Рішення
від 17.07.2024 по справі 905/794/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649


Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

17.07.2024 Справа №905/794/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Курило Г.Є.,

розглянувши матеріали справи

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро

до відповідача: Комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області», м.Маріуполь

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача: Комунальний заклад департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти» м.Маріуполь

про стягнення 31630,92 грн

без виклику представників сторін

СУТЬ СПРАВИ: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до відповідача, Комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області», м.Маріуполь про стягнення 31630,92 грн, з яких 24051,46 грн основний борг, 1521,44 грн 3% річних, 6058,02 грн інфляційні втрати.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору про постачання електричної енергії споживачу №489 від 20.01.2022, на умовах комерційної пропозиції «Тендерна-РКМ», в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за спожиту електроенергію за лютий 2022 року в розмірі 24051,46 грн, що стало підставою для нарахування інфляційних втрат та процентів річних.

Ухвалою суду від 03.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/794/24; здійснювати розгляд справи вирішено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Комунальний заклад департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти», м.Маріуполь.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі була доставлена до електронного кабінету позивача в підсистемі «Електронний суд» про що свідчить наявна в матеріалах справи довідка про доставку документу до електронного кабінету.

Ухвала суду від 03.06.2024 про відкриття провадження була направлена учасникам справи на їх відомі електронні поштові скриньки, що підтверджується наявними в матеріалах справи довідками про доставку електронних листів від 03.06.2024 та журналом обліку вихідної електронної пошти.

Водночас, суд намагався передати телефонограмму відповідачу та третій особі, однак, встановити зв`язок з відповідачем та третьою особою не вдалося про що свідчать наявні в матеріалах справи телефонограми від 04.06.2024.

Поряд з цим, судом встановлено, що місцезнаходженням відповідача та третьої особи (Донецька область, м.Маріуполь) є тимчасово окупована територія.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 №1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" Наказом №309 від 22.12.2022 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що додається; визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 №75 "Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року", зареєстрований Міністерством юстиції України 25 квітня 2022 року №453/37789 (зі змінами).

Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією вбачається, що вся територія Маріупольського району Донецької області тимчасово окупована з 05.03.2022 та станом на теперішній час окупація не завершена.

Відправлення поштової кореспонденції до м.Маріуполь не здійснюється у зв`язку з тимчасовою окупацією, а тому направити копії ухвали суду від 03.06.2024 в даній справі у встановлений ст. 242 ГПК України спосіб, а саме рекомендованим листом з повідомленням про вручення, неможливо.

Згідно з ст.12.1. ч.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" (із змінами та доповненнями) якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Так, судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі «Судова влада» 05.06.2024 було опубліковано оголошення зі змістом резолютивної частини ухвали від 03.06.2024, роздруківки означених оголошень наявні в матеріалах справи.

Отже, учасники справи були належним чином повідомлені про рух справи.

Про хід розгляду справи відповідачі могли дізнатись з офіційного веб-порталу Судової влади України «» ://reyestr.court.gov.ua/. Названий веб-портал згідно з Законом України «Про доступ до судових рішень» є відкритим для безоплатного цілодобового користування.

Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення у встановлений строк відповідачем не надано відзиву на позовну заяву, про причини та/або намір вчинити відповідні дії відповідач суд не повідомляв.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України).

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено учасникам справи необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, зважаючи на належне повідомлення учасників справи про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику їх уповноважених представників (без проведення судового засідання) та наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

З`ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд встановив.

20.01.2022 між Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (позивач, постачальник), Комунальним закладом «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області», (відповідач, споживач) та Комунальним закладом департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти» (третя особа, платник) укладено договір №489 про постачання електричної енергії споживачу (договір) на умовах комерційної пропозиції «Тендерна-РКМ» постачальника електричної енергії ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (додаток №2 до договору).

Споживач, Комунальний заклад «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області» приєднався до умов публічного договору про постачання електричної енергії споживачу шляхом підписання заяви-приєднання від 20.01.2022 (додаток №1 до договору).

Згідно з умовами п. 1.1, цей договір про постачання електричної енергії споживачу встановлює порядок та умови постачання електричної енергії як товарної продукції споживачу постачальником.

За умовами п.2.1 договору, постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору.

Згідно з п.2.2 договору, для цілей Закону України «Про публічні закупівлі» предмет закупівлі за цим договором відноситься до ДК 021:2015:09310000-5 Електрична енергія.

Обов`язковою умовою для постачання електричної енергії споживачу є наявність у нього укладеного в установленому порядку з оператором системи розподілу договору про надання послуг з розподілу, на підставі якого споживач набуває право отримувати послугу з розподілу електричної енергії (п. 2.3 договору).

Пунктом 2.4 визначено, що кількість електричної енергії на період до 31.12.2022 становить 56793 кВт*год (за рахунок місцевого бюджету 17464 кВт*год; за рахунок відшкодування орендарів 39329кВт*год).

Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком 1 до цього договору. Строк (термін) поставки товару: до 31.12.2022. Місце поставки (передачі) товару: 87516, Донецька обл., м.Маріуполь, вул.Волгодонська, буд.13 ЕІС код: 62Z5288533261293, 62Z2794379981951, 62Z1677081350780 (згідно заяви-приєднання, яка є додатком 1 до договору) (п.3.1 договору).

Відповідно до п.5.1 споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією, яка є додатком 2 до цього договору. Загальна вартість всього обсягу поставки складає 326577,02 грн з ПДВ з урахуванням ПДВ 54429,50 грн: з них за рахунок місцевого бюджету 100423,31 грн, за рахунок відшкодування орендарів 226153,71 грн.

Згідно з п.5.3 договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії за цим договором, у тому числі у разі її зміни.

Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць (п. 5.4 договору).

За умовами п.5.5 договору, розрахунки споживача за активну електричну енергію за цим договором здійснюються на поточний рахунок із спеціальним режимом використання (далі - спецрахунок) постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на спецрахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за куповану електричну енергію відповідно до умов цього договору. Спецрахунок постачальника зазначається у платіжних документах постачальника, у тому числі у разі його зміни. У випадку, якщо день оплати, встановлений у додатку 2 до цього договору припадає на небанківський день споживач здійснює відповідну оплату наступного банківського дня, що слідує за обумовленим у додатку 2 до цього договору дню оплати.

Відповідно до п. 5.6 договору оплата рахунка постачальника за цим договором має бути здійснена споживачем у строк, визначений у рахунку, який не може бути меншим 10 (десяти) днів з моменту отримання споживачем рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії, або протягом 10 (десяти) днів від дати, зазначеної у комерційній пропозиції, щодо оплати рахунку та акту приймання-передачі електричної енергії оформленого споживачем. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу, мають містити чітку інформацію про суму платежу, порядок та строки оплати, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки.

Згідно з п. 5.11 договору, у зв`язку із введенням в закладах освіти міської ради централізованого обліку Централізованою бухгалтерією департаменту освіти «Платником» за договором є Комунальний заклад департаменту освіти - Централізовна бухгалтерія департаменту освіти в особі начальника Ширалієвої Л.Ю.

Згідно з п. 6.2 договору споживач зобов`язується, зокрема, забезпечувати своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії згідно з умовами цього договору.

Постачальник має право отримувати від споживача оплату за поставлену електричну енергію (п.7.1 договору).

За умовами п.9.1 договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов`язань за цим договором сторони несуть відповідальність, передбачену цим договором та чинним законодавством.

Відповідно до п. 13.1 договору визначено всі додатки до договору, які є невід`ємними частинами договору, а саме: додаток 1 заява-приєднання до договору постачання електричної енергії споживачу та Реєстр точок комерційного обліку електричної енергії споживача, що є додатком №1 до заяви-приєднання; додаток 2 комерційна пропозиція.

Договір набирає чинності з дати його підписання сторонами та діє до 31 грудня 2022 року, якщо інше не встановлено комерційною пропозицією, а в частині проведення розрахунків до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором (п.13.2 договору).

Договір підписаний повноважними представниками сторін (постачальником, споживачем та платником) без зауважень та скріплений печатками.

Відповідно до п. 1.1 комерційної пропозиції (додаток №2 до договору №489 від 20.01.2022) на момент укладення договору середньозважена ціна електричної енергії за результатами аукціону дорівнює 4,79192 грн без ПДВ/кВт*год (5,750304 грн ПДВ/кВт*год).

Відповідно до п. 3.1 комерційної пропозиції розрахунки за електричну енергію здійснюються виключно в грошовій формі відповідно до умов договору, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника, вказаний у рахунку на оплату (акті приймання-передавання товарної продукції) та на сайті постачальника.

Згідно з п. 3.2 комерційної пропозиції, споживач надає згоду та доручає постачальнику здійснення зарахування грошових коштів, що надійшли на рахунок оплати електричної енергії (аванси, переплати, тощо), між відповідними рахунками (розрахунковий та поточні із спеціальним режимом використання) таким чином, щоб забезпечити їх коректне відображення, в тому числі у випадку помилкового перерахування споживачем, зарахування переплат в рахунок погашення заборгованості чи споживання майбутніх періодів, у випадку коригування обсягів оператором системи, та в інших випадках, в тому числі при зміні чинного законодавства.

Оплата обсягів споживання електричної енергії здійснюється на умовах (у строки) передбачені п. 4.2 комерційної пропозиції, з урахуванням порядку визначення ціни передбаченого в розділі 1 комерційної пропозиції. Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (п.п. 4.1, 4.2 комерційної пропозиції).

Згідно з п. 5.1 комерційної пропозиції, споживач самостійно формує розрахункові документи (рахунок, акт приймання-передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду. В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку. Виставлення рахунку здійснюється шляхом його формування в програмному комплексі постачальника з можливістю перегляду в сервісі «Особистий кабінет». Розрахункові документи можуть бути роздруковані постачальником та отримані споживачем у відповідному енергоофісі постачальника. У разі не отримання споживачем рахунку, споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.

За змістом п. 5.2 комерційної пропозиції, у випадку не отримання споживачем акту прийняття-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акту приймання-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.

Пунктом 7.1. комерційної пропозиції передбачено, що за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості з кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.

Відповідно до п. 10.1 комерційної пропозиції договір набирає чинності з дати його підписання та укладається на строк до 31.12.2022, якщо інший термін не визначений умовами закупівлі. Договір в частині виконання зобов`язань споживачем щодо оплати діє до повного виконання споживачем таких зобов`язань. Початком постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні, яка є додатком до договору.

У п. 13.6 комерційної пропозиції встановлено, що постачальник інформує споживача та надає іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін та/або може бути корисною для споживача шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет, на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет; засобами електронного зв`язку на офіційну електронну адресу споживача; смс-повідомленням на номер, наданий споживачем, за допомогою чат-програм; в місцях обслуговування клієнтів, тощо.

Комерційна пропозиція підписана повноважними представниками сторін (постачальником, споживачем та платником) без зауважень та скріплена печатками.

Позивач наполягає, що на виконання умов договору №489 про постачання електричної енергії споживачу від 20.01.2022 у лютому 2022 року ним було поставлено, а відповідачем спожито електричну енергію у обсязі 5093 кВт*год на загальну суму 24051,46 грн з ПДВ на підтвердження чого суду надано акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за лютий 2022 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за вищенаведеними показниками приладів обліку 5093 кВт*год на суму 24051,46 грн, у тому числі ПДВ 4008,58 грн та рахунок за спожиту електроенергію №489 за лютий 2022 року на суму 24051,46 грн (рахунок від 05.03.2022, кінцева дата сплати 21.03.2022).

Означений акт та рахунок 29.04.2023 позивач направив на відому йому електронну адресу споживача.

Також, 29.04.2024 позивач на електронну адресу відповідача направив разом з супровідним листом №24/8605 від 17.10.2023 претензію №24/8606 від 17.10.2023 з вимогою сплатити грошові кошти за спожиту електричну енергію за лютий 2022 року в сумі 24051,46грн, а також 3% річних та інфляційні втрати.

Позивач зазначає, що відповідач вказані акти прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) не підписав, оплату за поставлену електричну енергію не здійснив.

Спожиті відповідачем обсяги електроенергії підтверджуються листом оператора системи розподілу, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» №67/14687-вих від 28.09.2023 (фактичний (звітний) обсяг споживання за лютий 2022 року становить 5093 кВт*год).

У зв`язку з неналежним виконанням відповідачем обов`язків за договором №489 про постачання електричної енергії споживачу від 20.01.2022 в частині своєчасної та в повному обсязі оплати за спожиту електричну енергію за лютий 2022 року позивач звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області», м.Маріуполь про стягнення 31630,92 грн, з яких 24051,46 грн основний борг, 1521,44 грн 3% річних, 6058,02 грн інфляційні втрати.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Зобов`язання згідно із ст.ст.11, 509 Цивільного кодексу України, ст.174 Господарського кодексу України виникають, зокрема, з договору.

Регулювання відносин, що виникають у зв`язку із продажем електричної енергії, здійснюється Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 за №311 і безпосередньо договором.

У відповідності до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Відповідно до ст.275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію

Як вище встановлено судом та не заперечується сторонами, правовідносини між ними у справі щодо постачання електроенергії у лютому 2022 року виникли на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу №489 від 20.01.2022.

Умови цього договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 та Закону України «Про публічні закупівлі».

На виконання умов договору позивачем складено акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) до договору №489 за лютий 2022 року, згідно з яким кількість прийнятої-переданої (спожитої) електроенергії за показниками приладів обліку 5093кВт*год на суму 24051,46 грн, у тому числі ПДВ 4008,58 грн.

Відповідно до пункту 38 частини 1 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку.

Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу забезпечує комерційний облік відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Згідно п. 4.3 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14.03.2018, дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку адміністратором комерційного обліку в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку. На підставі отриманих даних відповідно до умов договору (обраної споживачем комерційної пропозиції) сторони складають акти прийому-передачі проданих товарів та/або наданих послуг.

Відповідно до п. 4.12 Правил роздрібного ринку електричної енергії розрахунки між споживачем та електропостачальником (іншими учасниками роздрібного ринку, якщо вони беруть участь у розрахунках) здійснюються згідно з даними, отриманими від адміністратора комерційного обліку в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.

До запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії, у тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії у межах території ліцензованої діяльності, виконує відповідний оператор системи розподілу (п. 10 Постанови Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії).

Пунктом 8.6.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 за №311, визначено, що зчитування показників з лічильників, встановлених у споживачів, може здійснюватися споживачем, а також оператором системи або ППКО (у ролі ОЗД) відповідно до цього Кодексу та умов договору.

Так, на даний час саме оператори системи розподілу забезпечують комерційний облік електроенергії, тобто визначають обсяги відпущеної електричної енергії за розрахунковий період для кожного споживача.

Таким чином, оператор системи розподілу надає електропостачальнику дані щодо обсягів споживання електричної енергії споживачами, а електропостачальник, у свою чергу, на підставі отриманих від ОСР даних щодо обсягів споживання електричної енергії здійснює нарахування грошових коштів до сплати за спожиту електричну енергію.

На запит позивача, оператор системи розподілу, АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», надав інформацію про обсяги спожитої відповідачем у лютому 2022 року електричної енергії (5093 кВт*год) що і було відображено Товариством з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» в акті прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за лютий 2022 року.

Таким чином, позивачем суду доведено, що на виконання умов договору позивач поставив відповідачу у лютому 2022 року електроенергію у кількості 5093 кВт*год, доказів протилежного суду не надано.

Згідно п. 13.6 комерційної пропозиції постачальник інформує споживача та надає іншу інформацію, яка стосується взаємовідносин сторін та/або може бути корисною для споживача шляхом направлення відповідної інформації: через особистий кабінет, на своєму офіційному сайті у мережі Інтернет; засобами електронного зв`язку на офіційну електронну адресу споживача; смс-повідомленням на номер, наданий споживачем, за допомогою чат-програм; в місцях обслуговування клієнтів, тощо.

Матеріали справи містять докази направлення позивачем на вказану в договорі електронну пошту споживача акту прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за лютий 2022 року та відповідний рахунок.

Таким чином, факт направлення позивачем акту прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за лютий 2022 року та відповідного рахунку відповідачу доведено належними доказами, однак підписаний акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) на адресу позивача відповідач не повернув. Одночасно, враховуючи вищевикладене, відповідач був обізнаний про наявність заборгованості за договором №489 від 20.01.2022 за лютий 2022 року.

За змістом п. 5.2 комерційної пропозиції у випадку не отримання споживачем акту прийняття-передавання або не повернення постачальнику отриманого та підписаного з боку споживача акту приймання-передавання протягом десяти днів з дня його формування, він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.

Матеріали справи не містять жодних обґрунтованих заперечень відповідача з приводу підписання актів прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за лютий 2022 року, а тому зазначений акт вважається підписаним та узгодженим сторонами на визначений в ньому обсяг спожитої електричної енергії.

Судом також враховано, що згідно умов договору, споживач у разі не отримання ним рахунку, здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим споживачем.

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Оплата за спожиту електричну енергію має бути здійснена споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (п. 4.2 комерційної пропозиції).

Отже, враховуючи умови договору про постачання електричної енергії споживачу №489 від 20.01.2022, строк оплати за спожиту електроенергію за лютий 2022 року є таким, що настав.

Доказів погашення заборгованості в повному обсязі матеріали справи не містять.

Враховуючи викладене, а також те, що в матеріалах справи відсутні, а відповідачем не надані докази, які б спростовували наявність заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в сумі 24051,46 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Позивачем також нараховані, сума збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання за договором в розмірі 6058,02 грн за період з 01.04.2022 по 31.03.2024 та розрахунок 3% річних в розмірі 1521,44 грн за період з 22.03.2022 по 29.04.2024.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачена відповідальність за порушення грошового зобов`язання. Так, за цією нормою Цивільного кодексу України боржник, що прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з врахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.

Пунктом 7.1. комерційної пропозиції передбачено, що за внесення платежів, передбачених умовами договору, з порушенням термінів, визначених цією комерційною пропозицією, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості з кожний день прострочення платежу, нарахованої протягом всього періоду прострочення зобов`язання, та 3% річних від суми боргу. Сума боргу сплачується споживачем з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь період прострочення.

Здійснивши перерахунок суми збільшення заборгованості з урахуванням індексу інфляції та суму 3% річних за допомогою калькулятора підрахунку заборгованості штрафних санкцій "Ліга.Закон", суд встановив, що їх сума є фактично більшою, ніж заявлена позивачем до стягнення. Проте, враховуючи, що суд обмежений обсягом вимог позивача та не може їх змінити на власний розсуд чи спонукати до їх уточнення, суд визнає обґрунтованими визначені позивачем суми інфляційних втрат та 3 % річних.

З огляду на вищевикладене, дослідивши всі обставини справи, перевіривши їх наявними доказами, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 7, 13, 42, 46, 73, 76, 79, 86, 123, 210, 233, 236-241, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги», м.Дніпро до Комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області», м.Маріуполь за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Комунального закладу департаменту освіти міської ради «Централізована бухгалтерія департаменту освіти» м.Маріуполь про стягнення 31630,92 грн, з яких: 24051,46 грн - основний борг, 1521,44 грн - 3% річних, 6058,02 грн - інфляційні втрати задовольнити.

Стягнути з Комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №55 Маріупольської міської ради Донецької області», м.Маріуполь (87516, Донецька обл., м.Маріуполь, вул.Волгодонська, буд.13, код ЄДРПОУ 23031629) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Донецькі енергетичні послуги» (49001, Дніпропетровська обл., м.Дніпро, вул. Січових стрільців, буд. 4Д, код ЄДРПОУ 42086719) заборгованість у розмірі 24051,46 грн, 3% річних у розмірі 1521,44 грн, інфляційні втрати у розмірі 6058,02 грн, а також судовий збір у розмірі 2422,40 грн.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення підписано 17.07.2024.

Суддя Г.Є. Курило

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення17.07.2024
Оприлюднено18.07.2024
Номер документу120422922
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —905/794/24

Судовий наказ від 16.08.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Курило Ганна Євгеніївна

Рішення від 17.07.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Курило Ганна Євгеніївна

Ухвала від 03.06.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Курило Ганна Євгеніївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні