Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/1926/24
Провадження № 2/650/927/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 липня 2024 року Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого - судді Хомик І.І.
за участі секретаря - Пилипенко Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Велика Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Кочубеївської сільської ради об`єднаної територіальної громади Херсонської області про позбавлення батьківських прав,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Великоолександрівського районного суду Херсонської області з позовом до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Кочубеївської сільської ради об`єднаної територіальної громади Херсонської області про позбавлення батьківських прав. Позовна заява мотивована тим, що з 15 квітня 2010 року по 24 червня 2012 рік позивачка перебувала у зареєстрованому шлюбі з відповідачем ОСОБА_2 . Від шлюбу народився син ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Рішенням Високопільського районного суду Херсонської області від 13 червня 2012 року шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , зареєстрований Орлівською сільською радою Високопільського району Херсонської області від 15 квітня 2010 року, актовий запис № 02 розірвано. Після розірвання шлюбу позивачка змінила своє прізвище на дошлюбне « ОСОБА_5 ». Рішенням Високопільського районного суду Херсонської області від 13 червня 2012 року з ОСОБА_2 стягнуті аліменти на користь позивачки на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 300 гривень щомісячно, але не менше ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 30 травня 2012 року і до досягнення дитиною повноліття. 21 березня 2017 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 і змінила прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_5 ». З 2015 року відповідач не піклувався про неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , залишив його на фактичному утриманні та вихованні позивачки. Постановою начальника Високопільського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 02 грудня 2016 року відкрито виконавче провадження № НОМЕР_2 по примусовому виконанню рішення суду про стягнення аліментів на утримання сина ОСОБА_3 . Вже тривалий час, а саме з грудня місяця 2021 року відповідач ОСОБА_2 кошти на утримання сина не надає, внаслідок чого станом на 01.02.2024 утворилася заборгованість зі сплати аліментів в розмірі 31 542,00 грн. В зв`язку з тим, що відповідач свідомо нехтує своїми обов`язками по вихованню дитини позивач змушена звернутися до суду з позовними вимогами про позбавлення його батьківських прав.
Позивач в судове засідання не з`явилася, надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності, просить суд задовольнити вимоги позову.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлявся належним чином у встановленому законом порядку, про що свідчить оголошення на веб-сайті «Судова влада».
Представник Служби у справах дітей виконавчого комітету Кочубеївської сільської ради об`єднаної територіальної громади Херсонської області в судове засідання не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує щодо задоволення позовних вимог.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступних підстав.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Відповідач у порушення вимог ст.150 Сімейного кодексу України злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків: не піклується про фізичний і духовний розвиток дитини, його навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечує необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини; не виявляє інтересу до його внутрішнього світу; не створює умови для отримання ним освіти. Дана обставина підтверджується рішенням Високопільського районного суду Херсонської області від 13.06.2012 року про стягнення аліментів на утримання неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_3 , постановою про відкриття виконавчого провадження від 02.12.2016 року та розрахунком заборгованості зі сплати аліментів боржника ОСОБА_2 , яка з січня 2020 року по січень 2024 року складає 31 542,00 грн. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, свідчать про ухилення батька від виховання дитини, свідомого нехтування ним батьківськими обов`язками.
Крім того, гр. ОСОБА_2 взагалі не бачиться та не спілкується з дитиною, та як вбачається з характеристики на ОСОБА_7 зі школи, шкільним життям сина не цікавиться.
Згідно зі ст.164 Сімейного кодексу України ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини є підставою позбавлення їх батьківських прав.
Спірні відносини між сторонами у справі виникли з приводу невиконання відповідачкою своїх батьківських обов`язків, тому до нього мають бути застосовані норми Сімейного кодексу України, що регулюють питання прав та обов`язків батьків щодо їх дітей.
Частинами 1-3 ст. 150 СК України визначено, що батьки зобов`язані: виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини; піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток; забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Одночасно відповідно до ч. 1 п. 2 ст. 164 СК України, мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини. Кочубеївською сільською військовою адміністрацією Бериславського району Херсонської області надано висновок від 05.06.2024 року за № 245, згідно якого вважають за доцільне позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно його дитини ОСОБА_7 , оскільки відповідач не приділяв і не приділяє уваги щодо розвитку свого сина і свідомо ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню дитини, не підтримує зв`язок із сином 8 років.
Верховний Суд України у своїх роз`ясненнях, викладених в п. 16 постанови Пленуму «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року №3 зазначав, що ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
Відповідно до Конвенції ООН про права дітей від 20 листопада 1989 року (ратифікована Україною Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року №789-X11) дитина, з огляду на її фізичну й розумову незрілість, вимагає спеціального захисту й турботи, включаючи належний правовий захист, як до так і після народження.
За приписами ст. 263 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, сукупністю усіх доказів у справі, суд приходить до переконання, що відповідач не цікавиться вихованням своєї дитини та його духовним розвитком, не надає належного матеріального забезпечення, яке б забезпечувало дитині належне утримання, не бере участь у вихованні дитини, що свідчить про втрату інтересу відповідача до його дітей, суд вважає доцільним позбавити відповідача батьківських прав.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 81, 141, 263, 265 ЦПК України, ст. ст. 150, 164, 166, 180, 181, 182,191, Сімейного кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Служба у справах дітей виконавчого комітету Кочубеївської сільської ради об`єднаної територіальної громади Херсонської області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.
Позбавити ОСОБА_2 батьківських прав відносно його дитини ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 1211,20 грн. судового збору.
Рішення суду може бути оскаржено до Херсонського апеляційного суду через Великоолександрівський районний суд Херсонської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ірина ХОМИК
Суд | Великоолександрівський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2024 |
Оприлюднено | 22.07.2024 |
Номер документу | 120429086 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Хомик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні