Рішення
від 15.07.2024 по справі 531/1563/24
КАРЛІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

єдиний унікальний номер справи 531/1563/24

номер провадження 2/531/596/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 року м. Карлівка

Карлівський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді Попова М.С.,

за участю секретаря Клименко Т.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Карлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Карлівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою, у якій просить визнати за ним в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку площею 4,7599 га, кадастровий номер 5321683400:00:013:0240, розташована за адресою: Полтавська область, Полтавський район (до зміни адміністративно-територіального устрою: Карлівський район), Максимівська сільська рада, за межами населених пунктів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , який проживав у АДРЕСА_1 . За життя йому належало право власності на земельну ділянку площею 4,7599 га, кадастровий номер:5321683400:00:013:0240, розташована за адресою: Полтавська обл., Полтавський район (до зміни адміністративно-територіального устрою: Карлівський район), Максимівська сільська рада, за межами населених пунктів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія ІІІ-ПЛ №018836). Спадкова справа після смерті ОСОБА_3 була заведена в Макарівській державній нотаріальній конторі Київської області. Спадкоємцями за законом, після смерті ОСОБА_3 були: його син - ОСОБА_4 ; його мати ОСОБА_2 . ОСОБА_4 своєю заявою, посвідченою державним нотаріусом Карлівської державної нотаріальної контори Полтавської області Яковлєвою С.А. 23.02.2010 за №381, повідомив Макарівську державну нотаріальну контору Київської області про те, що він не прийняв спадщину, що залишилась після смерті його батька ОСОБА_3 , на неї не претендує, в суд для підтвердження прийняття спадщини або визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини звертатись не буде. ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину, та звернулася з відповідною заявою до Макарівської державної нотаріальної контори Київської області. Разом з цим, свідоцтво про право на спадщину після смерті сина, ОСОБА_2 не отримала, оскільки 12.08.2010 померла. На випадок своєї смерті, за життя, ОСОБА_2 зробила розпорядження, згідно якого спадкоємцем усього належного їй майна, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося, все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом мала право є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , склавши заповіт, посвідчений 31 серпня 2009 року секретарем Виконавчого комітету Максимівської сільської ради Карлівського району Полтавської області Сущенко Т.В., зареєстрованого в реєстрі за №22. 18.08.2010 року приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Шубою А.Ф. заведено спадкову справу №49 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: с. Максимівка, Карлівського району Полтавської області, реєстраційний номер облікової картки платника податків відсутній. У лютому 2024 року ОСОБА_1 , через свого представника ОСОБА_5 звернувся до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Шуби А.Ф., з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане нерухоме майно, однак, постановою від 02 лютого 2024 року нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину з причини того, що не було надано оригінал документу, який би підтверджував право власності ОСОБА_3 на вищевказану земельну ділянку. Таким чином позивач, як спадкоємець за заповітом, не може оформити спадщину у позасудовому порядку, що змусило його звертатися до суду з даною позовною заявою.

Позивач в судове засідання не з`явилася, мається заява у якій позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив суд їх задовольнити. Справу просив розглядати справу відсутності його та представника.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Надано заяву, у якій просять справу розглядати за відсутності уповноваженого представника, при вирішення питання покладаються на розсуд суду.

Відповідно до ч.2ст.247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогоКодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши письмові докази окремо та в їх укупності, суд приходить до наступних висновків.

Стаття 16 ЦК України визначає як один зі способів захисту судом цивільного права та інтересу - визнання права.

Відповідно до ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Згідно зі статтею 1217 ЦК, спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Статтею 1218 ЦК визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Із наданих суду доказів встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 (а.с.9), який проживав у АДРЕСА_1 (а.с.19).

За життя ОСОБА_3 належало право власності на земельну ділянку площею 4,7599 га, кадастровий номер:5321683400:00:013:0240, розташована за адресою: Полтавська обл., Полтавський район (до зміни адміністративно-територіального устрою: Карлівський район), Максимівська сільська рада, за межами населених пунктів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (відповідно до державного акту на право приватної власності на землю серія ІІІ-ПЛ №018836) (а.с.21,22).

Спадкоємцями за законом, після смерті ОСОБА_3 були: його син - ОСОБА_4 ; його мати ОСОБА_2 .

ОСОБА_4 своєю заявою, посвідченою державним нотаріусом Карлівської державної нотаріальної контори Полтавської області Яковлєвою С.А. 23.02.2010 за №381, повідомив Макарівську державну нотаріальну контору Київської області про те, що він не прийняв спадщину, що залишилась після смерті його батька ОСОБА_3 , на неї не претендує, в суд для підтвердження прийняття спадщини або визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини звертатись не буде (а.с.15).

ОСОБА_2 фактично прийняла спадщину, та звернулася з відповідною заявою до Макарівської державної нотаріальної контори Київської області. Разом з цим, свідоцтво про право на спадщину після смерті сина, ОСОБА_2 не отримала, оскільки 12.08.2010 померла (а.с.11).

На випадок своєї смерті, за життя, ОСОБА_2 зробила розпорядження, згідно якого спадкоємцем усього належного їй майна, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалося, все те, що буде їй належати на день смерті і на що вона за законом мала право є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , склавши заповіт, посвідчений 31 серпня 2009 року секретарем Виконавчого комітету Максимівської сільської ради Карлівського району Полтавської області Сущенко Т.В., зареєстрованого в реєстрі за №22 (а.с.13).

Після звернення позивача до приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Шуби А.Ф., з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на вказане нерухоме майно, постановою від 02 лютого 2024 року йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, через відсутність правовстановлюючого документу на спадкове майно., вказано, що не було надано оригінал документу, який би підтвердив право власності ОСОБА_3 на вищевказану земельну ділянку (а.с.12).

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування" зазначено, що за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до постанови Верховного Суду України від 23 січня 2013 року у справі №6-164цс12 у спадкоємця, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, права володіння та користування спадковим майном виникають із часу відкриття спадщини. Такий спадкоємець може захищати свої права володіння та користування спадковим майном відповідно до глави 29 ЦК України.

Враховуючи вищевикладене, оскільки оригінал правовстановлюючого документу на землю втрачено, але мається підтвердження, що ОСОБА_3 дійсно належала на праві власності земельна ділянка площею 4,7599 га, кадастровий номер 5321683400:00:013:0240, розташована за адресою: Полтавська обл., Полтавський район (до зміни адміністративно-територіального устрою: Карлівський район), Максимівська сільська рада, суд вважає можливим визнати за позивачем право власності на вказану земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 .

Керуючись ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, ст. ст. 247, 258-259,263 -268ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Карлівської міської ради про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , право власності на земельну ділянку площею 4,7599 га, кадастровий номер:5321683400:00:013:0240, розташована за адресою: Полтавська область, Полтавський район (до зміни адміністративно-територіального устрою: Карлівський район), Максимівська сільська рада, за межами населених пунктів, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя

СудКарлівський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення15.07.2024
Оприлюднено23.07.2024
Номер документу120499836
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —531/1563/24

Рішення від 15.07.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Карлівський районний суд Полтавської області

Попов М. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні