ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
19 липня 2024 року м.Черкаси справа № 925/907/24
Господарський суд Черкаської області у складі судді Г.М.Скиби, розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Печерськінвестбуд-1", м.Київ, вул.Бойчука Михайла (Кіквідзе),14-В
про стягнення 1807023,13 грн вартості непоставленого товару, майнової шкоди та неустойки за договором поставки,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Печерськінвестбуд-1" звернулось в Господарський суд Черкаської області із позовом до Дочірнього підприємства "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" Приватного акціонерного товариства "Сівач" з вимогами про стягнення вартості купленого та непоставленого товару та майнової шкоди у сумі 1807023,13 грн, а також відшкодування судових витрат.
Розглянувши матеріали позовної заяви, суд зазначає таке.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч.2 ст.162. Позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи;
ч.1 ст.56. Сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника;
ч.1 ст.58. Представником у суді може бути адвокат або законний представник;
п.2 ч.4 ст.60. Повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру ат адвокатську діяльність".
Як встановлено судом, позовну заяву підписано та подано представником позивача адвокатом Волощуком В.В., на підтвердження повноважень якого надано ордер серії АА№1389106 від 10.07.2024, виписаний на підставі договору про надання правової допомоги №б/н від 10.07.2024.
В ордері зазначено, що повноваження адвоката не обмежуються. Разом з тим, за відсутності в позовних матеріалах копії договору суд позбавлений можливості визначити обсяг інших повноважень адвоката, які надаються адвокату. Відтак, суд дійшов висновку, що адвокат за наданим суду ордером наділений повноваженнями, перелік яких визначений ст.20 "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", та не наділений будь-якими іншими повноваженнями.
Відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність":
ч.1 ст.20. Під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правничої допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правничої допомоги, зокрема: 1) звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб); 2) представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об`єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами; 3) ознайомлюватися на підприємствах, в установах і організаціях з необхідними для адвокатської діяльності документами та матеріалами, крім тих, що містять інформацію з обмеженим доступом; 4) складати заяви, скарги, клопотання, інші правові документи та подавати їх у встановленому законом порядку; 5) доповідати клопотання та скарги на прийомі в посадових і службових осіб та відповідно до закону одержувати від них письмові мотивовані відповіді на ці клопотання і скарги; 6) бути присутнім під час розгляду своїх клопотань і скарг на засіданнях колегіальних органів та давати пояснення щодо суті клопотань і скарг; 7) збирати відомості про факти, що можуть бути використані як докази, в установленому законом порядку запитувати, отримувати і вилучати речі, документи, їх копії, ознайомлюватися з ними та опитувати осіб за їх згодою; 8) застосовувати технічні засоби, у тому числі для копіювання матеріалів справи, в якій адвокат здійснює захист, представництво або надає інші види правничої допомоги, фіксувати процесуальні дії, в яких він бере участь, а також хід судового засідання в порядку, передбаченому законом; 9) посвідчувати копії документів у справах, які він веде, крім випадків, якщо законом установлено інший обов`язковий спосіб посвідчення копій документів; 10) одержувати письмові висновки фахівців, експертів з питань, що потребують спеціальних знань; 11) користуватися іншими правами, передбаченими цим Законом та іншими законами;
ч.1 ст.26. Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги, можуть бути: 1) договір про надання правничої допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Суд зазначає, що стаття 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" не визначає серед професійних прав адвоката права підпису позовної заяви; вказана норма наділяє адвоката повноваженнями лише щодо складання заяв та їх подання, при цьому відсутні правові підстави ототожнювати наведені формулювання із наданням адвокату права підписувати позовні заяви від імені довірителя, а відтак, представником позивача, відповідно до статті 60 Господарського кодексу України документів, що підтверджують його повноваження на підписання позовної заяви, не надано.
Крім того, ч.2 ст.26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що ордер письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 (з наступними змінами) затверджено Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги (далі Положення), згідно з яким:
п.2. Ордер на надання правової допомоги письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом України від 05 липня 2012 року №5076-VI "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та іншими законами України.
п.4. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об`єднанням та повинен містити обов`язкові реквізити, передбачені цим Положенням;
п.11. Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта;
п.п.12.4 п.12. Ордер містить наступні реквізити: назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).
Суд звертає увагу, що згідно з поданим ордером серії АА№1389106 органом, в якому надається правова допомога, визначено Господарський суд м.Києва.
Враховуючи вище викладене, ордер на надання правничої (правової) допомоги від 10.07.2024 серії АА№1389106 не може бути належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта, у зв`язку з чим не приймається судом як належний та допустимий доказ на підтвердження наявності у адвоката Волощука В.В. повноважень на представництво інтересів позивача в Господарському суді Черкаської області, в тому числі права на підписання від імені позивача позовної заяви.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.174 ГПК України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи також у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки, позовну заяву від Товариства з обмеженою відповідальністю "Печерськінвестбуд-1" підписано адвокатом, повноваження якого на здійснення представництва належним чином не підтверджені, наявні підстави для повернення такої позовної заяви позивачу.
Водночас, відповідно до ч.8 ст.174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись п.1 ч.5 ст.174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Печерськінвестбуд-1" до Дочірнього підприємства "Корсунь-Шевченківський гранкар`єр "Сівач" Приватного акціонерного товариства "Сівач" про стягнення 1807023,13 грн вартості непоставленого товару, майнової шкоди та неустойки за договором поставки разом з доданими до неї документами та клопотанням про забезпечення позову (п.2 прохальної частини позовної заяви) повернути без розгляду.
Ухвала суду набрала законної сили 19.07.2024. Ухвала суду може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду в порядку та у строки, встановлені статтями 254-257 та п.17.5 розділу ХІ Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України.
Направити цю ухвалу заявнику.
Суддя Г.М.Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2024 |
Оприлюднено | 22.07.2024 |
Номер документу | 120485229 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні