Рішення
від 18.07.2024 по справі 913/145/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2024 року м.Харків Справа № 913/145/24

Суддя господарського суду Луганської області Злепко Н.І.,

за участю секретаря судового засідання Шептовицької А.А.,

від представників сторін:

від позивача: Мельникова Я.В (в режимі відеоконференції);

від відповідача: не прибув;

розглянувши справу за позовом Акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк», м. Київ,

до відповідача-1 - Селянського фермерського господарства «Тополя», с. Містки, Сватівський район, Луганська область,

Відповідача-2 - ОСОБА_1 , с. Містки, Сватівський район, Луганська область,

про стягнення 458 507 грн 84 коп.,

ВСТАНОВИВ:

18.03.2024 Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" через підсистему "Електронний суд" звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Селянського фермерського господарства «Тополя» та ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості за договором банківського обслуговування від 29.11.2013 458 507 грн 84 коп., з яких: 380063 грн 81 коп. заборгованість за кредитом, 52220 грн 18 коп. - заборгованість за відсотками з користування кредитом та 26223 грн 85 коп. заборгованість по комісії за користування кредитом.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням СФГ «Тополя» зобов`язань з повернення сум кредиту, сплати відсотків та комісії за кредитним договором від 29.11.2013, виконання зобов`язань за яким забезпечено договором поруки від 27.05.2021 №Р1622099794023948473 (далі договір поруки), який укладений між АТ «ПриватБанк» та ОСОБА_1 .

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 18.03.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Злепко Н.І.

Ухвалою суду 25.03.2024 відкрито провадження та призначено судове засідання на 16.04.2024.

Ухвалою суду 16.04.2024 відкладено підготовче засідання на 22.05.2024.

Ухвалою від 22.05.2024 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 26.06.2024.

Ухвалою від 26.06.2024 оголошено перерву у судовому засіданні у межах розгляду справи по суті до 18.07.2024.

17.07.2024 від позивача надійшли додаткові письмові пояснення з додатком, в яких він уточнив зміст позовних вимог, зокрема зазначив, що заборгованість 458507 грн 84 коп. складається з 380063 грн 81 коп. заборгованості за кредитом, 52220 грн 18 коп. заборгованості за відсотками з користування кредитом, 26223 грн 85 коп. заборгованості по комісії за користуванням кредитом.

Також просив поновити строк для подання додаткових письмових пояснень та Документів, у зв`язку з тим, що після закриття підготовчого судового засідання з`ясувалося, що цифрові значення пунктів на які містяться посилання у позовній заяві не відповідають цифровим значенням пунктів у договорі.

Дана обставина виникла в наслідок того, що позовні заяви АТ КБ "ПриватБанк" формує через свої програмні комплекси, та під час формування цієї заяви у зв`язку з постійними перебоями у електропостачанні які запровадженні по всій території України, стався збій та програмно застосовано інші числові значення пунктів які відмінні від числових значень зазначених у договорі. Крім того, при завантаженні додатків через електронний суд не всі додатки завантажилися.

18.07.2024 в судовому засіданні у режимі відеоконференції прийняла участь представник позивача. Відповідачі в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, шляхом розміщення оголошення на офіційному сайті суду, а також шляхом надсилання на електронну пошту відповідача-2, зазначену ним у п.4.2. договору поруки (litvin0874@gmail.com), однак документ повернено (не доставлено) з повідомленням про помилку.

Представник позивача надала пояснення з приводу заявлених позовних вимог. Також в судовому засіданні вказала, що строк дії кредитного договору закінчився в листопаді 2022 року, банком відсотки за користування кредитом не нараховувалися. Щодо нарахування комісії за межами строку дії кредитного договору представник позивача не змогла надати суду інформації яким чином банк здійснив нарахування комісії в цей період та обґрунтувати розрахунок його комісії. Представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, позов просила задовольнити.

Представник позивача просила визнати поважними пропуск строку для подання пояснень та долучити їх до матеріалів справи, також в судовому засіданні заявила усне клопотання про повернення до підготовчого провадження, яке судом не задоволено.

Водночас суд задовольнив клопотання про поновлення строку для подання пояснень, долучив додаткові пояснення з додатками до матеріалів справи.

Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.

Суд зауважує, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача-1 є: с. Україна, 92654, Луганська обл., Сватівський р-н, село Містки, ВУЛИЦЯ ПОКРОВСЬКА, будинок 74.

За інформацією, що міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі адресою відповідача-2 є: Луганська обл., Сватівський р-н, село Містки, вул. Андріївська, 27.

За інформацією, розміщеною на офіційному вебсайті Акціонерного товариства «Укрпошта» за посиланням https://index.ukrposhta.ua відділення пошти у с. Містки Сватівського району Луганської області тимчасово не функціонують.

Село містки входить до Сватівської міської громади Сватівського району Луганської області. Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» затверджений відповідний Перелік, відповідно до якого територія Сватівська міська територіальна громада належить до територій тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачі належним чином повідомлені про розгляд справи.

Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив.

Позивач зазначає, що 29.11.2013 між ним та Селянським фермерським господарством «Тополя» підписано заяву на відкриття рахунку. Судом встановлено, що відповідачем-1, в особі керівника підприємства Літвін О.В., 17.03.2021 підписано Анкету-заяву клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг. Також 12.03.2020 відповідачем-1, в особі ОСОБА_1 , підписано електронним цифровим підписом Заявку на отримання послуг «Кредитний ліміт на поточний рахунок» та «Гарантовані платежі». Зазначені документи складають договір від 29.11.2013.

У заявці зазначено, що підписанням цієї заявки клієнт на підставі ст.634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднується до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ «КБ «ПриватБанк» у мережі Інтернет за адресою: https://privatbank.ua/terms, та які разом із заявою на відкриття рахунку та анкетою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), цією заявкою становлять кредитний договір між банком та клієнтом, примірник якого клієнт отримав шляхом самостійного роздрукування. Підписанням цієї заявки клієнт висловлює свою пряму і безумовну згоду на встановлення банком будь-якого розміру кредитного ліміту за послугою «Кредитний ліміт на поточний рахунок». Розмір ліміту може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Кредитний договір вступає в силу з моменту підписання клієнтом цієї заявки шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису в Приват24 для бізнесу. Примірник цієї заяви приєднання (цього договору) направлено клієнту у системі «Приват24 для бізнесу». Клієнт підтверджує ознайомлення із розділом « 1.1. Загальні положення», а також підрозділом « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті банку за адресою: https://privatbank.ua/terms, у редакції, чинній на дату підписання цієї заяви.

Відповідно до п. 3.2.1.1.1. кредитного договору Кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - «Кредит») надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту на поточному рахунку (далі - «Ліміт»). Техніко-економічне обґрунтування кредиту-фінансування поточної діяльності. Вид кредиту - овердрафтовий кредит.

Розмір Кредиту - від 10 000 до 2 000 000 грн. Про розмір Ліміту Банк повідомляє Клієнта на свій розсуд: або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв`язку Банку і Клієнта (система Приват24, мобільний додаток Приват24, SMS-повідомлення або інші).

Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо. Кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів, комісії за управління фінансовим інструментом та інших платежів за цим Договором.

За змістом пункту 3.2.1.1.2. договору Клієнт долучається до Послуги шляхом підписання Заяви на відкриття рахунку та анкети про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг та Заявки на отримання Кредиту в Приват24 для бізнесу із використанням ЕЦП, що разом з цими Умовами та Правилами (далі - Умови) становлять Кредитний договір. Клієнт Банку, який приєднався до Умов та Правил надання банківських послуг в повному обсязі шляхом підписання іншої заяви або документа, та має відкритий поточний рахунок в Банку, долучається до Послуги шляхом підписання Заявки на отримання Кредиту в Приват24 для бізнесу із використанням ЕЦП.

Приєднання до цього Договору є прямою і безумовною згодою Клієнта щодо встановлення Банком будь-якого розміру Кредитного ліміту.

Згідно з п. 3.2.1.2.1.8. Клієнт доручає Банку здійснювати договірне списання грошових коштів за рахунок коштів Ліміту на погашення заборгованості по кредиту в рамках послуги «Гарантовані платежі» відповідно до умов і строків, передбачених підпунктом 3.2.2 Умов та правил надання банківських послуг. Договірне списання грошових коштів здійснюється Банком в дату виконання заявки на договірне списання з датою виконання в майбутньому (гарантованого платежу), або після неї з найвищим пріоритетом у порівнянні з іншими платіжними дорученнями клієнта.

За договором клієнт зобов`язується:

- Використовувати кредит на цілі, зазначені у п.3.2.1.1.1. цих Умов (п. 3.2.1.2.2.1. договору).

- Сплатити Банку проценти за весь час фактичного користування Кредитом, комісії та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку (п. 3.2.1.2.2.1. договору).

- Здійснювати погашення кредиту, отриманого в межах встановленого Ліміту, не пізніше терміну закінчення періоду безперервного користування кредитом, встановленого п.3.2.1.4.1 (п. 3.2.1.2.2.3. договору).

- Повернути кредит у строки, встановлені п.3.2.1.2.3.3 (п. 3.2.1.2.2.5. договору).

- Сплатити Банку винагороду відповідно до п.п.3.2.1.4.11., 3.2.1.4.17 (п. 3.2.1.2.2.6. договору).

Пунктом 3.2.1.2.3.3. договору встановлено, що при настанні будь-якої з наступних подій:

- отриманні від Клієнта незгоди на збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом, зміна періодичності порядку сплати платежів за кредитом;

- отриманні від Клієнта незгоди на зміну Ліміту,

- порушенні Клієнтом будь-якого із зобов`язань, передбаченого цим розділом Умов, в т. ч. при порушенні цільового призначення використання кредиту,

- порушенні господарським судом справи про банкрутство Клієнта, або про визнання недійсними установчих документів Клієнта, або про скасування державної реєстрації Клієнта,

- при ліквідації Клієнта,

- встановленні невідповідності дійсності відомостей, наданих Клієнтом в порядку, передбаченому п.3.2.1.2.2.17.;

- відсутності у Банку вільних грошових коштів, про що Банк письмово повідомляє Клієнта,

- наявності судових рішень про стягнення грошових коштів з поточного рахунку Клієнта, що набули законної сили, наявності арешту на поточних рахунках, що належать Клієнту, наявності платіжних вимог про примусове списання та інших обставин, якіявно свідчать про те, що наданий Клієнту кредит не буде повернений вчасно,Банк, на свій розсуд, має право:

а) змінити умови кредитування - зажадати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за Договором в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення.

При цьому, згідно з ст. 212, 611, 651 Цивільного кодексу України, за зобов`язаннями, терміни виконання яких не настали, терміни вважаються такими, що настали в зазначену в повідомленні дату. На цю дату Клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін його використання, повністю виконати інші зобов`язання. В разі невиконання Клієнтом вимог Банку у термін, зазначений у повідомленні, вся заборгованість, починаючи з наступного дня дати, зазначеної в повідомленні Банку, вважається простроченою;

або: б) розірвати угоду про кредитування в судовому порядку. При цьому, в останній день дії угоди про кредитування, Клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному об`ємі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання;

або: в) згідно ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України здійснити одностороннє розірвання угоди про кредитування із надсиланням Клієнту сповіщення. У зазначену в повідомленні дату угоду про кредитування вважається розірваною. При цьому, в останній день дії угоди про кредитування Клієнт зобов`язується повернути Банку суму кредиту в повному обсязі, проценти за фактичний термін його користування, повністю виконати інші зобов`язання. Одностороння відмова від угоди про кредитування не звільняє Клієнта від відповідальності за порушення зобов`язань.

Відповідно до п.3.2.1.4.2.2. договору за сумами кредиту, отриманими з 14.02.2020 р., при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування процентів за користування кредитом у розмірі 18 (вісімнадцять) % річних для фізичних осіб - підприємців; для юридичних осіб у розмірі 18 (вісімнадцять) % річних - для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири) % річних - для договорів не забезпечених порукою. Списання нарахованих процентів проводиться по 1 - х числах кожного місяця, за попередній місяць.

Згідно з п.3.2.1.4.2.3. договору за сумами кредиту, отриманими з 14.02.2020 р. у разі непогашення кредиту впродовж 30 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 31 -го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов`язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов`язань Клієнт фізична особа-підприємець сплачує Банку проценти за користування кредитом у розмірі 36 (тридцять шість) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості, юридична особа у розмірі 36 (тридцять шість) % річних - для договорів забезпечених порукою, 68 (шістдесят вісім) % річних - для договорів не забезпечених порукою.

Відповідно до п. 3.2.1.4.4. договору для розрахунку процентів за користування Лімітом встановлюється фіксована процентна ставка.

Сторони в порядку ч.1 ст.212 Цивільного кодексу узгодили, що у разі, якщо збільшиться облікова ставка НБУ на 1 або більше пунктів, та/або курс гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатора іноземних валют збільшиться на 5 або більше відсотків, та/або вартість ресурсів на міжбанківському грошовому ринку збільшиться на 5 або більше відсотків, процентна ставка за користування Кредитом може бути підвищена Банком. Сторони узгодили, що розмір процентної ставки, яка може бути підвищена Банком внаслідок настання зазначених у цьому пункті обставин, становить до 60%. Збільшена відсоткова ставка починає діяти здати настання зазначених у цьому пункті обставин, про що Банк повідомляє Клієнта на свій розсуд, у спосіб, визначений п.3.2.1.1.5. цих Умов.

За змістом п. 3.2.1.4.5. договору передбачено, що розрахунок процентів за користування кредитом проводиться щодня, починаючи з моменту утворення на поточному рахунку дебетового сальдо при закритті банківського дня, за кількість днів користування кредитними коштами, виходячи з 360днів у році. Розрахунок процентів проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом. День повернення кредиту в часовий інтервал нарахування процентів не включається.

Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в порядку, передбаченому в п.3.2.1.2.1.4., 3.2.1.2.2.7. цих Умов.

Сплата процентів може бути здійснена Клієнтом також з інших належних йому рахунків у встановленому законом порядку (п. 3.2.1.4.4. договору).

Проценти, не сплачені після закінчення періоду безперервного користування кредитом, вважаються простроченими (крім випадків розірвання кредитного договору згідно з п.3.2.1.2.3.3.) (п. 3.2.1.4.9. договору).

За управління фінансовим інструментом за звітний період Клієнт сплачує Банку комісію, яка розраховується як відсотки, в розмірі 0,5% від суми максимального сальдо Кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку, передбаченому Умовами. Банк на свій розсуд може не стягувати зазначені відсотки в разі, якщо максимальне сальдо Кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній календарний місяць, не перевищувало 100 гривень.

За звітний період комісія за управління фінансовим інструментом нараховується та повинна бути сплачена 1-го числа місяця, що слідує за звітним (п. 3.2.1.4.9. договору).

Строк користування Кредитом становить 12 місяців, з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання Клієнтом умов Договору (п. 3.2.1.6.1. договору).

Цей Договір набирає чинності з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту у межах зазначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов`язань сторонами за цим договором (п. 3.2.1.6.2. договору).

27.05.2021 між АТ «ПриватБанк» як кредитором та ОСОБА_1 укладений договір поруки №Р1622099794023948473 за умовами якого поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання позичальником зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором, зокрема по поверненню кредиту, який наданий позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок НОМЕР_1 (IBAN - НОМЕР_2 ) у розмірі 340000.00 (триста сорок тисяч) гривень, максимальний розмір кредитного ліміту за Кредитним договором становить - 2 000 000,00 грн. (два мільйона) гривень.

Поручитель солідарно відповідає перед Кредитором за виконання Позичальником зобов`язань у повному обсязі за Кредитним договором, зокрема:

- по поверненню Кредитору кредиту у строк до 12.03.2022 року, зазначених у Заявці на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору та на умовах встановлених Кредитним договором;

- по сплаті Кредитору процентів за користування кредитом:

в розмірі 16.5% (шістнадцять цілих п`ять десятих) річних, відповідно до Заявки на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору, за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.2. Умов та Правил;

- а також по сплаті всіх інших платежів в порядку та на умовах, що визначені Кредитним договором, який було укладено між Кредитором та Позичальником, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому (п. 1.1. договору поруки).

Відповідно до п.1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

Згідно з п.1.4 договору поруки при укладенні цього договору поручитель дає свою згоду на збільшення зобов`язань за кредитним договором в розмірі таких збільшень. Згода поручителя, що зазначена в цьому пункті, стосується щодо збільшення кредиту до максимального розміру кредитного ліміту, вказаного в п.1.1 цього договору, розміру процентної ставки, в тому числі, підвищеного розміру процентної ставки у разі прострочення повернення кредиту, строку кредиту, розміру комісії, штрафу, неустойки. Додаткові узгодження про такі зміни та укладення окремої угоди з поручителем не потрібні. Про зміни кредитного договору, на які поручитель дав свою згоду згідно цього пункту договору, кредитор інформує поручителя в порядку, передбаченому п.4.2 цього договору. У разі будь-яких змін, які не стосуються тих, що встановлені цим пунктом, сторони діють в порядку, передбаченому п.4.2 цього договору.

У відповідності до п.2.1.2 договору поруки кредитор має право у випадку невиконання позичальником якого-небудь зобов`язання, передбаченого п.1.1 цього договору, направити поручителю вимогу із зазначенням невиконання(их) зобов`язання(нь). Ненаправлення кредитором вказаної вимоги не є перешкодою для здійснення договірного списання, згідно п.2.1.1 цього договору та не позбавляє права кредитора звернутися до суду з вимогою виконати взяті на себе поручителем зобов`язання або вимагати від поручителя виконання взятих на себе зобов`язань іншими способами. Поручитель відповідає перед кредитором як солідарний позичальник у випадку невиконання позичальником зобов`язань за кредитним договором, незалежно від факту направлення чи ненаправлення кредитором поручителю передбаченої даним пунктом вимоги.

Сторони взаємно домовились, що порука за цим договором припиняється через 15 років після укладення цього договору. У випадку виконання позичальником та/або поручителем всіх зобов`язань за кредитним договором цей договір припиняє свою дію (п.4.1 договору поруки).

Відповідно до довідки про встановлення кредитних лімітів позичальнику банком були встановлені наступні кредитні ліміти на поточний рахунок: з 15.02.2020 - 370 000 грн 00 коп., з 04.02.2022 - 470 000 грн 00 коп., з 01.03.2022 - 379 888 грн 81 коп.

На виконання умов договору банком надались кошти позичальнику у кредит.

У порушення умов кредитного договору відповідач-1 кредитні кошти вчасно та у повному обсязі не повернув. Проценти та комісію за користування кредитом також у повному обсязі не сплачені.

Указані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частиною 1 ст. 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Частинами 1, 2 ст.634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.

12.03.2020 відповідачем-1, в особі ОСОБА_1 , підписано електронним цифровим підписом Заявку на отримання послуг «Кредитний ліміт на поточний рахунок» та «Гарантовані платежі». Також 17.03.2021 головою СФГ «Тополя» ОСОБА_1 підписано Анкету-заяву клієнта юридичної особи-резидента про приєднання до умов і правил надання банківських послуг.

У заявці зазначено, що підписанням цієї заявки клієнт на підставі ст.634 Цивільного кодексу України у повному обсязі приєднується до розділу « 1.1. Загальні положення» та підрозділу « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті АТ «КБ «ПриватБанк» у мережі Інтернет за адресою: https://privatbank.ua/terms, та які разом із заявою на відкриття рахунку та анкетою про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг (далі - Умови), цією заявкою становлять кредитний договір між банком та клієнтом, примірник якого клієнт отримав шляхом самостійного роздрукування. Підписанням цієї заявки клієнт висловлює свою пряму і безумовну згоду на встановлення банком будь-якого розміру кредитного ліміту за послугою «Кредитний ліміт на поточний рахунок». Розмір ліміту може бути змінений банком в односторонньому порядку, передбаченому умовами, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточний рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами банку. Кредитний договір вступає в силу з моменту підписання клієнтом цієї заявки шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису в Приват24 для бізнесу. Примірник цієї заяви приєднання (цього договору) направлено клієнту у системі «Приват24 для бізнесу». Клієнт підтверджує ознайомлення із розділом « 1.1. Загальні положення», а також підрозділом « 3.2.1. Кредитний ліміт на поточний рахунок» Умов та Правил надання банківських послуг, що розміщені на офіційному сайті банку за адресою: https://privatbank.ua/terms, у редакції, чинній на дату підписання цієї заяви.

Частиною 1 ст.1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 ЦК України).

Частиною 1 ст.1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно з ч.3 ст.346 ГК України кредити надаються банком під відсоток. Надання безвідсоткових кредитів забороняється, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до п.3.2.1.1.1 Банк здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо. Кредит надається в обмін на зобов`язання Клієнта з повернення кредиту, сплати процентів, комісії за управління фінансовим інструментом та інших платежів за цим Договором.

Розмір кредиту, який може бути наданий клієнту, складає від 10 000 до 2 000 000 гривень

Відповідно до п.3.2.1.1.5 кредитного договору сторони узгодили, що для повідомлення клієнта про розмір ліміту, його зміну та узгодження інших змін до цього договору, банк на свій вибір здійснює повідомлення клієнта: в письмовій формі або через встановлені засоби електронного зв`язку банку і клієнта (системи клієнт-банк, систему «Приват24 для бізнесу», SMS - повідомлення або інші засоби). Сторони узгодили, що банк має право на свій розсуд обирати та використовувати будь-який із способів, визначених цим пунктом, для будь-яких повідомлень, що повинні бути здійснені банком згідно цього договору.

У п.3.2.1.3.1 кредитного договору сторони передбачили, що обов`язковою умовою надання кредиту клієнту - юридичній особі є надання поручителем за виконання клієнтом зобов`язань з повернення кредиту, сплати процентів, комісії за користування лімітом на умовах, визначених цим договором. Умови поручительства визначаються у договорі поруки між банком та поручителем. Для державних та комунальних юридичних осіб підписання договору поруки не є обов`язковою умовою надання кредиту.

Відповідно до п.3.2.1.3.2 кредитного договору у випадку невиконання клієнтом зобов`язань за кредитним договором, клієнт і поручитель відповідають перед банком як солідарні боржники.

Згідно з п.3.2.1.4.2 кредитного договору за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує проценти, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом.

Відповідно до п. 3.2.1.2.2.2. договору, клієнт зобов`язується сплатити банку проценти за весь час фактичного користування Кредитом, комісії та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку.

Пунктом 3.2.1.5.10 кредитного договору передбачено, що Терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, процентів за користування кредитом, комісії, стягнень - пені, штрафів, встановлюються Сторонами тривалістю в 15 років. Як було встановлено вище позичальнику банком були встановлені наступні кредитні ліміти на поточний рахунок: з 15.02.2020 - 370 000 грн 00 коп., з 04.02.2022 - 470 000 грн 00 коп., з 01.03.2022 - 379 888 грн 81 коп., що підтверджується відповідною довідкою від 15.03.2024 №60805KIP0S398.

Суд зауважує, що надання банком кредиту на поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів клієнта підтверджується випискою по особовому рахунку відповідача-1 за період з 29.11.2013по28.02.2024.

З урахуванням вимог ст.41 Закону України «Про Національний банк України», Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 04.07.2018 №75, виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних операцій.

Виходячи із зазначеного, виписки по рахунках є належними доказами підтвердження видачі кредиту та наявності заборгованості.

Отже, позивачем доведений факт видачі СФГ «Тополя» кредиту у сумі 380063 грн 81 коп.

Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст.610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.

Згідно зі ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Строк користування кредитом становить 12 місяців з автоматичною пролонгацією за умови своєчасного і повного виконання клієнтом умов договору (п.3.2.1.6.1 кредитного договору).

Останній платіж за кредитом відповідач-1 здійснив26.01.2022.

Як убачається із наданого позивачем розрахунку, у відповідача-1 станом на 01.12.2023 наявна заборгованість за наданим кредитом договором у розмірі 380063 грн 81 коп.

Підсумовуючи наведене суд доходить висновку про обґрунтованість вимоги позивача про стягнення з відповідача-1 заборгованості за кредитним договором від 29.11.2013 за кредитом у сумі 380063 грн 81 коп.

Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.

Частиною 2 ст.10561 ЦК України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Відповідно до п.3.2.1.4.2.2. договору за сумами кредиту, отриманими з 14.02.2020 р., при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування процентів за користування кредитом у розмірі 18 (вісімнадцять) % річних для фізичних осіб - підприємців; для юридичних осіб у розмірі 18 (вісімнадцять) % річних - для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири)% річних - для договорів не забезпечених порукою. Списання нарахованих процентів проводиться по 1 - х числах кожного місяця, за попередній місяць.

Сплата процентів за користування кредитом здійснюється в порядку, передбаченому в п.3.2.1.2.1.4., 3.2.1.2.2.7. цих Умов.

Сплата процентів може бути здійснена Клієнтом також з інших належних йому рахунків у встановленому законом порядку (п. 3.2.1.4.4. договору).

Проценти, не сплачені після закінчення періоду безперервного користування кредитом, вважаються простроченими (крім випадків розірвання кредитного договору згідно з п.3.2.1.2.3.3.) (п. 3.2.1.4.9. договору).

Зі змісту позовних вимог та розрахунку наданого позивачем, вбачається, що останнім заявлена до стягнення сума відсотків за користування кредитом в розмірі 16,5 % річних. Дана відсоткова ставка також передбачена забезпечувальним зобов`язанням - договором поруки. Як пояснив представник позивача в судовому засіданні 18.07.2024, - Умови та правила надання банківських послуг які є частиною кредитного договору, на момент підписання договору поруки та користування кредитними коштами за стягненням заборгованості по яких звернувся позивач з зазначеним позовом, передбачали саме 16,5 % річних.

Підсумовуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню та стягненню з СФГ «Тополя» є проценти за користування кредитом за договором від 29.11.2013 у сумі 52 220 грн 18 коп.

Позивачем також заявлено вимоги про стягнення з відповідача суми 26223 грн 85коп. заборгованості з комісії за користування кредитом.

Як було зазначено вище за договором клієнт зобов`язується Сплатити Банку проценти за весь час фактичного користування Кредитом, комісії та інші платежі в порядку та наумовах, визначених цим Договором та Тарифами Банку (п. 3.2.1.2.2.1. договору).

За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015 періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Початком періоду безперервного користування кредитом вважається перший день, починаючи з якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня. Зменшення або збільшення заборгованості за кредитом в цей період не впливають на зміну дати закінчення періоду безперервного користування кредитом. Датою закінчення періоду безперервного користування кредитом вважається день, по закінченні якого на поточному рахунку зафіксовано нульове дебетове сальдо. Період безперервного користування «кредитним лімітом на поточному рахунку» - не більше 30 днів, для клієнтів аграрного сектора економіки - не більше 270 днів. (п. 3.2.1.4.1. заявки)

Отже враховуючи зазначені умови договору, оскільки відповідачум-1 відбувалось погашення існуючого на той час залишку поточної заборгованості за наданим кредитом, а саме 05.01.2021, 02.05.2021, 10.11.2021, відповідно дія договору у ці дати пролонговувалась. Отже строк дії договору конклюдентними діями сторін продовжено до листопада 2022 року.

Суд зазначає, що право кредитодавця нараховувати передбачену договором комісію за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.

Суд, здійснивши перевірку розрахунку, зазначає, що позивачем здійснено нарахування комісії поза межами умов договору (12 міс.)

Отже вимоги позивача в частині стягнення комісії підлягають частковому задоволенню у розмірі 10261 грн 19 коп.

Розглядаючи вимоги позивача до відповідача-2 суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

У ст.554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.

Отже порука є спеціальним заходом майнового характеру спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов`язання.

Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника та кредитором боржника.

27.05.2021 між АТ «ПриватБанк» як кредитором та ОСОБА_1 укладений договір поруки №Р1622099794023948473 за умовами якого поручитель солідарно відповідає перед кредитором за виконання позичальником зобов`язань у повному обсязі за кредитним договором, зокрема по поверненню кредиту, який наданий позичальнику шляхом встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок НОМЕР_1 (IBAN - НОМЕР_2 ) у розмірі 340000.00 (триста сорок тисяч) гривень, максимальний розмір кредитного ліміту за Кредитним договором становить - 2 000 000,00 грн. (два мільйона) гривень.

Поручитель солідарно відповідає перед Кредитором за виконання Позичальником зобов`язань у повному обсязі за Кредитним договором, зокрема:

- по поверненню Кредитору кредиту у строк до 12.03.2022 року, зазначених у Заявці на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору та на умовах встановлених Кредитним договором;

- по сплаті Кредитору процентів за користування кредитом:

в розмірі 16.5% (шістнадцять цілих п`ять десятих) річних, відповідно до Заявки на отримання послуг "Кредитний ліміт на поточний рахунок" Кредитного договору, за період користування кредитом згідно п. 3.2.1.4.2. Умов та Правил;

- а також по сплаті всіх інших платежів в порядку та на умовах, що визначені Кредитним договором, який було укладено між Кредитором та Позичальником, які укладені та/або можуть бути укладені в майбутньому (п. 1.1. договору поруки).

Відповідно до п.1.2 договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і позичальник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.

Отже у силу укладеного між сторонами договору поруки та з огляду на неналежне виконання позичальником своїх зобов`язань зі своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування ним, у ОСОБА_1 виник солідарний обов`язок з СФГ «Тополя» з погашення існуючої заборгованості.

Суд зауважує, що поручитель - ОСОБА_1 , є також керівником позичальника СФГ «Тополя», що свідчить про її обізнаність про наявність заборгованості за спірним кредитним договором.

Отже на підставі викладеного позовні вимоги позивача до відповідачів підлягають частковому задоволенню.

Частиною 1 ст.543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Відповідачі позов не оспорили, доказів відсутності заборгованості суду не надали.

Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовні вимоги Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" до відповідача 1 - Селянського фермерського господарства «Тополя», відповідача 2 - ОСОБА_1 , про стягнення 458 507 грн 84 коп., задовольнити частково.

2. Стягнути солідарно з - Селянського фермерського господарства «Тополя» (Україна, 92654, Луганська обл., Сватівський р-н, село Містки, ВУЛИЦЯ ПОКРОВСЬКА, будинок 74, ідентифікаційний код 25362321), ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ., РНОКПП НОМЕР_3 ) заборгованість за кредитним договором від 29.11.2013 на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (Україна, 01001, місто Київ, ВУЛИЦЯ ГРУШЕВСЬКОГО, будинок 1Д, ідентифікаційний код 14360570) в сумі 442 545 грн 18 коп., з яких 380063 грн 81 коп. заборгованість за кредитом, 52220 грн 18 коп. заборгованість за відсотками з користування кредитом та 10261 грн 19 коп. заборгованість по комісії за користування кредитом та стягнути солідарно судовий збір в сумі 5310 грн 55 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду у строки, передбачені ст. 256 ГПК України та у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено і підписано 19.07.2024.

Суддя Н.І. Злепко

СудГосподарський суд Луганської області
Дата ухвалення рішення18.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120484803
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —913/145/24

Рішення від 18.07.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

Ухвала від 22.05.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

Ухвала від 17.05.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

Ухвала від 16.04.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

Ухвала від 25.03.2024

Господарське

Господарський суд Луганської області

Злепко Н.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні