Рішення
від 18.07.2024 по справі 717/545/24
КЕЛЬМЕНЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 717/545/24

Номер провадження2/717/159/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.07.2024 року селище Кельменці

Кельменецький районний суд Чернівецької області в складі:

головуючого судді Телешмана О.В.,

з участю секретаря судового засідання Тихоненко І.В.,

позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася,

відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить розірвати шлюб між нею та ОСОБА_2 , який зареєстровано 11 серпня 2023 року у Кельменецькому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис за № 57.

Після розірвання шлюбу повернути її дошлюбне прізвище.

Стягнути з відповідача судові витрати.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про розірвання шлюбу, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 подала до суду заяву, в якій просить розглядати справу в її відсутності, позов підтримує повністю.

Відповідач ОСОБА_2 викликався до суду в порядку встановленому ЦПК України, проте в судове засідання не з`явився. .

Ухвалою суду від 19.04.2024 року подружжю надавався строк на примирення тривалістю три місяці.

Інші заяви та клопотання не надходили.

Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Судомтакож встановлено, що позивач ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 зареєстрували шлюб 11 серпня 2003 року у Кельменецькому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про що було зроблено актовий запис №57, що стверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 20.02.2004 року. Подружжя неповнолітніх дітей не має. Шлюбні відносини сторони не підтримують. У подружжя відсутність взаєморозуміння та почуття взаємної любові та поваги. Позивач категорично проти збереження шлюбу.

Відповідно до ч.1 ст.110 СК України позов про розірвання шлюбу може бути пред`явлений одним із подружжя. Відповідно до ч. 3 ст. 105 шлюб припиняється внаслідок його розірвання за позовом одного з подружжя на підставі рішення суду, відповідно достатті 110цього Кодексу. Відповідно до ст.112 СК України суд з`ясовує фактичні взаємини подружжя, дійсні причини позову про розірвання шлюбу, бере до уваги наявність малолітніх дітей та інші обставини життя подружжя. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення.

Суд вважає, що подальше збереження шлюбу порушує передбачене ст.56 Сімейного кодексу України право дружини та чоловіка на особисту свободу. Згідно ч.3, ч.4 ст.56 Сімейного кодексу України кожен з подружжя має право припинити шлюбні відносини. Примушування до припинення шлюбних відносин, примушування до їх збереження, в тому числі примушування до статевого зв`язку за допомогою фізичного або психічного насильства, є порушенням права дружини, чоловіка на свободу та особисту недоторканність і може мати наслідки, встановлені законом. Згідно ст.24 Сімейного кодексу України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка.

Відповідно до ч.1, ч.2 та ч.3 ст.55 Сімейного кодексу України дружина та чоловік зобов`язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та іншими членами сім`ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги. Чоловік зобов`язаний утверджувати в сім`ї повагу до матері. Дружина зобов`язана утверджувати в сім`ї повагу до батька. Дружина та чоловік відповідальні один перед одним, перед іншими членами сім`ї за свою поведінку в ній.

Враховуючи вказані вище обставини справи та законодавство, яке регулює правовідносини, пов`язані з шлюбом, особистими немайновими правами, обов`язками подружжя та порядок припинення шлюбу, зважаючи на те, що позивач категорично заперечує проти збереження шлюбу, вжиті судом заходи до примирення подружжя не дали результатів, суд вважає, що збереження шлюбу суперечить інтересам позивача, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 слід задовольнити повністю.

Суд вважає, що в задоволенні вимоги позивача про відновлення дошлюбного прізвища слід відмовити, виходячи з такого.

Відповідно до ст. 109 СК України подружжя,яке маєдітей,має правоподати досуду заявупро розірванняшлюбу разоміз письмовимдоговором проте,з киміз нихбудуть проживатидіти,яку участьу забезпеченніумов їхньогожиття братиметой збатьків,хто будепроживати окремо,а такожпро умовиздійснення нимправа наособисте вихованнядітей. Договірміж подружжямпро розміраліментів надитину маєбути нотаріальнопосвідчений.У разіневиконання цьогодоговору аліментиможуть стягуватисяна підставівиконавчого написунотаріуса. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей. Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу. Згідно ч.8 ст. ст.294 ЦПК України у рішенні суду про розірванняшлюбу у зазначається про вибір прізвища тим з подружжя, який змінив прізвище під час державної реєстраціїшлюбу, що розривається.

Відповідно до вимог ст.. 113 Сімейного кодексу України особа, яка змінила своє прізвище у зв`язку з реєстрацією шлюбу, має право після розірвання шлюбу надалі іменуватися цим прізвищем або відновити своє дошлюбне прізвище.

Відповідно до ч. 5 ст. 295 Цивільного кодексу України прізвище фізичної особи може бути змінене у разі реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу або визнання його недійсним. Відповідно до ч. 7 ст.295 Цивільного кодексу України Порядок розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особивстановлюється Кабінетом Міністрів України.

Таким чином,суд вважає,що ЦПКУкраїни непередбачено відновленняпрізвища прирозірванні шлюбув позовномупроваджені,так яквідсутній спірпро правоз приводуданої вимоги,а змінитипрізвище можливопісля розірванняшлюбу відповіднодо «Порядку розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 р. N 915.

Отже, позивач ОСОБА_1 після набрання рішенням суду про розірвання шлюбу законної сили має право звернутися до відділу Державної реєстрації актів цивільного стану про зміну прізвища у встановленому законом порядку, а тому в частині позовних вимог про відновлення позивачу дошлюбного прізвища слід відмовити за безпідставністю.

Відповідно до ст.141 ЦПК України Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі п. 4 ч.2 ст.18, ст. ст. 24,55, 56, 105, 110, 112 СК України, керуючись ст.ст.2-13,76-80,133,137, 141,258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Шлюб між ОСОБА_1 (проживає в АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , паспорт № НОМЕР_3 ) та ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання в АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 та паспорт серії НОМЕР_5 ), який був зареєстрований 11 серпня 2023 у Кельменецькому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Дністровському районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про що було зроблено актовий запис № 57 розірвати.

У задоволеннірешти позовнихвимог ОСОБА_1 відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1211 (одну тисячу двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок в рахунок відшкодування понесених позивачем судових витрат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подаєтьсяпротягом тридцятиднів здня йогопроголошення безпосередньо до Чернівецькогоапеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи,якому повнерішення небуло врученоу деньйого проголошенняабо складення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 18.07.2024 року.

Суддя Телешман О.В.

СудКельменецький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення18.07.2024
Оприлюднено19.07.2024
Номер документу120439949
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про розірвання шлюбу

Судовий реєстр по справі —717/545/24

Ухвала від 19.07.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

Рішення від 18.07.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

Ухвала від 18.07.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

Ухвала від 19.04.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

Ухвала від 12.03.2024

Цивільне

Кельменецький районний суд Чернівецької області

Телешман О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні