Рішення
від 22.07.2024 по справі 576/1784/24
ГЛУХІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №576/1784/24

Провадження №2-о/576/48/24

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

22 липня 2024 року м. Глухів

Глухівськийміськрайонний суд Сумської області у складі

головуючого суддіУсенко Л.М. секретар судового засіданняБірюк О.І.розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами окремого провадження справу№ 576/1784/24 за заявоюОСОБА_1 заінтересована особаГлухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції провстановлення факту смерті фізичної особи в певний час та встановлення факту батьківстваучасники справи:не з`явились

ВСТАНОВИВ:

08 липня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаною заявою, яку мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Береза Глухівського району Сумської області помер його батько - ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 заповіт не складав. Заявник є єдиним спадкоємцем першої черги за законом після його смерті. Після смерті ОСОБА_2 був похований на цвинтарі у селі Береза Глухівського району Сумської області. Однак, лікарське свідоцтво про смерть ОСОБА_2 оформлене не було, фельдшерська довідка про його смерть не видавалася, актовий запис про його смерть не складався, свідоцтво про смерть не видавалося. Заявник звернувся до Глухівський відділу ДРАЦС у Шосткинському районі Сумської області із заявою зареєструвати смерть ОСОБА_2 , але йому було відмовлено через відсутність підстав для реєстрації факту його смерті.

Після смерті батька заявника відкрилась спадщина, яка складається із земельних ділянок площею 2,38 га та 0,20 га, розташованих на території Березівської сільської ради. Оформити спадщину не мав змоги, оскільки факт його смерті не зареєстрований. На звернення про реєстрацію смерті ОСОБА_2 . Глухівський відділ ДРАЦС у Шосткинському районі Сумської області повідомив, що відсутні підстави для реєстрації факту його смерті. Крім того, оформити спадщину померлого батька у заявника не має можливості, оскільки також він не може підтвердити його батьківство відносно себе, оскільки при реєстрації його народження в свідоцтві про народження та актовому записі в графі «батько», зі слів матері, було зазначено лише ім`я батька « ОСОБА_3 », бо його батьки офіційно у шлюбі не перебували, а проживали однією сім`єю без реєстрації шлюбу.

Заявник звернувся до нотаріуса з метою оформлення спадщини після смерті батька, але йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, у зв`язку з тим, що не підтверджується факт смерті ОСОБА_2 та не підтверджується факт батьківства.

Тому просить суд встановити факт того, що ОСОБА_2 , 1922 року народження, уродженець с. Береза, Глухівського району, Сумської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Береза Глухівського району Сумської області у віці 82 роки та встановити факт батьківства ОСОБА_2 , 1922 року народження, уродженця с. Береза, Глухівського району, Сумської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Береза, Глухівського району, Сумської області.

Ухвалою судді від 09.07.2024 року заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.

Заявник ОСОБА_1 разом із заявою надав клопотання про розгляд справи без його участі, просив задовольнити заяву (а.с. 22).

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява начальника Глухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану, у якій просить справу розглядати у відсутності представника заінтересованої особи, заперечень щодо заявлених вимог не має (а.с.28).

Безпосередньо дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до наступного.

Згідно довідки від 10 вересня 2020 року № 456, виданої Глухівським районним сектором управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Сумській області, 10 вересня 2004 року в житловому будинку за адресою: АДРЕСА_1 , виникла пожежа. Внаслідок пожежі загинув гр. ОСОБА_2 , 1922 р.н. (а.с. 11)

Відповідно до довідки виконкому Березівської сільської ради № 03-07/1/550 від 18 серпня 2020 року, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , дійсно похований на кладовищі в АДРЕСА_1 (а.с. 12).

Згідно довідки виконкому Березівської сільської ради № 03-07/1/575 від 18 вересня 2020 року, разом з померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 на час його смерті ніхто не був зареєстрований та не проживав однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 . Заповіт від імені померлого ОСОБА_2 Березівською сільською радою не посвідчувався (а.с. 10).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 77435561 від 25 червня 2024 року, заповіти ОСОБА_2 в Спадковому реєстрі не зареєстровані (а.с. 9).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 77435542 від 25 червня 2024 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилася, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 13).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина у вигляді земельних ділянокплощею 2,38га та0,20га,розташованих натериторії Березівськоїсільської ради,які належалийому направі власності,на підставіДержавних актівна правоприватної власностіна землюсерії Р2№ 659770та серіяР3№ 734958,виданих йому30серпня 2002року напідставі розпорядженняГлухівської районноїдержавної адміністрації№ 253від 15серпня 2002року,зареєстрованих уКнизі записівдержавних актівна правоприватної власностіна землюза №738та №739 (а.с. 11,15).

Згідно положень п. 5 ч. 2 ст. 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі ЦПК України), суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

За змістом п. 8 ч. 1 та ч. 2 ст. 315 ЦПК України,суд розглядаєсправи провстановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року N 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.

Згідно із ст. 318 ЦПК України, у заяві повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.

В своїй заяві ОСОБА_1 зазначив, що встановлення факту смерті та факту батьківства необхідне йому для прийняття спадщини.

Глухівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції було відмовлено у видачі витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 , оскільки не підтверджені родинні стосунки заявника з ОСОБА_2 (а.с.8).

Постановою приватного нотаріуса Шосткинськогорайонного нотаріальногоокругу ЯнковоїЄ.О.від 25червня 2024року, ОСОБА_1 було відмовленоу видачісвідоцтва проправо наспадщину зазаконом,після смерті ОСОБА_2 узв`язку зтим,що непідтверджується фактсмерті ОСОБА_2 та непідтверджується фактбатьківства відносно ОСОБА_1 (а.с. 16).

Зі свідоцтва про народження вбачається, що в графі «батько» зазначено лише ім`я батька « ОСОБА_3 », в графі «мати» зазначена ОСОБА_4 (а.с. 17).

Згідно довідки виданої виконкомом Березівської сільської ради № 03-07/1/500 від 14.07.2021 року, згідно погосподарської книги Березівської с/ради за 1950-1952 роки, мати ОСОБА_1 - ОСОБА_4 , була зареєстрована у господарстві № 369 с. Береза. Його батько, ОСОБА_2 , був зареєстрований у господарстві № 339 с. Береза (а.с. 18).

Як вбачається із заяв № 327 та № 328 від 21 червня 2024 року свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , посвідченими приватним нотаріусом Шосткинського районного нотаріального округу Сумської області Янковою Є.О., померлий ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 дійсно є батьком ОСОБА_1 . ОСОБА_2 та ОСОБА_4 проживали однією сім`єю у не зареєстрованому шлюбі багато років, за адресою: АДРЕСА_1 , вели спільне домогосподарство, були пов`язані спільним побутом. ОСОБА_2 завжди визнавав своє батьківство відносно ОСОБА_1 , ніколи не піддавав його сумніву, жодного разу не заперечував цього факту, допомагав в утриманні сина, спілкувався з ним, приймав участь у його вихованні. ОСОБА_1 завжди називав батьком ОСОБА_2 і завжди знав, що він є його батьком, відносився до нього як до батька, з повагою, завжди його слухався (а.с. 19, 20).

Відповідно до ст. 121 Сімейного кодексу України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 125 цього Кодексу визначено, що якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається :за заявоюматері табатька дитини; за рішенням суду.

Статтею 130цього Кодексупередбачено,що уразі смертічоловіка,який неперебував ушлюбі зматір`юдитини,факт йогобатьківства можебути встановленийза рішеннямсуду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першоїстатті 135 цьогоКодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третійстатті 128 цього Кодексу.

Згідно ст. 135 цього Кодексу встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Пунктом 7 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від15травня 2006року №3«Про застосуваннясудами окремихнорм Сімейногокодексу Українипри розглядісправ щодобатьківства,материнства тастягнення аліментів» передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, яка вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст. 135 Сімейного кодексу України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Пунктом 3 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни №3від 15травня 2006року «Прозастосування судамиокремих нормСімейного кодексуУкраїни прирозгляді справщодо батьківства,материнства тастягнення аліментів» передбачено, що при розгляді справ про встановлення батьківства щодо дитини, яка народилася до 1 січня 2004 року, необхідно застосовувати відповідні норми КпШС, беручи до уваги всі докази, що достовірно підтверджують визнання відповідачем батьківства, в їх сукупності, зокрема, спільне проживання й ведення спільного господарства відповідачем та матір`ю дитини до її народження, спільне виховання або утримання ними дитини.

Пленум Верховного Суду України в п. 15 Постанови №5від 31березня 1995року «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення» зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини, і вирішує їх з урахуванням обставин, передбачених ст. 53 Кодексу про шлюб та сім`ю України.

Відповідно до положень ст. 53 КпШС України, в разі народження дитини у батьків, які не перебувають у шлюбі, при відсутності спільної заяви батьків батьківство може бути встановлене в судовому порядку за заявою одного з батьків або опікуна (піклувальника) дитини, особи, на утриманні якої знаходиться дитина, а також самої дитини після досягнення нею повноліття. При встановленні батьківства суд бере до уваги спільне проживання та ведення спільного господарства матір`ю дитини і відповідачем до народження дитини, або спільне виховання чи утримання ними дитини, або докази, що з достовірністю підтверджують визнання відповідачем батьківства.

Пунктом 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5від 31березня 1995року «Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення» встановлено, що заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (наприклад, відповідно до ч. 2 ст. 55 Кодексу про шлюб та сім`ю запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній) і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.

Отже, за визначених обставин, враховуючи, що встановлення факту смерті особив певнийчас уразі неможливостіреєстрації органомдержавної реєстраціїактів цивільногостану фактусмерті тавстановлення фактубатьківствапороджують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення особистих чи майнових прав заявника, чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення.

Таким чином є всі підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 .

На підставі викладеного та керуючись статтями265,293,294,315,319,354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) задовольнити повністю.

Встановити факт, що ОСОБА_2 , 1922 року народження, громадянина України, уродженець та мешканець с. Береза, Глухівського району, Сумської області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Береза, Глухівського району, Сумської області у віці 82 роки.

Встановити факт батьківства ОСОБА_2 , 1922 року народження, уродженця с. Береза, Глухівського району, Сумської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Береза, Глухівського району, Сумської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд Сумської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Л.М. Усенко

СудГлухівський міськрайонний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено23.07.2024
Номер документу120507233
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —576/1784/24

Рішення від 22.07.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Усенко Л. М.

Ухвала від 09.07.2024

Цивільне

Глухівський міськрайонний суд Сумської області

Усенко Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні