Ухвала
від 22.07.2024 по справі 915/853/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

УХВАЛА

22 липня 2024 року Справа № 915/853/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,

розглянувши матеріали

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» (55202, Миколаївська обл., м. Первомайськ(з), вул. Рожева, буд. 3А, кім. 1; ідентифікаційний код 41829078)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ОФ ТРЕЙД» (55233, Миколаївська обл., Первомайський район, село Кам`яна Балка, вул. Завірюхи Олександра, буд. 58; ідентифікаційний код 44725598)

про: розірвання договору та стягнення грошових коштів,

В С Т А Н О В И В:

15.07.2024 Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою б/н від 15.07.2024 (вх. № 8547/24) (з додатками), в якій просить суд:

1) Розірвати Договір купівлі продажу товару № 1 від 01 вересня 2022 року УКЛАДЕНИЙ між ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОФ ТРЕЙД» та ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ».

2) Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОФ ТРЕЙД» на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» суму попередньої оплати за непоставлений Товар у розмірі 395000,00 грн (триста дев`яносто п`ять гривень 00 копійок), а також відсотки за користування чужими коштами у розмірі 21167.67 гривень.

3) Стягнути з ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОФ ТРЕЙД» на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» суму сплаченого судового збору та витрат на правову допомогу;

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, суд дійшов висновку, що позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» б/н від 15.07.2024 (вх. № 8547/24) не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України за такими підставами.

Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

За змістом статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1) направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу; 2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

До заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Однак, по-перше, позовна заява не містить оформлених належним чином відомостей, передбачених ч. 3 ст. 162 ГПК України, а саме:

1) позовна заява, всупереч вимогам п. 3 ч. 3 ст. 162 ГПК України, не містить обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються, зокрема, ні за текстом позовної заяви, ні в додатках до неї не наведено розрахунку заявлених до стягнення відсотків за користування чужими коштами у розмірі 21 167,67 грн.

2) позовна заява, всупереч вимогам п.п. 3, 4 ч. 3 ст. 162 ГПК України, містить суперечності при зазначенні ціни позову та змісту позовних вимог.

Так, ціна позову це істотний (грошовий) вираз майнових вимог позивача. Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 163 ГПК України ціна позову визначається: у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку; у позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, - загальною сумою всіх вимог.

Водночас, суд зауважує, що на першому аркуші позовної заяви зазначено, що ціна даного позову складає 395 000,00 грн. При цьому, у прохальній частині позову позивач просить суд стягнути з відповідача суму попередньої оплати за непоставлений Товар у розмірі 395000,00 грн, а також відсотки за користування чужими коштами у розмірі 21167,67 грн, тобто грошові кошти в загальній сумі 416 167,67 грн.

Жодних пояснень стосовно вказаних обставин позовна заява не містить.

3) позовна заява, всупереч вимогам п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, не містить належним чином викладених обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини, зокрема: позивачем не зазначено доказів, що підтверджують вказані у позові обставини, а саме про:

- отримання 01.09.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОФ ТРЕЙД» рахунку на оплату № 1 від 01.09.2022 на суму 395 000,00 грн;

- наявність рахунку на оплату № 1 від 01.09.2022 на суму 395 000,00 грн;

- надсилання позивачем відповідної вимоги з вимогою розірвання договору та повернення коштів.

Крім того, позовна заява містить суперечності при здійсненні викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Так, на арк. 2 позовної заяви позивач зазначає, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» сплатило на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ОФ ТРЕЙД» суму 395 000,00 грн. При цьому, на арк. 3 позовної заяви позивач зазначає про здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» сплати на суму 415 540,00 грн.

Вказане свідчить про те, що виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини, як це передбачено п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, здійснений позивачем неналежним чином.

4) позовна заява, всупереч вимогам п. 8 ч. 3 ст. 162 ГПК України, не містить переліку документів та інших доказів, що додаються до заяви;

По-друге, до позовної заяви не додано документів, передбачених ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, а саме:

1) до позовної заяви, всупереч вимог п. 2 ч. 1 ст. 164 ГПК України, не додано документів, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Так, приписами ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За змістом ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п.п. 1 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 році встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3028 гривні.

Так, позивачем в позовній заяві викладено:

- одну позовну вимогу немайнового характеру про розірвання договору;

- одну позовну вимогу майнового характеру про стягнення з відповідача грошових коштів в загальній сумі 416 167,67 грн.

Всупереч вимог ст. 164 ГПК України, позивач до позовної заяви доказів сплати судового збору не надав.

При цьому, суд зауважує, що за змістом ч. 2 ст. 174 ГПК України якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

З урахуванням наведеного, судовий збір у даній справі повинен складати:

- за заявлену позовну вимогу немайнового характеру про розірвання договору 3028,00 грн;

- за заявлену позовну вимогу майнового характеру про стягнення грошових коштів 6 242,52 грн (416 167,67 грн * 1,5 % = 6 242,52 грн).

Водночас, згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якого при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, оскільки позовна заява подана до суду в електронній формі, через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», розмір судового збору за подання відповідного позову має складати 7 416,42 грн (3028,00 грн + 6242,52 грн = 9 270,52 грн; 9 270,52 грн * 0,8 = 7 416,42 грн)

Отже, позивачу необхідно сплатити 7 416,42 грн судового збору.

2) до позовної заяви, всупереч вимог ч. 2 ст. 164 ГПК України, не додано всіх наявних у позивача доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

Так, позивачем обґрунтовано свої вимоги обставинами, які не підтверджені доказами. Зокрема, в додатках до позовної заяви відсутні докази:

- отримання 01.09.2022 Товариством з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОФ ТРЕЙД» рахунку на оплату № 1 від 01.09.2022 на суму 395 000,00 грн;

- наявність рахунку на оплату № 1 від 01.09.2022 на суму 395 000,00 грн;

- надсилання позивачем відповідної вимоги з вимогою розірвання договору та повернення коштів.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст. ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.

Таким чином, керуючись ст. ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ГРАН КОНЕЦПОЛЬ» б/н від 15.07.2024 (вх. № 8547/24) у справі № 915/853/24 залишити без руху.

2. Позивачу усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки у 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до господарського суду письмової заяви про усунення недоліків з дотриманням вимог, передбачених ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.

3. Роз`яснити позивачу, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява у відповідності до приписів ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України вважається неподаною та повертається заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

СуддяО.Г. Смородінова

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено24.07.2024
Номер документу120512126
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —915/853/24

Ухвала від 07.08.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О. Г.

Ухвала від 22.07.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні