Справа № 700/515/24
Провадження № 2/700/265/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді: Пічкура С.Д.,
за участю секретаря судового засідання: Нетребенко В.О.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в селищі Лисянка, цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 , представник позивача адвокат Хоріщенко Андрій Васильович до Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 , третя особа: СТОВ «Злагода», про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
установив:
Представник позивача адвокат Хоріщенко А.В., в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернувся до суду із позовом до Лисянської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 , третя особа: СТОВ «Злагода» про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла баба позивача - ОСОБА_3 . Після її смерті відкрилась спадщина, до якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,6802 га. Постановою державного нотаріуса позивачеві було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини. Інші спадкоємці відмовились від прийняття спадщини. Позивачкою не було вчасно подано заяву про прийняття спадщини, оскільки вона не володіла інформацією про наявність спадкового майна, про спадщину вона дізналась від працівника СТОВ «А.Ф.Злагода». На момент смерті баби вона була неповнолітньою та не мала можливості на звернення із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори. На підставі, викладеного просить надати позивачці додатковий строк для прийняття спадщини строком на два місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
В судове засідання позивачка та її представник не з`явилися, подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі, на задоволенні позовних вимог наполягають.
Представник Лисянської селищної ради Черкаської області в судове засідання не з`явився, звернулися до суду із клопотанням, в якому просять справу розглянути без їх участі, позов визнають.
ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву, в якій просить розглянути справу без його участі, позов визнає, проти його задоволення не заперечує, будь яких претензій не має.
Представник СТОВ «А.Ф.Злагода» в судове засідання не з`явився, в матеріалах справа наявна заява про розгляд справи без їх участі, проти задоволення позовних вимог не заперечують.
На підставі ч. 3ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
В зв`язку з неявкою сторін в судове засідання фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до вимог ч.2ст.247 ЦПК Українине здійснювалося.
Оскільки усі відповідачі та третя особа визнають позов, суд вважає за можливе ухвалити у справі рішення.
Розглянувши матеріали справи, встановивши обставини справи та відповідні до них правовідносини, суд виходить з наступного.
Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 12.08.2006 року ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Її чоловік, ОСОБА_4 , який проживав з нею, теж помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина , яка складається із земельної ділянки площею 3,6802 га, розташованої на території Будищенської сільської ради, що підтверджується копією державного акта про право власності на земельну ділянку серії ЧР №013296.
Факт родинних відносин позивача та спадкодавця підтверджується копіями свідоцтв про народження, копією свідоцтва про шлюб.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно дост. 1272 ЦК Українивизначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленогост. 1270ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, що підтверджується постановою Лисянської державної нотаріальної контори про відмову у вчиненні нотаріальної дії, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.89 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, оскільки потенційні спадкоємці визнають позов, що узгоджується з вимогами ч. 2 ст. 1272 ЦК України.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ч.5 п.9Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 18.12.2009року "Про судове рішення у цивільній справі"у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом. Визнання позову відповідачами не порушує прав та інтересів сторін та третіх осіб, не суперечить вимогам закону.
Виходячи з викладеного та керуючись ст.ст. 200, 206, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 272, 315 ЦПК України, ст.ст.1265,1268,1269,1270,1272 ЦК України, суд
ухвалив:
Позов задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 строком строком два місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сергій ПІЧКУР
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120535298 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Пічкур С. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні