Рішення
від 23.07.2024 по справі 904/2095/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23.07.2024м. ДніпроСправа № 904/2095/24

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В., розглянувши справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Юкрейнтранстрейд", м. Хмельницький

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Агро Старт", Дніпропетровська область, м. Дніпро

про стягнення 297 728,07 грн

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Юкрейнтранстрейд" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Агро Старт" про стягнення 296 109,07 грн, з яких: 276 000,00 грн основний борг, 14 253,46 грн пеня, 1943,01 грн 3% річних, 4401,81 грн інфляційні втрати.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов договору про надання транспортно-експедиторських послуг по організації перевезення вантажів №13/09/23 від 13.09.2023.

Суд ухвалою від 13.05.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Юкрейнтранстрейд" залишив без руху. Запропонував Товариству з обмеженою відповідальністю "Юкрейнтранстрейд" усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про уточнення позовних вимог з обґрунтованим розрахунком суми позову (зокрема, і у прохальній частині такої заяви), разом із доказами направлення її на адресу відповідача у строк до 27.05.2024 включно.

20.05.2024 до господарського суду від позивача надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить суд стягнути з відповідача 297 728,07 грн, з яких: 276 000,00 грн основний борг, 15 206,12 грн пеня, 1559,34 грн 3% річних, 4962,61 грн інфляційні втрати. До уточненої позовної заяви позивачем додано квитанцію № 7620-0172-6717-2083 від 19.05.20214 про сплату судового збору у розмірі 3,94 грн.

В прохальній частині позовної заяви позивач просить суд розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Господарський суд Дніпропетровської області ухвалою від 20.05.2024 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі. Задовольнив клопотання позивача та постановив розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами.

В ухвалі від 20.05.2024 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі відповідачу було роз`яснено, що відповідно до ч. 1 ст. 251 Господарського процесуального кодексу України відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідно до довідки про доставку електронного листа (а.с.51) ухвала суду від 20.05.2024 доставлена до електронного кабінету відповідача 20.05.2024.

Відзив відповідач до суду не подав.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

13.09.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Юкрейнтранстрейд" (виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бізнес Агро Старт" (замовник) було укладено договір про надання транспортно-експедиторських послуг по організації перевезення вантажів № 13/09/23 (далі - договір).

Даний договір регулює порядок взаємовідносин сторін при наданні виконавцем послуг з організації міжнародних перевезень та перевезень по території України автомобільним транспортом (п. 1.1. договору).

В рамках цього договору за домовленістю сторін виконавець може надавати замовнику також інші допоміжні та супутні перевезенням транспортно-експедиторські послуги згідно ст.8 Закону України «Про транспортно-експедиторську діяльність» (п. 1.2. договору).

Згідно з умовами цього договору замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов`язання за плату і за рахунок замовника організувати міжнародні транспортно-експедиційні послуги відповідно до узгоджених сторонами заявок (п. 1.3. договору).

При організації міжнародного перевезення вантажів автомобільним транспортом такі перевезення виконуються у відповідності до умов Конвенції про договір міжнародного автомобільного перевезення вантажів (КДПВ) (зі змінами, внесеними Протоколом від 05.07.1978) (Конвенція CMR), якщо принаймні одна з країн місця завантаження вантажу або місця доставки вантажу у відповідності до Заявки є учасником Конвенції, Митної конвенції про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП (Конвенція МДП). Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЕУТР), а також законодавчими і нормативними актами України. Сторони також дотримуються положень Європейської угоди про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів (ADR) і Угоди про міжнародні перевезення швидкопсувних харчових продуктів та про спеціальні транспортні засоби, які призначені для цих перевезень (УПШ) (п. 1.4. договору).

На підставі цього договору виконавець надає одну чи декілька з таких послуг: організовує перевезення вантажів автомобільним транспортом по території України та зарубіжних країн на підставі відповідних заявок; виконує розсилку товарно-транспортної документації; проводить розрахунки з усіма учасниками транспортного процесу; бере участь у складанні актів у випадках, передбачених чинним законодавством і вирішує з замовником претензійні питання; за згодою сторін виконує інші доручення замовника (п. 2.1. договору).

Конкретні умови по кожному замовленню обумовлюються в заявці. Заявка та відображені в ній умови є невід`ємною частиною даного договору. Заявка, підписана уповноваженими особами і проштампована круглою печаткою замовника, передана шляхом факсимільному зв`язку або електронною поштою (E-mail), має юридичну силу (п. 2.2. договору).

Сторони розуміють та визнають, що документи, в тому числі, але не виключно договір, додатки до нього, заявки, відправлені факсом або електронною поштою, які зазначаються у договорі, та/або додаткових угодах, додатках, що є невід`ємною частиною договору, мають повну юридичну силу до моменту обміну оригіналами, породжують права та обов`язки для сторін, можуть бути подані до судових інстанцій в якості належних доказів і не можуть спростовуватися стороною, від імені якої вони були відправлені (п. 2.3. договору).

Приймання вантажу до перевезення здійснюється на підставі і у відповідності до товаросупровідних документів вантажовідправника (п. 2.5. договору).

Факт виконання кожного перевезення, а також виконання розрахунків між сторонами, підтверджується актом здачі-прийняття робіт (надання послуг) (п. 2.6. договору).

У разі відсутності у замовника зауважень до акту приймання-передачі наданих послуг (надалі - «акт»), замовник повинен підписати та повернути виконавцю акт у одному примірнику. Якщо виконавець протягом 3х календарних днів з моменту отримання відповідного акту не отримає підписані замовником примірники актів або мотивованих письмових зауважень від їх підписання, тоді вважається, що такі акти замовником підписані без зауважень, а послуги надані вчасно та належним чином (п. 3.2.10. договору).

Замовник зобов`язаний своєчасно, в терміни, обумовлені в цьому договорі або в заявці, проводити розрахунки з виконавцем (п. 3.2.11. договору).

Ціни за цим договором встановлені у національній валюті України (п. 4.1. договору).

Ціна включає в себе винагороду виконавця (п. 4.2. договору).

Ціни є договірними і визначаються виключно, виходячи з конкретної ситуації на транспортному ринку, якщо інше не узгоджено окремо, про що сторони підписують додаткові угоди до цього договору (п. 4.3. договору).

Ціни, що відповідають конкретному перевезенню (групі однотипних перевезень) узгоджуються додатково перед кожним перевезенням (групою перевезень) і вказуються в заявці (п. 4.4. договору).

Виконавець має право виставляти рахунки на умовах, як передплати, так і післяплати наданих послуг, про що вказується у відповідній заявці. При цьому термін оплати по рахунку по передплаті не може перевищувати одного дня з дати виставлення рахунку; термін оплати рахунку по післяплаті не може перевищувати трьох днів з моменту вивантаження (отримання вантажу вантажоодержувачем) та отримання повного пакету документів, якщо інше не обумовлено в заявці (п. 4.5. договору).

Якщо протягом 3-х календарних днів після отримання повного пакету документів замовник не надає письмової відмови (шляхом направлення електронного листа або факсу) щодо невідповідності та/або некомплектності документів, пакет документів вважається прийнятим замовником до сплати (п. 4.6. договору).

Сторони домовились, що повний пакет документів, якщо інше не обумовлено в заявці, включає в себе оригінал рахунку, акт виконаних робіт (у двох екземплярах) та завірені копії CMR (п. 4.7. договору).

Сторони домовились, що всі додаткові витрати, обумовлені в пп. 3.1.12., 3.2.11.-14., 6.2.-6.8. цього договору, мають бути сплачені замовником протягом 3-х календарних днів після отримання оригіналу рахунку та копій квитанцій, підтверджуючих такі витрати (п. 4.8. договору).

Всі розрахунки між сторонами здійснюється шляхом банківського переказування коштів у національній грошовій одиниці України з поточного рахунку замовника на поточний рахунок виконавцю. Всі банківські витрати та комісії з переказування коштів - за рахунок замовника (п. 4.9. договору).

За кожен день прострочення оплати замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого зобов`язання за кожен день прострочки (п. 4.10. договору).

Сторони зобов`язуються застосовувати всі зусилля для належного виконання своїх обов`язків, передбачених даним договором. За невиконання чи неналежне виконання обов`язків по цьому договору сторони несуть відповідальність, передбачену Конвенцією CMR і/або чинним законодавством України (п. 5.1. договору).

Строк дії цього договору встановлюється з моменту його підписання і діє до 31.12.2023 або до повного виконання сторонами своїх зобов`язань (п. 10.1. договору).

За відсутності до спливання строку дії цього договору пропозицій сторін щодо його розірвання, він вважається продовженим на один рік (12 місяців) на тих самих умовах (п. 10.2. договору).

13.09.2023 сторони підписали заявку № 1 до договору (а.с. 11), відповідно до якої виконавець зобов`язався здійснити для замовника організацію перевезення вантажу олії соєвої у кількості 24 000 кг. Дата завантаження 14.09.2023- 15.09.2023. Завантаження: с. Шибене, Київська обл., ДП «Бородянський міжгосподарський комбікормовий завод». Розвантаження Sindos Imdustrial Area Entrance A, Spot GY, Thessaloniki, Greece. Дата розвантаження 25.09.2023. Вартість транспортних послуг 118 000,00 грн/авто. Термін та умови оплати транспортних послуг: оплата протягом 3-х днів після розвантаження.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору та заявки № 1 від 13.09.2023 надав відповідачу послуги з організації перевезення вантажу на суму 118 000,00 грн з ПДВ, на підтвердження чого надав підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 339 від 22.09.2023 (а.с. 21) та міжнародну товарно-транспортну накладну CMR (а.с. 22).

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 331 від 22.09.2023 на суму 118 000,00 грн (а.с. 16).

28.09.2023 сторони підписали заявку № 2 (а.с. 12), відповідно до якої виконавець зобов`язався здійснити для замовника організацію перевезення вантажу олії соєвої у кількості 24 000 кг. Дата завантаження 03.10.2023. Завантаження: м. Дніпро, вул. Дніпросталівська, 22. Розвантаження: Sindos Imdustrial Area Entrance A, Spot GY, Thessaloniki, Greece. Дата розвантаження 15.10.2023. Вартість транспортних послуг 145 000,00 грн/авто. Термін та умови оплати транспортних послуг: оплата протягом 3-х днів після розвантаження.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору та заявки № 2 від 28.09.2023 надав відповідачу послуги з організації перевезення вантажу на суму 145 000,00 грн з ПДВ, на підтвердження чого надав підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 368 від 17.10.2023 (а.с. 24) та міжнародну товарно-транспортну накладну CMR (а.с. 25).

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 357 від 10.10.2023 на суму 145 000,00 грн (а.с. 17).

20.10.2023 сторони підписали заявку № 3 (а.с. 13), відповідно до якої виконавець зобов`язався здійснити для замовника організацію перевезення вантажу олії ріпакової технічної, у кількості 25 500 кг. Дата завантаження 20.10.2023. Завантаження: м. Дніпро. Розвантаження: TOOSTOSE 7.Antsla, Voruma, Estonia. Дата розвантаження 06.11.2023. Вартість транспортних послуг 174 000 грн/авто. Термін та умови оплати транспортних послуг оплата протягом 3-х днів після розвантаження.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору та заявки № 3 від 20.10.2023 надав відповідачу послуги з організації перевезення вантажу на суму 174 000,00 грн з ПДВ, на підтвердження чого надав підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 423 від 15.12.2023 (а.с. 23).

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 410 від 14.12.2023 на суму 174 000,00 грн (а.с. 19).

20.10.2023 сторони підписали заявку № 4 (а.с. 14), відповідно до якої виконавець зобов`язався здійснити для замовника організацію перевезення вантажу олії ріпакової технічної у кількості 24 000 кг. Дата завантаження 20.10.2023. Завантаження: м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 6. Розвантаження: TOOSTOSE 7, Antsla, Voruma, Estonia. Дата розвантаження 06.11.2023. Вартість транспортних послуг 164 000,00 грн/авто. Термін та умови оплати транспортних послуг: оплата протягом 3-х днів після розвантаження.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору та заявки № 4 від 20.10.2023 надав відповідачу послуги з організації перевезення вантажу на суму 164 000,00 грн з ПДВ, на підтвердження чого надав підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 385 від 03.11.2023 (а.с. 27).

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 378 від 03.11.2023 на суму 164 000,00 грн (а.с. 20).

25.10.2023 сторони підписали заявку № 5 (а.с. 15), відповідно до якої виконавець зобов`язався здійснити для замовника організацію перевезення вантажу олії ріпакової технічної у кількості 26 000 кг. Дата завантаження 26.10.2023. Завантаження: м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 6. Розвантаження: KJKK BEGA, Nemuno str.2, Klaipeda, LITHUANIA. Дата розвантаження 13.11.2023. Вартість транспортних послуг 152 000 грн/авто. Термін та умови оплати транспортних послуг: оплата протягом 3-х днів після розвантаження.

Позивач зазначає, що на виконання умов договору та заявки № 5 від 25.10.2023 надав відповідачу послуги з організації перевезення вантажу на суму 152 000,00 грн з ПДВ, на підтвердження чого надав підписаний сторонами та скріплений їх печатками акт здачі-приймання робіт (надання послуг) № 395 від 17.11.2023 (а.с. 31) та міжнародну товарно-транспортну накладну CMR (а.с. 35).

Позивач виставив відповідачу рахунок на оплату № 388 від 17.11.2023 на суму 152 000,00 грн (а.с. 18).

Всього, на виконання умов заявок № 1, 2, 3, 4 та 5 позивачем було надано позивачу послуги на загальну суму 753 000,00 грн (118 000 грн + 145 000 грн + 174 000 грн + 164 000 грн + 152 000 грн).

Відповідно до п. 4.5. договору виконавець має право виставляти рахунки на умовах, як передплати, так і післяплати наданих послуг про що вказується у відповідній заявці. При цьому термін оплати по рахунку по передплаті не може перевищувати одного дня з дати виставлення рахунку; термін оплати рахунку по післяплаті не може перевищувати трьох днів з моменту вивантаження (отримання вантажу вантажоодержувачем) та отримання повного пакету документів, якщо інше не обумовлено в заявці.

Замовник зобов`язаний своєчасно, в терміни, обумовлені в цьому договорі або в заявці, проводити розрахунки з виконавцем (п. 3.2.11. договору).

Господарський суд зазначає, що в заявках № 1, 2, 3, 4 та 5 сторонами погоджено термін та умови оплати транспортних послуг: оплата на протязі 3-х днів після розвантаження.

Однак, як зазначає позивач, відповідач в порушення умов договору за надані послуги сплатив лише частково 477 000,00 грн, а саме:

- відповідно до платіжної інструкції № 97 від 12.10.2023 відповідач сплатив позивачу 118 000,00 грн, з призначенням платежу: «сплата за організацію міжнародного перевезення вантажу згідно договору № 13/09/23 від 13.09.2023, відп. рахунку на оплату № 331 від 22.09.2023» (а.с. 28);

- відповідно до платіжної інструкції № 103 від 12.10.2023 відповідач сплатив позивачу 145 000,00 грн, з призначенням платежу: «сплата за організацію міжнародного перевезення вантажу згідно договору № 13/09/23 від 13.09.2023, відп. рахунку на оплату № 357 від 10.10.2023» (а.с. 30);

- відповідно до платіжної інструкції № 239 від 16.11.2023 відповідач сплатив позивачу 164 000,00 грн, з призначенням платежу: «сплата за організацію міжнародного перевезення вантажу згідно договору № 13/09/23 від 13.09.2023, рахунку на оплату № 378 від 03.11.2023» (а.с. 32);

- відповідно до платіжної інструкції № 248 від 01.02.2023 відповідач сплатив позивачу 10 000,00 грн, з призначенням платежу: «сплата за організацію міжнародного перевезення вантажу згідно договору № 13/09/23 від 13.09.2023, рахунку на оплату № 410 від 14.12.2023» (а.с. 33);

- відповідно до платіжної інструкції № 292 від 14.02.2023 відповідач сплатив позивачу 40 000,00 грн, з призначенням платежу: «сплата за організацію міжнародного перевезення вантажу згідно договору № 13/09/23 від 13.09.2023, рахунку на оплату № 410 від 14.12.2023» (а.с. 34). У зв`язку із чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем у розмірі 276 000,00 грн.

Позивач зазначає, що відповідач заборгованість не сплатив, що і стало причиною звернення до суду.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ст. 626 Цивільного кодексу України).

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1 ст. 901 Цивільного кодексу України).

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 Цивільного кодексу України).

За договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов`язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов`язаних з перевезенням вантажу. Договором транспортного експедирування може бути встановлено обов`язок експедитора організувати перевезення вантажу транспортом і за маршрутом, вибраним експедитором або клієнтом, зобов`язання експедитора укласти від свого імені або від імені клієнта договір перевезення вантажу, забезпечити відправку і одержання вантажу, а також інші зобов`язання, пов`язані з перевезенням. Договором транспортного експедирування може бути передбачено надання додаткових послуг, необхідних для доставки вантажу (перевірка кількості та стану вантажу, його завантаження та вивантаження, сплата мита, зборів і витрат, покладених на клієнта, зберігання вантажу до його одержання у пункті призначення, одержання необхідних для експорту та імпорту документів, виконання митних формальностей тощо) (ч. 1 ст. 929 Цивільного кодексу України).

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов`язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов`язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату (ч. 1 ст. 909 Цивільного кодексу України).

Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі (ч. 2 ст. 909 Цивільного кодексу України).

Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами) (ч. 3 ст. 909 Цивільного кодексу України).

За перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти стягується провізна плата у розмірі, що визначається за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами. Якщо розмір провізної плати не визначений, стягується розумна плата (ч. 1 ст. 916 Цивільного кодексу України).

Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).

Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ч. 1 ст. 526 Цивільного кодексу України).

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ч. 1 ст. 599 Цивільного кодексу України).

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом (ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Доказів оплати наданих послуг в сумі 276 000,00 грн відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення основного боргу у розмірі 276 000,00 грн є правомірними та підлягають задоволенню.

Позивач нарахував та просить стягнути з відповідача пеню у розмірі 15 206,12 грн за період з 19.12.2023 по 19.05.2024.

Відповідно до п. 4.10. договору за кожен день прострочення оплати замовник сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого зобов`язання за кожен день прострочки.

Виконання зобов`язання (основного зобов`язання) забезпечується, якщо це встановлено договором або законом (ч. 1 ст. 548 Цивільного кодексу України).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема - сплата неустойки (п.3 ч.1 ст. 611 Цивільного кодексу України).

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання (ст.549 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг). Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч.ч.4, 6 ст. 231 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст. ст. 1, 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського Кодексу України).

Господарським судом здійснено перевірку розрахунку пені позивача та встановлено, що він арифметично проведений неправильно. Відповідно до виконаного господарським судом розрахунку до стягнення з відповідача підлягає пеня у розмірі 15 168,21 грн.

Також позивач нарахував та просить стягнути з відповідача 3 % річних за період з 19.12.2023 по 19.05.2024 у розмірі 1559,34 грн та інфляційні втрати за загальний період з грудня 2023 року по квітень 2024 року у розмірі 4962,61 грн.

Відповідно до ч.2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплату боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Господарським судом здійснено перевірку розрахунку 3% річних та встановлено, що він арифметично проведений неправильно. Відповідно до виконаного господарським судом розрахунку до стягнення з відповідача підлягають 3% річних у розмірі 1555,44 грн.

Розмір інфляційних втрат позивачем розраховано правильно.

З огляду на викладене, зважаючи на те, що має місце прострочення виконання зобов`язання є правомірними та такими, що підлягають частковому задоволенню позовні вимоги про стягнення з відповідача 297 686,26 грн, з яких: 276 000,00 грн основний борг, 15 168,21 грн пеня, 1555,44 грн 3% річних, 4962,61 грн інфляційні втрати.

Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог: на позивача 0,36 грн (0,01 %), на відповідача 3572,38 грн (99,99 %).

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бізнес Агро Старт" (49128, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Набережна Заводська, буд. 82, ідентифікаційний код 44963930) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Юкрейнтранстрейд" (29007, Хмельницька область, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, буд. 74А, кабінет 305, ідентифікаційний код 44888843) 301 258,64 грн, а саме: 297 686,26 грн, з яких: 276 000,00 грн основний борг, 15 168,21 грн пеня, 1555,44 грн 3% річних, 4962,61 грн інфляційні втрати, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 3572,38 рн, про що видати наказ.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя І.В. Мілєва

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення23.07.2024
Оприлюднено25.07.2024
Номер документу120541913
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —904/2095/24

Судовий наказ від 19.08.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Рішення від 23.07.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Ухвала від 20.05.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

Ухвала від 13.05.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мілєва Ірина Вікторівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні