ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" травня 2024 р. Справа №1/Б-294
м. Львів
Західний апеляційний господарський суд в складі колегії суддів:
Гриців В.М. (доповідач), Зварич О.В., Малех І.Б.
секретар судового засідання Пишна Р.А.
з участю представників кредиторів ГУ ДПС у Тернопільській області (скаржник) Рацин Р.Р., ТОВ ТД Альтаї (голова комітету кредиторів) Булій Т.В. та боржника Монташевич К.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області на ухвалу Господарського суду Тернопільської області (суддя Охотницька Н.В.) від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно"
ВСТАНОВИВ:
Господарський суд Тернопільської області ухвалою від 16 червня2003 року за заявою товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Альтаір" порушено справу №1/Б-294 про банкрутство Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" в порядку статті 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" від 14.05.1992 №2343-XII.
Надалі Господарський суд Тернопільської області у справі №1/Б-294:
ухвалою від 08 липня 2003 року ввів процедуру розпорядження майном боржника;
ухвалою від 16 січня 2014 року ввів процедуру санації боржника Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно", м. Тернопіль, вул. Текстильна, 18 (ідентифікаційний код № 00306650), призначив керуючим санацією керівника боржника голову правління ОСОБА_1 , продовжив виконання арбітражним керуючим Окряком А.В. в процедурі санації повноважень розпорядника майна боржника; встановив строк санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" 12 (дванадцять) місяців з дня винесення ухвали, покладв на керуючого санацією керівника боржника голову правління Александрову Катерину Євдокимівну та на розпорядника майна боржника арбітражного керуючого Окряка А.В. повноваження, встановлені Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";
ухвалою від 27 квітня 2015 року затвердив План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", що схвалений 03 квітня 2015 року на засіданні комітету кредиторів та схвалений зборами кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", а також продовжив строк процедури санації боржника на шість місяців;
ухвалою від 23 лютого 2017 року затвердив зміни до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", розглянуті та схвалені 26 січня 2017 року на зборах комітету кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" в Розділі 6 "Погашення вимог кредиторів" в частині продовження строків погашення вимог кредиторів;
ухвалою суду від 11 жовтн6я 2018 року звільнив від виконання повноважень керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Александрову Катерину Євдокимівну та призначив керуючим санацією Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" керівника боржника Голову правління Слободянюк Ларису Василівну;
ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 20 серпня 2020 року затвердив зміни до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", розглянуті та схвалені на засіданнях комітету кредиторів ВАТ "Тернопільске об`єднання "Текстерно", зокрема і в частині продовження строків погашення вимог кредиторів. Також залучив Товариство з обмеженою відповідальністю "Лоджистік Сервіс" (код ЄДРПОУ 31306720), як інвестора боржника, учасником провадження у справі № 1/Б-294;
ухвалою від 11 вересня 2023 року продовжив процедуру санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" на шість місяців до 03 лютого 2024 року; вніс зміни в План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", а саме доповнено Розділ 5 Плану санації "Заходи відновлення платоспроможності ВАТ "Текстерно" пунктом 5.5. наступного змісту: 5.5. Передача нерухомого майна ВАТ "Текстерно" в оренду та виключено з п.5.2. Розділу 5 Плану санації "Заходи відновлення платоспроможності ВАТ "Текстерно" продаж будівлі котельні загальною площею 3 557,4 кв.м. В іншій частині даний розділ залишено без змін.
29 січня 2024 року до Господарського суду Тернопільської області надійшло клопотання голови комітету кредиторів представника ТОВ "Торговий дім "Альтаір" від 29 січня 2024 року (вх. № 803 від 29.01.2024) про продовження встановленого строку процедури санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та про затвердження Змін до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294, а також клопотання №01/39 від 29 січня 2024 року (вх. № 804 від 29.01.2024) про долучення до матеріалів справи Звіту керуючого санацією Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. у справі №1/Б-294 .
Господарський суд Тернопільської області ухвалою від 30 січня 2024 року призначив судове засідання для розгляду означених вище клопотань на 22 лютого 2024 року.
У судовому засіданні представники кредитора ТОВ "Торговий дім "Альтаір", боржника та інвестора ТОВ "Лоджистік Сервіс" підтримали подані клопотання, представник Головного управління ДПС у Тернопільській області заперечив.
Господарський суд Тернопільської області ухвалою від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294задоволив клопотання голови комітету кредиторів представника ТОВ "Торговий дім "Альтаір" О.І. Пазірович від 29.01.2024 (вх. №803 від 29.01.2024) про продовження встановленого строку процедури санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та про затвердження Змін до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294, а також клопотання №01/39 від 29.01.2024 (вх. №804 від 29.01.2024) про долучення до матеріалів справи Звіту керуючого санацією Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. у справі №1/Б-294; продовжив процедуру санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" на шість місяців до 03 серпня 2024 року; вніс зміни в План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", а саме: «Уніс зміни в Розділ 6 "Погашення вимог кредиторів" Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно": Інвестор ТОВ "Лоджистік Сервіс" здійснює погашення вимог кредиторів наступним чином: ТОВ "ТД "Альтаір" залишок 2 782 137,04 грн четверта черга, IV квартал 2025 року. Інвестор має право достроково погасити кредиторські вимоги.» В іншій частині цей розділ залишив без змін.
Суд першої інстанції вказав, що заперечення представника кредитора Головного управління ДПС у Тернопільській області щодо продовження процедури санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та схвалених змін до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294 є необґрунтованими та безпідставними. Враховуючи повномасштабну збройну агресію Російської Федерації проти України, яка безпосередньо впливає на економічну ситуацію в країні та на господарську діяльність підприємства, яка спричинила порушення строків виконання Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", зважаючи на те, що за період процедури санації, ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" погасило вимоги усіх конкурсних кредиторів за винятком ТОВ "Торговий дім "Альтаір" заборгованість перед яким залишилась непогашеною в сумі 2 782 137,04 грн. Не погашеними залишились вимоги заставного кредитора ГУ ДПС у Тернопільській області в сумі 20 051 085,32 грн, враховуючи, що в 2023 році ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" сплатило 5 827 537,08 грн податків та зборів, а також беручи до уваги усі чинники, які вчиняє боржник спільно з інвестором ТОВ "Лоджистік Сервіс" для виконання Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", беручи до уваги, що зміни до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" спрямовані на реалізацію основних принципів відновлення платоспроможності, закладених у Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Ураховуючи участь у санації інвестора, суд дійшов висновку про затвердження змін до Плану санації боржника, які схвалені на засіданні комітету кредиторів боржника 26.01.2024 та з метою сприяння відновленню платоспроможності боржника і надання керуючому санацією часу для виконання Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно". Суд вирішив задоволити також клопотання голови комітету кредиторів ТОВ "Торговий дім "Альтаір" та продовжити строк процедури санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294 на шість місяців до 03 серпня 2024 року.
В апеляційній скарзі Головне управління Державної податкової служби у Тернопільській області просить скасувати ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294; направити справу №1/Б-294 для продовження розгляду до Господарського суду Тернопільської області та дослідження усіх доказів у справі.
Вважає, що оскаржена ухвала постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права. Наголошує, що Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» від 14.05.1992 №2343-XII (в редакції станом на 15.05.2003) встановлено, що санація вводиться на дванадцять місяців, а за клопотанням комітету кредиторів може бути продовжений не більше, ніж на шість місяців. У цій справі суд неодноразово продовжував строк процедури санації, а на момент постановлення оскаржуваної ухвали строк санації становив уже понад 121 місяць.
Суд першої інстанції не дослідив реальну можливість надходження у процедурі санації коштів у необхідних розмірах для погашення вимог кредиторів та вкотре не дослідив питання погашення існуючих кредиторських вимог ТОВ Торговий дім Альтаїр щодо боржника. Продовження процедури санації є безсистемним та не містить очікуваних результатів. Станом на цей час в інтегрованих картках боржника рахується податковий борг у сумі 39 млн грн, що вказує на недотримання плану санації зі сторони боржника.
У відзиві боржник ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги. Вважає оскаржену ухвалу законною і обґрунтованою та вказує, що законодавство про банкрутство дозволяє вийти за межі 18-тимісячного строку санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації призведе до відновлення платоспроможності боржника. Згідно з нормою ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», саме до компетенції комітету кредиторів відноситься прийняття рішення стосовно звернення до суду з клопотанням щодо припинення або продовження процедури санації, а не до повноважень окремого кредитора.
Звертає увагу на те, що після заслуховування звіту керуючого санацією комітет кредиторів урахував, що товариство має достатньо активів, за рахунок яких можна погасити всю кредиторську заборгованість, у тому числі за участю інвестора саме в процедурі санації та прийняв рішення звернутись до господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації та затвердження змін до плану санації. Таким чином, процедура санації може бути продовжена судом саме для виконання плану санації.
На думку боржника, продовження строку санації призведе до відновлення платоспроможності підприємства, зокрема, боржник вже здійснив повне погашення кредиторських вимог більшості кредиторів та часткове погашення вимог конкурсного та заставного кредиторів, що підтверджується матеріалами справи, підприємство виплачує заробітну плату та вчасно сплачує обов`язкові збори та платежі до державного бюджету. Повномасштабна війна критично впливає на економіку держави та суттєво ускладнює, а подекуди унеможливлює господарську діяльність практично всіх суб`єктів господарювання в Україні, в тому числі боржника - ВАТ «Текстерно», інвестора - ТОВ «Лоджистік Сорвіс», а також практично всіх контрагентів підприємства. Значно ускладнилось як виконання заходів, передбачених Планом Санації, так і поточна робота ВАТ «Текстерно». Зокрема, через регулярні та довготривалі відключення електроенергії, що були викликані пошкодженням енергетичної інфраструктури ракетними обстрілами, завданими країною-агресором, на підприємстві на певний час фактично унеможливилось здійснення господарської діяльності, зокрема через повну зупинку виробництва. Велика кількість контрагентів ВАТ «Текстерно» опинились в аналогічних обставинах, що спричинило утруднення виконання ними своїх зобов`язань за договорами. Також призупинені заходи, детальний механізм та виконання яких детально описані в р.6 Плану санації з усіма змінами, для виконання Плану санації в частині погашення вимог заставного кредитора ГУ ДПС у Тернопільській області .
Збройна агресія російської федерації проти України та введення по всій території України воєнного стану, дефіцит електроенергії, економічна криза значно ускладнюють здійснення поточної господарської діяльності та виконання Плану санації ВАТ «Текстерно».
ВАТ «Текстерно» спільно з інвестором ТОВ «Лоджистік Сервіс» вживають всі необхідні заходи, передбачені Планом санації, спрямовані на погашення кредиторських вимог та відновлення платоспроможності підприємства, а санація призводить до позитивного результату- в даній процедурі було задоволено вимоги більшості кредиторів та продовжуватиметься здійснення погашення згідно з Планом санації й надалі.
Окремо боржник вказав, що скаржник не довів наявність податкового боргу в сумі 39 млн грн та неможливість виконання Боржником Плану санації, зокрема, неможливість погашення вимог конкурсних та заставних кредиторів.
З огляду на вищенаведене вважає, що незважаючи на труднощі, викликані війною, наявні підстави для повного відновлення платоспроможності ВАТ «Текстерно» саме шляхом застосування процедури санації, а також враховуючи основну мету процедури банкрутства, якою є саме відновлення платоспроможності боржника.
Західний апеляційний господарський суд ухвалою від 21 березня 2024 року відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області на ухвали Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 та витребував матеріали справи.
Надалі суд призначив розгляд справи №1/Б-294 на 09 травня 2024 року, оголосив перерву до 25 травня 2023 року.
Відповідно до статті 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Західний апеляційний господарський суд розглянув апеляційну скаргу, матеріали справи, заслухав пояснення представника скаржника, керуючої санацією, представників кредиторів, боржника та інвестора і вважає, що підстави для задоволення апеляційної скарги ГУ ДПС у Тернопільській області відсутні з огляду на таке.
21.10.2019 введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства.
Відповідно до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до п.1-1 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» № 2343-XII в редакції Закону №4212-VI від 22.12.2011, яка набула чинності 19.01.2013, положення цього Закону застосовуються господарськими судами під час розгляду справ про банкрутство, провадження в яких порушено після набрання чинності цим Законом.
Судова процедура санації ВАТ «ТО «Текстерно» введена ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 16.01.2014, тому провадження у справі про банкрутство ВАТ «ТО «Текстерно» продовжується відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції Закону №2343-XII, чинній до 19.01.2013.
За визначенням статті 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» у вказаній редакції, санація - це система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово - господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом кредитування, реструктуризації підприємства, боргів і капіталу та (або) зміну організаційно-правової та виробничої структури боржника.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) господарський суд за клопотанням комітету кредиторів у строк, що не перевищує строку дії процедури розпорядження майном, установленого відповідно до цього Закону, має право винести ухвалу про проведення санації боржника та призначення керуючого санацією. Санація вводиться на строк не більше дванадцяти місяців. За клопотанням комітету кредиторів чи керуючого санацією або інвесторів цей строк може бути продовжено ще до шести місяців або скорочено.
Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) протягом трьох місяців з дня винесення ухвали про санацію боржника керуючий санацією зобов`язаний подати комітету кредиторів для схвалення план санації боржника, крім випадків, передбачених цим Законом.
План санації повинен містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника, умови участі інвесторів, за їх наявності, у повному або частковому задоволенні вимог кредиторів, зокрема шляхом переведення боргу (частини боргу) на інвестора, строк та черговість виплати боржником або інвестором боргу кредиторам та умови відповідальності інвестора за невиконання взятих згідно з планом санації зобов`язань. План санації повинен передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак банкрутства, визначених цим Законом. У разі наявності інвесторів план санації розробляється та погоджується за участю інвесторів.
Відповідно до ч.4 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) план санації розглядається зборами кредиторів, які скликаються керуючим санацією в чотиримісячний строк з дня винесення господарським судом ухвали про санацію, якщо інше не передбачено цим Законом.
Керуючий санацією письмово повідомляє всіх кредиторів, включаючи кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, про дату і місце проведення зборів кредиторів і за два тижні до проведення зборів надає їм можливість попередньо ознайомитися з планом санації.
План санації вважається схваленим, якщо на зборах кредиторів таке рішення підтримане більш як половиною голосів конкурсних кредиторів та за умови, що всі кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, письмово погодили план санації.
Згідно із ч.5 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) збори кредиторів можуть прийняти одне з таких рішень: схвалити план санації та подати його на затвердження господарському суду; відхилити план санації і звернутися до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; відхилити план санації, звернутися до господарського суду з клопотанням про звільнення керуючого санацією від виконання ним обов`язків та про призначення нового керуючого санацією.
Схвалений зборами кредиторів план санації та протокол зборів кредиторів разом з підтвердженням погодження плану санації кредиторами, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника, подаються керуючим санацією до господарського суду на затвердження не пізніше п`яти днів з дня проведення зборів кредиторів.
Господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника, про що виноситься ухвала, яка може бути оскаржена в установленому порядку.
Відповідно до ч.6 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) у разі схвалення зборами кредиторів плану санації, який передбачає триваліший строк санації боржника, ніж початково встановлений, господарський суд продовжує строк санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації забезпечить відновлення платоспроможності боржника.
Відповідно до ст.21 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції до 19.01.2013) за п`ятнадцять днів до закінчення санації, а також за наявності підстав для дострокового припинення санації керуючий санацією зобов`язаний надати комітету кредиторів письмовий звіт і повідомити членів комітету кредиторів про час і місце проведення засідання комітету кредиторів.
Одночасно із звітом керуючий санацією вносить до комітету кредиторів одну з пропозицій: - про прийняття рішення про дострокове припинення процедури санації у зв`язку з відновленням платоспроможності боржника; - про прийняття рішення щодо припинення процедури санації і укладення мирової угоди; - про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації; - про звернення до господарського суду з клопотанням про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
За наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв`язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; продовження встановленого строку процедури санації; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення процедури санації і укладення мирової угоди.
Суд апеляційної інстанції в межах доводів і вимог апеляційної скарги ГУ ДПС у Тернопільській області переглядає ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294.
З обставин цієї справи видно, що 26 січня 2024 року відбулося засідання комітету кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", на порядку денному якого були наступні питання: розгляд Звіту керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. у справі 1/Б-294; розгляд та схвалення Змін до Плану санації; прийняття рішення щодо звернення до Господарського суду з клопотанням про продовження процедури санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та затвердження Змін до плану санації за наслідками розгляду Звіту та пропозицій керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та Змін до Плану санації у справі №1/Б-294.
Згідно із протоколом засідання комітету кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" від 26.01.2024, прийнято рішення:
по першому питанню - вважати розглянутим та схваленим письмовий звіт керуючого санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. у справі № 1/Б-294;
по другому питанню - схвалити Зміни до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно";
по третьому - звернутися до Господарського суду з клопотанням щодо продовження встановленого строку процедури санації до 03.08.2024 та затвердження Змін до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно", вул. Текстильна, 18, м.Тернопіль, 46016, код ЄДРПОУ 00306650 у справі №1/Б-294; уповноважити голову комітету кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі № 1/Б-294 (представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Альтаір") на звернення з клопотанням від імені комітету кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" до Господарського суду Тернопільської області щодо продовження встановленого строку процедури санації та затвердження Змін до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294 та надання суду Протоколу засідання комітету кредиторів.
У протоколі засідання комітету кредиторів від 26.01.2024 зазначено, що керуючий санацією ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. прозвітувала, що станом на 30.09.2023 Балансова вартість основних засобів з вирахуванням зносу становить 137 731 тис. грн. У 2023 році ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" сплатило 5 827 537,08 грн наступних видів податків та зборів: єдиний соціальний внесок, податок на доходи фізичних осіб, військовий збір, збір за використання води, збір за користування надрами, податок на додану вартість, пільгові пенсії та податок на нерухомість.
Станом на 10.01.2024 повністю погашені грошові вимоги кредиторів у справі №1/Б-294: АТ "Укрексімбанк" в сумі 342 277,08 грн, Служби автомобільних доріг в Тернопільській області в сумі 91 707,60 грн, Головного управління ДФС у Тернопільській області в сумі - 1486266,83 грн та КП "Тернопільводоканал" в сумі 191 933,77 грн.
Крім того, для відновлення платоспроможності боржника та задоволення вимог кредиторів відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та на виконання Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" здійснено продаж частини майна, а кошти від продажу заставного майна в сумі 7 151 901,00 грн були спрямовані на погашення вимог заставного кредитора - Головного управління ДПС у Тернопільській області. Залишок заборгованості перед заставним кредитором становить 20 051 085,32 грн.
Також керуючий санацією зазначала про те, що на виконання Плану санації, відповідно до договору про переведення боргу, укладеного між ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" і ТОВ "Лоджистік Сервіс", інвестором було здійснено погашення кредиторських вимог ТОВ "Торговий дім "Альтаір" в розмірі 4 354 000,00 грн, з яких здійснено погашення в сумі 1 850 000,00 грн в період з 2022 року по січень 2024 року та з них 1 623 000,00 грн під час воєнного стану, зокрема 1 440 000,00 грн сплачено інвестором за останній календарний рік. Непогашеними залишились вимоги одного конкурсного кредитора - ТОВ "Торговий дім "Альтаір" в розмірі 2 782 137, 04 грн.
Таким чином, ВАТ "Текстерно" та інвестор ТОВ "Лоджистік Сервіс" здійснили погашення кредиторських вимог на загальну суму 11 505 901,00 грн.
Станом на 10.01.2024 непогашеними залишились вимоги наступних кредиторів: конкурсні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Альтаір" в сумі 2 782 137,04 грн; заставні вимоги Головного управління ДПС у Тернопільській області в сумі 20 051 085,32 грн.
Крім того, керуючий санацією у поданому суду звіті керуючого санацією та на зборах зазначила, що незважаючи на складну економічну ситуацію в країні, карантинні обмеження та значне збільшення вартості енергоносіїв, які крім того, що потребують обов`язкової передоплати в розмірі 100%, значно та регулярно зростають в ціні, ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" спільно з інвестором ТОВ "Лоджистік Сервіс" вживають усі необхідні заходи, передбачені Планом санації, спрямовані на погашення кредиторських вимог та відновлення платоспроможності підприємства, а санація призводить до позитивного результату, в даній процедурі було задоволено вимоги більшості кредиторів та продовжується здійснення погашення згідно з Планом санації. Поряд з цим, справжнім випробуванням для ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" стала повномасштабна збройна агресія Російської Федерації проти України і як наслідок введення в дію Указів Президента України про введення по всій території України воєнного стану.
Керуючий санацією повідомила, що повномасштабна війна критично впливає на економіку держави та суттєво ускладнює, а подекуди і унеможливлює господарську діяльність практично усіх суб`єктів господарювання в Україні, в тому числі боржника - ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", інвестора ТОВ "Лоджистік Сервіс", а також практично всіх контрагентів підприємства, у зв`язку із цим, значно ускладнилося як виконання заходів, передбачених Планом санації, так і поточна робота ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно". Також, велика кількість контрагентів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" призупинили або скоротили свою господарську діяльність, також призупинені заходи передбачені розділом 6 Плану санації, що спрямовані на погашення вимог заставного кредитора - Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Окрім того, в зв`язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати на підприємстві збільшився фонд оплати та відповідно нарахування на фонд оплати праці (ЄСВ, ПДФО, військовий податок), а також збільшився податок на нерухомість, який залежить від збільшення заробітної плати.
Також, значна кількість працівників ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у зв`язку з війною була вимушена тимчасово призупинити трудові відносини та виїхати за межі країни, а з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, у зв`язку із режимом воєнного стану, наявністю бойових дій та регулярними ракетними обстрілами на території країни, ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" немає можливості забезпечити безпечний та стабільний доступ до робочих місць своїх працівників, життя і здоров`я яких, для підприємства в пріоритеті. Окремо впливають на діяльність підприємства мобілізаційні процеси.
Зазначила й те, що інвестор ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" - ТОВ "Лоджистік Сервіс", місцезнаходженням якого є м. Київ, через атаки безпілотників і регулярні ракетні обстріли міста Києва збройними силами Російської Федерації по сьогоднішній день, враховуючи поточну небезпечну для життя та здоров`я ситуацію для працівників, запровадив відповідні організаційні заходи та тимчасово обмежив свою господарську діяльність.
Вищенаведені обставини, наявність і перебіг яких не залежить від боржника та інвестора, тимчасово ускладнили вчасне виконання Плану санації. Однак, незважаючи на складну економічну ситуацію, ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" вживає всіх можливих заходів для оптимізації та адаптації своєї діяльності до умов воєнного стану, збереження робочих місць, підприємство спільно з інвестором погашає кредиторську заборгованість, стабільно виплачує заробітну плату та вчасно сплачує обов`язкові збори та платежі до державного бюджету.
Крім того, звернула увагу, що метою Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" є запобігання ліквідації підприємства, повне погашення вимог кредиторів та фінансове оздоровлення товариства, яке призведе до такого стану, при якому останнє буде здатне самостійно, своєчасно та в повному обсязі виконувати свої грошові зобов`язання та платежі, забезпечувати належний оборот фінансових ресурсів, який виключає дисбаланс та виникнення ознак неплатоспроможності. Зокрема, План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" передбачає спрямування зусиль на відновлення платоспроможності боржника шляхом проведення відповідних заходів, які встановлюють взаємну домовленість між боржником, інвестором та кредиторами, а саме передбачає вжиття відповідно до законодавства інвестиційних, фінансово-економічних та правових заходів з відновлення платоспроможності, відповідно до яких за рахунок коштів інвестора буде частково погашено вимоги кредиторів.
Проте, незважаючи на всі труднощі, ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" спільно із інвестором ТОВ "Лоджистік Сервіс" продовжуватимуть здійснювати всі необхідні заходи для виконання Плану санації.
Керуючий санацією Слободянюк Л.В., у зв`язку з введенням воєнного стану та території всієї країни та викликаного з цим значного ускладнення господарської діяльності боржника та інвестора, запропонувала внести зміни в План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", а саме: Внести зміни в Розділ 6 "Погашення вимог кредиторів" Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно":
Інвестор ТОВ "Лоджистік Сервіс" здійснює погашення вимог кредиторів наступним чином: ТОВ "ТД "Альтаір" залишок 2 782 137,04 грн четверта черга, IV квартал 2025 року. Інвестор має право достроково погасити кредиторські вимоги. В іншій частині даний розділ залишити без змін.
Комітет кредиторів ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" на засіданні 26.01.2024 прийняв рішення схвалити Зміни до Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294.
Оскільки, схвалені комітетом кредиторів зміни до Плану санації боржника передбачають більший строк санації боржника, ніж встановлений ухвалою суду від 11.09.2023 у цій справі, голова комітету кредиторів представник ТОВ "Торговий дім "Альтаір", просив суд продовжити встановлений строк процедури санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та затвердити Зміни до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у цій справі.
Господарський суд Тернопільської області заслухав представників кредиторів ТОВ "Торговий дім "Альтаір" та Головного управління ДПС у Тернопільській області, боржника, керуючий санацією голова правління ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", представника інвестора ТОВ "Лоджистік Сервіс" і ухвалою від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 задоволив клопотання голови комітету кредиторів представника ТОВ "Торговий дім "Альтаір" про продовження встановленого строку процедури санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" та про затвердження Змін до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" у справі №1/Б-294, а також клопотання про долучення до матеріалів справи Звіту керуючого санацією Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" Слободянюк Л.В. у справі №1/Б-294; продовжив процедуру санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" на шість місяців до 03 серпня 2024 року; уніс зміни в План санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно", а саме: «Уніс зміни в Розділ 6 "Погашення вимог кредиторів" Плану санації ВАТ "Тернопільське об`єднання "Текстерно": Інвестор ТОВ "Лоджистік Сервіс" здійснює погашення вимог кредиторів наступним чином: ТОВ "ТД "Альтаір" залишок 2 782 137,04 грн четверта черга, IV квартал 2025 року. Інвестор має право достроково погасити кредиторські вимоги.» В іншій частині цей розділ залишив без змін.
Суд апеляційної інстанції вважає обґрунтованими доводи боржника та інвестора щодо неодноразового продовження тривалості процедури санації та необхідності здійснювати заходи, передбачені планом санації, з дотриманням встановленого графіку, разом з цим, матеріалами справи підтверджена також обґрунтованість підстав вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації забезпечить відновлення платоспроможності боржника.
Відповідно до абз.2 ч.6 ст.18 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції чинній до 19.01.2013), у разі схвалення зборами кредиторів плану санації, який передбачає триваліший строк санації боржника, ніж початково встановлений, господарський суд продовжує строк санації, якщо є підстави вважати, що продовження строку санації і виконання плану санації забезпечить відновлення платоспроможності боржника.
Такий висновок наведено у постанові Верховного Суду від 24.06.2020 у цій справі.
Отож, апеляційний суд відхиляє доводи скаржника про те, що законом не передбачено можливості продовження судом строку санації понад граничний строк (18 місяців).
Скаржник не назвав і не довів наявності обставин, які б спростовували можливість інвестора ТОВ «Лоджистік Сервіс» виконати взяті на себе зобов`язання згідно з планом санації. Також немає підтвердження доводам скаржника про наявність поточного податкового боргу ВАТ «ТО «Текстерно» в сумі 36 млн.грн., адже матеріалами справи №1/Б-294 про банкрутство підтверджено залишок непогашеної заборгованості перед ГУ ДПС у Тернопільській області як заставним кредитором в розмірі 20 051 085,32 грн, поточні податкові зобов`язання боржник сплачує. Крім того, суд звертає увагу, що ГУ ДПС у Тернопільській області вправі звернутись з позовом до боржника про стягнення поточної заборгованості у судовому порядку.
Метою судової процедури санації є запобігання ліквідації підприємства, фінансове оздоровлення та повне відновлення платоспроможності боржника, яке дасть змогу зберегти робочі місця і не лише погасити визнані у справі про банкрутство кредиторські вимоги, а й забезпечити в подальшому надходження до бюджету податкових платежів. При цьому, положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (в редакції, чинній до 19.01.2013) стимулюють співпрацю кредиторів, боржника, керуючого санацією та інвесторів для досягнення цієї мети.
Комітет кредиторів схвалив зміни до плану санації, які зумовлюють необхідність продовження строку процедури санації, інвестор, боржник та керуючий санацією обґрунтували об`єктивність та поважність причин недотримання графіку виконання плану санації, а також наявність підстав вважати, що продовження строку санації для виконання цього плану забезпечить відновлення платоспроможності боржника. Тому апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення клопотання голови комітету кредиторів про затвердження змін до плану санації та продовження встановленого строку санації на шість місяців до 03 серпня 2024 року.
Доводи скаржника не спростовують обґрунтованість висновків суду першої інстанції та законність оскарженої ухвали.
Отже, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого і правомірного висновку про наявність підстав для затвердження змін до Плану санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно", продовження процедури санації Відкритого акціонерного товариства "Тернопільське об`єднання "Текстерно" на шість місяців до 03 серпня 2024 року, внесення зміни до Плану санації.
Відповідно до статті 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведені обставини справи і приписи закону суд апеляційної інстанції вважає, що ухвала Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 постановлена з додержанням норм матеріального і процесуального права, підстави для задоволення апеляційної скарги Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області відсутні.
Керуючись статтями 129, 269, 270, 275, 276, 281, 282, 283, 284 ГПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу Господарського суду Тернопільської області від 22 лютого 2024 року у справі №1/Б-294 залишити без змін, апеляційну скаргу Головного управління Державної податкової служби у Тернопільській області без задоволення.
Судовий збір за подання апеляційної скарги покласти на Головне управління Державної податкової служби у Тернопільській області.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову може бути оскаржено у касаційному порядку.
Повний текст постанови складено 12 липня 2024 року.
Суддя В.М. Гриців
Суддя О.В. Зварич
Суддя І.Б. Малех
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 23.05.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120540110 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: затвердження плану санації або плану реструктуризації боргів боржника |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні