Справа № 396/1294/24
Провадження № 2/396/549/24
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
19.07.2024 року м.Новоукраїнка
Суддя Новоукраїнського районого суду Кіровоградської області Русіна А.А., розглянувши матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області про визнання права власності в порядку спадкування за законом, в якому просила визнати за нею право власності в порядку спадкування на земельні ділянки: кадастровий номер 3524083400:02:000:0889; кадастровий номер 3524083400:02:000:0125; кадастровий номер 3524083400:02:000:2007.
Зазначена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ст.175,177 Цивільного процесуального кодексу України(далі -ЦПК України).
Згідно імперативних приписів, закріплених у пункті 3 частині 3статті 175 ЦПК України, позовна заява повинна містити зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці.
Відповідно до пункту 9 частини 1статті 176 ЦПК Україниу позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, ціна позову визначається дійсною вартістю нерухомого майна.
Пленум Верховного Суду України №20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» визначено, що під дійсною вартістю майна розуміється грошова сума, за яку майно може бути продано в даному населеному пункті чи місцевості. Дійсна вартість майна визначається відповідно до вимогЗакону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Документ, який підтверджує вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності суб`єктом господарювання відповідно до договору це звіт про оцінку майна (стаття 12 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні»). При цьому, ціна позову повинна відповідати дійсній вартості майна саме на момент пред`явлення позову.
Крім того, позивачем до позовної заяви не долучено документів на підтвердження вартості майна та виконані процедури з його оцінки відповідно вимогЗакону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», що в подальшому позбавляє суд можливості визначити вартість майна, на яке позивач просить визнати за ним право власності.
Разом з тим, суд звертає увагу на наступне.
Закон України «Про оцінку землі» № 1378-IV від 11.12.2003 рокувизначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов`язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб`єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.
Відповідно дост. 1 ЗУ «Про оцінку землі»вартість земельної ділянки - еквівалент цінності земельної ділянки, виражений у ймовірній сумі грошей, яку може отримати продавець;
капіталізація - визначення вартості об`єкта оцінки на підставі чистого операційного або рентного доходу від його використання;
рентний дохід (земельна рента) - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки;
нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ч. 1ст. 5 ЗУ «Про оцінку землі»залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види: бонітування ґрунтів; грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ч. 4-6ст. 5 ЗУ «Про оцінку землі»грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується длявизначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок та прав на них проводиться з метою визначення вартості об`єкта оцінки.
Експертна грошова оцінка земельних ділянок використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них, крім випадків, визначених цим Законом, а також іншими законами.
З наведеного вбачається, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок відображає грошове значення капіталізованого доходу, який можна одержати з цих земельних ділянок, та використовується для визначення розміру передбачених законом податків, зборів та інших обов`язків платежів, а також використовується в інших випадках, передбачених чинним законодавством. Нормативна грошова оцінка не відображає дійсної (ринкової) вартості земельної ділянки.
Натомість дійсну (ринкову) вартість земельної ділянки відображає експертна грошова оцінка, яка проводиться в установленому законом порядку уповноваженими на те суб`єктами.
Таким чином, при визначенні розміру спірних земельних ділянок та визначенні в залежності від цього ціни позову, що визначається саме в залежності від ринкової вартості спірного майна.
Враховуючи викладене, позивачу слід зазначити ціну позову, виходити із експертної грошової оцінки спірного майна, та з урахуванням вартості спірного майна визначити судовий збір та надати суду підтверджуючи документи його сплати.
Крім того, в порушення п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України, позивачем в позові викладено обставини, якими вона обґрунтовує свої вимоги, але не зазначено доказів, зокрема, що померла не складала заповіти щодо свого майна та позивачка є єдиною спадкоємицею, після смерті ОСОБА_2 .
Крім того, в позовній заяві позивач посилається на дані спадкової справи, при цьому не зазначає яким нотаріусом дана спадкова справа була заведена.
Всупереч вимогам п.8 ч.3ст.175 ЦПК України, у позові відсутнє зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Всупереч вимогам п.9 ч.3ст.175 ЦПК України, у позові відсутній попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
Всупереч вимогам п.10 ч.3ст.175 ЦПК України, у позові відсутнє підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Отже, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням представнику позивача строку на усунення викладених в ухвалі недоліків.
Згідно приписів ч. 1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях175і177цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.185,258-261,353 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Рівнянської сільської ради Новоукраїнського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків протягом п`яти днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз`яснити, що в разі невиконання зазначених вимог позовна заява буде вважатися неподаною і повертається позивачу.
Ухвала оскарженнюне підлягає.
Суддя: А. А. Русіна
Суд | Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 19.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120533565 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
Русіна А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні