ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
17.07.2024 Справа №905/139/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Сковородіної О.М.,
розглянувши матеріали справи за позовом: Публічного акціонерного товариства акціонерний банк Укргазбанк (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1; код ЄДРПОУ 23697280)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Джет Кепітал (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Енгельса, буд. 60, офіс 306; код ЄДРПОУ 37140124)
про стягнення 73 381,93 грн.
без виклику представників сторін
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк Укргазбанк звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю Джет Кепітал про стягнення 73 381,93 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про відкриття рахунку в цінних паперах №4102/10 від 24.06.2010.
Ухвалою суду від 06.02.2024 було відкрито провадження у справі №905/139/24 за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк на подання відзиву та заяви із запереченнями щодо розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження у 30 днів.
Оскільки місце реєстрації відповідача розташоване на тимчасово окупованій території і останній не має зареєстрованого кабінету у підсистемі "Електронний суд", направлення ухвали суду здійснювалось відповідно до ст. 121 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті Господарського суду Донецької області.
Окрім цього, судом вчинялись дії щодо повідомлення відповідача про розгляд даної справи засобами поштового зв`язку АТ "Укрпошта" за адресою реєстрації засновників Сахно В.В. та Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія з управління активами "Акорд Інвест", що є засновником відповідача.
07.05.2024 до суду надійшли рекомендовані повідомлення про невручення поштового відправлення за вказаними адресами із позначкою "адресат відсутній за вказаною адресою".
У зв`язку з цим, судом був здійснений запит до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно відповідача.
Із наданих відомостей вбачається, що окрім вказаних вище засновниками відповідача є Товариство з обмеженою відповідальністю "АІ ГРАНТ", Приватне акціонерне товариство "СТРАХОВА КОМПАНІЯ "УКРАЇНСЬКА СТРАХОВА ГРУПА "ЖИТТЯ".
Поштова кореспонденція, направлена на адреси Товариства з обмеженою відповідальністю "АІ ГРАНТ" та Приватного акціонерного товариства "СТРАХОВА КОМПАНІЯ "УКРАЇНСЬКА СТРАХОВА ГРУПА "ЖИТТЯ" була повернута на адресу суду з відміткою про причину повернення «за закінченням терміну зберігання».
Відзив на позовну заяву, будь-яких заяв та/або клопотань відповідачем до суду не надано.
На сайті Господарського суду Донецької області були оприлюднені повідомлення для учасників судового процесу.
Крім того, що відповідно до ч.2 ст.2 Закону України Про доступ до судових рішень усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно ч.ч.1, 2 ст.3 Закону України Про доступ до судових рішень для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України Про доступ до судових рішень).
Враховуючи наведене, Господарський суд Донецької області зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Таким чином, враховуючи вжиті судом заходи щодо повідомлення відповідача з наявним судовим провадженням, суд виходить з принципу "презумпції обізнаності" відповідача з наявним провадженнямта згідно з ст.165 Господарського процесуального кодексу України вважає за можливе розглянути справу по суті заявлених вимог.
Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.
24.06.2010 року між ПУБЛІЧНИМ АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ АКЦІОНЕРНИЙ БАНК «УКРГАЗБАНК» (далі - Банк, Позивач) та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДЖЕТ КЕПІТАЛ» (далі - Відповідач) було укладено Договір про відкриття рахунку в цінних паперах №4102/10 (далі - Договір), за умовами якого АБ «УКРГАЗБАНК» зобов`язався у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами та цим Договором, надавати послуги щодо обслуговування рахунку у цінних паперах Депонента в системі депозитарного обліку, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах Депонента на підставі розпоряджень Депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності.
Згідно з пунктом 2 Договору, депозитарна установа відкриває Депоненту рахунок у цінних паперах протягом трьох банківських днів після подання Депонентом визначених законодавством України документів для відкриття рахунку в цінних паперах.
У відповідності до пункту 7 Договору, Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами. Строк дії договору 1 рік. У випадку коли строк дії Договору закінчуватиметься, а Сторони не виявляють письмового бажання розірвати Договір, він вважається продовженим на кожен наступний рік відповідно.
Відповідно до пункту 3 Депонент оплачує послуги зберігача згідно з цим Договором та відповідно до Тарифів (Додаток №1 до Договору). Оплата послуг Зберігача включає в себе абонентську плату та вартість послуг в залежності від виконаних дій та/або операцій, згідно з тарифами Зберігача. Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих Депоненту згідно з даним Договором, в т.ч. проведених за відповідний період, належним чином відображаються в Акті прийому-передачі наданих послуг за певний період, котрий підписують Сторони.
Згідно з пунктом 4.1. Договору, кожна сторона зобов`язана виконувати свої обов`язки покладені на неї даним Договором.
Пунктом 6 Договору Сторони погодили, що у випадку невиконання або неналежного виконання однією з Сторін своїх обов`язків, передбачених даним Договором або чинним законодавством України, винна Сторона несе майнову відповідальність за нанесені збитки іншій Стороні та повинна усунути дані порушення в найкоротші строки. Збитки що були надані однією з Сторін у випадку порушення даного Договору або чинного законодавства України відшкодовуються іншій Стороні в розмірі фактичних збитків підтверджених відповідними документами.
У випадку затримки сплати вартості наданих послуг Зберігача Депонент сплачує Зберігачу пеню в розмірі 0,5 % від загальної суми (за кожен день прострочення), що підлягає до сплати.
Якщо платіж за надані Депоненту депозитарні послуги прострочено більш ніж на тридцять днів то така дія Депонента вважається відмовою від виконання умов даного Договору, та зобов`язує Депонента сплатити штраф у розмірі 50% від суми заборгованості Депонента, визначеної на день фактичної сплати.
Згідно з Положеннями про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ «УКРГАЗБАНК» розміщеного на сайті в мережі інтернет, Розділом IV передбачено основні функції депозитарної установи. Перелік депозитарних операцій та додаткових послуг, які надає Депозитарна установа.
Окрім Положення про депозитарну діяльність Депозитарної установи АБ «УКРГАЗБАНК», спірні правовідносини, що виникли регулюються Законом України Про депозитарну систему України.
У відповідності до п. 1 та п.2 ст. 8 Законом України Про депозитарну систему України, підтвердження прав на цінні папери та прав за цінними паперами: підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в електронній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах, що відкривається депозитарною установою, а якщо права на відповідні пінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача - обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери та прав за цінними паперами власника цінних паперів, які обліковуються на рахунку номінального утримувача, є документ, який згідно із законодавством держави реєстрації номінального утримувача або клієнта номінального утримувача підтверджує право власності на цінні папери та видається номінальним утримувачем або клієнтом номінального утримувача (залежно від місця обліку прав на цінні папери) на вимогу власника цінних паперів на підставі відповідного договору.
Виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.
Правові засади функціонування депозитарної системи України, порядок реєстрації та підтвердження прав на емісійні цінні папери та прав за ними у системі депозитарного обліку цінних паперів, а також порядок проведення розрахунків за правочинами щодо емісійних цінних паперів регулюються Законом України "Про депозитарну систему України".
Відповідно до статті 1 Закону України «Про депозитарну систему України» депозитарна діяльність - діяльність професійних учасників депозитарної системи України та Національного банку України щодо надання послуг із зберігання та обліку цінних паперів, обліку і обслуговування набуття, припинення та переходу прав на цінні папери і прав за цінними паперами та обмежень прав на цінні папери на рахунках у цінних паперах депозитарних установ, емітентів, депозитарїів-кореспондентів, осіб, які провадять клірингову діяльність, Розрахункового центру з обслуговування договорів на фінансових ринках, депонентів, номінальних утримувачів, а також надання інших послуг, які відповідно до цього Закону мають право надавати професійні учасники депозитарної системи України.
У статті 4 Закону України «Про депозитарну систему України» передбачено, що система депозитарного обліку цінних паперів - сукупність інформації, записів про емісійні цінні папери (вид із зазначенням типу, номінальна вартість і кількість, реєстр кодів цінних паперів (міжнародних ідентифікаційних номерів цінних паперів), обмеження обігу тощо) на рахунках у цінних паперах власників таких рахунків; інформації про емітентів; про власників цінних паперів, які мають права за цінними паперами та права на цінні папери; про обмеження прав на цінні папери та прав за цінними паперами; про осіб, уповноважених власниками цінних паперів (управителів, заставодержателів, інших осіб, наділених відповідними правами щодо цінних паперів); про номінальних утримувачів; інші дані, що дають змогу ідентифікувати емісійні цінні папери і зазначених осіб; інша передбачена законодавством інформація. Набуття і припинення прав на цінні папери і прав за цінними паперами здійснюються шляхом фіксації відповідного факту в системі депозитарного обліку.
Згідно з приписами статті 1 Закону України «Про депозитарну систему України» власник рахунка у цінних паперах - особа, якій професійним учасником депозитарної системи України та/або Національним банком України відкрито рахунок у цінних паперах.
Частиною 1 статті 194 Цивільного кодексу України передбачено, що цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право, визначає взаємовідносини емітента цінного папера (особи, яка видала цінний папір) і особи, яка має права на цінний папір, та передбачає виконання зобов`язань за таким цінним папером, а також можливість передачі прав на цінний папір та прав за цінним папером іншим особам.
За змістом статті 6 Закону України «Про депозитарну систему України» депозитарний облік цінних паперів - облік цінних паперів, прав на цінні папери та їх обмежень на рахунках у цінних паперах (далі - депозитарний облік). При цьому облік прав на цінні папери конкретного власника ведеться виключно депозитарними установами (крім обліку прав на цінні папери, які обліковуються на рахунку номінального утримувача), Національним банком України у визначених цим Законом випадках і депозитаріями-кореспондентами, номінальними утримувачами чи їх клієнтами, а облік цінних паперів і прав за цінними паперами - виключно Центральним депозитарієм або Національним банком України.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про депозитарну систему України» визначено, що підтвердженням прав на цінні папери та прав за цінними паперами, що існують в бездокументарній формі, а також обмежень прав на цінні папери у певний момент часу є обліковий запис на рахунку в цінних паперах депонента в депозитарній установі, а якщо права на відповідні цінні папери обліковуються на рахунку в цінних паперах номінального утримувача обліковий запис на рахунку в цінних паперах власника цінних паперів в обліковій системі номінального утримувача, клієнта номінального утримувача.
Згідно з частиною 2 статті 8 Закону України «Про депозитарну систему України» виписка з рахунка в цінних паперах номінального утримувача є документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на цінні папери на рахунку номінального утримувача, що належать клієнтам номінального утримувача або клієнтам клієнта номінального утримувача, та не є підтвердженням права власності на цінні папери.
Документальним підтвердженням наявності на певний момент часу прав на пінні папери та прав за пінними паперами депонента (у разі зарахування цінних паперів на депозит нотаріуса - відповідного кредитора) є виписка з рахунка в цінних паперах депонента, яка видається депозитарною установою на вимогу депонента або в інших випадках, установлених законодавством та договором про обслуговування рахунка в цінних паперах (постанова ВС КГС від 14.03.2023 у справі № 917/1746/20).
Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договором, в розумінні ст. 626 ЦК України, є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
У відповідності до частини 3 статті 549 Цивільного кодексу України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до частини 1 статті 550 Цивільного кодексу України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.
Відповідно до частини 1 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
За змістом частини 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
На виконання пунктів 1, 2.1 Договору, Банком було надано послуги ТОВ «ДЖЕТ КЕПІТАЛ». щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку.
Станом на дату подання позовної заяви Договір про відкриття рахунку в цінних паперах № 4102/10 не є розірваним, рахунок у цінних паперах не закритий, а його обслуговування зі сторони АБ «УКРГАЗБАНК» продовжує здійснюватись.
АБ «УКРГАЗБАНК» направляв на адресу Відповідача Акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг згідно з Договором про відкриття рахунку в цінних паперах.
АБ «УКРГАЗБАНК» в повному обсязі виконав свої зобов`язання передбачені умовами Договору, в свою чергу ТОВ «ДЖЕТ КЕПІТАЛ» зобов`язань за умовами Договору не виконав, оплати за надані послуги не здійснив, в наслідок чого, станом на 08.01.2024 року заборгованість Відповідача становить 73 381,93 грн. з яких: 1) заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери строкова станом на 08.01.2024 -150,00 грн.; 2) заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 08.01.2024 -18 480,00 грн.; 3) заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 08.01.2023 по 08.01.2024 - 32 151,00 грн.; 4) заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 08.01.2024 - 9 240,00 грн.; 5) заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України станом на 08.01.2024 - 2 857,42 грн.; 6) заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування станом на 08.01.2024 - 10 503,51 грн.
Заборгованість підтверджується виписками про операції з цінними паперами на рахунку у цінних паперах та випискою про стан рахунку в цінних паперах.
Відповідачем не надано доказів оплати заборгованості в сумі 73 381,93 грн. з яких: 1) заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери строкова станом на 08.01.2024 -150,00 грн.; 2) заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 08.01.2024 -18 480,00 грн.; 3) заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 08.01.2023 по 08.01.2024 - 32 151,00 грн.; 4) заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 08.01.2024 - 9 240,00 грн.; 5) заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України станом на 08.01.2024 - 2 857,42 грн.; 6) заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування станом на 08.01.2024 - 10 503,51 грн., тому, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, у разі задоволення позовних вимог, судовий збір покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України , суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства акціонерний банк Укргазбанк до Товариства з обмеженою відповідальністю Джет Кепітал про стягнення: 1) заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери строкова станом на 08.01.2024 в розмірі 150,00 грн. - задовольнити; 2) заборгованості по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 08.01.2024 в розмірі 18 480,00 грн. - задовольнити; 3) заборгованості по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 08.01.2023 по 08.01.2024 в розмірі 32 151,00 грн. - задовольнити; 4) заборгованості по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 08.01.2024 в розмірі 9 240,00 грн. - задовольнити; 5) заборгованості за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України станом на 08.01.2024 в розмірі 2 857,42 грн. - задовольнити; 6) заборгованості за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування станом на 08.01.2024 в розмірі 10 503,51 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Джет Кепітал на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк Укргазбанк заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери строкова станом на 08.01.2024 в розмірі 150,00 грн.; заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена станом на 08.01.2024 в розмірі 18 480,00 грн.; заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 08.01.2023 по 08.01.2024 в розмірі 32 151,00 грн.; заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 08.01.2024 в розмірі 9 240,00 грн.; заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України станом на 08.01.2024 в розмірі 2 857,42 грн.; заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування станом на 08.01.2024 в розмірі 10 503,51 грн. та витрати на оплату судового збору у розмірі 3 028,00 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 17.07.2024.
Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Позивач: Публічне акціонерне товариство акціонерний банк Укргазбанк (03087, м. Київ, вул. Єреванська, буд. 1; код ЄДРПОУ 23697280).
Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю Джет Кепітал (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Енгельса, буд. 60, офіс 306; код ЄДРПОУ 37140124).
Суддя О.М. Сковородіна
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 17.07.2024 |
Оприлюднено | 18.07.2024 |
Номер документу | 120422895 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Сковородіна Олена Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні