Справа № 303/4599/24
2/303/856/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2024 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
у складі головуючого судді Заболотного А.М.
секретар судового засідання Вагерич О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань в м. Мукачево в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до органу опіки та піклування виконавчий комітет Горондівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про повернення дітей матері,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до органу опіки та піклування виконавчий комітет Горондівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області про повернення дітей матері. Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідно до рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 15.02.2023 року у неї відібрано дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав та передано дітей органу опіки та піклування для вирішення їх подальшого влаштування. Після цього органом опіки та піклування було влаштовано дітей до закладів інституційного догляду. З часу ухвалення судом рішення про відібрання дітей ОСОБА_1 систематично відвідує дітей, цікавиться станом їхнього здоров`я та розвитком. На цей час ОСОБА_1 змінила спосіб життя, який призвів до відібрання у неї дітей, має постійне місце проживання, спиртні напої та наркотичні засоби не вживає, регулярно відвідує лікаря нарколога, має сезонний підробіток. У зв`язку із тим, що відпали причини, які перешкоджали належному вихованню дітей, просить позов задовольнити та ухвалити рішення про повернення їй дітей, які були у неї відібрані
Ухвалою суду від 30.05.2024 року позов прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи постановлено здійснювати в порядку загального позовного провадження та на 13.06.2024 року призначено підготовче засідання у справі, яке було відкладено на 18.06.2024 року.
Ухвалою суду від 18.06.2024 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.07.2024 року.
02.07.2024 року до суду від виконавчого комітету Горондівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області надійшов висновок про доцільність повернення дітей матері.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, просить позов задовольнити з наведених в ньому підстав.
Представник відповідача органу опіки та піклування виконавчого комітету Горондівської сільської ради Мукачівського району Закарпатської області до суду не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, проти задоволення позову не заперечила.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Із врахуванням відсутності підстав для відкладення судового засідання, суд, дослідивши та перевіривши наявні у справі докази, приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що матір`ю дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є позивач ОСОБА_1 . Вказане стверджується відповідними свідоцтвами про народження серії НОМЕР_1 від 07.06.2018 року, НОМЕР_2 від 09.09.2020 року та серії НОМЕР_3 від 17.11.2021 року. Із наданих суду витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження зазначених вище дітей встановлено, що відомості про батька дітей актовому записі записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Також встановлено, що відповідно до рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 15.02.2023 року відібрано від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , без позбавлення її батьківських прав. В зазначеному судовому рішенні встановлено про те, що ОСОБА_1 не займається вихованням та матеріальним утриманням дітей, не проявляє материнської уваги та турботи, не працює, веде аморальний спосіб життя, схильна до зловживання спиртних напоїв, у зв`язку з чим залишення у неї дітей може бути небезпечним для їхнього здоров`я, що і слугувало підставами для відібрання дітей у матері.
Звертаючись до суду з цим позовом ОСОБА_1 зазначає, що всі встановлені судовим рішенням обставини, що зумовили відібрання у неї дітей, відпали.
У зв`язку з цим судом встановлено наступне.
Так, актом обстеження матеріально-побутових умов від 27.05.2024 року встановлено, що ОСОБА_1 проживає у будинку матері. В будинку проведено косметичний ремонт, кімнати прибрані, наявне пічне опалення.
З характеристики, виданої виконавчим комітетом Горондівської сільської ради Мукачівського району 27.05.2024 року, встановлено, що з часу відібрання у ОСОБА_1 дітей скарг на неї не надходило.
Відповідно до листа Чинадіївського ДНЗ (дитячий будинок) інтернатного типу Закарпатської обласної ради № 293-05 від 08.05.2024 року встановлено, що в дитячому будинку на повному державному утриманні перебуває дитина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якого систематично відвідує матір ОСОБА_1 та приносить йому подарунки, цікавиться станом його здоров`я і розвитком.
Згідно з довідкою КНП «Центр медичної реабілітації та паліативної допомоги дітям «Діва Марія» Закарпатської обласної ради № 16 від 16.05.2024 року встановлено, що дітей ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , систематично відвідує матір ОСОБА_1 , приносить їм подарунки, цікавиться станом їхнього здоров`я.
Консультативними висновками спеціаліста встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у нарколога та проходить лікувальну терапію, дотримується режиму тверезості.
Відповідно до висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Горондівської сільської ради № 04-02/659 від 21.06.2024 року із врахуванням того, що ОСОБА_1 змінила умови свого життя, поведінку, переоцінила її та зробила відповідні висновки, спиртні напої та наркотичні речовини не вживає, регулярно відвідує лікаря нарколога, має бажання та можливість піклуватися про фізичний та духовний розвиток дітей, дбати про стан їхнього здоров`я, сприяти їхньому розвитку та вихованню, орган опіки та піклування вважає доцільним повернути матері її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3
Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов`язані поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до ст. 170 СК України суд може постановити рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, передбачених пунктами 2-5 частини першої статті 164 цього Кодексу, а також в інших випадках, якщо залишення дитини у них є небезпечним для її життя, здоров`я і морального виховання. У цьому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові, іншим родичам - за їх бажанням або органові опіки та піклування. У виняткових випадках, при безпосередній загрозі для життя або здоров`я дитини, орган опіки та піклування або прокурор мають право постановити рішення про негайне відібрання дитини від батьків. У цьому разі орган опіки та піклування зобов`язаний негайно повідомити прокурора та у семиденний строк після постановлення рішення звернутися до суду з позовом про позбавлення батьків чи одного з них батьківських прав або про відібрання дитини від матері, батька без позбавлення їх батьківських прав. Як правило, відібрання дитини від батьків або одного з них без позбавлення батьківських прав є тимчасовим заходом, який має безстроковий характер. Тому якщо відпадуть причини, які перешкоджали належному вихованню дитини її батьками, суд за заявою батьків може постановити рішення про повернення їм дитини. При цьому суд керується інтересами дитини.
При прийнятті рішення по справі судом також береться до уваги, що Європейський суд з прав людини (Справа «Савіни проти України») у своєму рішенні від 18.12.2008 року наголошував, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції про захист прав і основних свобод людини у частині права заявників на повагу до сімейного життя, зокрема, судове рішення має бути побудоване на з`ясованих обставинах: чи були мотиви для позбавлення батьківських прав доречними і достатніми, чи здатне рішення про позбавлення батьківських прав забезпечити належний захист дитини, чи було проведено ретельний аналіз можливих наслідків пропонованого заходу з опіки для батьків і дитини, чи ґрунтується висновок органу опіки на достатній доказовій базі, чи мали батьки достатні можливості брати участь у вирішенні такого питання.
Закон України «Про охорону дитинства» у ст. 11 передбачає, що кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Крім того, діти та батьки не повинні розлучатися всупереч їх волі, за винятком випадків, коли таке розлучення необхідне в інтересах дитини і цього вимагає рішення суду, що набрало законної сили (ст. 14 Закону).
Такі ж положення містяться у Конвенції ООН про права дитини, де зазначено, що дитині для повного та гармонійного розвитку необхідно зростати в сімейному оточенні. Згідно з ст. 9 Конвенції, Держави-сторони дбають про те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їхньому бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи за судовим рішенням визначають відповідно до застосовного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в інтересах дитини. Вирішення такого питання може бути необхідним у тому чи іншому випадку, коли, наприклад, батьки жорстоко поводяться з дитиною чи не піклуються про неї. При цьому всім заінтересованим сторонам надається можливість брати участь у вирішенні такого питання та викладати свою позицію.
Враховуючи викладене, а також те, що як встановлено судом відпали причини, які стали підставою для відібрання дітей у позивача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. Відтак слід повернути матері ОСОБА_1 її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Керуючись ст.ст. 2, 3, 10, 12, 13, 18, 76-81, 141, 206, 263-265, 279, 354, 355 ЦПК України, ст.ст. 19, 150, 164, 165, 170 СК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Позов задовольнити.
Повернути матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , її малолітніх дітей ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які були відібрані на виконання рішення Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області від 15.02.2023 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 ).
Відповідач: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Горондівської сільської ради (89656, вул. Духновича, 64, с. Горонда, Мукачівський район, Закарпатська область).
Суддя А.М.Заболотний
Суд | Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120537167 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи, що виникають із сімейних правовідносин, з них: |
Цивільне
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
Заболотний А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні