Рішення
від 19.07.2024 по справі 715/2084/24
ГЛИБОЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 715/2084/24

Провадження № 2/715/509/24

ЗАОЧНЕ РIШЕННЯ

I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2024 року селище Глибока

Глибоцький районний Чернівецької області у складі

головуючого судді Григорчака Ю.П.

секретаря судового засідання Майщук С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом керівника Чернівецької окружної прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа - Обласне комунальне комерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення,-

В С Т А Н О В И В :

Керівник Чернівецької окружної прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа - Обласне комунальне комерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 29 листопада 2021 року приблизно о 00 годинні 20 хвилин ОСОБА_1 , перебуваючи по вул. Героїв Небесної Сотні в смт. Глибока Чернівецького району Чернівецької області, в ході раптового виниклого конфлікту із ОСОБА_2 , на грунті особистих неприязних відносин, діючи із злочинною недбалістю та не передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків, наніс один удар кулаком правої руки в ділянку обличчя ОСОБА_2 , внаслідок чого останній не втримавши рівновагу, впав на тверду поверхню бетонної бруківки, вдарившись головою, в результаті чого отримав тілесне ушкодження у вигляді субдуральної гематоми правої гемісфери головного мозку, що згідно висновку судво-медичної експертизи за №911 мд 13 вересня 2021 року відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості, як такі що призвели до тривалого розладу здоров`я.

Потерпілим від даного злочину є ОСОБА_2 , який перебував на стаціонарному лікуванні у ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» у відділенні нейрохірургії з 10.09.2021 по 04.10.2021 року, загальна вартість лікування складає 102652,74 грн. Вироком Глибоцькго районного суду Чернівецької області від 29.11.2021 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ст. 128 КК України і на п. ст.105 КК України звільнено від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру у вигляді застереження та обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього. Зважаючи на викладене, прокурор просить суд стягнути з відповідача вартість витрат на лікування ОСОБА_3 в розмірі 97038,45 грн.

Прокурор Чернівецької окружної прокуратури Кифлюк Ю.В. надала суду заяву, згідно якої просить суд позов задовольнити, а справу розглянути у її відсутність.

Представник Національної служби здоров`я України в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи та не повідомив суд про причину своєї неявки.

Представник третьої особи обласного комунального некомерційного підприємства «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомленим про час та місце розгляду справи.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що вироком Глибоцького районного суду Чернівецької області від 29.11.2021 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ст. 128 КК України і на підставі ст.105 КК України звільнено від покарання із застосуванням примусових заходів виховного характеру у вигляді застереження та обмеження дозвілля і встановлення особливих вимог до поведінки неповнолітнього.

Листом №52-4153 вих.24 від 02.05.2024 року Чернівецькою окружною прокуратоурою повідомлено Національну службу здоров`я України про виявлені порушення та тим самим надано можливість відреагувати на порушення інтересів держави.

Згідно наданої НЗСУ інформації №19413/2-15-24 від 07.06.2024 року зазначено, що нормами Положення про національну службу України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2017 року №1101, НЗСУ не наділено повноваженнями представляти інтереси при поданні позову про відшкодування витрат на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Разом з тим у вказаній інформації повідомлено, що заходи претензійно - правового характеру, спрямовані на стягнення витрат на лікування не вживались.

Як вбачається із довідки КНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» №1260 від 20.06.2024 року вартість лікування громадянина ОСОБА_2 за його час перебування на стаціонарному лікуванні у відділенні нейрохірургії з 10.09.2021 року по 04.10.2021 року становить 102652,74 грн.

Відповідно до інформації ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги лікарня швидкої медичної допомоги» від 20.06.2024 року джерелом фінансування витрат на лікування громадянина ОСОБА_2 є в тому числі НЗСУ (Національна служба здоров`я України), зокрема за рахунок НЗСУ проведено фінансування на суму 97038,45 грн.

Відповідно до листа Національної служби здоров`я України №19413/2-15-24 від 07.06.2024 року кошти на даний час не відшкодовані.

Статтею 128 КПК Українипередбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором.

У відповідності до ч.1ст.1206 Цивільного кодексу Україниособа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово, внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.

Згідно з ч.3ст.1206 ЦК України,якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до п. 3постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №11від 07.07.1995року «Провідшкодування витратна стаціонарнелікування особи,яка потерпілавід злочину,та судовихвитрат» питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», затвердженимпостановоюКабінету Міністрів України №545 від 16.07.1993 року.

Як передбачено цим Порядком, сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.

Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні.

Згідно з п.2 «Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.

Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.

Згідно з п. 3 «Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання», визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора. У разі, коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних осіб.

Витрачені на стаціонарне лікування кошти підлягають відшкодуванню у повному обсязі і зараховуються до відповідного державного бюджету залежно від джерел фінансування закладу охорони здоров`я або на рахунок юридичної особи, якій належить останній.

Відповідно дост.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.

Згідно положень ст.12,13ЦПК України учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом; суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно дост.263ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, ухваленим відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права, має відповідати завданню цивільного судочинства.

Виходячи із вищевикладеного, суд дійшов до висновку, що позивачем доведено належними та допустимими доказами факт витрат, понесених медичним закладом на стаціонарне лікування потерпілого ОСОБА_2 у ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» у відділенні нейрохірургії з 10.09.2021 по 04.10.2021 року внаслідок вчиненого ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ст.128 КК України. Відтак, є причинний зв`язок між злочинними діями винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікуванні, а тому понесені медичним закладом витрати на лікування потерпілого підлягають стягненню із відповідача.

Оскільки, згідно з п. 6 ч. 1 ст. 5 Закону України Про судовий збір позивач звільнений від сплати судового збору, то відповідно до ч. 1ст. 141 ЦПК Українисудовий збір покладається на відповідача.

На підставівикладеного такеруючись ст.ст. 12, 13, 81, 89,141, 264, 265,268, 273,352, 354 ЦПК України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву керівника Чернівецької окружної прокуратури, який діє в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа - Обласне комунальне комерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Петричанка Чернівецького району Чернівецької області на користь держави в особі Національної служби здоров`я України (код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України, номер рахунку UA978999980313080115000026011, код класифікації бюджету інші надходження ), витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 97 038 (дев`яносто сім тисяч тридцять вісім ) гривень 45 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя с. Петричанка Чернівецького району Чернівецької області, на користь держави суму судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок на рахунок спеціального фонду державного бюджету України.

Заочне рішення суду може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається через суд першої інстанції.

СУДДЯ:

СудГлибоцький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення19.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120476014
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —715/2084/24

Рішення від 19.07.2024

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Григорчак Ю. П.

Ухвала від 27.06.2024

Цивільне

Глибоцький районний суд Чернівецької області

Григорчак Ю. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні