Справа №534/1428/24
Провадження №2-о/534/60/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 липня 2024 року м. Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області
в складі: головуючого судді Комарової Д.Ю.,
за участі: секретаря судового засідання Лук`янчикової О.А.,
розглянувши в порядку окремого провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області, Горішньоплавнівська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту належності правовстановлюючого документу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій просить встановити факт належності померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 свідоцтва про право власності на житло від 20.03.1997, а саме на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Заявлені вимоги мотивує тим, що листом державного нотаріуса ій було відмовлено у прийнятті спадщини після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 її племінника ОСОБА_2 - сина її померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 рідної сестри ОСОБА_3 , оскільки в свідоцтві про право власності на спадкову квартиру від 20.03.1997 прізвище померлого ОСОБА_2 зазначено як « ОСОБА_2 », в той час як у свідоцтві про смерть зазначено прізвище « ОСОБА_2 ». Встановлення факту належності правовстановлюючого документа потрібно їй для прийняття спадщини за законом.
Ухвалою Комсомольського міського суду Полтавської області від 17.06.2024 заява ОСОБА_1 прийнята до розгляду з відкриттям провадження у справі.
У судове засідання сторони не з`явилися, заявник у заяві зазначив, що просить заву слухати у його відсутність та задовольнити її в повному обсязі.
Представники Горішньоплавнівської міської ради Кременчуцького району Полтавської області та Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилися, повідомлені належним чином.
Статтями 43, 211 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що прийняття участі в судовому засіданні є правом сторони, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Згідно ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів дійшов наступних висновків.
Як убачаться з копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 31.10.1966, виданого відділом РАЦС Радянського району міста Горького, батьками ОСОБА_2 (рос.мова), ІНФОРМАЦІЯ_3 є ОСОБА_8 (рос.мова) та ОСОБА_3 (рос.мова) (зворотній бік а.с.7).
Рішенням Комсомольського міського суду Полтавської області від 25.04.2024 встановлено факт родинних відносин, а саме: що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Саблуково Спаського району Горьківської області, та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка с. Саблуково Спаського району Горьківської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , є рідними сестрами (а.с.14-15).
Як убачається з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.7). Зазначене також підтверджується витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі (а.с.8).
У паспорті, виданому Комсомольським МВ УМВС України в Полтавській області 26.12.1998, вказано ім`я ОСОБА_2 (а.с.9).
Згідно копії свідоцтва про право власності на житло від 20.03.1997, а саме на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , право спільної часткової власності на цю квартиру зареєстровано у Кременчуцькому міжміському бюро технічної інвентаризації за № 851 від 20.03.1997 на підставі свідоцтва про право власності, що належить ОСОБА_3 , ОСОБА_8 та ОСОБА_2 (а.с.10).
У технічному паспорті на квартиру АДРЕСА_2 зазначено, що співвласниками цієї квартири є ОСОБА_3 , ОСОБА_8 та ОСОБА_2 (а.с.11).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом дружина ОСОБА_3 успадкувала після померлого чоловіка ОСОБА_8 спадкове майно, що складається з 1/3 на квартиру АДРЕСА_2 (а.с.12).
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , заповіла належне їй майно ОСОБА_2 та ОСОБА_12 , про що складено заповіт державним нотаріусом та зареєстровано в реєстрі за №2-2382 (а.с.13). Що також підтверджується витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі (зворотній бік а.с.13).
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 , виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кременчуцькому районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, ОСОБА_12 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Як вбачається зі змісту відповіді державного нотаріуса Горішньоплавнівської державної нотаріальної контори Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції заявнику ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з розбіжностями у правовстановлюючих документах прізвища (а.с.16).
Відповідно до положень ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п.5 ч. 2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Наведений у ч.1 ст.315 ЦПК України перелік фактів, які встановлюються судом, не є вичерпним і відповідно до ч. 2 цієї статті у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п.1 постанови Пленуму ВСУ «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» №5 від 31.03.1995, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться в п.12 постанови Пленуму ВСУ №5 від 31.03.1995 «Про встановлення фактів, що мають юридичне значення», при розгляді справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я по батькові, місце і час народження якої зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, у тому числі, факту належності правовстановлюючого документа, в якому допущені помилки у прізвищі, імені, по батькові або замість імені чи по батькові зазначені ініціали, суд повинен запропонувати заявникові надати докази про те, що правовстановлюючий документ належить йому і що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Отже, встановлення факту, що має юридичне значення залежить від мети, яка повинна мати правовий сенс і як наслідок, створювати для заявника будь-які правові наслідки, а також відсутність можливості вирішити це питання в позасудовому порядку.
Враховуючи, що рішення суду про встановлення факту належності правовстановлюючого документа необхідне заявнику для отримання права на спадщину, та дана помилка у правовстановлюючих документах перешкоджає заявнику в реалізації спадкових прав, іншим чином виправити неточності в написанні прізвища у зазначених вище документах заявник не може, суд вважає заяву ОСОБА_1 обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Виходячи з досліджених доказів у їх сукупності, суд доходить висновку, що в судовому засіданні знайшов своє підтвердження факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Керуючись ст.263, 293, 294, 315 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
???Встановити факт належності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померлому ІНФОРМАЦІЯ_1 , свідоцтва про право власності на житло від 20.03.1997, а саме на квартиру, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_3 ;Заінтересовані особи:Горішньоплавнівська міська рада Кременчуцького району Полтавської області, ЄДРПОУ 24388291, адреса: 39800, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, вулиця Миру, 24. Горішньоплавнівська державна нотаріальна контора Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції: ЄДРПОУ 05383483, адреса: 39800, Полтавська область, Кременчуцький район, м. Горішні Плавні, проспект Героїв Дніпра, 30.
Суддя Д.Ю. Комарова
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 15.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120528301 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Комарова Д. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні