Єдиний унікальний номер 725/3573/24
Номер провадження 2/725/554/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.07.2024 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівців
в складі:
головуючого судді - Нестеренко Є.В.
за участю:
секретаря судового засідання Кочут М. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Першотравневого районного суду м. Чернівці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кеш Ту Гоу», місце знаходження: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, корпус В, кімната 402-1, треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович, місцезнаходження: м. Київ, вул. Велика Житомирська, б. 11 , кв. 3, Приватний виконавець виконавчого округу Чернівецької області Кондрюк Костянтин Олександрови, місце знаходження: м. Чернівці, вул. Адама Міцкевича, б. 2/3, про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню,-
ВСТАНОВИВ :
Позивач звернуласьдо судуіз позовомдо відповідачапро визнаннявиконавчого написунотаріуса таким,що непідлягає виконанню,мотивуючи позовтим,що зазаявою Товаристваз обмеженоювідповідальністю «ФК«КЕШ ТУГОУ»,приватнимнотаріусом Київськогоміського нотаріальногоокругу ЗолотихОлександром Олександровичембуловчинено виконавчийнапис №16784,відповідно доякого стягнутиз Позивача ОСОБА_2 ,за періодз 24грудня 2019року по12листопада2021року,суму урозмірі 12120,00(Дванадцятьтисяч стодвадцять гривень00копійок),а саме2 000,00 (Дві тисячі гривень та 00 копійок) - прострочена заборгованість за сумою кредит), 7880,00(Сімтисяч вісімсотгривень 00копійок)-прострочена заборгованістьпо несплаченимвідсоткам закористування кредитом;2 240,00 (Дві тисячі двісті сорок гривень 00 копійок)- сума заборгованості по штрафам і пеням.
Загальна сума, якапідлягає стягненню з божникана користь стягуванастановить13 520,00 гривень (Тридцять тисяч п`ятсот двадцять гривень 00 копійок).
Окрім цього позивач зазначає, що даний виконавчий напис був вчинений на підставі Кредитного договору № 101024 від 24 грудня 2019 року, укладеним між ОСОБА_3 та ТОВ «ЗАЙМЕР», правонаступником усіх прав та обов`язків якого на підставі Договору Факторингу №01-28/10/21 від 28.10.2021 року є ТОВ ФК «КЕШ ТУ ГОУ».
На підставі вищевказаного виконавчого напису, було відкрито виконавче провадження № 69607716 Приватним виконавцем виконавчого округу Чернівецької області, ОСОБА_4 , щодо стягнення з позивача ОСОБА_3 кредитної заборгованості.
15.04.2024 року ОСОБА_3 звернулася з заявою до Приватного виконавця виконавчого округу Чернівецької області Кондрюк К.О. про ознайомлення з матеріалами виконавчого провадження та отримала копію постанови про відкриття виконавчого провадження з автоматизованої системи виконавчого провадження від 10.08.2022 року ВП № 69607716
Таким чином, виконавчий напис № 16784 виданий 18 грудня 2021 року був вчинений з порушенням чинного законодавства і виконавче провадження, відкрите на його підставі, порушує законні права та інтереси Позивача.
На підставі викладеного просить суд визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений 18 грудня 2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих Олександром Олександровичем та зареєстрованим в реєстрі за № 16784.
Провадження в справі відкрито ухвалою суду від 29.04.2024 року, судом постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
До початку судового засідання представник позивача подав до суду заяву, про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просив позов задовольнити.
В судове засідання відповідач не з`явився, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомив, відзив не подав.
В судове засідання приватний виконавець виконавчого округу Чернівецької області Кондрюк Костянтин Олександрович не з`явився, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомив, письмові пояснення не подав.
В судове засідання приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович не з`явився, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про час та місце слухання справи, про причини неявки суд не повідомив, письмові пояснення не подав.
В наслідок чого суд вважає, що можливо розглянути справу в їх відсутності, оскільки у справі наявні достатні матеріали про права та взаємовідносини сторін.
На підставі ч. 2ст. 247 ЦПК Українисудове засідання проводилося без технічної фіксації.
Відповідно дост. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх
Судом встановлено наступні фактичні обставини справи та відповідні ним правовідносини.
18.12.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих О. О. вчинено виконавчий напис №16784 про звернення стягнення з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ТОВ «ФК КЕШ ТУ ГОУ» правонаступника ТОВ «ЗАЙМЕР» заборгованості за кредитним договором №15784 від 18.12.2021 року у розмірі 13520 грн. 00 коп.
10.08.2022 року приватним виконавцем виконавчого округу м. Чернівці Кондрюком К. О. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №69607716 на підставі виконавчого напису №15784 вчиненого 18.12.2021 року.
Так, згідно зістаттею 87 Закону України «Про нотаріат»для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 88 Закону України «Про нотаріат»визначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієїстатті Законунотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться у п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 січня 1992 року № 2 Про судову практику в справах за скаргами на нотаріальні дії або відмову в їх вчиненні, при вирішенні справ, пов`язаних з оскарженням відмови у видачі виконавчого напису або його видачею, судам слід мати на увазі, що відповідно до Закону України Про нотаріат виконавчий напис може бути вчинено нотаріусом і за умови, що наявність безспірної заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем підтверджується відповідними документами.
Відповідно до правової позиції Верховного суду України, викладеної у постанові №6-887цс17 від 05.07.2017 року, з урахуванням приписів статей 15, 16, 18 ЦК України, статей 50, 87, 88 Закону України Про нотаріат захист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотного. Тобто боржник, який так само має право на захист свого цивільного права, в судовому порядку може оспорювати вчинений нотаріусом виконавчий напис: як з підстав порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису, так і з підстав неправомірності вимог стягувача (повністю чи в частині розміру заборгованості або спливу строків давності за вимогами в повному обсязі чи їх частині), з якими той звернувся до нотаріуса для вчинення виконавчого напису.
Тому суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів. Для правильного застосування положень статей 87, 88 Закону України Про нотаріат у такому спорі суд повинен перевірити доводи боржника в повному обсязі й установити та зазначити в рішенні чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто чи існувала заборгованість взагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису.
Разом із тим, законодавством не визначений виключний перелік обставин, які свідчать про наявність спору щодо заборгованості. Ці обставини встановлюються судом відповідно до загальних правил цивільного процесу за наслідками перевірки доводів боржника та оцінки наданих ним доказів.
У відповідності до правової позиції Верховного суду України, яка міститься у постанові від 20.05.2015 року №6-158цс15, безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком, нотаріус під час вчинення виконавчого напису не встановлює права та обов`язки учасників правовідносин, а лише перевіряє наявність необхідних документів.
З системного аналізу положень ст. 88 Закону України Про нотаріат в сукупності з вище наведеними правовими позиціями Верховного суду України щодо їх застосування в контексті спірних правовідносин про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконання, вбачається, що безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками - наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, а тому вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно Переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.06.1999 року №1172 є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем, однак сам по собі цей факт (подання стягувачем відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.
Позивач ставить під сумнів договір, який був наданий нотаріусу для вчинення виконавчого напису оскільки зазначив, що договір не був посвідчений нотаріально, оскільки Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1172 від 29 червня 1999 року у редакції станом на час вчинення оспорюваного виконавчого напису приватного нотаріуса передбачено вчинення виконавчого напису на підставі виключено нотаріально посвідчених договорів.
З огляду на вказані обставини слід також зазначити наступне.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2017 року, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07 листопада 2016 року скасовано. Визнано незаконною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України № 662 від 26 листопада 2014 року Про внесення змін до переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів , у тому числі в частині доповнення переліку після розділу Стягнення заборгованості за нотаріально посвідченими договорами новим розділом такого змісту: Стягнення заборгованості з підстав, що випливають з кредитних відносин.
Кредитні договори, за якими боржниками допущено прострочення платежів за зобов`язаннями. Для одержання виконавчого напису додаються: а) оригінал кредитного договору; б) засвідчена стягувачем виписка з рахунка боржника із зазначенням суми заборгованості та строків її погашення. з відміткою стягувача про непогашення заборгованості . Постанова набрала законної сили з моменту проголошення.
Верховний Суд у своїй постанові від 12 березня 2020 року у справі № 757/24703/18-ц (провадження № 61-12629св19) дійшов висновку, що оскільки серед документів, наданих банком нотаріусу для вчинення виконавчого напису, відсутній оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів), за яким стягнення заборгованості може провадитися у безспірному порядку, а надана нотаріусу анкета-заява позичальника не посвідчена нотаріально, отже не могла бути тим договором, за яким стягнення заборгованості могло бути проведено у безспірному порядку шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису, тому, наявні підстави для визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, у зв`язку з недотриманням умов вчинення виконавчого напису щодо подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника.
Відповідно до ст. 549 ЦК України штраф і пеня є одним видом цивільно-правової відповідальності, а тому їх одночасне застосування за одне й те саме порушення -несвоєчасне виконання грошових зобов`язань за кредитним договором - свідчить про недотримання положень, закріплених у ст. 61 Конституції України щодо заборони подвійної цивільноправової відповідальності за одне і те саме порушення. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 21 жовтня 2015 р. у справі № 6-2003цс15, яка відповідно до положень статті 360-7 ПЦК України с обов`язковою для всіх судів України.
Окрім цього слід зазначити, що у постанові від 13 жовтня 2021 року у справі № 554/6777/17-ц (провадження № 61-17750св20) Верховний Суд зазначив, що чинне законодавство України не зобов`язує нотаріуса викликати позичальника і з`ясовувати наявність чи відсутність його заперечень проти вимог позикодавця. Проте, право позичальника на захист його інтересів забезпечується шляхом направлення йому повідомлення про заборгованість та необхідність її погашення. Однак, враховуючи те, що нотаріальне провадження є безспірним, для забезпечення такої безспірності нотаріусові бажано з`ясувати у позичальника наявність заперечень щодо вчинення виконавчого напису або сплати ним боргу.
Учинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих кредитором повідомлень - письмової вимоги про усунення порушень боржнику. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка на письмовому повідомленні про його отримання.
Неотримання боржником вимоги про усунення порушень за кредитним договором об`єктивно позбавляє його можливості бути вчасно проінформованим про наявність заборгованості та можливості надати свої заперечення щодо неї або оспорити вимоги кредитора. Якщо боржник не має можливості подати нотаріусу заперечення щодо вчинення виконавчого напису або висловити свою незгоду з письмовою вимогою про сплату боргу чи повідомити про наявність спору між нею та відповідачем щодо суми заборгованості, це об`єктивно виключає можливість вчинення виконавчого напису. таким чином нотаріус зобов`язаний запитувати та одержувати пояснення боржника з приводу заборгованості для підтвердження чи спростування її безспірності. Матеріали справи відомостей про отримання позивачем (боржником) відповідного повідомлення не містять.
Наведені обставини в їх сукупності свідчать про наявність підстав вказаний виконавчий напис визнати таким, що не підлягає виконанню.
Позивач у зв`язку із захистом своїх прав поніс судові витрати які складаються із наступного: судового збору при поданні позовної заяви у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд керується наступним.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенні у розмірі 100%.
Отже з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «КЕШ ТУ ГОУ» підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме: судовий збір, що сплачений при поданні позовної заяви у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Керуючись ст.ст.6-13,81,133,141,258-273, 354-356 ЦПК України, ст.ст.87,88 Закону України «Про нотаріат»,суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Кеш Ту Гоу», місце знаходження: м. Київ, вул. Іоанна Павла ІІ, корпус В, кімната 402-1, треті особи: Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Золотих Олександр Олександрович, місцезнаходження: м. Київ, вул. Велика Житомирська, б. 11 , кв. 3, Приватний виконавець виконавчого округу Чернівецької області Кондрюк Костянтин Олександрови, місце знаходження: м. Чернівці, вул. Адама Міцкевича, б. 2/3, про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню - задовольнити в повному обсязі.
Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис, вчинений 18.12.2021 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Золотих Олександром Олександровичем та зареєстрованим в реєстрі за №15784, яким запропоновано звернути стягнення з ОСОБА_1 .
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ФК «КЕШ ТУ ГОУ» підлягають стягненню на користь ОСОБА_1 судові витрати, а саме: судовий збір, що сплачений при поданні позовної заяви у розмірі 1211 грн. 20 коп.
Рішення суду може бути оскаржено учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки в апеляційному порядку повністю або частково протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Чернівецького апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Є. В. Нестеренко
Суд | Першотравневий районний суд м.Чернівців |
Дата ухвалення рішення | 04.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120535715 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Першотравневий районний суд м.Чернівців
Нестеренко Є. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні