вчинення триваючого або продовжуваного злочину, двох або більше злочинів невеликої тяжкості, які утворюють сукупність (за винятком реальної), не може бути перепоною для застосуванняст. 45 КК України.
Дійове каяття полягає в тому, що після вчинення злочину особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду.
Щире розкаяння характеризує суб`єктивне ставлення винної особи до вчиненого злочину, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася.
Щире каяття засвідчує критичну оцінку винним вчиненого ним кримінального правопорушення, співчуття до потерпілих, прагнення зменшити негативні наслідки його протиправної поведінки. Розкаяння передбачає, окрім визнання особою факту вчинення злочинних дій, ще й дійсне, відверте, а не уявне визнання своєї провини у вчиненому певному злочині, щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, що насамперед повинно виражатися в визнанні негативних наслідків злочину для потерпілої особи, намаганні особи відшкодувати завдані злочином збитки, бажанні виправити наслідки вчиненого. Факт щирого каяття особи у вчиненні кримінального правопорушення повинен знайти своє відображення в матеріалах кримінального провадження.
Активним сприянням розкриттю злочину слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.
Активним сприянням розкриттю кримінального правопорушення слід вважати надання особою органам досудового розслідування допомоги в установленні невідомих їм обставин, які підлягають доказуванню в кримінальному провадженні. Це може бути повідомлення про всі відомі епізоди, обставини злочинного діяння, свідків, потерпілих, викриття інших співучасників кримінального правопорушення. Мінімальні вимоги, яким має відповідати позитивна посткримінальна поведінка у виді активного сприяння розкриттю кримінального правопорушення, полягають у добровільній дачі правдивих і повних свідчень про всі відомі особі обставини злочинного діяння. Активність сприяння розкриттю кримінального правопорушення означає, що дії особи повинні мати високу інтенсивність, ефективність та значну процесуальну цінність. Визначення ступеня активності залежить від обставин конкретного кримінального провадження.
Повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди полягає в добровільному задоволенні винним або іншими особами, зокрема батьками чи близькими родичами, обґрунтованих претензій потерпілого щодо відшкодування заподіяної злочином матеріальної та моральної шкоди, загладжуванні її в інший спосіб, наприклад, шляхом прилюдного вибачення за завдану образу.
Як вбачається з пред`явленого обвинувачення ОСОБА_4 , останній обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що заподіяло істотної шкоди охоронюваним законом державним інтересам.
Санкцією частини 1статті 367 КК Українипередбачено покарання у виді штрафу від двох до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи на строк до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певного діяльністю на строк до трьох років.
Кримінальне правопорушення за ч. 1ст. 367 КК України, відповідно дост.12 КК України, є нетяжким злочином.
Також суд бере до уваги правові висновки Верховного Суду, що містяться у його постанові від 17.04.2019 року у справі № 752/18401/15-к, що службова недбалістьце злочин, який може бути вчинений тільки з необережності.
Вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 367 КК України, підпадає під можливість звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставістатті 45 КК України, тобто у зв`язку з дійовим каяттям.
Як було встановлено із довідки № 117-18042024/53720 від 18 квітня 2024 року ОСОБА_4 раніше до кримінальної відповідальності не притягувався (а.с.73-74).
Крім того, з дослідженого судом протоколу огляду від 05.06.2024 року вбачається, що обвинуваченим були завершені всі ремонтно-будівельні роботи, відповідно до умов укладеного договору № 1 «Капітальний ремонт будівлі шахового клубу Новосанжарського ліцею за адресою: АДРЕСА_2 », тобто ним була усунута завдана кримінальним правопорушенням шкода.
Що підтвердив в судовому засіданні й представник потерпілого Новосанжарського ліцею Новосанжарської селищної ради Полтавської області ОСОБА_3 .
Також судом встановлено, що під час досудового розслідування ОСОБА_4 сприяв розкриттю кримінального правопорушення, провину у вчиненні кримінального правопорушення визнав у повному обсязі, щиросердно розкаявся.
Обставини, що пом`якшують покарання, є щире каяття обвинуваченого ОСОБА_4 , добровільне усунення завданої шкоди, активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення, встановлені як під час досудового розслідування, так і під час судового розгляду в суді.
Обставин, які обтяжують покарання ОСОБА_4 органом досудового розслідування та судом не встановлено.
Обвинувачений згоден на звільнення від кримінальної відповідальності.
Також судвраховує дані,що характеризуютьособу обвинуваченого,а самете,що ОСОБА_4 має постійнезареєстроване місцепроживання заадресою: АДРЕСА_1 (а.с.72),за місцемпроживання характеризуєтьсяпозитивно, під наглядом у лікаря нарколога та у лікаря психіатра не перебуває (а.с.70, 71).
Згідно з ч. 4 ст. 286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 314 КПК України визначено, що у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти рішення про закриття кримінального провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_4 є особою раніше не судимою, вчинене ним кримінальне правопорушення, згідност. 12 КК Українивідноситься до нетяжкого необережного злочину, який обвинувачений вчинив вперше, після вчинення злочину ОСОБА_4 визнав свою провину, щиро покаявся, активно сприяв розкриттю кримінального правопорушення, добровільно усунув завдані збитки, суд вважає можливим звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України на підставі ст. 45 КК України у зв`язку з дійовим каяттям, а кримінальне провадження закрити.
На підставі ст.45 КК України та керуючись ст.ст.284-286, 370-372 КПК України,
У Х В А Л И В:
Непораду ОСОБА_6 звільнити від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України, на підставі ст.45 КК України, у зв`язку з дійовим каяттям.
Кримінальне провадження №42024172070000006 внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 22.01.2024 року за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.367 КК України закрити.
Апеляційна скарга на ухвалу може бути подана до Полтавського апеляційного суду через Новосанжарський районний суд Полтавської області протягом 7 днів з дня її проголошення.
Суддя Новосанжарського районного суду
Полтавської області ОСОБА_1
Суд | Новосанжарський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2024 |
Оприлюднено | 17.07.2024 |
Номер документу | 120386992 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Новосанжарський районний суд Полтавської області
Афанасьєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні