Ухвала
від 11.07.2024 по справі 757/30573/24-к
ПЕЧЕРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/30573/24-к

пр. 1-кс-27117/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2024 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів у сфері протидії організованій злочинності Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами‚ які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні № 4202326000000091, -

ВСТАНОВИВ:

На розгляд слідчого судді надійшло клопотання прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про накладення арешту на віртуальні активи, шляхом заборони користування та розпорядження у будь-який спосіб та блокуванням всього функціоналу, на акаунті, що зареєстрований криптовалютній біржі «BINANCE» з ідентифікатором User ID: НОМЕР_1.

Обґрунтовуючи клопотання, прокурор зазначає, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023260000000091 від 13.04.2023 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 3, 4, 5 ст. 190, ч. 2 ст. 209 КК України за фактами заволодіння чужим майном шляхом зловживання довірою (шахрайств), вчиненим за попередньою змовою групою осіб, в умовах воєнного стану, вчинене у великих та особливо великих розмірах.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 усвідомлюючи, що в 2023 році під час триваючої агресії зі сторони російської федерації на території України є значний та постійний попит і потреба серед військовослужбовців Збройних сил України, у отриманні від громадян України, волонтерів юридичних осіб та фізичних осіб підприємців технічних засобів аеророзвідки, а саме квадрокоптерів, діючи умисно, з корисливих мотивів, бажаючи мати стабільне джерело доходів від злочинної діяльності, вирішила використати вказані обставини для системного вчинення злочинів, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання довірою (шахрайств).

Проаналізувавши діяльність ринку реалізації технічних засобів аеророзвідки, а саме квадрокоптерів ОСОБА_4 встановила, що найкращим способом заволодіння чужим майном є отримання на рахунки фізичної особи підприємця коштів, як повну оплату за вказані товари, наміру постачання яких не мала.

При цьому усвідомлюючи, що вчинення запланованих злочинів неможливо одноособово, а можливе лише за попередньою змовою, розуміючи, що вказана діяльність є протиправною та маючи намір здійснювати такі діяння протягом тривалого часу, діючи умисно, у невстановленому в ході досудового розслідуванні час, але не пізніше 11 серпня 2023 року, вступила у злочинну змову із раніше знайомою ОСОБА_5 та іншими невстановленими на теперішній час особами.

Відповідно до злочинного умислу, збагачення її учасників повинно здійснюватися шляхом заволодіння коштами громадян України, юридичних осіб приватного права, імітуючи доброчесність у виконанні взятих на себе зобов`язань щодо постачання квадрокоптерів та комплектуючих до них (товар), які повинні були спрямовуватись до різних підрозділів Збройних сил України, які діють на території України та забезпечують деокупацію її територій і захист суверенних кордонів. Таке збагачення мало здійснюватися за рахунок імітації господарської діяльності та створення видимості виконання зобов`язань із продажу та постачання товарів, за цінами нижче від 20% до 30% від ринкових, які буде здійснювати суб`єкт господарювання, зареєстрований та підконтрольний ОСОБА_5 , а саме: ФОП « ОСОБА_5 », що б надавало потерпілим впевненості у вигідності придбання товарів саме у вказаного суб`єкта господарювання.

При цьому, фактично ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не мали наміру виконувати взяті на себе зобов`язання щодо постачання товарів, а їх часткове постачання здійснювалось виключно з метою прикриття злочинної діяльності та можливості її продовження, а також збільшення попиту внаслідок поширення інформації через соціальні мережі та розповсюдження інформації про постачання квадрокоптерів та комплектуючих до них серед військових та волонтерів за цінами значно нижчими ніж на ринку.

Для швидкого та оперативного зв`язку, обміну інформацією та координацією дій між учасниками злочинної діяльності використовувався мобільний зв`язок та спілкування відбувалось виключно із використанням мобільних застосунків «Telegram» та «WhatsApp» та створеними спільними групами/чатами для швидкої координації злочинної діяльності.

Крім того, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 з метою послідуючої злочинної діяльності введено в оману та залучено інших осіб, яким не було відомо її дійсні наміри стосовно вчинення злочинів проти власності, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання довірою.

Так, ОСОБА_5 залучено ОСОБА_6 , про злочинний умисел якому доведено не було, при цьому основна мета його залучення була виготовлення рахунків-фактур та договорів поставок від імені ФОП « ОСОБА_5 » та скерування його потерпілим або іншим учасникам, які не задіяні у злочинній діяльності. Крім того, ОСОБА_5 залучила інших осіб, основна мета яких полягала в проведенні розрахункових операцій по банківським рахункам ФОП « ОСОБА_5 » та виведення коштів у електронні кошти (криптовалюту) з розрахункових рахунків ФОП « ОСОБА_5 » шляхом проведення безтоварних операцій, при цьому, про злочинну діяльність організованої групи пов`язаного із шахрайством, вказаним особам не повідомлено. Так, зокрема, ОСОБА_5 залучено: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка здійснювала розрахункові операції від імені ОСОБА_5 в інтернет банкінгу ФОП « ОСОБА_5 », готувала розрахункові документи (інвойси) від імені ФОП « ОСОБА_5 »; ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який займався організацією виведення коштів із розрахункового рахунку ФОП « ОСОБА_5 », у електронні кошти, шляхом проведення безтоварних операцій, зокрема із призначенням платежів «За туристичні послуги».

Крім того, діючи з корисливих мотивів, у липня 2023 року, більш точний час у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_5 залучила до спільної із ОСОБА_4 злочинної діяльність ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , вступивши з ним у злочинну змову.

Відповідно до злочинного умислу, збагачення її учасників повинно здійснюватися шляхом заволодіння коштами громадян України, юридичних осіб приватного права, імітуючи доброчесність у виконанні взятих на себе зобов`язань щодо постачання квадрокоптерів та комплектуючих до них (товар), які повинні були спрямовуватись до збройних формувань, які діють на території України та забезпечують деокупацію її територій і захист суверенних кордонів України. Таке збагачення мало здійснюватися за рахунок імітації господарської діяльності та створення видимості виконання зобов`язань із продажу та постачання товарів, за цінами нижче від 20% до 30% від ринкових, які буде здійснювати суб`єкт господарювання, зареєстрований та підконтрольний ОСОБА_9 а саме: ТОВ «БРИГАНТИНА» (ЄДРПОУ 30687982), що б надавало потерпілим впевненості у вигідності придбання товарів саме у вказаного суб`єкта господарювання.

При цьому, фактично ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , не мали наміру виконувати взяті на себе зобов`язання щодо постачання товарів, а їх часткове постачання здійснювалось виключно з метою прикриття злочинної діяльності та можливості її продовження, а також збільшення попиту внаслідок поширення інформації через соціальні мережі та розповсюдження інформації про постачання квадрокоптерів та комплектуючих до них серед військових та волонтерів за цінами значно нижчими ніж на ринку.

В свою чергу, ОСОБА_4 з метою вчинення злочинів, було введено в оману та залучено інших осіб (волонтерів), яким не були відомі її дійсні наміри стосовно вчинення злочинів проти власності, а саме заволодіння чужим майном шляхом зловживання довірою і котрі прагнули допомогти різним підрозділам ЗСУ. Зокрема, орієнтовно в 10-х числах липня 2023 року, більш точний час в ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, залучено волонтера ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , метою залучення якої була організація розміщення оголошень у соціальних мережах, зокрема «Facebook» та інших з приводу постачання квадрокоптерів і комплектуючих до них. Надалі отримавши запит від потерпілих (замовників) ОСОБА_10 уточнювала у ОСОБА_4 інформацію про наявність того чи іншого виду квадрокоптерів та комплектуючих до них. ОСОБА_4 керуючись корисливим мотивом діючи відповідно до спільного злочинного умислу з ОСОБА_5 отримавши від ОСОБА_10 запит про наявність квадрокоптерів та комплектуючих до них, продовжуючи вводити в оману останню повідомляла їй про наявність запитуваного виду товару та можливості його постачання упродовж двох-трьох тижнів, а також вартості такого товару. ОСОБА_10 , в свою чергу, отримавши від ОСОБА_4 інформацію про наявність товару повідомляла її потерпілому, який надавав згоду на його придбання та кількості. Після цього, ОСОБА_10 направляла ОСОБА_6 прізвище ім`я та по-батькові потерпілого для виготовлення рахунку фактури та договору поставки (за потреби) із реквізитами для оплати товару. ОСОБА_6 на виконання вказівок ОСОБА_5 отримавши від ОСОБА_10 інформацію стосовно потерпілого виготовляв за допомогою комп`ютерної техніки рахунки на оплату, які містили відомості про назву банківської установи, номер рахунку для оплати, отримувача, відправника та кількості товару а також розміщував зображення підпису ОСОБА_5 поруч з її прізвищем та відправляв цей документ через мобільні застосунки «Telegram» ОСОБА_10 , яка пересилала такі документи потерпілому. Потерпілий вважаючи, що робить замовлення в суб`єкта господарювання, який діє добросовісно перераховував 100% вартості замовленого товару на рахунки ОСОБА_5 .

Крім того, ОСОБА_4 в період червня-серпня 2023 року через ОСОБА_10 , яка була необізнана із злочинною діяльність ОСОБА_5 та ОСОБА_4 залучила інших осіб (волонтерів), які будуть здійснювати продаж квадрокоптерів для збільшення обсягів, при цьому організацію взаємодії з іншими особами також залишила за ОСОБА_10 та за собою. Так, зокрема, приймання замовлень від імені ФОП « ОСОБА_5 » та спілкування з потерпілими, у період з 15.08.2023 по 10.10.2023 здійснювались ОСОБА_11 , ОСОБА_12 та ОСОБА_13 .

Також з метою маскування злочинної діяльності та можливість її продовження, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою, переслідуючи корисливі мотиви, у період з вересня по кінець жовтня 2023 року, повідомляли потерпілим та залученим особам, які не були обізнані із злочинною діяльністю, недостовірну інформацію щодо запланованих обсягів замовлення, проблем із постачанням товару, зокрема через затримку із митним оформленням, арешту товару у Польщі, арешту товару у Німеччині, проблеми із логістикою, блокуванням акаунтів квадрокоптерів, проблемами із оформленими документами постачальника, та обман з боку постачальника « ОСОБА_14 » тощо.

Фактично протиправна діяльність ОСОБА_5 , ОСОБА_4 та інших невстановлених учасників організованої групи, ґрунтувалась по типу «фінансової піраміди», яка полягала в можливості виконання нових зобов`язань за рахунок нових надходжень коштів. Придбання квадрокоптерів, яке здійснювалась ОСОБА_4 відбувалось у вартість, яка складала від 10% до 30% дорожче, аніж фактична вартість продажу від ФОП « ОСОБА_5 ». Зокрема, фактична вартість квадрокоптерів DJI Mavic 3 складала від 93 750 грн., а продаж здійснювався від 67 000 грн.; квадрокоптерів DJI Mavic 3t фактична вартість складала від 245 700 грн., а продаж здійснювався від 192 600 грн; квадрокоптерів DJI Mavic 3 Fly more combo фактична вартість складала від 125 625 грн., а продаж здійснювався 84 500 грн тощо.

В період з 11.08.2023 по 11.10.2023 ОСОБА_4 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою між собою та іншими невстановленими слідством особами, вчинила ряд нетяжких, тяжких та особливо тяжких майнових злочинів, пов`язаних із заволодінням майном громадян шляхом зловживання довірою (шахрайство) відносно потерпілих на загальну суму 45 657 302,85 грн.

09.02.2024 ОСОБА_4 , ОСОБА_9 та ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчинені кримінальних правопорушень передбачених ч. 5 ст. 190 КК України.

Встановлено, що у своїй протиправній діяльності група осіб використовувала різні крипто валютні гаманця задля виведення (легалізації) коштів, отриманих злочинним шляхом, у тому числі внаслідок проведення безтоварних операцій із суб`єктами господарювання.

Прокурор зазначає, що основна частина коштів надходила на електронний гаманець TCzehJm8i1UNaWL7MrGM3GX83piJmSC4Fs. Згідно матеріалів Департаменту кіберполіції Національної поліції України загальний обіг цифрових активів по згаданому гаманцю становить 1 740 975 USDT. В свою чергу, аналізуючи вихідні транзакції встановлено зв`язок із гаманцями, що зареєстровані на платформі Binance, загальна сума виводу становить 467 000 USDT, з яких зокрема був гаманець: TW2Z5ppi4uiSaTwEoWpBuS1a2q79aGM3uH, на який було виведено 10 807 USDT. Вказаний гаманець зареєстрований за User ID: НОМЕР_1 , який відкритий ОСОБА_15 ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Перелічені криптовалютні гаманці та віртуальні активи, що розміщені на них використовувались для вчинення розслідуваного кримінального правопорушення.

Постановою слідчого від 08.07.2024 криптовалютний гаманець, який зареєстрований за User ID: НОМЕР_1 , визнаний речовим доказом, оскільки він був знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберіг відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження; віртуальні активи, які знаходяться на криптовалютному гаманцю могли були предметом легалізації коштів, які отримані кримінально протиправним шляхом.

Метою арешту майна є збереження речових доказів.

Прокурор в кримінальному провадженні № 4202326000000091- ОСОБА_3 надав на адресу суду заяву про розгляд клопотання про арешт майна за його відсутності, вимоги клопотання підтримав повністю, його неявка відповідно до ч. 1 ст. 172 КПК України не перешкоджає розгляду справи.

На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України розгляд клопотання здійснено без повідомлення власника майна, оскільки це необхідно з метою забезпечення арешту майна (повідомлення власника може призвести до зникнення активів).

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.

Частиною 2 ст. 170 КПК України визначено, що арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів; спеціальної конфіскації; конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Відповідно ч. 3 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Статтею 98 КПК України визначено, що речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Постановою старшого слідчого в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_16 від 08.07.2024 віртуальні активи на акаунті, що зареєстрований криптовалютній біржі «BINANCE» з ідентифікатором User ID: НОМЕР_1 визнані речовими доказами у кримінальному провадженні № 4202326000000091.

Відповідно до ч. 10 ст. 170 КПК України арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківських рахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, віртуальні активи, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.

Враховуючи вищевикладене, те, що є достатні підстави вважати, що майно (віртуальні активи), на яке просить накласти арешт прокурор, отримане внаслідок вчинення кримінального правопорушення, слідчий суддя вважає, що з метою збереження речових доказів, наявні підстави для накладення арешту, оскільки прокурором доведено, що у разі незастосування такого заходу забезпечення існують ризики приховування, перетворення, зникнення цього майна.

Також слідчий суддя вважає, що в даному випадку таке обмеження права власності є розумним та співмірним завданням кримінального провадження.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти у кримінальному провадженні № 4202326000000091 арешт на віртуальні активи на акаунті, що зареєстрований криптовалютній біржі «BINANCE» з ідентифікатором User ID: НОМЕР_1 , шляхом заборони користування та розпорядження ними та блокуванням всього функціоналу.

Про накладення арешту повідомити заінтересованих осіб шляхом направлення копії ухвали слідчого судді.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.

Ухвала підлягає негайному виконанню слідчим, прокурором.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її оголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудПечерський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення11.07.2024
Оприлюднено24.07.2024
Номер документу120513683
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна

Судовий реєстр по справі —757/30573/24-к

Ухвала від 11.07.2024

Кримінальне

Печерський районний суд міста Києва

Шапутько С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні