Рішення
від 22.07.2024 по справі 576/1781/24
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №576/1781/24

Провадження №2-о/576/47/24

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

22 липня 2024 року м. Глухів

Глухівськийміськрайонний суд Сумської області у складі

головуючого суддіУсенко Л.М. секретар судового засіданняБірюк О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження справу№ 576/1781/24 за заявоюОСОБА_1 заінтересована особаШалигинська селищна рада Шосткинського району Сумської області провстановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю учасники справине з`явились

ВСТАНОВИВ:

08 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, яку мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Кролевець Сумської області помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,35 га, розташованої на території Шалигинської селищної ради Шосткинського району Сумської області. Спадщину після смерті ОСОБА_2 прийняв, але за життя не оформив батько позивача ОСОБА_3 . ІНФОРМАЦІЯ_2 в смт Шалигине Глухівського району Сумської області помер ОСОБА_3 . Позивач є спадкоємцем першої черги за законом після смерті свого батька. Однак, частково спадщина померлого ОСОБА_3 залишилася не переоформленою. Зокрема залишилася земельна ділянка (пай) площею 4,35 га, яку він прийняв як спадщину, після смерті ОСОБА_2 .

На момент смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але за місцем реєстрації не проживав, а з лютого 1999 року та по день своєї смерті фактично проживав однією сім`єю разом зі своїм пасинком ОСОБА_3 , батьком заявника, оскільки ОСОБА_2 не міг себе обслуговувати самостійно.

Заявник звернувся до нотаріуса для отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, однак йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю підтвердження факту проживання однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини ОСОБА_3 з ОСОБА_2 . Тому просить суд встановити факт факт постійного проживання однією сім`єю ОСОБА_3 з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 з лютого 1999 року по день смерті, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді від 09 липня 2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.

Заявник ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, надав клопотання про розгляд справи без його участі, заявлені вимоги підтримує повністю (а. с. 20).

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява голови Шалигинської селищної ради, у якій останній просить справу розглядати без їх участі, позовні вимоги підтримують у повному обсязі, не заперечують проти їх задоволення (а.с. 30).

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ОСОБА_2 (а.с. 6).

Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянкив розмірі4,35га,розташованої натериторії Шалигинськоїселищної радиГлухівського (наданий часШосткинського)району Сумськоїобласті,отриманої нимна підставіДержавного актуна правоприватної власностіна землюсерії Р3№ 732684,виданого 27травня 2002року напідставі розпорядженняголови Глухівськоїрайонної державноїадміністрації №59від 12березня 2002року,зареєстрованого уКнизі записівдержавних актівна правоприватної власностіна землюза №689 (а.с. 10).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 77530765 від 03 липня 2024 року заповіти від імені ОСОБА_2 в Спадковому реєстрі не зареєстровані (а.с. 7).

Згідно Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 77530745 від 03 липня 2024 року спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 9).

Згідно, довідки Шалигинської селищної ради Шосткинського району Сумської області від 26 червня 2024 року № 221 на час смерті ОСОБА_2 був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті померлий ОСОБА_2 за місцем реєстрації не проживав, а з лютого 1999 року та по день своєї смерті фактично проживав однією сім`єю разом зі своїм пасинком, батьком заявника, ОСОБА_3 , та його дружиною, матір`ю заявника, ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_2 , які здійснювали за ним догляд. Заповіт від імені померлого ОСОБА_2 не посвідчувався виконкомом Шалигинської селищної ради Глухівського району Сумської області (а.с. 14).

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_3 (а.с. 11).

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_4 (а.с.15).

Заявами свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 № 61 та № 62 від 27 червня 2024 року, посвідченими секретарем Шалигинської селищної ради Шосткинського району Сумської області, підтверджується, що ОСОБА_3 за життя здійснював догляд за своїм вітчимом, ОСОБА_2 , який був старий, хворів і потребував постійного догляду. ОСОБА_3 на початку 1999 року перевіз свого вітчима, ОСОБА_2 , та його речі для постійного проживання до себе додому за адресою: АДРЕСА_2 , щоб здійснювати за ним догляд, оскільки самостійно ОСОБА_2 жити не міг через старість та хвороби. ОСОБА_2 мешкав разом зі своїм пасинком, ОСОБА_3 , та його сім`єю як одна родина, з початку 1999 року і до дня своєї смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . Інших родичів у ОСОБА_2 не було, оскільки власних дітей він не мав, а його дружина і мати ОСОБА_3 померла раніше за нього (а.с. 16,17).

Згідно положень п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Згідно із ст. 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

В своїй заяві заявник зазначив, що встановлення факту, що має юридичне значення, необхідне для прийняття спадщини.

Постановою приватного нотаріуса Шосткинського районного нотаріального округу Сумської області Янкової Є.О. від 03 липня 2024 року заявнику відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 , у зв`язку з відсутністю підтвердження факту проживання однією сім`єю більше п`яти років до часу відкриття спадщини ОСОБА_3 з ОСОБА_2 (а.с. 13).

Отже, за визначених обставин, враховуючи, що встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, породжує юридичні наслідки, тобто від нього залежить виникнення майнових прав заявника, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, є всі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 .

На підставі викладеного та керуючись статтями265,293,294,315,319,354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

Встановити факт того, що ОСОБА_3 постійно проживав однією сім`єю з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_2 , з лютого 1999 року по день смерті, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.М. Усенко

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено23.07.2024
Номер документу120507232
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —576/1781/24

Рішення від 22.07.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Усенко Л. М.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Усенко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні