Рішення
від 15.07.2024 по справі 461/3263/24
ГАЛИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа №461/3263/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 липня 2024 року м.Львів.

Галицький районний суд міста Львова

в складі:

головуючого судді Юрківа О.Р.,

за участю:

секретаря судового засідання Пахолко Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю третіх осіб: Приватної організації «Дитячий будинок «Благодать», Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, Львівського міського центру соціальних послуг та реабілітації «Джерело» про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивачка звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , за участю: Приватної організації «Дитячий будинок «Благодать», Галицької районної адміністрації Львівської міської ради, Львівського міського центру соціальних послуг та реабілітації «Джерело» про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів. Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до свідоцтва про народження, виданого 13.03.2009 р. Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, серія НОМЕР_1 , актовий запис № 1427, батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 .

Позивачка зазначає, що ОСОБА_3 є учасником бойових дій, брав участь в антитерористичній операції, після повернення з зони АТО, почав зловживати алкогольними напоями, ніде не працював, а мати ОСОБА_2 не мала постійного місця роботи та разом з батьком вживала алкогольні напої. ОСОБА_1 зазначає, що батьки перестали дбати про її добробут, занедбали помешкання, не сплачували за комунальні послуги, в 2018 році їх сім`ї відключили газ в зв`язку з великою заборгованістю. Також, позивачка зазначає, що в 2019 році ОСОБА_3 деякий час перебував в реабілітаційному центрі, де лікувався від алкогольної залежності, а ОСОБА_2 відмовилась від лікування, пояснюючи це тим, що вона може кинути пити самостійно. ОСОБА_3 після курсу лікування, який він не завершив, на деякий час перестав вживати алкоголь, привів квартиру до ладу, однак ОСОБА_2 продовжувала вживати алкоголь та мало цікавилась ОСОБА_1 та її потребами. Позивачка зазначає, що з 24.08.2019 батько та мати знову почали вживати алкогольні напої у її присутності, та не припиняли пити.

ОСОБА_1 зазначає, що до них додому приходили соціальні працівники, які розмовляли з батьками про необхідність припинити пити, про необхідність працювати, щоб мати можливість утримувати позивачку та сестру, пропонували влаштувати їх на лікування, батьки погоджувались на всі пропозиції, але нічого не виконували.

Позивачка стверджує, що восени 2019 року її батьки звернулись до Галицької районної адміністрації Львівської міської ради з проханням влаштувати ОСОБА_1 в ПО «Дитячий будинок «Благодать» у зв`язку з важким матеріальним становищем та необхідністю пройти курс лікування від алкогольної залежності. Розпорядженням Галицької районної адміністрації ЛМР від 07.10.2019 № 354 ОСОБА_1 влаштовано у ПО «Дитячий будинок «Благодать». Позивачка зазначає, що батьки запевняли її, що це не надовго, вони вирішать свої проблеми, полікуються та заберуть назад додому. Однак, на даний час ОСОБА_1 проживає в дитячому будинку та навчається у 7-му класі ліцею «Просвіта» Львівської міської ради.

Позивачка зазначає, що за час перебування в дитячому будинку її регулярно відвідувала та відвідує старша сестра. ОСОБА_2 приходить до ОСОБА_1 тільки разом з сестрою позивачки. ОСОБА_1 зазначає, що з директором дитячого будинку батьки не спілкуються ніяким чином, на її дзвінки та прохання не реагують, матеріально не забезпечують, не цікавляться її життям та здоров`ям. Також, позивачка зазнчає, що в березні 2023 року їй виповнилося 14 років та необхідно було подати документи для отримання ID-картки, при оформленні якої необхідна присутність одного з батьків. Адміністрація дитячого будинку неодноразово домовлялась з матір`ю ОСОБА_1 про час, коли вона зможе супроводити її до ЦНАПу для подачі необхідних документів, однак отримати таку змогла через рік ID-картку. Позивачка зазначає, що її батьки - ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не цікавляться ні її потребами, ні успіхами в школі, вони повністю усунулись від виховання та ухиляються від виконання батьківських обов`язків. Тому просить позов задовольнити, позбавити ОСОБА_3 та ОСОБА_2 батьківських прав та стягувати з них аліменти до досягнення позивачкою повноліття у розмірі однієї чверті заробітку (доходу) батька, матері, але не менше розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 16.04.2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі.

Ухвалою Галицького районного суду м. Львова від 28.06.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позивачка подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує та просить позов задовольнити.

Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_2 у судове засідання не з`явилися, однак подали до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності, позивні вимоги визнають, не заперечують щодо задоволення позову.

Представниці третьої особи Органу опіки та піклування Шевченківської районної адміністрації Львівської міської ради та третьої особи Приватної організації «Дитячий будинок «Благодать» подали до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, просять позовні вимоги задовольнити.

Представник третьої особи Львівського міського центру соціальних послуг та реабілітації «Джерело» судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, про причини неявки суд не повідомив. Клопотань про відкладення судового засідання до суду не надходило.

Згідно з ч. 1 ст. 223 ЦПК України неявка осіб, належним чином повідомлених про час та місце засідання, не перешкоджає розгляду заяви, тому за таких обставин суд вважає за можливе розглянути заяву у їх відсутність оскільки у матеріалах справи є достатньо необхідних доказів про права та обов`язки сторін, їх взаємовідносини для постановлення судом законного та об`єктивного рішення.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження, виданого 13.03.2009 р. Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції, серія НОМЕР_1 , актовий запис № 1427, батьками ОСОБА_1 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 /а. с. 4/.

Згідно з розпорядженням Галицької районної адміністрації ЛМР від 07.10.2019 року №354 вбачається, що було розглянуто заяву ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , які проживають за адресою: АДРЕСА_1 та перебувають в складних життєвих обставинах про влаштування їх доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в Приватну організацію "Дитячий будинок "Благодать"; враховуючи рекомендації комісії з питань захисту прав дітей при Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради, протокол №22 від 03.10.2019, з метою покращення становища дитини, забезпечення найбільш повного захисту її інтересів: влаштовано малолітню ОСОБА_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 на тимчасове проживання та виховання в Приватну організацію "Дитячий будинок "Благодать", яка знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Папарівка, 1 на повне утримання. Доручено директору ПО "Дитячий будинок "Благодать": забезпечити дотримання прав дитини ; забезпечити проходження один раз на рік ОСОБА_1 медичних оглядів та здійснення, в разі потреби, диспансерного нагляду ; надавати відділу "Служба у справах дітей" Галицького району довідки про стан здоров`я дитини /а. с. 6/.

З довідки наданої директором ліцею «Просвіта» ЛМР від 09.04.2024 року №48 вбачається, що ОСОБА_1 дійсно навчається у 8 класі ліцею «Просвіта» /а. с. 7/.

Згідно з висновком Галицької районної адміністрації Львівської міської ради про доцільність позбавлення ОСОБА_3 та ОСОБА_2 батьківських прав щодо доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , №260001-вих-86472 від 18.06.2024 року вбачається, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 на засідання комісії з питань захисту прав дитини 13.06.2024 не з`явилися. У ході розгляду справи встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження, виданого 13.03.2009, серія НОМЕР_1 , батьками неповнолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .. Відповідно до наказу Управління «Служба у справах дітей» департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 04.10.2018 № 184 «Про постановлення на облік», ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 постановлено на облік дітей, які опинились в складних життєвих обставинах у зв`язку з тим, що батьки неналежним чином виконували батьківські обов`язки. Батько дівчинки - ОСОБА_3 є учасником бойових дій, брав участь в антитерористичній операції. Після повернення з зони АТО, почав зловживати алкогольними напоями, ніде не працював. У 2021 році повернувся на службу в Збройні сили України, однак у 2022 році звільнився. Мати - ОСОБА_2 тривалий час не має постійного місця роботи та разом з батьком вживала алкогольні напої. Батьки не дбати про добробут дитини, занедбали помешкання, не сплачували за комунальні послуги. У 2018 році у кв. АДРЕСА_2 , де проживала сім`я Вільчинських, відключили газ в зв`язку з великою заборгованістю. Впродовж 2019 року ОСОБА_3 деякий час перебував в реабілітаційному центрі, де лікувався від алкогольної залежності. Матір - ОСОБА_2 , відмовилась від лікування, пояснюючи це тим, що вона може самостійно боротися з алкогольною залежністю. ОСОБА_3 після курсу лікування, який він не завершив, на деякий час перестав вживати алкоголь, привів квартиру до ладу. Матір дитини - ОСОБА_2 продовжувала вживати алкоголь та не цікавилася життям доньки. Восени 2019 року ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернулись у Галицьку районну адміністрацію Львівської міської ради з проханням влаштувати їх малолітню доньку ОСОБА_1 в ПО "Дитячий будинок "Благодать" в зв`язку з важким матеріальним становищем та необхідністю пройти курс лікування від алкогольної залежності. Розпорядженням Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 07.10.2019 №354 «Про тимчасове влаштування малолітньої ОСОБА_1 в ПО «Дитячий будинок «Благодать», малолітню ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , було влаштовано у ПО "Дитячий будинок "Благодать". За час перебування ОСОБА_1 в ПО "Дитячий будинок "Благодать", дівчинку відвідувала і відвідує старша сестра ОСОБА_4 , інколи з нею приходила матір. Також батьки не реагували на прохання дирекції дитячого будинку про необхідність вирішення питань, де була обов`язкова присутність батьків. Після початку повномасштабного вторгнення батько дитини - ОСОБА_3 потрапив в зону бойових дій, де отримав поранення та довший час перебував на реабілітації. Після проходження реабілітації знову почав вживати алкогольні напої. ОСОБА_3 не відвідував доньку в дитячому будинку, матеріально не забезпечував. У березні 2023 року ОСОБА_1 виповнилося 14 років і через небажання батьків дівчинка досі не виготовила ID-картки. ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не цікавилися здоров`ям доньки, успіхами в школі, тобто повністю усунулись від її виховання та ухиляються від виконання батьківських обов`язків. Враховуючи наведене, керуючись статтями 150, 152, 155, 164, 180 Сімейного кодексу України, беручи до уваги рекомендації комісії з питань захисту прав дитини при Галицькій районній адміністрації Львівської міської ради від 13.06.2024 протокол № 12, Галицька районна адміністрація Львівської міської ради, як орган опіки та піклування, вважає за доцільне позбавити ОСОБА_3 та ОСОБА_2 батьківських прав щодо доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а. с. 43-45/.

Постановою ПВСУ № 3 від 30 березня 2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення батьківських прав» п. 16 роз`яснено, що ухиляння від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний та духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток, як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєння нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Згідно з ст. ст. 150, 155 Сімейного кодексу України батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний та духовний та моральний розвиток, той з батьків, що проживає окремо від дитини зобов`язаний брати участь у її вихованні та утриманні. У випадку ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини вони можуть бути позбавлені батьківських прав.

Відповідно до ч.5 ст.150 Сімейного кодексу України, передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Відповідно до ст. 152 Сімейного кодексу України право дитини на належне батьківське виховання забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом. Дитина має право противиться неналежному виконанню батьками своїх обов`язків щодо неї. Дитина має право звернутись за захистом своїх прав та інтересів до органу опіки та піклування, інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

Відповідно до ст. 164 СК України у випадку ухилення батьків від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини, вони можуть бути позбавлені батьківських прав.

Статтею 165 Сімейного кодексу України передбачено, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.

Відповідно до ч.2 ст.166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

Згідно ч.1 ст.183 Сімейного кодексу України частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом.

В судовому засіданні встановлено, що відповідачі тривалий час не беруть участі у вихованні та утриманні ОСОБА_1 , не піклуються про здоров`я, її фізичний, духовний та моральний розвиток, ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

Враховуючи те, що відповідачі в повному обсязі ухиляються від батьківських обов`язків по вихованню дитини, що достовірно встановлено в судовому засіданні, та те, що відповідачі визнають позовні вимоги та не заперечують проти задоволення позову, суд вважає, що вимоги позивачки є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно з ст. 430 ч. 1 п. 1 ЦПК України рішення про стягнення аліментів в межах суми платежу за один місяць підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. ст. 5, 12, 19, 81, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, ст. 56 ЦК України, ст.ст. 150-157,164, 165, 166, 183 СК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відносно неповнолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягувати аліменти з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , на користь ОСОБА_1 аліменти у розмірі 1/4 заробітку (доходу) батька, але не менше розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 15.04.2024 року та до досягнення дитиною повноліття.

Стягувати аліменти з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на користь ОСОБА_1 аліменти у розмірі 1/4 заробітку (доходу) матері, але не менше розміру прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 15.04.2024 року та до досягнення дитиною повноліття.

Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає до негайного виконання.

Рішення може бути повністю або частково оскаржено сторонами, іншими особами, які беруть участь у справі, а також особами, які не брали участь у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов`язки до Львівського апеляційного суду протягом 30 днів з дня проголошення рішення.

Повний текст рішення складено 15.07.2024 року.

Суддя О.Р.Юрків.

СудГалицький районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення15.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120469042
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —461/3263/24

Рішення від 15.07.2024

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Юрків О. Р.

Ухвала від 28.06.2024

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Юрків О. Р.

Ухвала від 16.04.2024

Цивільне

Галицький районний суд м.Львова

Юрків О. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні