Вирок
від 23.07.2024 по справі 189/1625/24
ПОКРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 189/1625/24

1-кп/189/305/24

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2024 року селище Покровське Дніпропетровської області

Покровський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участі:

секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

учасники судового провадження:

прокурор ОСОБА_3 ,

захисник ОСОБА_4 ,

обвинувачена ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні обвинувальний акт у кримінальному провадженні №42024042140000010 від 01.02.2024 року, який надійшов до суду разом з угодою про визнання винуватості за обвинуваченням:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Маломихайлівка Покровського району Дніпропетровської області, громадянки України, яка має середню спеціальну освіту, зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором комунального підприємства «Жилкомсервіс», одружена, на утриманні має малолітню доньку ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_2 , групи інвалідності не має, депутатом не являється, державних нагород не має, раніше не судима,

- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до розпорядження сільського голови Маломихайлівської сільської ради Покровського району Дніпропетровської області № 03-к-р від 15.01.2021 року ОСОБА_5 було призначено на посаду директора комунального підприємства «Жилкомсервіс» з 16.01.2021 року з наданням їй права першого підпису на фінансових документах КП «Жилкомсервіс» та укладено з нею контракт №1 від 16.01.2021 року, строком на один рік починаючи з 16 січня 2021 року, з подальшим продовженням терміну дії даного контракту шляхом укладення Додаткової угоди №1 від 11.01.2022 року, на підставі якої термін дії вказаного контракту було продовжено до 11.01.2023 року.

У подальшому розпорядженням сільського голови Маломихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області №06/1-к-р від 15.01.2023 року ОСОБА_5 була призначена на посаду директора комунального підприємства «Жилкомсервіс» за контрактом та укладено з нею контракт №2 від 16.01.2023 року, строком з 16.01.2023 року по 16.01.2024 року.

Надалі розпорядженням сільського голови Маломихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області №06-к-р від 17.01.2024 року ОСОБА_5 була призначена на посаду директора комунального підприємства «Жилкомсервіс» за контрактом з 17 січня 2024 року та укладено з нею контракт №3 від 17.01.2024 року строком з 17.01.2024 року по 17.04.2024 року, з подальшим продовженням терміну дії даного контракту шляхом укладення Додаткової угоди № 1 від 17.04.2024 року, на підставі якої термін дії вказаного контракту було продовжено до 17.04.2025 року.

Відповідно до статуту комунального підприємства «Жилкомсервіс», затвердженого рішенням сесії Маломихайлівської сільської ради №55-03/VIII від 26.01.2021 року, комунальне підприємство «Жилкомсервіс» засноване на комунальній власності Маломихайлівської об`єднаної територіальної громади і підпорядковане Маломихайлівській сільській раді, створене з метою найбільш ефективного розвитку житлово-комунального господарства Маломихайлівської ОТГ та отримання прибутку.

Основними напрямками діяльності підприємства, у тому числі, є: виконання послуг по благоустрою та санітарній очистці територій Маломихайлівської ОТГ на замовлення фізичних та юридичних осіб; вивезення твердих побутових відходів; оновлення і постійна підтримка на належному технологічному рівні виробничих фондів, застосування принципово нових технологій, техніки, які відповідають науково-технологічному рівню, а також запровадження інших видів діяльності, дозволених законом, погоджених з засновником майна. Майно підприємства, яке передане Засновником, є комунальною власністю Маломихайлівської ОТГ і закріпляється за підприємством на праві повного господарського отримання. Підприємство володіє, користується зазначеним майном на свій розсуд, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать чинному законодавству та Статуту підприємства. Підприємство здійснює володіння, користування землею й іншими природними ресурсами, відповідно до мети своєї діяльності та чинного законодавства. Підприємство зобов`язане дотримуватись техніки безпеки, технічних правил та стандартів з водовідведення, при проведенні робіт з водовідведення та по поводженню з побутовими відходами; виконувати норми і вимоги щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки. Підприємство є юридичною особою. Права і обов`язки юридичної особи підприємство набуває з дня його державної реєстрації. Управління підприємством здійснює його керівник, який самостійно вирішує питання діяльності підприємства за винятком тих, що віднесені статутом до компетенції Засновника майна та інших органів управління підприємства. Керівник підприємства несе повну відповідальність за стан та діяльність підприємства; діє без довіреності від імені підприємства, представляє його в усіх установах та організаціях; розпоряджається коштами та майном підприємства відповідно чинного законодавства та цього Статуту; укладає договори, видає довіреності, відкриває в установах банків розрахункові та інші рахунки; несе відповідальність за формування та виконання фінансових планів.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, державну реєстрацію юридичної особи - комунального підприємства «Жилкомсервіс» здійснено 29.01.2021 року, зареєстровані види економічної діяльності: каналізація, відведення й очищення стічних вод (основний); інші види діяльності із прибирання; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; збирання безпечних відходів; відновлення відсортованих відходів; оброблення та видалення безпечних відходів.

Відповідно положень контрактів, укладених між виконавчим комітетом Маломихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області та керівником комунального підприємства «Жилкомсервіс» ОСОБА_5 (надалі Керівник), Керівник зобов`язується безпосередньо і через адміністрацію підприємства здійснювати поточне управління (керівництво) підприємством, забезпечувати його прибуткову діяльність, ефективне використання і збереження закріпленого за підприємством комунального майна. Керівник є повноважним представником підприємства під час реалізації повноважень, функцій, обов`язків підприємства, передбачених актами законодавства, Статутом підприємства, іншими нормативними документами. Орган управління не має права втручатися до оперативно-розпорядчої діяльності Керівника. Керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво підприємством, організує його виробничо- господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань підприємства, передбачених законодавством, Статутом підприємства та контрактом. Керівник зобов`язується забезпечити виконання показників ефективності використання комунального майна. Керівник має право: діяти від імені підприємства, представляти його на всіх підприємствах, в установах та організаціях; укладати господарські та інші угоди; видавати доручення; користуватися правом розпорядження коштами підприємства, накладати на працівників стягнення відповідно д о законодавства; в межах своєї компетенції видавати накази та інші акти, давати вказівки, обов`язкові для всіх підрозділів та працівників підприємства.

Таким чином, ОСОБА_5 наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями та є службовою особою комунального підприємства «Жилкомсервіс», відповідальною за виконання норм і вимог щодо охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання і відтворення природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки під час діяльності підприємства.

Розпорядженням голови Покровської районної державної адміністрації №Р-361/0/357-17 від 28.11.2017 року, «Про надання дозволу комунальному підприємству «Жилкомсервіс» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для розміщення полігону твердих побутових відходів» зі змінами, внесеними Розпорядженням голови Покровської районної державної адміністрації №Р-183/0/357-18 від 24.07.2018 року, комунальному підприємству «Жилкомсервіс» було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування орієнтовною площею 11,5 га для облаштування та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної' інфраструктури (розміщення полігону твердих побутових відходів), пов`язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади селища, яка розташована за межами населеного пункту Просянської селищної ради Покровського району Дніпропетровської області.

25.07.2018 року на підставі вказаного розпорядження, на замовлення комунального підприємства «Жилкомсервіс», було виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (для розміщення полігону твердих побутових відходів), земельній ділянці площею 11,5 га було присвоєно кадастровий номер 1224286700:01:002:1150.

06.11.2018 року на підставі рішення Покровської районної державної адміністрації №Р-245/0/357-18 від 01.11.2018 року, було здійснено Державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно - право постійного користування земельною ділянкою комунальної форми власності, площею 11,5 га, кадастровий номер 1224286700:01:002:1150, було зареєстровано за комунальним підприємством «Жилкомсервіс». При цьому, зареєстроване цільове призначення земельної ділянки - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд технічної інфраструктури (виробництва та розподілення газу, постачання пари та гарячої води, збирання, очищення та розподілення води).

Так, ОСОБА_5 , будучи директором комунального підприємства «Жилкомсервіс», яке є суб`єктом господарської діяльності та, відповідно до рішень Маломихайлівської сільської ради №109 від 04.10.2021 року, №72 від 29.11.2022 року, №3 від 16.01.2024 року, визначене виконавцем послуг з вивезення твердих побутових відходів на території Маломихайлівської сільської ради, у постійному користуванні якого перебуває земельна ділянка площею 11,5 га, кадастровий номер 1224286700:01:002:1150, достовірно знаючи про те, що:

- відповідно п. 1.8. Правил експлуатації полігонів побутових відходів, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 435 від 01.12.2010, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22.12.2010 за № 1307/18602 (далі - Правила), передбачено, що відповідно до ОСОБА_7 2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування», на кожен полігон побутових відходів має бути розроблений, погоджений та затверджений проект, що включає санітарно-технічний паспорт. Роботи на полігонах побутових відходів виконуються відповідно до затвердженого проекту;

- відповідно п. 1.9. Правил, для кожного полігона побутових відходів відповідно до ОСОБА_7 2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основи проектування» має бути розроблена інструкція з експлуатації полігона, в якій мають бути враховані специфіка виробництва, наявність засобів механізації і ресурсів для виконання робіт;

- відповідно п. 1.10. Правил, на полігон, прийнятий в експлуатацію, повинен бути відповідний паспорт місця видалення відходів відповідно до Порядку ведення реєстру місць видалення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 № 1216;

- відповідно розділу II Правил, на в`їзді до полігона побутових відходів має бути встановлений щит з такою інформацією: назва полігона побутових відходів; рік введення полігона в експлуатацію; найменування суб`єкта господарювання, що здійснює експлуатацію полігона побутових відходів; режим роботи полігона; види відходів, що приймаються на полігон; тарифи на надання послуг із захоронення побутових відходів; найменування структури, що забезпечує охорону полігона побутових відходів. На кожному полігоні побутових відходів має бути контрольно-пропускний пункт (далі - КПП) і повинні бути встановлені автомобільні ваги для обліку кількості усіх видів відходів, що надходять на полігон побутових відходів. Керівництво полігона забезпечує приймальника КПП такими даними: переліком промислових відходів і речовин, заборонених для захоронення на полігоні побутових відходів; переліком підприємств, з якими оформлені договори на надання послуг із захоронення побутових відходів; інформацією про місткість кузовів та коефіцієнт ущільнення транспортних засобів, в яких підприємства перевозять побутові відходи, зазначені у договорі. Приймальник на КПП контролює прибуття транспортного засобу з відходами і приймає їх за такими документами: дорожній лист; товарно-транспортна накладна, в якій наведено вид та кількість відходів. На КПП повинна бути встановлена вишка для візуального контролю виду відходів, що завозяться бортовими і самоскидними транспортними засобами. Для радіометричного контролю всіх відходів, КПП повинен бути оснащений спеціальними приладами. У разі виявлення у відходах компонентів, заборонених для захоронення, приймальник або планувальник зобов`язаний відправити транспортний засіб, не розвантажуючи його, і зробити відповідний запис у дорожньому листі;

- на полігонах побутових відходів мають бути розроблені щорічні технологічні плани організації робіт із захоронення відходів, на яких позначаються робочі карти. Ширина робочої карти становить до 15 м, а довжина - від 50 до 120 м. Ці розміри можуть змінюватись залежно від технології складування та продуктивності полігона побутових відходів; на полігонах має бути створена система моніторингу та заходи екологічної безпеки мають бути спрямовані на захист нормального стану повітря, ґрунту та підземних вод;

- по периметру території полігона побутових відходів має бути споруджена суцільна огорожа заввишки до 2,0-2,5 м або ґрунтовий вал заввишки 1,5-1,7 м і завширшки 3,0-3,5 м, що забезпечить в`їзд транспортних засобів на полігон побутових відходів лише через КПП;

- при в`їзді на полігон побутових відходів має бути встановлений шлагбаум або в`їзні ворота;

- відповідно ст. 1 Закону України «Про відходи» поводження з відходами

- дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення;

- збирання відходів - діяльність, пов`язана з вилученням, накопиченням і розміщенням відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах, включаючи сортування відходів з метою подальшої утилізації чи видалення;

- зберігання відходів - тимчасове розміщення відходів у спеціально відведених місцях чи об`єктах (до їх утилізації чи видалення);

- видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;

- захоронення відходів - остаточне розміщення відходів при їх видаленні у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів;

- об`єкти поводження з відходами - місця чи об`єкти, що використовуються для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів;

- відведені місця чи об`єкти - місця чи обпекти (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди, ділянки надр тощо), на використання яких отримано дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;

- операції поводження з відходами - збирання, перевезення, зберігання, сортування, оброблення (перероблення), утилізація, видалення, знешкодження і захоронення відходів;

розміщення відходів - зберігання та захоронення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи об`єктах;

- побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;

- послуги з вивезення побутових відходів - збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими органом місцевого самоврядування;

- послуги із захоронення побутових відходів - послуги з остаточного розміщення побутових відходів після їх перероблення (оброблення) у спеціально відведених місцях чи на об`єктах таким чином, щоб довгостроковий шкідливий вплив відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини не перевищував установлених нормативів;

- послуги з поводження з побутовими відходами - послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими органом місцевого самоврядування.

- відповідно ст. 17 Закону України «Про управління відходами», суб`єкти господарювання у сфері управління відходами зобов`язані: дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами; не допускати змішування відходів, що можуть бути відновлені, з відходами, що не можуть бути відновлені; вести облік відходів, що утворилися у результаті їхньої діяльності чи були отримані від інших суб`єктів господарювання, облік операцій з управління відходами та подавати звітність відповідно до закону; класифікувати свої відходи відповідно до Національного переліку відходів та Порядку класифікації відходів; забезпечувати здійснення операцій з оброблення відходів на об`єктах оброблення відходів; забезпечувати утримання в належному санітарному і технічному стані об`єктів оброблення відходів, забезпечувати дотримання правил техніки безпеки та пожежної безпеки на них; надавати місцевим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, уповноваженим органам виконавчої влади у сфері управління відходами інформацію про відходи та пов`язану з ними діяльність; мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів.

- відповідно ст. 40 Закону України «Про управління відходами», захоронення відходів здійснюється на полігонах, що відповідають вимогам законодавства та технологічне обладнання яких забезпечує захист ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та -фільтрату, контроль викидів в атмосферне повітря, забруднення ґрунтів і підземних вод. Суб`єкт господарювання, що здійснює управління полігоном, повинен мати дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів, а в разі захоронення небезпечних відходів - ліцензію на здійснення господарської діяльності з управління небезпечними відходами.

- відповідно ст. 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів; уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу;

- відповідно ст. 46 Закону України «Про охорону земель» при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об`єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об`єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій;

- відповідно до Вимог до розташування місць видалення твердих побутових відходів, полігон побутових відходів - це інженерна споруда, яка призначена для захоронення побутових відходів і повинна запобігати негативному впливу на навколишнє природне середовище і відповідати санітарно-епідеміологічним і екологічним нормам. Полігони ТПВ розміщуються на відстані: не менше 500 м від житлової та громадської забудови; не менше 200 м від сільськогосподарських угідь і від автомобільних та залізничних шляхів загальної мережі,

уклала договори про надання послуг з поводження з побутовими відходами з фізичними та юридичними особами, розташованими на території Маломихайлівської сільської ради, відповідно до яких виконавець робіт, у тому числі, зобов`язаний суворо дотримуватись положень, пов`язаних з охороною навколишнього середовища, діючих в Україні, не забезпечила дотримання вимог законодавства, що регулює порядок охорони земель та поводження з відходами під час здійснення діяльності підприємства з надання послуг з вивезення твердих побутових відходів (далі - ТВП), затвердила графіки вивезення ТВП в смт. Просяна Маломихайлівської сільської ради, та, будучи обізнаною про те, що земельна ділянка, яка знаходиться за адресою: за межами населеного пункту АДРЕСА_1 , кадастровий номер 1224286700:01:002:1150, площею 11,5 га, не є інженерною спеціалізованою спорудою, призначеною для зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення твердих побутових відходів, не оснащена системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату, не обладнана контрольно-пропускним пунктом з автомобільними вагами, вишкою для візуального контролю виду відходів, спеціальними приладами для радіометричного контролю всіх відходів, огорожею та системою ізоляції, розташована на відстані менше, ніж 500 м від житлової та громадської забудови, на відстані менше, ніж 200 м від сільськогосподарських угідь, автомобільного та залізничного шляхів загальної мережі, тобто повністю не відповідає вимогам ДБН В 2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування», в період часу з 16.01.2021 року до 27.06.2024 року діючи умисно, порушуючи спеціальні правила, надавала усні вказівки підпорядкованим працівникам підприємства та водіям спеціалізованих транспортних засобів: екскаватора-навантажувача марки «БАМ 2014» 2019 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1 , який згідно свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_2 , зареєстровано за Просянською селищною радою (правонаступником якої є Маломихайлівська сільська рада) та на підставі договору позики рухомого майна від 01.04.2024, перебуває у строковому безоплатному користуванні комунального підприємства «Жилкомсервіс», та трактора колісного марки «МТЗ-80», реєстраційний номер та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу на який відсутні, з приєднаним до нього причепом марки «2ПТС-4» 2021 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_3 , який згідно свідоцтва про реєстрацію машини серії НОМЕР_4 , зареєстровано за Просянською селищною радою (правонаступником якої є Маломихайлівська сільська рада) та на підставі договору позики рухомого майна від 01.04.2024 року, перебуває у строковому безоплатному користуванні комунального підприємства «Жилкомсервіс», здійснювати збирання та вивезення ТВП з території с-ще Просяна Маломихайлівської сільської ради, та їх вивантаження на земельній ділянку, кадастровий номер 1224286700:01:002:1150, тобто в порушення природоохоронного та земельного законодавства України та спеціальних норм і правил, встановлених для об`єктів поводження з відходами, фактично здійснювала незаконну експлуатацію даної земельної ділянки у якості полігону твердих побутових відходів.

Так, відповідно до висновку експерта №СЕ-19/108-24/11619 від 25.06.2024 року за результатами проведення судової інженерно-екологічної експертизи, у випадку функціонування полігону твердих побутових відходів на земельній ділянці загальною площею 11,5 га, кадастровий номер 1224286700:01:002:1150, розташованої за межами населеного пункту смт. Просяна Маломихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області допущено недотримання вимог нормативних актів з охорони навколишнього природного середовища, а саме: статей 96, 114, 164, 167 Земельного кодексу України; статей 51, 52 Закону України «про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 № 1264-ХІІ; статей 17, 40 Закону України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-ІХ; статей 35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель» від 19.06.2003 № 962- IV; вимог «Правил експлуатації об`єктів поводження з побутовими відходами», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 04.05.2012 № 196; вимог «Правил експлуатації полігонів побутових відходів», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 01.12.2010 № 435, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22.12.2010 за № 1307/18602; ДБН В.2.4-2-2005 «Полігони твердих побутових відходів. Основні положення проектування» (зі Зміною № 1 та Зміною № 2), затверджених наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 06.06.2016 № 138 та від 16.01.2020 № 3; вимог «Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів», затверджених наказом Міністерства охорони здоров`я України від 19.06.1996 № 173 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.07.1996 за № 379/1404. Небезпека для довкілля створена внаслідок забруднення земельної ділянки площею 11,5 га, кадастровий номер 1224286700:01:002:1150, розташованій за межами населеного пункту с-ще Просяна Маломихайлівської сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, полягає в наявності в складі ґрунтів речовини з концентраціями, що перевищують контрольний вміст речовини у ґрунті, а саме, органічних речовин, що екстрагуються петролейним ефіром (мінеральні та рослинні олії, рослинні та тваринні жири, мила, смоли, важкі вуглеводні тощо), що є фактом настання негативних кількісних та якісних змін у ґрунті та що в сукупності, в свою чергу, може привести до змін біологічного, хімічного, фізичного складу та властивостей ґрунту.

Дії ОСОБА_5 кваліфіковані за ч. 1 ст. 239 КК України, як забруднення земель речовинами, відходами та іншими матеріалами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, якщо це створило небезпеку для довкілля.

28.06.2024 року між начальником Покровського відділу Синельниківської окружної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченою ОСОБА_5 в присутності її захисника ОСОБА_4 укладена угода про визнання винуватості у кримінальному провадженні №42024042140000010 від 01.02.2024 року, за умовами якої сторони дійшли згоди щодо формулювання обвинувачення за ч. 1 ст. 239 КК України, міри покарання та наслідків умисного невиконання угоди про визнання винуватості.

Сторони узгодили покарання ОСОБА_5 у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Розглядаючи питання про затвердження угоди, суд виходить з наступного.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 висловив думку, що при укладенні угоди про визнання винуватості дотримані вимоги та правила КПК України та КК України, просив угоду про визнання винуватості затвердити і призначити ОСОБА_5 узгоджене покарання.

ОСОБА_5 в судовому засіданні визнала себе винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України, в обсязі висунутого обвинувачення, погодилася на застосування до неї узгодженого покарання у разі затвердження угоди та пояснила, що розуміє надані їй законом права, наслідки укладення та затвердження угоди про визнання винуватості, характер пред`явленого обвинувачення та вид покарання, який до неї буде застосований в результаті затвердження угоди про визнання винуватості та наполягає на затвердженні угоди про визнання винуватості.

Захисник ОСОБА_4 підтримав позицію обвинуваченої ОСОБА_5 , підтвердив добровільність укладення угоди та просив затвердити угоду, призначивши обвинуваченій покарання, узгоджене сторонами.

Представник потерпілого ОСОБА_8 в судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, в якій просив суд розглядати справу без його участі. Зазначив, що будь-яких претензій матеріального чи морального характеру до обвинуваченої потерпіла особа - Маломихайлівська сільська рада не має, покарання просив визначити на розсуд суду.

Суд, заслухавши думку сторін, вивчивши матеріали, які надійшли з угодою про визнання винуватості, приходить до висновку, що угоду про визнання винуватості слід затвердити і призначити ОСОБА_5 узгоджену сторонами угоди міру покарання, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 468 КПК України, у кримінальному провадженні може бути укладена угода між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим про визнання винуватості.

Згідно з п. 1 ч. 4 ст. 469 КПК України угода про визнання винуватості між прокурором та підозрюваним чи обвинуваченим може бути укладена у кримінальному провадженні щодо кримінальних проступків, нетяжких злочинів, тяжких злочинів.

Заслухавши пояснення сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали справи, суд переконався, що укладення сторонами угоди про визнання винуватості є добровільним, тобто не є наслідком застосування насильства, примусу, погроз або наслідком обіцянок чи дій будь-яких інших обставин, ніж ті, що передбачені в угоді.

Оцінюючи зміст угоди та суб`єктивне сприйняття угоди сторонами, судом встановлено, що ОСОБА_5 цілком розуміє положення ч. 4 ст. 474 КПК України, наслідки укладення та затвердження угоди, передбачені ч. 2 ст. 473 КПК України, характер обвинувачення та вид покарання, а також усвідомлює наслідки невиконання угоди про визнання винуватості, які передбачено ст. 476 КПК України.

Перевіривши угоду про визнання винуватості на відповідність вимогам КПК та КК України, суд встановив, що кваліфікація дій обвинуваченої за ч. 1 ст. 239 КК України є правильною.

Кримінальне правопорушення, у вчиненні якого обвинувачена визнала себе винуватою, відноситься до нетяжких злочинів.

Покарання, узгоджене сторонами угоди, відповідає санкції, яка передбачена ч. 1 ст. 239 КК України.

Умови угоди про визнання винуватості відповідають інтересам суспільства та не порушують права, свободи та інтереси сторін та інших осіб.

Суд встановив, що покарання, узгоджене сторонами, є цілком виконуваним для обвинуваченої.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для затвердження угоди про визнання винуватості.

Цивільний позов по справі не заявлений.

Речові докази у справі відсутні.

Запобіжні заходи до обвинуваченої не обиралися.

Керуючись ст. ст. 314, 373, 374, 474, 475 КПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Затвердити угоду від 28.06.2024 року про визнання винуватості, укладену між начальником Покровського відділу Синельниківської окружної прокуратури ОСОБА_3 та обвинуваченою ОСОБА_5 в присутності її захисника ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №42024042140000010 від 01.02.2024 року, за обвинуваченням ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України.

Визнати ОСОБА_5 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 239 КК України та призначити їй узгоджене сторонами угоди від 28.06.2024 року про визнання винуватості покарання у вигляді штрафу у розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Роз`яснити ОСОБА_5 наслідки невиконання угоди про визнання винуватості, передбачені ст. 476 КПК України.

Вирок може бути оскаржений шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 394 КПК України.

Вирок суду першої інстанції на підставі угоди між прокурором та підозрюваним, обвинуваченим про визнання винуватості може бути оскаржений:

- обвинуваченим, його захисником, законним представником виключно з підстав: призначення судом покарання, суворішого, ніж узгоджене сторонами угоди; ухвалення вироку без його згоди на призначення покарання; невиконання судом вимог, встановлених частинами четвертою, шостою, сьомою статті 474 КПК України, в тому числі не роз`яснення йому наслідків укладення угоди;

- прокурором виключно з підстав: призначення судом покарання, менш суворого, ніж узгоджене сторонами угоди; затвердження судом угоди у провадженні, в якому згідно з частиною четвертою статті 469 КПК України угода не може бути укладена.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1

СудПокровський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.07.2024
Оприлюднено25.07.2024
Номер документу120531813
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Забруднення або псування земель

Судовий реєстр по справі —189/1625/24

Вирок від 23.07.2024

Кримінальне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Чорна О. В.

Ухвала від 03.07.2024

Кримінальне

Покровський районний суд Дніпропетровської області

Чорна О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні