Справа №443/645/24
Провадження №2/443/335/24
РІШЕННЯ
іменем України
(заочне)
18 липня 2024 року місто Жидачів
Жидачівський районний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Павліва А.І.,
секретар судового засідання Стасів С.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальна громада села Баківці в особі Бібрської міської ради Львівського району Львівської області про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом, -
встановив:
Стислий виклад позиції сторін.
Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Яременко І.О. подав до суду позовну заяву до територіальної громади села Баківці в особі Бібрської міської ради Львівського району Львівської області (відповідач), в якій просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) на території Баковецької сільської ради, площею 2,01 умовних кадастрових гектари, згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серія ЛВ №1770 від 09.04.1997, виданого на підставі розпорядження голови Жидачівської районної державної адміністрації від 03.04.1997 року №181 та зареєстрованого в Книзі реєстрації Сертифікатів на право на середню частку (пай), що видаються Жидачівською РДА по Баковецькій сільській раді за №782.
В обґрунтування позовних вимог щодо предмета спору покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла матір позивачки ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого, увійшло право на земельну частку (пай) на території Баковецької сільської ради, площею 2,01 умовних кадастрових гектари, належне померлій на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серія ЛВ №1770 від 09.04.1997. ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 до дня своєї смерті, що наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті разом з нею постійно проживав чоловік ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заповіт від імені ОСОБА_2 у виконкомі колишньої Баковецької сільської ради не посвідчувався. ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , вступивши в управління та володіння спадковим майном у піврічний термін після її смерті. Оскільки заповіту ОСОБА_2 не залишала, то спадкування відбулося за законом. На момент смерті ОСОБА_2 , окрім позивачки, спадкоємцем першої черги спадкування за законом був чоловік покійної ОСОБА_3 , однак він помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто після відкриття спадщини, а його право на спадщину перейшло по спадковій трансмісії до ОСОБА_1 , яка є його дочкою. Позивачка похоронила батьків, користується присадибною ділянкою, доглядає за спадковим будинком, однак юридично не оформила своїх спадкових прав. 26.03.2024 позивачка звернулася до приватного нотаріуса Стрийського районного нотаріального округу з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті своєї матері ОСОБА_2 , однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва через відсутність правовстановлюючого документу на земельну частку (пай), що знаходиться на території Баковецької сільської ради, що належала померлій і є спадковим майном.
Представник відповідача правом на подання відзиву не скористався.
Позивачка та її представник у судове засідання не з`явилися, однак представник позивачки подав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, підтримання позовних вимог та відсутність заперечення щодо ухвалення заочного рішення.
Представник відповідача у судове засідання повторно не з`явився, хоч повідомлений про дату, час і місце його проведення належним чином, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про розгляд справи за його відсутності або про відкладення розгляду справи не подав.
Заяви, клопотання, подані учасниками справи.
Представником позивача подано заяву про розгляд підготовчого засідання за відсутності позивачки та її представника, призначення справи до судового розгляду по суті (а.с.26), заяву про розгляд справи за відсутності позивачки та її представника, підтримання заявлених вимог у повному обсязі та відсутність заперечення щодо ухвалення заочного рішення (а.с.31).
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою від 15.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено її до відкритого підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а.с.20-21).
Ухвалою підготовчого засідання від 10.05.2024 закрито підготовче провадження та призначено її до судового розгляду по суті (а.с.27).
Ухвалою судового засідання від 07.06.2024 відкладено розгляд справи (а.с.32).
Ухвалою судового засідання від 18.07.2024 постановлено проводити заочний розгляд справи за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу (а.с.36).
Позиція суду.
Суд, з`ясувавши обставини, на які сторона позивачки посилається як на підставу позовних вимог, всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, надавши оцінку кожному доказу окремо та зібраним у справі доказам в цілому, доходить висновку, що позов підлягає задоволенню повністю виходячи з такого.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Відповідно до свідоцтва про одруження від 26.10.1976 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 одружились ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Бертишів Жидачівського району Львівської області. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_5 » (а.с.8).
Згідно з свідоцтвом про народження від 24.07.1964 ОСОБА_6 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 і її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 (а.с.9).
ОСОБА_7 та ОСОБА_6 уклали шлюб 09.08.1975 у с. Баківці Жидачівського району Львівської області. Після укладення шлюбу прізвище дружини змінено на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу, виданим 09.08.1975 (а.с.10).
ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Баківці Жидачівського району Львівської області, про що свідчать свідоцтва про смерть від 16.08.1995 та 11.09.1995 (а.с.11, 12).
Згідно з довідкою Бібрської міської ради №60 від 26.02.2024 ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_1 до дня своєї смерті, що наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 . На момент смерті разом з нею постійно проживав чоловік ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Заповіт від імені ОСОБА_2 у виконкомі колишньої Баковецької сільської ради не посвідчувався. ОСОБА_1 прийняла спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2 , вступивши в управління та володіння спадковим майном у піврічний термін після її смерті (а.с.13).
Витягом зі Спадкового реєстру №64291483 від 09.04.2021 встановлено, що після смерті ОСОБА_2 спадкова справа не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с.14).
Довідкою відділу у Жидачівському районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області від 21.12.2020 встановлено, що згідно Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по Баковецькій сільській раді зареєстрований сертифікат серії ЛВ №1770 від 09.04.197 на ОСОБА_2 . Реєстраційний номер 782. Площа земельної ділянки - 2,01 умовних кадастрових гектарів. Підстава для видачі сертифіката: розпорядження голови Жидачівської районної державної адміністрації від 03.04.1997 №181 (а.с.15).
Згідно з постановою приватного нотаріуса Стрийського районного нотаріального округу Львівської області від 26.03.2024 відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів (а.с.17).
Зміст спірних правовідносин.
Спірні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з наявністю у позивачки права на майно у порядку спадкування за законом та перешкоди у належному юридичному оформленні цього права у позасудовому порядку через невизнання його нотаріусом, який відмовив позивачці у видачі відповідного свідоцтва про право на спадщину.
Норми права, які застосував суд.
До спірних правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми Цивільного кодексу Української РСР (даної - ЦК УРСР) та Цивільного кодексу України (далі - ЦК України).
Так, згідно з положеннями частини 1, 2 статті 524 ЦК УРСР спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом. Спадкоємство за законом має місце, коли і оскільки воно не змінено заповітом.
Згідно з приписами статті 529 ЦК УРСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.
Для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини (стаття 548 ЦК УРСР).
Відповідно до частин першої, другої статті 549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини. Зазначені в цій статті дії повинні бути вчинені протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
Також, судом враховано положення статей 525, 527 ЦК УРСР, які передбачають час відкриття спадщини та осіб, що можуть бути спадкоємцями.
Згідно з пунктами 4, 5 Прикінцевих та Перехідних положень ЦК України цей Кодекс застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності ЦК України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності. Правила книги шостої ЦК України застосовуються також до спадщини, яка відкрилася, але не була прийнята ніким із спадкоємців до набрання чинності цим Кодексом.
За змістом частини 3 статті 5 ЦК України якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов`язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Крім цього, суд зважає на роз`яснення, викладені у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 «Про судову практику у справах про спадкування».
Узагальнені фактичні обставини, встановлені судом.
Судом встановлено на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів, що ОСОБА_2 на час відкриття спадщини (день її смерті) належало право на земельну частку (пай) розміром 2,01 в умовних кадастрових гектарах на території Баковецької сільської ради, яке належало їй на підставі Сертифікату на право на земельну частку (пай) Серії ЛВ №1770 від 09.04.1997 на території Баковецької сільської ради площею 2,01 умовних кадастрових гектар.
За життя ОСОБА_2 особистого розпорядження не зробила.
Позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги за законом.
Мотивована оцінка наведених сторонами аргументів щодо наявності підстав для задоволення позову.
З огляду на час смерті ОСОБА_2 спадкування відбулося за правилами, встановленими ЦК УРСР. Позивачка входить до першої черги спадкоємців за законом після смерті ОСОБА_2 , прийняла спадщину, вчинивши дії, що свідчать про це, а саме: фактично вступила у володіння спадковим майном. Інших спадкоємців першої черги за законом або осіб, які в силу закону претендують на спадщину, судом не встановлено.
Таким чином, суд виснує, що ОСОБА_1 має обґрунтоване право на зазначену земельну частку (пай) в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 як спадкоємець першої черги за законом, однак позбавлена можливості юридично оформити це право у визначений законом позасудовий спосіб у нотаріуса через відмову останнього у вчиненні нотаріальних дій.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, а також зважаючи на те, що особисте майнове право ОСОБА_1 не визнається, відтак позивачка має законні сподівання на судовий захист цього права в силу приписів статті 16 ЦК України, у зв`язку з чим і звернулася до суду, тому суд, з огляду на обґрунтованість та підставність позову, вважає, що позов слід задовольнити повністю.
На підставі статей 524, 525, 533, 548, 549 Цивільного кодексу Української РСР, статті 5 та пунктів 4, 5 Прикінцевих та перехідних положень Цивільного кодексу України та керуючись статтями 10, 19, 81, 89, 200, 206 259, 263-265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до територіальної громади села Баківці в особі Бібрської міської ради Львівського району Львівської області (місцезнаходження: Львівська область, Львівський район, м. Бібрка, вул. Тарнавського, 22, ідентифікаційний код юридичної особи 04056183) про визнання права на спадкове майно в порядку спадкування за законом задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 право в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 на земельну частку (пай) розміром 2,01 в умовних кадастрових гектарах, яка розташована на території Баковецької сільської ради, згідно з сертифікатом серії ЛВ №1770 від 09.04.1997, реєстраційний номер 782.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Дата складення повного судового рішення - 22 липня 2024 року.
Головуючий суддя А.І. Павлів
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2024 |
Оприлюднено | 23.07.2024 |
Номер документу | 120494654 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
ПАВЛІВ А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні