Рішення
від 16.07.2024 по справі 610/474/24
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 610/474/24

провадження № 2-о/610/35/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.07.2024 Балаклійський районний суд Харківської області у складі:

головуючого - судді Тімонової В.М.,

присяжних: Галушка Є.В., Воробйова А.В.,

за участю: секретаря судового засідання Черепахи А.А.,

заявника ОСОБА_1 ,

особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_2 ,

представника особи, стосовно якої вирішується питання про визнання недієздатною, адвоката Ходаковського Ю.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 610/474/24 (провадження № 2-о/610/35/2024) за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над недієздатною особою та призначення опікуна,

ВСТАНОВИВ:

26.02.2024 ОСОБА_1 звернувся до Балаклійського районного суду Харківської області із заявою, у якій просить: визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною; встановити опіку над нею та призначити його її опікуном.

В обґрунтування заяви зазначив, що він є онуком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка через свій психічний стан здоров`я постійно потребує стороннього догляду. Внаслідок свого захворювання бабуся не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, постійно потребує сторонньої допомоги та контролю, у зв`язку з чим він звернувся до суду з відповідною заявою.

Ухвалою судді Балаклійського районного суду Харківської області від 29.02.2024 прийнято заяву до розгляду, у справі відкрито провадження та призначено судове засідання.

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 18.04.2024 призначено у цивільній справі судово-психіатричну експертизу, провадження у справі зупинено на час проведення експертизи.

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 21.05.2024 відновлено провадження у цивільній справі.

Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні вимоги заяви підтримав, просив їх задовольнити.

Представник заінтересованої особи до суду не з`явився, у поданні просив розгляд справи проводити за їх відсутності.

Особа, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_2 в судовому засіданні вимоги заяви підтримала та просила задовольнити.

Представник особи, стосовно якої вирішується питання про визнання недієздатною, адвокат Ходаковський Ю.В. в судовому засіданні з урахуванням наявного висновку експерта підтримав заяву ОСОБА_1 щодо визнання ОСОБА_2 недієздатною. Щодо призначення заявника її опікуном поклався на розсуд суду та вказав, що ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності та в провадженні суду м. Харкова відносно нього знаходиться кримінальна справа, про що він дізнався на сайті «Судова влада».

Суд, заслухавши заявника, особу, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_2 , її представника адвоката Ходаковського Ю.В., дослідивши матеріали справи, прийшов до наступного.

Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Заявник ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Балаклія Харківської області, його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією його паспорта, серії НОМЕР_1 , та копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_2 (а.с.6, 9).

Як вбачається з копії свідоцтва про шлюб, серії НОМЕР_3 , дошлюбне прізвище матері заявника ОСОБА_4 « ОСОБА_5 » (а.с. 10).

Матір`ю ОСОБА_4 є ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження, серії НОМЕР_4 від 06.05.1969 (а.с. 11).

Отже заявник ОСОБА_1 є онуком особи, стосовно якої вирішується питання про визнання її недієздатною ОСОБА_2 .

З висновку судово-психіатричного експерта № 324 від 08.05.2024 встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на теперішній час виявляє хронічний, стійкий психічний розлад у формі деменції судинної та на теперішній час, відповідно до свого психічного стану, нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Згідно ст. 30 ЦК України цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Цивільною дієздатністю фізичної особи є її здатність своїми діями набувати для себе цивільних прав і самостійно їх здійснювати, а також здатність своїми діями створювати для себе цивільні обов`язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність у разі їх невиконання. Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи встановлюється цим Кодексом і може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

Згідно ч. 1 ст. 40 ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішення суду про це.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Враховуючи вищевикладені обставини, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

За правилами ч. 1 ст. 41 ЦК України над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна. Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до частини 1 статті 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно зі статтею 58 ЦК України опіка встановлюється, зокрема, над фізичними особами, які визнані недієздатними.

Суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування (частина 1 статті 60 ЦК України).

Положеннями статті 63 ЦК України передбачено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

При призначенні опікуна важливі та обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряються органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.

Вирішуючи питання про призначення повнолітній особі опікуна або піклувальника, суд не діє самостійно. Орган опіки та піклування зобов`язаний подати до суду висновок про необхідність встановлення опіки та піклування щодо повнолітньої особи.

Документами, за наявності яких органи опіки і піклування призначають опікуна, є довідки про стан здоров`я майбутнього опікуна, довідка про місце проживання майбутнього опікуна і його заява про прийняття на себе обов`язків про опіку, акт перевірки умов життя майбутнього опікуна та висновок від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати опікунські обов`язки, довідка лікувальної установи про відсутність в сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) захворювань, що перешкоджають влаштуванню до нього особи, що потребує опіки.

Згідно подання Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області від 12.03.2024 №04-08/1315, орган опіки та піклування виконавчий комітет Балаклійської міської ради Харківської області просить суд встановити опіку над фізичною особою ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання її недієздатною, та призначити опікуном її онука ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.25).

Орган опіки і піклування, надаючи рекомендацію щодо призначення опікуна недієздатній особі, має перевірити його можливість (побутову та фізичну) виконувати опікунські обов`язки. Призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно вимог Цивільного процесуального кодексу України. При внесенні подання орган опіки та піклування має як найкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка (постанова Верховного Суду від 07 квітня 2022 року у справі № 712/10043/20).

Так, суд зазначає, що таке подання не є рішенням за процесуальним статусом та має для суду лише рекомендаційний характер, і при постановленні судом рішення по справі не має пріоритетного значення, та може бути врахований на розсуд суду.

Судом встановлено, що постановою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 29.12.2023 ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП до штрафу у виді 170 грн.

В провадженні Комінтернівського районного суду м. Харкова перебуває кримінальне провадження відносно ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 369 КК України.

Натомість суд зауважує, що подане органом опіки та піклування подання про призначення ОСОБА_1 опікуном над недієздатною ОСОБА_2 не містить належної мотивації щодо необхідності призначення заявника опікуном, не надано відомостей про стан його здоров`я, не перевірено умови життя майбутнього опікуна та не надано висновку від органів опіки та піклування за місцем проживання опікуна про можливість виконувати ним опікунські обов`язки, натомість зазначено лише про те, що ОСОБА_2 потребує постійного догляду посилаючись на довідку лікаря-психіатра (хоча довідка такого посилання не містить).

Відповідно до частини 1 статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до частини 2 статті 77 ЦПК України предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Метою доказування є з`ясування дійсних обставин справи. Обов`язок доказування покладається на сторін.

Справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені ЦПК України.

Орган опіки та піклування не перевірив особу заявника, особисті приязні взаємини між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , можливість здійснювати ним повноваження опікуна за наявності інших осіб, які перебувають у родинних стосунках.

Подання органу опіки та піклування про доцільність призначення заявника опікуном без доведення зазначених вище умов не може бути підставою для призначення його опікуном у судовому порядку.

Крім того, в судовому засіданні було встановлено, що заявник не проживає разом з бабусею. ОСОБА_2 проживає разом зі своїм чоловіком, у неї є донька, яка працює, та онук.

За таких обставин, проаналізувавши матеріали справи, вимоги законодавства, суд не знаходить підстав для задоволення заяви в частині призначення заявника опікуном над недієздатною ОСОБА_2 , а подання органу опіки та піклування щодо можливості призначення його опікуном оцінює як такий, що винесений передчасно, без повного дослідження всіх обставин, та ґрунтується виключно на даних, отриманих від заявника.

Враховуючи вимоги законодавця, що при визнанні особи недієздатною, суд зобов`язаний встановити опіку над недієздатною.

Зважаючи на те, що суд в задоволенні заяви в частині призначення опікуна відмовляє, обов`язки опікуна над недієздатним тимчасово покладаються на орган опіки і піклування за місцем проживання (перебування) недієздатного, до вирішення питання про призначення опікуна в порядку визначеному законом.

Керуючись ст.ст. 258-259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 299-300, 351-352, 354-355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки над недієздатною особою та призначення опікуна задовольнити частково.

Визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Встановити опіку над недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Відмовити у призначенні ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

До призначення опікуна недієздатній ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покласти на орган опіки та піклування Балаклійської міської військової адміністрації Ізюмського району Харківської області обов`язки зі здійснення опіки над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначити два роки з наступного дня після дня набрання рішенням суду законної сили.

Роз`яснити учасникам справи, що дане рішення суду не є безтерміновим, його дія обмежена у часі. Строк дії даного судового рішення може бути продовжено судом за відповідним клопотанням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного даним судовим рішенням. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Заінтересована особа: Балаклійська міська військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, місцезнаходження: вул. Жовтнева, буд. 18, м. Балаклія Ізюмський район Харківська область.

Повний текст рішення складено 23 липня 2024 року.

Головуючий - суддя В.М. Тімонова

Присяжні: Є.В.Галушка

А.В.Воробйов

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.07.2024
Оприлюднено25.07.2024
Номер документу120534270
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —610/474/24

Постанова від 06.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Постанова від 06.11.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 09.09.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Ухвала від 15.08.2024

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Пилипчук Н. П.

Рішення від 16.07.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Ухвала від 20.06.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Ухвала від 21.05.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Ухвала від 18.04.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Ухвала від 29.02.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні