Рішення
від 19.07.2024 по справі 480/6313/24
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 липня 2024 року Справа № 480/6313/24

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Бондаря С.О., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6313/24 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК" про застосування тимчасового обмеження керівника юридичної особи у праві виїзду за межі України,-

В С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Сумській області, звернулося до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК", в якому просить встановити тимчасове обмеження керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК" ОСОБА_1 у праві виїзду за межі України до моменту погашення податкового боргу загальною сумою 5919462,40 грн або у разі внесення інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК", або у разі початку судових процедур у справах про банкрутство щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідно до статті 289-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невиконання у встановлені Податковим кодексом України строки обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань юридичною особою або постійним представництвом нерезидента, що призвело до виникнення податкового боргу (заборгованості) у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.

Оскільки у Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК" наявний податковий борг в сумі 5919462,40 грн, який не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подано до суду дану позовну заяву для застосування тимчасового обмеження керівника юридичної особи у праві виїзду за межі території України.

Позовна заява надійшла до суду о 11 год. 00 хв. 17.07.2024

Ухвалою суду від 17.07.2024 відкрито провадження у справі.

Ухвала суду про відкриття провадження надіслана на адресу відповідачів. Крім цього, секретарем судового засідання було здійснено дзвінок на номер телефону товариства, однак він не обслуговується. Щодо даної обставини секретарем судового засідання було складено відповідну довідку.

Отже, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідачів щодо розгляду даної справи, однак відповідачі своїм процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву не скористалися.

Відповідно до положень частини 6 статті 162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши надані сторонами докази, встановив такі обставини.

Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК" зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Сумській області.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань керівником ТОВ "Імперія ССК" є ОСОБА_1 .

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України (далі по тексту - ПК України).

Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України до обов`язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені Податковим кодексом, законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 ПК України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з п.п. 14.1.175 п.14.1. ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПК України строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПК України.

Положеннями статті 2 Протоколу № 4 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, який гарантує деякі права і свободи, не передбачені в Конвенції та у Першому протоколі до неї, кожен є вільним залишати будь-яку країну, включно зі своєю власною. На здійснення цих прав не може бути встановлено жодних обмежень, крім тих, що передбачені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної чи громадської безпеки, для підтримання публічного порядку, запобігання злочину, для захисту здоров`я чи моралі або з метою захисту прав і свобод інших осіб.

Відповідно до ст. 33 Конституції України, кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Верховною Радою України прийнято Закон України від 30 листопада 2021 року №1914-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», відповідно до якого з 01 січня 2022 року набрали чинності положення Закону у частині встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівника платника податків - боржника за межі України.

Згідно з п.п. 20.1.35 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючому органу надано право звертатися до суду щодо встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду керівників юридичних осіб або постійних представництв нерезидентів-боржників за межі України у разі невиконання податкового обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань, що призвело до виникнення у такої юридичної особи або постійного представництва нерезидента податкового боргу.

Відповідно до п. 87.13 ст.87 ПК України встановлено, що у разі несплати протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України - до погашення такого податкового боргу.

Вимоги абзацу 1 цього пункту не застосовується у разі наявності зобов`язання держави стосовно повернення юридичній особі або постійному представництву нерезидента-боржника помилково та/або ж надміру сплачених грошових зобов`язань, бюджетного відшкодування податку на додану вартість, якщо загальна сума непогашеної заборгованості держави перед боржником дорівнює або перевищує суму податкового боргу такого боржника.

Тимчасове обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи чи постійного представництва нерезидента-боржника за межі України встановлюється як забезпечувальний захід виконання судового рішення або рішення керівника контролюючого органу про стягнення суми податкового боргу.

Відповідно до п. 10 ч.1 ст.6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він є керівником юридичної особи або постійного представництва нерезидента (згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру, наданими відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), що не виконує встановленого Податковим кодексом України податкового обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань, що призвело до виникнення у такої юридичної особи або постійного представництва нерезидента податкового боргу в сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, - до погашення суми такого податкового боргу, у зв`язку з яким таке обмеження встановлюється.

Тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд з України у випадках, передбачених частинами першою та шостою цієї статті, запроваджується в порядку, передбаченому законодавством. У разі запровадження такого обмеження орган, що його запровадив, в одноденний строк повідомляє про це громадянина України, стосовно якого запроваджено обмеження, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Згідно з п. 87.14 ст.87 ПК України закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника здійснюється у разі погашення суми податкового боргу, зазначеної у рішенні суду, у зв`язку з якою було застосовано таке обмеження, або у разі отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника, або у разі початку судових процедур у справах про банкрутство стосовно такого боржника.

Відповідно до розрахунку податкової заборгованості, сформованого на підставі ІКПП ITC "Податковий блок", у ТОВ "Імперія ССК" наявний податковий борг на загальну суму 5919462,40 грн. (штрафна санкція).

Податковий борг ТОВ "Імперія ССК" виник 03.08.2022, що підтверджується розрахунком податкового боргу, податковою вимогою від 28.03.2023 №0001583-1302-1828, витягами з ІКП ТОВ "Імперія ССК".

Відповідно до п.59.1. ст.59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п.59.5 ст.59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Відповідачу сформована податкова вимога від 28.03.2023 №0000277-1302-1828 на суму 5917453,17 грн та направлена на податкову адресу ТОВ "Імперія ССК".

Згідно з п. 42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Відповідно до абз. 2 п. 42.5 ст. 42 ПК України у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №4000911329977 лист повернуто 06.05.2023 з поштовою відміткою "закінченням терміну зберігання".

Таким чином, згідно норм ст. 42 ПК України податкова вимога вважається врученою ТОВ "Імперія ССК"06.05.2023.

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 у справі №480/8534/23 задоволено адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області до ТОВ "Імперія ССК" про стягнення податкового боргу в сумі 5919493,17 грн. Рішення набрало законної сили 27.02.2024.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

На виконання рішення суду, Головним управлінням ДПС у Сумській області неодноразово направлялися платіжні інструкції до банківських установ, що обслуговують ТОВ "Імперія ССК". Проте, вказані платіжні інструкції повернуто банками без виконання у зв`язку: з відсутністю коштів на рахунках; страхові кошти не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів; накладено арешт за іншим виконавчим документом.

На виконання вказаного рішення суду, Головним управлінням ДПС у Сумській області неодноразово направлялися платіжні інструкції до АТ «ПУМБ», в якому відкритий рахунок "Імперія ССК".

Проте, списано лише 30.77 грн. Інші платіжні інструкції повернуто банками без виконання "у зв`язку з тим, що на рахунку платника коштів немає і протягом попереднього операційного дня кошти на його рахунок не надходили".

Також, за даними ІКС «Податковий блок» по ТОВ "Імперія ССК" відсутні заяви платника щодо повернення помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань та заявлені до бюджетного відшкодування та невідшкодовані суми податку на додану вартість. Таким чином у держави відсутні зобов`язання держави щодо повернення такому платнику податків помилково та/або надміру сплачених ним грошових зобов`язань, та/або бюджетного відшкодування податку на додану вартість.

Відповідно до п. 88.1 ст. 88 ПК України майно платника податків, яке має податковий борг, передається в податкову заставу.

Згідно з п. 89.2 ст. 89 ПК України право податкової застави поширюється на будь - яке майно платника податків, яке перебуває у його власності (господарському або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків.

На підставі п. 89.3 ст. 89 ПК України заступником начальника Головного управління ДПС у Сумській області прийнято рішення про опис майна в податкову заставу від 28.03.2023 №124/18-28-13-02-01.

З метою забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків ГУ ДПС у Сумській області надіслано запит до ТОВ "Імперія ССК" із зобов`язанням надати необхідні для проведення опису в податкову заставу документи, а саме: баланс, розшифровки оборотно-сальдових відомостей по рахунках включно-10-12, 14, 15, 16, 18, 20, 21, 25-28, виписки з систем реєстру цінних паперів, договори купівлі-продажу, видаткові накладні тощо та забезпечити безперешкодний допуск податкового керуючого для здійснення опису майна у податкову заставу, однак відповіді та запитуваних документів не надано.

Згідно з інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна від 13.06.2024 №382689621 та від 01.02.2023 №321656508 у ТОВ "Імперія ССК" відсутнє нерухоме майно за рахунок якого може бути погашений податковий борг.

Відповідно до даних МВС (листи від 14.03.2024 № 31/18/5946-1145 та 21.12.2022 №31/18/5946-2861) за ТОВ "Імперія ССК" не зареєстровані транспортні засоби.

Згідно з даними Держпродспоживслужби (листи від 11.03.2024 № 10-13/125 та від 21.12.2022 №31-18/311) за ТОВ "Імперія ССК" не зареєстрована спеціальна техніка.

Відповідно до поданої ТОВ "Імперія ССК" останньої фінансової звітності (баланс на 31.12.2021) у боржника відсутні будь-які активи.

Згідно з актом податкового керуючого від 13.07.2023 здійснено вихід за податковою адресою ТОВ "Імперія ССК" та встановлено, що місцем реєстрації підприємство відсутнє, посадові особи відсутні, майно, яке належить підприємству, не виявлено.

Також податковим керуючим складено акт опису майна в податкову заставу від 17.07.2023 №197, яким підтверджено відсутність майна у ТОВ "Імперія ССК", яке може бути описано у податкову заставу.

Отже, заходами проведеними Головним управлінням ДПС у Сумській області встановлено відсутність майна у ТОВ "Імперія ССК", яке може бути використане, як джерело погашення податкового боргу.

Таким чином, Головним управлінням ДПС у Сумській області здійснено заходи щодо забезпечення виконання платником податків своїх обов`язків, які не призвели до опису майна в податкову заставу.

Обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи за межі території України пов`язано з наявністю певних обставин та меж застосування такого заходу.

Пунктом 87.13 статті 87 ПК України (у редакції з 01.01.2022 із змінами внесеними Законом №1914-IX) встановлено, що у разі несплати протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги суми податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень, контролюючий орган може звернутися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України - до погашення такого податкового боргу. Тимчасове обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника за межі України встановлюється як забезпечувальний захід виконання судового рішення або рішення керівника контролюючого органу про стягнення суми податкового боргу.

Згідно з пунктом 87.14 статті 87 ПК України закінчення дії тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника здійснюється у разі погашення суми податкового боргу, зазначеної у рішенні суду, у зв`язку з якою було застосовано таке обмеження, або у разі отримання інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника, або у разі початку судових процедур у справах про банкрутство стосовно такого боржника.

Порядок здійснення права громадян України на виїзд з України, випадки тимчасового обмеження права громадян на виїзд з України регулює Закон України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" від 21 січня 1994 року № 3857-XII.

Відповідно до пункту 10 частини 1 статті 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в`їзду в Україну громадян України" (у редакції з 01.01.2022 із змінами внесеними Законом №1914), право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він є керівником юридичної особи або постійного представництва нерезидента (згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру, наданими відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань"), що не виконує встановленого Податковим кодексом України податкового обов`язку щодо сплати грошових зобов`язань, що призвело до виникнення у такої юридичної особи або постійного представництва нерезидента податкового боргу в сумі, що перевищує 1 мільйон гривень, та якщо такий податковий борг не сплачено протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, - до погашення суми такого податкового боргу, у зв`язку з яким таке обмеження встановлюється.

Тимчасове обмеження права громадянина України на виїзд з України у випадках, передбачених частинами першою та шостою цієї статті, запроваджується в порядку, передбаченому законодавством. У разі запровадження такого обмеження орган, що його запровадив, в одноденний строк повідомляє про це громадянина України, стосовно якого запроваджено обмеження, та центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.

Системний аналіз зазначених норм права дає підстави для висновку, що у разі несплати податкового боргу у сумі, що перевищує 1 мільйон гривень протягом 240 календарних днів з дня вручення платнику податків податкової вимоги, податковим органом подається до суду за основним місцем реєстрації юридичної особи або постійного представництва нерезидента позовна заява про застосування судом тимчасового обмеження керівника юридичної особи або постійного представництва нерезидента-боржника у праві виїзду за межі території України.

Так, Верховний Суд у постанові від 09.11.2023 по справі № 160/5655/22 зазначає, що системний аналіз положень п.87.13 ст.87 ПК України та ч. 1 ст. 2892 КАС України дає підстави для висновку, що у контролюючого органу виникає право на звернення до адміністративного суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду керівника юридичної особи боржника за межі України після спливу 240 календарних днів з дня вручення такому платнику податків податкової вимоги на суму податкового боргу, що перевищує 1 мільйон гривень.

Як встановлено судом, у ТОВ "Імперія ССК" наявний податковий борг на загальну суму 5919462,40 грн, що підтверджується витягом з ІКПП "Податковий блок", податковою вимогою, рішенням суду від 18.01.2024 у справі № 480/8534/23 та іншими матеріалами справи.

На момент звернення контролюючого органу до суду, податковий борг ТОВ "Імперія ССК" не сплачено. Докази вчинення будь-яких дій, спрямованих на погашення податкового боргу в матеріалах справи відсутні.

Суд погоджується з позицією податкового органу, що тимчасове обмеження у праві виїзду керівника ТОВ "Імперія ССК" ОСОБА_1 слугуватиме забезпечувальним заходом виконання судового рішення Сумського окружного адміністративного суду від 18.01.2024 у справі № 480/8534/23, тому вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги.

Рішення суду у справах, визначених пунктами 1-4, 7 частини першої ст. 283 КАС України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Сумській області (вул. Іллінська, 13, м. Суми, Сумська область, 40009, і.к. ВП 43995469) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ), Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК" (проспект Перемоги, 109, кв. (офіс) 61, м. Суми, Сумська область, код ЄДРПОУ 43279748) про застосування тимчасового обмеження керівника юридичної особи у праві виїзду за межі України задовольнити.

Встановити тимчасове обмеження керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК" ОСОБА_1 , у праві виїзду за межі України до моменту погашення податкового боргу в загальній сумі 5919462,40 грн, або у разі внесення інформації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про зміну керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК", або у разі початку судових процедур у справах про банкрутство щодо Товариства з обмеженою відповідальністю "Імперія ССК".

Рішення суду підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення підписаний 19.07.2024 о 10:40 год.

Суддя С.О. Бондар

СудСумський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення19.07.2024
Оприлюднено22.07.2024
Номер документу120488154
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо реєстрації та обмеження пересування і вільного вибору місця проживання, з них:

Судовий реєстр по справі —480/6313/24

Рішення від 19.07.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

Ухвала від 17.07.2024

Адміністративне

Сумський окружний адміністративний суд

С.О. Бондар

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні