ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua0,2
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
м. Київ
22.07.2024Справа № 910/8858/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Капцової Т.П., розглянувши позовну заяву Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви с.Благодатне Черкаська обл.»
до 1) Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Благодатне»
2) Черкаської обласної військової адміністрації (Черкаської обласної державної адміністрації)
3) Державного реєстратора Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської міської державної адміністрації Штрика Є.А.
про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення, визнання недійсними змін до статуту, визнання незаконним та скасування розпорядження, скасування державної реєстрації та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
Релігійна організація «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви с.Благодатне Черкаська обл.» звернулася до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Благодатне», Черкаської обласної військової адміністрації (Черкаської обласної державної адміністрації), Державного реєстратора Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської міської державної адміністрації Штрика Є.А. про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення, визнання недійсними змін до статуту, визнання незаконним та скасування розпорядження, скасування державної реєстрації та зобов`язання вчинити дії.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наявність підстав для її повернення, з огляду на наступне.
Суд встановив, що позовну заяву від імені Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви с.Благодатне Черкаська обл.» підписано ОСОБА_1 , якого указом Архієпископа Черкаського і Канівського Софронієм від 15.06.2006 № 63 було призначено настоятелем Свято-Успенської парафії с. Чапаївка Золотоніського району Черкаської єпархії.
Судом враховано, що предметом спору є ухвалене релігійною громадою рішення про зміну її підлеглості в канонічних та організаційних питаннях, внесення відповідних змін до статуту та їх державна реєстрація.
Між тим, відповідно до ч.1 ст.45 Господарського процесуального кодексу України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст.4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За приписами частин 2, 5 статті 44 Господарського процесуального кодексу України фізичні особи, які досягли повноліття, а також юридичні особи здатні особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (процесуальна дієздатність). Юридична особа набуває процесуальних прав та обов`язків у порядку, встановленому законом, і здійснює їх через свого представника.
Відповідно до статті 7 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації» релігійні організації в Україні утворюються з метою задоволення релігійних потреб громадян сповідувати і поширювати віру і діють відповідно до своєї ієрархічної та інституційної структури, обирають, призначають і замінюють персонал згідно із своїми статутами (положеннями). Релігійними організаціями в Україні є релігійні громади, управління і центри, монастирі, релігійні братства, місіонерські товариства (місії), духовні навчальні заклади, а також об`єднання, що складаються з вищезазначених релігійних організацій. Релігійні об`єднання представляються своїми центрами (управліннями).
Релігійна організація визнається юридичною особою з дня її державної реєстрації. Релігійна організація як юридична особа користується правами і несе обов`язки відповідно до чинного законодавства і свого статуту (положення), (стаття 13 Закону України «Про свободу совісті та релігійні організації»).
Згідно з частинами 1, 4 статті 89 Цивільного кодексу України юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення. До єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
За визначенням, наведеним у п.7 ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - це єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Частиною 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: 1) найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); 2) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (далі - ідентифікаційний код); 3) організаційно-правова форма; 3.1) вид релігійної організації; 3.2) віросповідна приналежність релігійної організації.
У частині 1 статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» визначено, що якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
У позовній заяві зазначено, що ідентифікаційним кодом позивача є 34223710, водночас, як встановлено судом із відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, цей код належить відповідачу-1 - Релігійній організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Благодатне» і відповідно до відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником зазначеної юридичної особи є ОСОБА_2 .
До позовної заяви не додано доказів на підтвердження наявності у ОСОБА_1 повноважень на підписання позовної заяви від імені юридичної особи Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Благодатне» з ідентифікаційним кодом 34223710.
Пунктом 1 частини 5 статті 174 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Оскільки, відповідно до відомостей, наявних в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керівником юридичної особи з ідентифікаційним кодом 34223710 є ОСОБА_2 , а повноваження ОСОБА_1 діяти від імені даної юридичної особи на час звернення з позовною заявою до суду не підтверджені належними доказами, на підставі п.1 ч.5 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, така позовна заява з доданими до неї документами підлягає поверненню.
Суд зауважує, що відповідно до частин 2, 3 статті 45 Господарського процесуального кодексу України позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами ж є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Господарський процесуальний кодекс України не передбачає можливості поєднання сторін судового процесу в одній особі, не передбачає цей Кодекс і поняття «неналежний позивач», не визначає й механізму заміни останнього, позаяк положення Кодексу спрямовані на вирішення спору, якого не може бути із «самим собою».
За таких обставин, суд доходить висновку, що позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись статтями 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви с.Благодатне Черкаська обл.» до Релігійної організації «Релігійна громада Свято-Успенська Парафія Черкаської єпархії Української православної церкви (Православної церкви України) с. Благодатне», Черкаської обласної військової адміністрації (Черкаської обласної державної адміністрації), Державного реєстратора Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської міської державної адміністрації Штрика Є.А. про визнання недійсним (незаконним) та скасування рішення, визнання недійсними змін до статуту, визнання незаконним та скасування розпорядження, скасування державної реєстрації та зобов`язання вчинити дії повернути позивачу.
2. Звернути увагу позивача, що відповідно до ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачені статтями 254 - 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Т.П. Капцова
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.07.2024 |
Оприлюднено | 24.07.2024 |
Номер документу | 120510110 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про визнання недійсними установчих документів, внесення змін до них |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Капцова Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні