Рішення
від 19.07.2024 по справі 136/412/24
ЛИПОВЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 136/412/24

провадження № 2/136/80/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2024 року м. Липовець

Липовецький районний суд Вінницької області

у складі головуючого судді Шпортун С.В.,

за участі секретаря судового засідання Белінської С.І,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Липовець, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про зменшення розміру аліментів на утримання дитини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) з вимогою про зменшення розміру аліментів на утримання дитини визначених за рішенням Липовецького районного суду від 26.09.2017, за яким з ОСОБА_1 стягнуто аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/3 частки від його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Підставність позову обґрунтовано тим, що після ухвалення вказаного судового рішення він створив нову сім`ю із ОСОБА_4 , з якою проживає у незареєстрованому шлюбі та мають спільну дитину сина ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Дружина перебуває на даний час у декретній відпустці по догляду за дитиною та не працює. Вказані обставини свідчать про зміну його як матеріального, так і сімейного стану, що стало підставою звернення до суду із даним позовом, в якому він просив зменшити розмір присуджених до стягнення аліментів за вищевказаним судовим рішенням на утримання їх спільної із відповідачем дитини з 1/3 частки на 1/4 частку його заробітку (доходу).

У визначений судом строк відповідач надала до суду відзив у якому заперечує щодо задоволення позовних вимог, мотивуючи тим, що позивачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження погіршення його матеріального становища, у зв`язку із зміною сімейного стану. Крім цього, позивач перебуває на військовій службі та його майновий стан лише покращився.

Ухвалою суду від 27.03.2024 позовна заява прийнята до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 01.05.2024 було задовольнити клопотання відповідача про витребування доказів на підтвердження матеріального становища позивача.

07.06.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті.

У судове засідання позивач не з`явився, надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги підтримав у заявленому обсязі, просив їх задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнала, просила суд залишити їх без задоволення, а розгляд справи проводити за її відсутності.

З огляду на те, що у судове засідання сторони не з`явились, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність, скориставшись своїми правами, суд вважає, за можливе ухвалити рішення, в даному судовому засіданні, на підставі наявних у справі доказів, за відсутності сторін, не здійснюючи при цьому фіксування судового засідання технічними засобами.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши усі зібрані у справі докази, встановив, що рішенням Липовецького районного суду від 26.09.2017 з ОСОБА_1 присуджено до стягнення аліменти на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , в розмірі 1/3 частки від його заробітку (доходу) щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи стягнення від дня пред`явлення позову і до досягнення дитиною повноліття ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4, 5).

Вказане рішення суду набрало законної сили 10.10.2017.

Згідно свідоцтва про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьками зазначено ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (а.с.6).

Відповідно до довідки Липовецької міської ради від 16.02.2024 №09-17-01/10/68, ОСОБА_1 проживає у незареєстрованому шлюбі з ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та їх спільним сином ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , за адресою АДРЕСА_1 (а.с.7).

Як слідує із розрахунку заборгованості зі сплати аліментів за ВП №54948168 (а.с.8), заборгованість станом на грудень 2024 боржник ОСОБА_1 становить 33481,17 грн.

На виконання вимог ухвали суду про витребування доказів від 01.05.2024 надійшла інформація з Регіонального сервісного центру ГСП, МВС у Вінницькій області від 03.05.2024 №136/412/3009 з якої встановлено, що ОСОБА_1 має зареєстрований транспортний засіб - мотоцикл JAWA 350, 1987 року випуску з 20.03.2024 (а.с.40).

Згідно отриманої судом інформації з Головного управління ДПС у Вінницькій області від 16.05.2024 №6148/5/02-32-12-01-15, ОСОБА_1 за період з 1 кварталу 2023 по 1 квартал 2024 має регулярний дохід з ВЧ НОМЕР_1 як виплати військовослужбовця та ТОВ «ГЕЙМДЕВ» - виграші та призи (а.с.42-44).

Відповідно до відповіді №582624 від 08.05.2024 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (а.с.46), у власності ОСОБА_1 перебуває земельна ділянка кадастровий номер - 0522286800:02:000:0318, площею 3,9027 га, що розташована на території Струтинської сільської ради Липовецького району Вінницької області.

За інформацією наданою КП «Вінницьке ООБТІ» нерухоме майно за ОСОБА_1 не значиться.

Позивач звернувся до суду із позовом, в якому просить суд змінити розмір присуджених за судовим рішенням аліментів в сторону зменшення, вказуючи на зміни його сімейного стану, у зв`язку із чим відбулись зміни і в майновому стані.

Відповідно ч. 1 ст. 192 СК України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров`я когось із них та в інших випадках, передбачених цим Кодексом.

Як роз`яснено в пункті 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3відповідно до статті 192 СК України розмір аліментів, визначений судовим рішенням або за домовленістю між батьками, суд може змінити за позовом платника або одержувача аліментів у зв`язку зі зміною матеріального чи сімейного стану, погіршення чи поліпшення здоров`я когось із них.

У новому розмірі аліменти сплачуються з дня набрання рішенням законної сили.

При розгляді позовів, заявлених із зазначених підстав, застосуванню підлягає не тільки стаття 192 СК України, а й низка інших норм, присвячених обов`язку батьків утримувати своїх дітей (статті 182 СК «Обставини, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів», статті 183 «Визначення розміру аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини», стаття 184 «Визначення розміру аліментів в твердій грошовій сумі»).

Аналіз змісту статті 192 СК України свідчить, що зміна законодавцем мінімального розміру аліментів, які підлягають стягненню з платника аліментів на одну дитину, не є підставою для зміни розміру аліментів відповідно до статті 192 СК України (Постанова ВС від 20 червня 2019 року у справі № 632/580/17 (провадження 61-51сво18)).

Враховуючи зміст статей 181,192 СК України, розмір аліментів, визначений рішенням суду, не вважається незмінним. Отже, у зв`язку із значним покращенням матеріального становища платника аліментів матір дитини може подати до суду заяву про збільшення розміру аліментів. Значне погіршення матеріального становища батька може бути підставою для його вимоги про зменшення розміру аліментів.

Наведена правова норма вказує на можливість зміни раніше встановленого розміру аліментів за наявності доведених в судовому порядку підстав.

Аналіз цієї норми права дає підстави для висновку, що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану, як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів.

При цьому такі положення закону не виключають одночасне настання обох підстав для зміни розміру аліментів: і зміни сімейного, і зміни матеріального стану. Однак, зміна сімейного стану є самостійною, не залежною від зміни матеріального стану підставою для зміни розміру аліментів.

Виходячи з наведених положень закону, при вирішенні вимог щодо зміни розміру раніше стягнутих аліментів, суд зобов`язаний з`ясувати матеріальний та сімейний стан як платника аліментів, так і стягувача, погіршення чи поліпшення їх здоров`я.

Відповідно ч. 1, 2 ст. 27 Конвенції ООН про права дитини від 20листопада 1989 року, яка ратифікована постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року та набула чинності для України 27 вересня 1991 року, держава визнає право кожної дитини на рівень життя, необхідний для фізичного, розумового, духовного, морального й соціального розвитку дитини. Батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.

Аналізуючи зібрані у справі докази, суд вважає, що посилання відповідача на те, що у нього змінився сімейний стан, він створив нову сім`ю, є батьком ще однієї дитини, що мало місце після ухвалення судового рішення про присудження аліментів, доведені належними та допустимими доказами, що є підставою для зменшення розміру аліментів.

Тоді як відповідачем не надано доказів на спростування наведених у позові обставин, а також не надано доказів її матеріального та сімейного стану, тощо.

Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд враховує висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 14 грудня 2022 року у справі № 727/1599/22, у якому зазначено, що підставами зміни розміру аліментів є як зміна матеріального, так і зміна сімейного стану як самостійна підстава для зменшення або збільшення розміру аліментів. При цьому такі положення закону не виключають одночасне настання обох підстав для зміни розміру аліментів: і зміни сімейного і зміни матеріального стану. Однак, зміна сімейного стану є самостійною, не залежною від зміни матеріального стану підставою для зміни розміру аліментів. Народження обумовлює зміну матеріального стану платника аліментів, оскільки зазначена обставина очевидно потребує додаткових фінансових витрат.

Статтею 183 СК України визначено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти надитину, визначаєтьсясудом. Якщо стягуються аліменти на двох і більше дітей, суд визначає єдину частку від заробітку (доходу) матері, батька на їх утримання, яка буде стягуватися до досягнення найстаршою дитиною повноліття. Розмір аліментів у частці від заробітку (доходу) матері, батька дитини на одну дитину має складати одну четверту.

Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року).

Враховуючи, що після стягнення за судовим рішенням аліментів, у відповідача відбулись зміни сімейного стану, що потягнули зміни матеріального стану, виходячи з інтересів та потреб усіх дітей, рівності обов`язку обох батьків по їх утриманню, суд вважає, що справедливим буде стягувати з позивача аліменти на утримання спільної із відповідачем дитини в розмірі 1/4 частини заробітку (доходу), але не менше, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання рішенням законної сили.

На думку суду такий розмір аліментів відповідатиме як вимогам ст. 183 СК України так і забезпечить баланс учасників сімейних відносин, що склались у цій справі, буде відповідати якнайкращим інтересам обох дітей позивача.

З огляду на викладене та в контексті приведених норм регулювання предмета цього спору, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 23, 7680, 258259, 263265, 268, 273279 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 ) до ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 ) про зменшення розміру аліментів на утримання дитини, - задовольнити у повному обсязі.

Змінити розмір аліментів, які стягуються з ОСОБА_1 за рішенням Липовецького районного суду Вінницької області від 26.09.2017 у цивільній справі № 136/1301/17, на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 1/3 частки його заробітку (доходу) щомісячно, - на 1/4 частку всіх видівйого заробітку(доходу), починаючи стягнення в новому розмірі з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття.

Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Світлана ШПОРТУН

СудЛиповецький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення19.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120479043
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —136/412/24

Рішення від 19.07.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

Ухвала від 01.05.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

Ухвала від 01.03.2024

Цивільне

Липовецький районний суд Вінницької області

Шпортун С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні