Рішення
від 16.07.2024 по справі 464/8672/23
СИХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

Справа № 464/8672/23

пр.№ 2/464/473/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16.07.2024 м. Львів

Сихівський районний суд м. Львова в складі:

головуючого судді Мички Б.Р.

за участі секретаря судового засідання Севери Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Кобербус» - адвоката Качмара Івана Остаповича до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу,

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача суму заборгованості за договором купівлі продажу у розмірі 1600000 грн., пеню у розмірі 1492909 грн. 59 коп., інфляційні втрати в у розмірі 661660 грн. 80 коп. та 3 % річних у розмірі 132559 грн. 00 коп., що загалом складає 3887129 грн. 39 коп. В обгрунтування позовних вимог покликається на те, що 22.12.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кобербус» в особі генерального директора ОСОБА_2 та ОСОБА_1 було укладено договір купівлі продажу №22/12-20 від 22.12.2020 року. Відповідно до п. 1.1 вказаного договору, продавець зобов`язується передати, а Покупець прийняти та оплатити автобус SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 р.в., VIN-код НОМЕР_1 , в подальшому «Товар», загальною вартістю 1600000,00 грн., втч ПДВ 266666,67 грн. Згідно з п.п. 2.2.1., 2.2.2. п. 2.2. договору, покупець відповідно до умов цього договору зобов`язується: прийняти автобус і сплатити його вартість відповідно до умов цього договору; поставити автобус на облік в органах державної автоінспекції відповідно до вимог діючого законодавства України. Згідно п. 4.1., 4.2. договору, вартість товару, що є предметом цього договору складає 1600000,00 грн., втч ПДВ 266666,67 грн.. Оплата вартості автобуса проводиться покупцем шляхом перерахування зазначеної суми на поточний рахунок продавця, у безготівковій формі, в національній валюті України. Відповідно до п. 5.2. договору, за несвоєчасну оплату отриманого відповідно до цього договору автомобіля, покупець сплачує продавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного зобов`язання за кожний день прострочення. На виконання умов договору, продавець Товариство з обмеженою відповідальністю «Кобербус» передало покупцю - ОСОБА_1 автобус SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 р.в., VIN-код НОМЕР_1 . Разом з тим, в порушення умов договору ОСОБА_1 вартість автобуса не оплатив, від виконання своїх обов`язків за договором ухиляється. Станом на момент звернення до суду з позовом заборгованість відповідачем не сплачена. Позивач зазначає, що з моменту отримання транспортного засобу та на час звернення позивача до суду з позовною заявою, відповідач свої зобов`язання за договором не виконав, вартість автобуса не оплатив. За наведеного просить позов задовольнити.

Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 23.01.2024 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Кобербус" залишено без руху.

Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 27.03.2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Сихівського районного суду м. Львова від 23.05.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

У судове засідання позивач не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, представником позивача подано до суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримали.

Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, хоча згідност.130 ЦПК Україниналежним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи, а тому відповідно дост.280 ЦПК Українисуд вважає за можливе розглядати справу заочно у його відсутності на підставі наявних у справі доказів.

У зв`язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно із вимогами ч.2 ст.247 ЦПК України.

З`ясувавши обставини, на які посилаються учасники справи, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов до наступного висновку з огляду на таке.

Судом встановлено, що 22.12.2020 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Кобербус» в особі генерального директора ОСОБА_2 - (Продавець) та ОСОБА_1 (Покупець) було укладено договір №22/12-20 купівлі продажу від 22.12.2020 року (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 зазначеного договору, продавець зобов`язується передати, а покупець прийняти та оплатити автобус SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 року випуску, VIN-код НОМЕР_1 , в подальшому «Товар», загальною вартістю 1600000,00 грн., втч ПДВ 266666,67 грн.

Згідно з п.п. 2.2.1., 2.2.2. п. 2.2. договору, покупець відповідно до умов цього договору зобов`язується: прийняти автобус і сплатити його вартість відповідно до умов цього договору; поставити автобус на облік в органах державної автоінспекції відповідно до вимог діючого законодавства України.

Згідно п. 4.1., 4.2. договору, вартість товару, що є предметом цього договору складає 1600000,00 грн., втч ПДВ 266666,67 грн. Оплата вартості автобуса проводиться покупцем шляхом перерахування зазначеної суми на поточний рахунок продавця, у безготівковій формі, в національній валюті України.

Відповідно до п. 5.2., 5.4. договору, за несвоєчасну оплату отриманого відповідно до цього договору автомобіля, покупець сплачує продавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного зобов`язання за кожний день прострочення. Сплата штрафних санкцій, встановлених цим договором, не звільняє винну сторону від виконання взятих на себе зобов`язань в натурі.

Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.

Згідно п.1 ч.2 ст.11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Відповідно до ч.1 ст. 638 ЦК договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору позивач передав відповідачу автобус SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 р.в., VIN-код НОМЕР_1 . Як вбачається з відповіді РСЦ ГСЦ у Львівській області від 12.10.2023 року, згідно якої транспортний засіб - автобус SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 р.в., VIN-код НОМЕР_1 був прийнятий та зареєстрований за ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Разом з тим, в порушення умов договору та закону відповідач вартість автобуса SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 р.в., VIN-код YS2K6X20001876804. не оплатив.

Відповідно до ч.1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно ч.1 ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно ч.1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно ч.1 ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1, 3 ст. 626 ЦК України, передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору.

Відповідно до ч. 1ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною 1 ст.629ЦК України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

У відповідності до положень ст. 638 ЦК України, договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

В силу ч.1 ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до ч.1 ст. 691 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.

Частиною 1, 2 ст. 692 ЦК України, передбачено, Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Як вбачається з умов договору, відповіді РСЦ ГСЦ у Львівській області від 12.10.2023 року, наявної в матеріалах справи, транспортний засіб - автобус SCANIA OMNI EXPRESS, 2011 р.в., VIN-код НОМЕР_1 був прийнятий покупцем та зареєстрований за ОСОБА_1 11.03.2021 року.

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові 18 серпня 2023 року у справі №927/211/22, зробив правовий висновок про те, що системне тлумачення ст. 538, ч.2 ст.625, ч.1 ст.655, ст.692, ч.1 ст. 697ЦК України дозволяє дійти висновку про те, що у разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати від покупця оплати товару, сплати процентів за користування чужими грошовими коштами та інфляційних втрат, навіть якщо товар ще не був переданий продавцем у власність покупця. Якщо покупець порушив своє зобов`язання з оплати товару, передбачене договором, тоді як продавець виконав своє зобов`язання передати товар покупцю, продавець обґрунтовано скористався таким способом захисту як стягнення суми оплати відповідно до умов договору.

Таким чином,в силуст. 655, 692 ЦК України, з 11.03.2021 року у ОСОБА_1 виник обов`язок оплатити ТОВ "КОБЕРБУС" обумовлену у договорі вартість вказаного автобуса в сумі 1600000,00 грн.

Отже, враховуючи те, що ОСОБА_1 не оплатив вартість автобуса, суд приходить до висновку, що таку слід стягнути з нього.

Також згідно зі ст. 610, 611 ЦК України, невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) є його порушенням. Правовими наслідками порушення зобов`язання є, зокрема, сплата неустойки та відшкодування збитків.

Відповідно доч.1,3ст.549ЦК України,неустойкою (штрафом,пенею)є грошовасума абоінше майно,які боржникповинен передатикредиторові уразі порушенняборжником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 550 ЦК України, право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.

Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі, якщо таке збільшення не заборонено законом.

Згідно зі ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань», розмір пені, передбачений ст.1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 5.2 договору, за несвоєчасну оплату отриманого відповідно до цього договору автомобіля, покупець сплачує продавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми невиконаного зобов`язання за кожний день прострочення.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуанням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

З огляду на юридичну природу правовідносин сторін як грошових зобов`язань, на них поширюється дія частини другоїст. 625 ЦК Українияк спеціального виду цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 07 червня 2017 року провадження № 6-282цс17 та Великої Палати Верховного Суду у постанові від 11 квітня 2018 року у справі № 758/1303/15-ц (провадження № 14-68цс18).

При цьому Велика Палата Верховного Суду у постанові від 10 квітня 2018 року у справі № 910/10156/17 (провадження № 12-14гс18) вказала, що приписист. 625 ЦК Українипоширюються на всі види грошових зобов`язань.

Оскільки, як встановлено судом, відповідач взяті на себе зобов`язання за договором купівлі-продажу не виконав, з останнього слід стягнути пеню, інфляційні втрати та 3% річних за період з 11.03.2021 року (момент реєстрації права власності на автобус за відповідачем) по 14.12.2023 року (момент звернення з позовом до суду).

Розмір пені у за період з 11.03.2021 року по 14.12.2023 року, які слід стягнути з відповідача становить 1492909 грн. 59 коп.. Розмір інфляційних втрат за період з 11.03.2021 року по 14.12.2023 року, які слід стягнути з відповідача становить 661660 грн. 80 коп.. Розмір 3 % річних за період за період з 11.03.2021 року по 14.12.2023 року, які слід стягнути з відповідача становить: 132559 грн. 00 коп..

Розрахунок позовних вимог додано позивачем до позовної заяви, відповідачем не спростовано, а відтак такий приймається судом до уваги.

За загальними правилами статей15,16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених частиною першоюстатті 16 ЦК України, або іншим способом, що встановлений договором або законом.

За наведеного, суд приходить до висновку про задоволення позову, а тому з відповідача слід стягнути на користь позивача суму основної заборгованості у розмірі 1600000 грн., пеню у розмірі 1492909 грн. 59 коп., інфляційних втрат в сумі 661660 грн. 80 коп. та 3 % річних в сумі 132559 грн. 00 коп., що загалом складає 3887129 грн. 39 коп.

Крім того, у відповідності до ч.1ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Позивачем при поданні позову до суду сплачено судовий збір у сумі 58306 грн. 93 грн., що підтверджено квитанцією, яке міститься у матеріалах справи. Таким чином, з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір у розмірі 58306.93 грн..

Керуючись ст.ст.10,12,76,89,128,141,247,258-259,263,265,280-289 ЦПК України, суд

у х в а л и в:

Позов представника позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Кобербус» - адвоката Качмара Івана Остаповича до ОСОБА_1 простягнення заборгованостіза договоромкупівлі-продажу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кобербус» (Код ЄДРПОУ: 40237113) суму основної заборгованості у розмірі 1600000 грн., пеню у розмірі 1492909 грн. 59 коп., інфляційних втрат в сумі 661660 грн. 80 коп. та 3 % річних в сумі 132 559 грн. 00 коп., що загалом складає 3887129 грн. 39 коп..

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кобербус» (Код ЄДРПОУ: 40237113) 58306 грн. 93 коп. судового збору.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається з урахуваннямПерехідних положень Цивільного процесуального кодексу України.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦивільним процесуальним кодексом України, не подані заяви про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено 16.07.2024 року.

Позивач: Товариствоз обмеженоювідповідальністю «Кобербус»,адреса 79035, м. Львів, вул. Зелена, буд. 149Б, Код ЄДРПОУ: 40237113.

Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса АДРЕСА_1 .

Головуючий Мичка Б.Р.

СудСихівський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення16.07.2024
Оприлюднено23.07.2024
Номер документу120506602
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —464/8672/23

Ухвала від 16.12.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 09.12.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 25.11.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 30.10.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Рішення від 16.07.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Сихівський районний суд м.Львова

Мичка Б. Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні