Ухвала
від 12.07.2024 по справі 523/11395/24
СУВОРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

Справа № 523/11395/24

Провадження №2/523/4880/24

У ХВ АЛ А

"12" липня 2024 р. м. Одеса

Суддя Суворовського районного суду м. Одеси Середа І.В., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Маловський" про визнання недійсним протоколів ліквідаційної комісії, припинення дій комісії, зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до Суворовського районного суду м.Одеси з позовною заявою до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Маловський" (далі -ОСББ) про визнання недійсним протоколів ліквідаційної комісії об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Маловський» від 26 січня 2019 року та від 14 січня 2021 року загальних зборів ОСББ «Маловський» в період роботи ліквідаційної комісії за юридичною адресою м.Одеса, вул.Маловського, буд. №10, та про припинення дії комісії, які порушують право і зобов`язання комісії закрити рахунки ОСББ.

Після надходження заяви суддю визначено автоматизованою системою документообігу суду відповідно до ст. ст. 14, 33 ЦПК України.

Перевіривши заяву та додані матеріали приходжу до висновку про необхідність відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно достатті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвід 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Отже, поняття «суду, встановленого законом» зводиться не лише до правової основи самого існування «суду», але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційнуструктуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певнихкатегорій судів.

Як закріплено нормамич.1ст.19ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

За нормами п.2 ст.4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з п.3 ч.1 ст. 20 ГПК України справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

У постанові від 10 вересня 2019 року у справі № 921/36/18 Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що спори, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності юридичної особи, є корпоративними у розумінні пункту 3 частини першоїстатті 20 ГПК Українинезалежно від того, чи є позивач акціонером (учасником) юридичної особи, і мають розглядатися за правиламиГПК України.

Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначеноЗаконом України від 29 листопада 2001 року № 2866-III «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»(далі - Закон № 2866-III).

Статтею 1 цього Законувстановлено, що ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.

Відповідно достатті 4 Закону № 2866-IIIоб`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.

Основна діяльність ОСББ полягає в здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.

Отже, вищезазначенийЗаконвизначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.

В обгрунтування свого звернення до суду цивільної юрисдикції позивач зазначає, що не є власником житлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 та, відповідно, не є і членом ОСББ «Маловський». Правовідносини щодо визначення юрисдикції, до якої відноситься справа за позовом фізичної особи, що не є членом ОСББ, про оскарження рішень загальних зборів ОСББ, вже були предметом розгляду у Верховному Суді. Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у постанові від 09 листопада 2023 року у справі № 910/18499/21 виклав наступні висновки: «...саме з наявністю у фізичної особи права брати участь в управлінні об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку пов`язується можливість оскарження нею рішень загальних зборів об`єднання в порядку господарського судочинства, як найбільш наближених до корпоративних спорів. Спори за позовом фізичної особи, яка не є членом ОСББ, про оскарження рішень загальних зборів ОСББ, не є такими що виникають з корпоративних відносин та не підлягають розгляду в порядку господарського судочинства.».

Однак, з такими доводами не можна погодитися, оскільки в зазначеній постанові Верховним Судом зроблено висновок у правовідносинах по суб`єктному складу з урахуванням того, що позивачка не є власником квартири та/або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, тобто не є співвласником багатоквартирного будинку, відповідно не є членом ОСББ.

Як слідує з доданих до позову матеріалів позивач ОСОБА_1 проживає в квартирі в багатоквартирному будинку на підставі ордеру, тобто є особою,яка має право брати участь устворенні та діяльності ОСББ в силу закону.

Згідно з вимогами п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляєу відкриттіпровадження усправі,якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

Враховуючи встановлені обставини та вказані норми приходжу до висновку, що заявлений позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки має бути розглянутий за правилами господарського судочинства, тому є підстави для відмови у відкритті провадження.

Роз`яснити ОСОБА_1 право на звернення до Господарського суду Одеської області.

Керуючись ст.ст.186,260,261,353,354 ЦПК України,

УХВАЛИЛА:

Відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження за позовом до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Маловський" про визнання недійсним протоколів ліквідаційної комісії, припинення дій комісії, зобов`язання вчинити дії.

Роз`яснити ОСОБА_1 право на звернення до Господарського суду Одеської області.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.

Суддя

СудСуворовський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення12.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120480980
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —523/11395/24

Ухвала від 24.10.2024

Цивільне

Одеський апеляційний суд

Драгомерецький М. М.

Ухвала від 12.07.2024

Цивільне

Суворовський районний суд м.Одеси

Середа І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні