Рішення
від 23.07.2024 по справі 202/21669/23
ІНДУСТРІАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Справа № 202/21669/23

Провадження № 2/202/2559/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2024 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська

у складі: головуючого судді - Слюсар Л.П.,

за участю секретаря - Пеки Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Новогродівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, третя особа: Перша селидівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

19 грудня 2023 року на адресу Індустріального районного суду м. Дніпропетровська засобами поштового зв`язку надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Новогродівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, третя особа: Перша селидівська державна нотаріальна контора, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, відповідно до якої просила суд визначити їй, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подачі до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном в три місяці, з моменту набрання рішенням суду законної сили.

В обґрунтуванняпозову зазначила,що ІНФОРМАЦІЯ_3 померламати позивача- ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .Після смертіматері відкриласяспадщина на спадковемайно,а саме:квартиру АДРЕСА_1 ,яка належаламатері табатькові ОСОБА_3 на підставіСвідоцтва проправо власностіна житло№ НОМЕР_1 від 22вересня 1995року,виданого Службоюприватизації державногожитлового фондув/о«Селидіввугілля».Батько позивача- ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .Після смертібатька,мама фактично, прийняла спадщину у вигляді 1/2 частини вищезазначеної квартири. Після смерті матері, 02 жовтня 2023 року позивач звернулася до державного нотаріуса Першої селидівської державної нотаріальної контори із заявою про видачу їй Свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно після смерті її матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 02.10.2023 року за № 655/02-31/23, позивачу було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, оскільки вона пропустила шестимісячний строк для прийняття спадщини.

Крім позивача, ніхто із заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не звертався, інших спадкоємців не має.

Вважає, що позивач пропустила шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин.

Вказала, що вона не могла дуже тривалий час знайти правовстановлюючі документи на квартиру, так як вони зберігалися у квартирі померлої матері. Окрім того, почалася війна. Розраховувала та планувала одне, а сталося інше. Військовий стан не дав можливості людям планувати своє життя, як це можливо. Вважає ці причини поважними, з яких вона пропустила строк на прийняття спадщини.

Крім того, у 2021 році у неї дуже тяжко захворів її чоловік (інсульт та його наслідки), який дуже тривалий час лежав. Позивач за ним доглядала, тому що сам він не міг себе обслуговувати. В лікарню на лікування його вже не брали, ІНФОРМАЦІЯ_5 , її чоловік - ОСОБА_4 помер. Вона змушена звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини і вважає, що її права, як спадкоємця, мають бути захищені судом.

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX зі змінами, з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.

Розпорядженням голови Верховного Суду від 29.04.2022 року № 26/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (Новогродівський міський суд Донецької області)» територіальна підсудність справ Новогродівського міського суду Донецької області визначена Індустріальному районному суду м. Дніпропетровська.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 грудня 2023 року, головуючим суддею у розгляді вказаної справи визначено суддю Слюсар Л.П.

Ухвалою судді Індустріального районного суду м. Дніпропетровська Слюсар Л.П. від 22 грудня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду у порядку загального позовного провадження.

Ухвалою Індустріального районного суду м. Дніпропетровська від 07 березня 2024 року закрито підготовче провадження у справі.

Позивач в судове засідання не з`явилася. Відповідно до заяви просила суд розглядати справу без участі позивача та задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином, судова повістка надіслана та доставлена до електронного кабінету. Заяв та клопотань до суду не надійшло у зв`язку з чим, враховуючи, що позивач не заперечувала проти ухвалення заочного рішення, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача та ухвалити заочне рішення, відповідно до вимог ст.280-282ЦПК України на підставі наявних у справі доказів.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце судового засідання повідомлялись належним чином. Заяв та клопотань до суду не надійшло.

Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності сторін за наявних у справі матеріалів.

Враховуючи, що сторони по справі в судове засідання не з`явились, відповідно до ст.247ч.2ЦПК України фіксуваннясудового процесуза допомогоюзвукозаписувального технічногозасобу нездійснювалось.

Суд, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, доходить висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданим 10 лютого 2022 року Новогродівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків).

Відповідно до відомостей з реєстру територіальної громади від 26.09.2023 року за №18-21/165, відділ з питань надання адміністративних послуг Новогродівської міської ради, за адресою: АДРЕСА_2 зареєстровані громадяни: ОСОБА_2 , з 05.07.1989 року, померла ІНФОРМАЦІЯ_6 ; ОСОБА_3 , з 05.07.1989 року помер ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Згідно зі Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданим 27 січня 2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Новогродівського міського управління юстиції Донецької області ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідно до Свідоцтва про право власності на житло № НОМЕР_1 від 22 вересня 1995 року, виданого Службою приватизації державного житлового фонду в/о «Селидіввугілля» квартира АДРЕСА_1 , належить на праві власності ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 .

Згідно з Довідкою КП «Селидівське бюро технічної інвентаризації» від 25.09.2023 року №274, відповідно до реєстрових даних станом на 01.01.2013 року квартира за адресою: АДРЕСА_2 числиться за ОСОБА_2 ; ОСОБА_3 згідно Свідоцтва про право власності на житло виданого на підставі розпорядження Службою приватизації державного житлового фонду в/о «Селидіввугілля» від 22 вересня 1995 року № 9253, зареєстроване в Селидівському БТІ 18.10.1995 року №1419.

Позивач ОСОБА_5 є донькою ОСОБА_6 та ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 , виданим 24 січня 1963 року Кара-Кугинської сільською радою Булаєвського району Північно - Казахстанської області, та Свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_5 , виданий 30 квітня 1981 року Новогродівською міськрадою м. Селидове Донецької області.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі ст.1217 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно зі ст. 1270 Цивільного кодексу України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.2 ст.1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).

Відповідно до постанови державного нотаріуса Першої селидівської державної нотаріальної контори Доценко О.В. №655/02-31/23 від 02.10.2023 року ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке складається із квартири АДРЕСА_1 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 матері ОСОБА_2 відмовлено у зв`язку з пропущенням строку для прийняття спадщини.

Відповідно до Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру ( спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №75539536 від 24.01.20247 року інформація щодо ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 у Спадковому реєстрі відсутня.

Таким чином, ОСОБА_1 ,пропустила строкдля прийняттяспадщини.

Згідно зі ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.

Як роз`яснено в п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року № 7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.

Відповідно до змісту ст.1272ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається: 1) у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори; 2) у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли б дати письмову згоду на подання цієї заяви.

Верховний Суд у своїй постанові від 13 березня 2020 року у справі № 314/2550/17 визначив, коли строк прийняття спадщини буде вважатися пропущеним з поважних причин. Згідно з цим судовим рішенням поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Виходячи із досліджених доказів, судом встановлено, що спадкодавець помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , позивач спадкоємець за законом першої черги з заявою про прийняття спадщини не зверталася, а 02.10.2023 року звернулася до державного нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину, та їй було відмовлено нотаріусом у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку.

Загальновідомими обставинами, які не потребують доказування, відповідно до ст.82ЦПК України є введення Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, який продовжений понині.

Як зазначила позивачка вона пропустила строк для подачі заяви з поважних причин, так почалася війна, ведуться активні бойові дії в Донецькій області. У 2021 році у неї дуже тяжко захворів чоловік (інсульт та його наслідки), який дуже тривалий час лежав. Позивач доглядала за ним, тому що він сам не міг себе обслуговувати. ІНФОРМАЦІЯ_5 , чоловік позивачки - ОСОБА_4 помер, що підтверджується наданими позивачем Виписками з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого ОСОБА_4 №895, 1118, копією Свідоцтва про смерть ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 3 ст.12ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини, при цьому виходить з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, так суд приймає, як інші поважну причину пропуску строку позивачем ведення активних бойових дій.

Виходячи із принципу пропорційності між досягненням можливої мети та інтересами суспільства, з одного боку, та переслідуємо метою, якою є захист порушених прав позивача в аспекті ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд, яке включає право доступу до суду, що окрім звернення до суду для вирішення певного питання передбачає те, що держава не повинна чинити правові чи практичні перешкоди для здійснення особою свого права, та застосовувати принцип «пропорційності» при втручанні в право власності, щоб не порушити ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод», позов слід задовольнити, а позивачу - надати додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7 .

Зважаючи на викладені обставини, суд вважає поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, тому доходить висновку, що зазначені обставини перешкоджали позивачу у встановлений законом строк звернутися із заявою про прийняття спадщини.

Враховуючи, що судом визнано поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 , після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , тому суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, а саме визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини строком на три місяці з дня набрання рішення законної сили.

Відповідно до ст.141 ЦПК України судові витрати не розподіляються, що не суперечить чинному законодавству.

Відповідно до частини четвертої та п`ятої статті 268ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.

Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Керуючись: Постановою Пленуму Верховного суду України «Про практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року №7, ст. ст. 15, 16, 1216, 1218, 1268, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 48,51,141, 259, 263-265,280-282 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_6 ) до Новогродівської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (85483, Донецька область, Покровський район, м. Новогродівка, вул. Європейська, 46, код ЄДРПОУ 45075364), третя особа: Перша селидівська державна нотаріальна контора (85401, Донецька область, м.Селидове, вул. Незалежності, буд. 39, код ЄДРПОУ 02888515), про визначення додаткового строку для прийняття спадщини -задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його оголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення складено 23.07.2024 року.

Суддя Л.П. Слюсар

СудІндустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення23.07.2024
Оприлюднено25.07.2024
Номер документу120531363
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —202/21669/23

Рішення від 23.07.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Слюсар Л. П.

Ухвала від 23.07.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Слюсар Л. П.

Ухвала від 07.03.2024

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Слюсар Л. П.

Ухвала від 22.12.2023

Цивільне

Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська

Слюсар Л. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні