Рішення
від 18.07.2024 по справі 488/1146/24
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА

КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА

Справа № 488/1146/24

Провадження № 2/488/1136/24

РІШЕННЯ

Іменем України

18.07.2024 року м. Миколаїв

Суддя Корабельногорайонного судуміста МиколаєваЧернявська Я.А., розглянувши цивільну справу за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику (повідомлення) сторін за наявними у справі матеріалами, за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: Універсальна товарна біржа "Марія", про визнання дійсним договору купівлі-продажу нерухомого майна,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 в особі представника адвоката Місяченко О.А. звернувся до Корабельного районного суду м. Миколаєва з позовною заявою в якій просив визнати дійсним договір купівлі -продажу нерухомого майна житлового будинку АДРЕСА_1 , який було зареєстровано 28.05.2001 року Універсальною Товарною Біржою «Марія», реєстраційний № НОМЕР_1 , укладений між покупцем ОСОБА_1 , з одного боку, і продавцем ОСОБА_2 , з іншого боку, з подальшою реєстрацією у ММБТІ від 29.05.2001 року за реєстровим № 4146.

Мотивуючи тим, що позивач ОСОБА_1 є власником нерухомого майна, домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 .

28.05.2001 року позивач придбав у відповідача зазначене домоволодіння відповідно до договору купівлі-продажу зареєстрованого Універсальною ТоварноюБіржою «Марія».

На теперішній час у позивача виникла необхідність розпорядитися своїм майном, проте дана дія не можлива без визнання угоди дійсною в судовому порядку.

На підставі вищевикладеного позивачі звернулися до суду з відповідним позовом.

26.04.2024 року ухвалою Корабельного районного суду м. Миколаєва, провадження по зазначеній справі було відкрито та справа призначена до розгляду по суті, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Одночасно запропоновано відповідачам у 15 денний строк з дня одержання ухвали про відкриття провадження подати на адресу Корабельного районного суду міста Миколаєва, заперечення проти розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження та відзив на позов.

Копію ухвали надіслано сторонам.

Відповідачі у встановлений судом строк відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подали, у зв`язку з чим згідно ч. 5 ст. 279 ЦПК України, справа розглядається у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Третя особа пояснень, заяв або заперечень проти доводів учасників судового процесу суду не надала.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно ст. 4 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ст. З ЦПК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Судом встановлено,що 28.05.2001року булоукладено договіркупівлі-продажу житлового будинку АДРЕСА_1 , який було зареєстровано Універсальною Товарною Біржою «Марія», реєстраційний № НОМЕР_1 , укладений між покупцем ОСОБА_1 , з одного боку, і продавцем ОСОБА_2 , з іншого боку, з подальшою реєстрацією у ММБТІ від 29.05.2001 року за реєстровим № 4146.

Згідно з умовами Договору ціна придбаної нерухомості становила 2 100,00 грн., які були отримані відповідачами до його реєстрації (п. 5 Договору).

Правочин обома сторонами був повністю виконаний, відповідачі звільнили будинок та передали ключі. Ні заперечень, ні зауважень ніхто із сторін по правочину не заявляв, Договір відповідав дійсним намірам та волевиявленню сторін.

Після укладення Договору сторони по справі жодних зв`язків не підтримують, а тому не мають змоги нотаріально посвідчити даний Договір.

Відсутність нотаріального посвідчення Договору позбавляє позивача можливості розпорядитися своєю власністю.

Пунктом 2 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 року № 9 "Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів дійсними" роз"яснено, що відповідність чи невідповідність правочину вимогам законодавства має оцінюватися судом відповідно до законодавства, яке діяло на момент вчинення правочину.

Вказаний договір купівлі-продажу укладено під час дії Цивільного кодексу Української РСР 1963 року, який діяв до 2004 року включно, статтею 227 якого було передбачено нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу, якщо хоча б однією з сторін є громадянин. Недодержання цієї вимоги тягне недійсність договору (стаття 47 цього Кодексу).

У відповідностідо частинидругої статті47ЦК УРСР та пункту 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 28.04.1978 № 3 «Про судову практику в справах про визнання угод недійсними» якщо угода, що потребує нотаріального посвідчення виконана повністю або частково однією з сторін, а друга сторона ухиляється від її нотаріального посвідчення, суд за вимогою сторони, яка виконала угоду, її правонаступників, прокурора вправі визнати угоду дійсною.

Відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України, якщо сторони домовились, щодо істотних умов договору, що підтверджується доказами та відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухились від його нотаріального посвідчення, такий договір може бути визнаний судом дійсним.

З матеріалів справи вбачається, що дана угода була виконана сторонами повністю.

Статтею 328 ЦК України встановлено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Таким чином, при укладенні Договору сторони досягли домовленості щодо усіх його істотних умов. Договір був повністю виконаний, дії сторін були спрямовані на встановлення цивільних прав та обов`язків, сторони мали необхідний обсяг цивільної дієздатності та вільне волевиявлення, що відповідало внутрішній волі до настання правових наслідків, а саме купівлі-продажу будинку, правочин був реальним і вчинений у формі, дозволеній чинним законодавством України в 2001 році.

За таких обставин, суд вважає доводи позивача про визнання біржового договору купівлі-продажу дійсним, обґрунтованими, а вимогу такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 258-259, 264, 265, 268, 274-275, 279, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа:Універсальна товарнабіржа "Марія",про визнаннядійсним договорукупівлі-продажунерухомого майна - задовольнити.

Визнати дійсним договір купівлі -продажу нерухомого майна житлового будинку АДРЕСА_1 , який було зареєстровано 28.05.2001 року Універсальною Товарною Біржою «Марія», реєстраційний № НОМЕР_1 , укладений між покупцем ОСОБА_1 , з одного боку, і продавцем ОСОБА_2 , з іншого боку, з подальшою реєстрацією у ММБТІ від 29.05.2001 року за реєстровим № 4146.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повне найменування сторін по справі:

Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_1 )

Відповідач - ОСОБА_2 (паспорт НОМЕР_3 , виданий Корабельним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області 02.11.1998 року, остання адреса: АДРЕСА_1 )

Третя особа - Універсальна товарна біржа "Марія" (ЄДРПОУ: 30533605, адреса: м.Миколаїв, вул. Ольшанців, 74-А )

Суддя Я.А. Чернявська

СудКорабельний районний суд м. Миколаєва
Дата ухвалення рішення18.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120480284
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —488/1146/24

Рішення від 18.07.2024

Цивільне

Корабельний районний суд м. Миколаєва

Чернявська Я. А.

Ухвала від 26.04.2024

Цивільне

Корабельний районний суд м. Миколаєва

Чернявська Я. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні