ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.07.2024м. ДніпроСправа № 904/2311/24Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Золотарьової Я.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) представників сторін, справу:
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "ДНІПРОГАЗ", м. Дніпро
до Дочірнього підприємства "ПІВНІЧТЕПЛОМЕРЕЖА" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради, м. Дніпро
про стягнення заборгованості у розмірі 398 083,88 грн
ПРОЦЕДУРА:
28.05.2024 до Господарського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "ДНІПРОГАЗ" від 27.05.2024 до Дочірнього підприємства "ПІВНІЧТЕПЛОМЕРЕЖА" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради про стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 398 083, 88 грн, з яких: 317 293,49 грн основний борг, 65 857,96 грн - пеня, 8 918,99 грн 3% річних, 6 013,44 грн інфляційні збитки, та судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Типового договору розподілу природного газу, який укладений шляхом підписання заяви-приєднання №09421435IYAT096 від 01.09.2016, в частині оплати наданих послуг.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 31.05.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у ній матеріалами.
Ухвала господарського суду Дніпропетровської області від 31.05.2024 доставлена в електронний кабінет відповідача 31.05.2024, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
Так, справа розглядається за наявними в ній матеріалами, визнаними судом достатніми, в порядку статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, відповідно до статті 233 Господарського процесуального кодексу України, суд прийняв рішення по справі у нарадчій кімнаті.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов Типового договору розподілу природного газу, який укладений шляхом підписання заяви-приєднання №09421435IYAT096 від 01.09.2016, в частині оплати наданих послуг.
У зв`язку із невиконанням умов договору, позивач нарахував до стягнення з відповідача 317 293,49 грн основний борг, 65 857,96 грн - пеню, 8 918,99 грн 3% річних та 6 013,44 грн інфляційних збитків.
Позиція відповідача
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ
Відповідно до п. 2 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 № 2494 (далі - Кодекс ГРМ), доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до мереж якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 року № 2498 (далі - договір розподілу природного газу), в порядку, визначеному цим розділом.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (п. 4 глави 3 розділу VI Кодексу ГРМ).
Для забезпечення приєднання до договору розподілу природного газу в установленому Кодексом ГРМ порядку 01.09.2016р., між АТ «Дніпрогаз» (Оператор ГРМ) та Дочірнім підприємством «ПІВНІЧТЕПЛОМЕРЕЖА» Комунального підприємства «ДНІПРОТЕПЛОЕНЕРГО» Дніпропетровської обласної було укладено Типовий договір №09421435IYAT096 з розподілу природного газу шляхом підписання заяви-приєднання відповідно до умов цього договору.
Відповідно до п.2.1 Типового договору (далі договір) оператор ГРМ зобов`язується надати споживачу послугу з розподілу природного газу, а споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.
Згідно з п.1.4 договору розподілу природного газу послуга з розподілу природного газу - послуга оператора ГРМ, яка надається споживачу та включає в себе забезпечення цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподіл (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача.
Згідно з пунктом 6.6. договору остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акта наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Відповідно до п.6.8 Договору надання Оператором ГРМ послуги з розподілу природного газу Споживачу, що не є побутовим, має підтверджуватися підписаним між Сторонами актом наданих послуг, що оформлюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем.
Пунктами 8.1., 8.2 Договору встановлено відповідальність Споживача за порушення встановлених строків оплати відповідно до умов цього Договору та чинного законодавства України. У разі порушення Споживачем строків оплати за цим Договором він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Відповідно до п.1-п.4 глави 6 розділу VI Кодексу ГРМ розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року
Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.
Річна замовлена потужність (за замовчуванням) об`єкта (об`єктів) споживача на розрахунковий календарний рік визначається Оператором ГРМ виходячи з фактичного обсягу споживання природного газу цим об`єктом за газовий рік, що передував розрахунковому календарному року, який визначається відповідно до вимог цього Кодексу, крім випад сів, передбачених цією главою.
Розмір величини річної замовленої потужності для споживача, що не є побутовим, визначається Оператором ГРМ виходячи з наявних об`єктів, зазначених у заяві-приєднанні, що є додатком до договору розподілу природного газу.
Оператор ГРМ зобов`язаний до 12 жовтня щорічно за підсумками газового року проінформувати споживача про фактичний обсяг споживання природного газу всіма об`єктами споживача за попередній газовий рік та одночасно повідомити його, що зазначений обсяг споживання газу за замовчуванням споживача буде визначений як розмір річної замовленої потужності споживача на наступний календарний рік. У такому повідомленні Оператор ГРМ одночасно має зазначити про: величину річної замовленої потужності на поточний календар ний рік; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживачем у поточному календарному році; величину потужності, яка розрахована для щомісячної оплати споживач ;м у наступному календарному році; покази лічильника природного газу / інші дані, за якими і було сформовано (станом на 30 вересня поточного року) розмір річної замовленої потужності (за замовчуванням) па наступний календарний рік (для побутових споживачів).
Так, 30 вересня 2022 року між АТ «Дніпрогаз» та ДП «Північтепломережа» «Дніпротеплоенерго» ДОР було підписано акт приймання-передачі природного газу № ДНГ0082608, за яким сторони визначили, що величина річної замовленої потужності на рік становить 1 403 236,79 мЗ; величина потужності, що розрахована для місячної плати у році складає 116936,40 мЗ.
Згідно постанови НКРЕКП від 22 грудня 2021 р. № 2744 «Про встановлення тариф; послуги розподілу природного газу для АТ «Дніпрогаз» на період з 01 січня 2022 року до 31 гр; 2022 року включно, встановлено тариф на послуги розподілу природного газу у розмірі 0,90 за мЗ на місяць (без урахування ПДВ).
У 2023 році тариф залишився без змін та складає 0,90 грн. за 1мЗ на місяць (без ПДВ).
На виконання умов Договору, позивач надав послуги з розподілу природного газу, відповідно до акту наданих послуг:
за травень 2023 на суму 126 291, 34 грн відповідно до підписано між сторонами акту наданих послуг № БД000013827 від 31 травня 2023, яку відповідач сплатив частково на суму 51 968, 21 грн. Несплаченою залишилась сума у розмірі 74 323,13 грн.
В подальшому 31.05.2023 року постановою НКРЕКП № 972 зупинено дію ліцензії з розподілу природного газу видану АТ «Дніпрогаз».
Згідно п. 8 гл. 6 роз. VI Кодексу ГРМ, якщо на дату розірвання договору розподілу природного гачу або вилучення об`єкта споживача із заяви-при єднання до умов договору розподілу природного газу фактичний обсяг споживання сумарно по всіх об`єктах ці ого споживача або об`єкту, який було вилучено із заяви-приєднання до умов договору розподілу природного газу, буде перевищувати оплачену річну замовлену потужність поточного календарного року з урахуванням місяця, у якому розірваний договір або вилучений об`єкт із заяви-приєднання, споживач зобов`язаний у десятиденний строк з дня виставлення рахунку сплатити Оператору ГРМ різницю між вартістю фактично використаної потужності та вартістю оплаченої річної замовленої потужності.
На момент розірвання договору у споживача (відповідача) виникло перевищення обсягу річної замовленої потужності в обсязі 224 972,55 мЗ на суму 242 970,36 грн.
Згідно положень п.9 гл.6 Кодексу ГРМ, якщо на дату розірвання договору розподілу природного газу ... фактичний обсяг споживання сумарно по всіх об`єктах споживача .. буде перевищувати оплачену річну замовлену потужність поточного календарного року з урахуванням місяця, у якому розірваний договір ... споживач зобов`язаний у десятиденний строк з дня виставлення рахунку сплатити Оператору ГРМ різницю між вартістю фактично використаної потужності та вартістю оплаченої річної замовленої потужності.
31 травня 2023 року був складений акт наданих послуг №БД000016334 від 31.05.2023 разом з рахунком на оплату №БД000016334 від 31.05.2023 в день розірвання договору.
Відповідач заборгованість не сплатив, що і стало причиною спору.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Згідно зі статтею 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
З огляду на наявний в матеріалах справи договір, між сторонами склались правовідносини надання послуг з розподілу природного газу.
Щодо суми основного боргу
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
За умовами пункту 6.6 договору остаточний розрахунок за надані у звітному місяці послуги проводиться споживачем до десятого числа місяця, наступного за звітним, відповідно до акту наданих послуг та з урахуванням раніше перерахованих коштів.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
Перевіривши розрахунок наданий позивачем, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за поставлений природний газу у розмірі 317 293, 49 грн підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо суми пені
Відповідно до положень статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
За умовами пункту 8.2 договору, у разі порушення споживачем, що не є побутовим, строків оплати за цим договором, він сплачує пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Позивач нарахував пеню у розмірі 65 857, 96 грн за період з 12.06.2023 по 10.12.2023.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок пені зазначає, що він є неправильним з огляду на неправильну початкову дату періодів нарахування.
Так, за травень 2023 несплаченою залишилась сума у розмірі 74 323,13 грн за актом №БД000013827, а також встановлено перевищення обсягу річної замовленої потужності в обсязі 224 972,55 мЗ на суму 242 970,36 грн за актом №БД000016334 .
Відтак, за травень 2023 року строк оплати настає не пізніше 12.06.2023 (10.06.2023 вихідний день (субота), тож строк оплати переноситься на перший робочий день (частина п`ята статті 254 Цивільного кодексу України), прострочка виконання настає з 13.06.2023.
Відтак, здійснивши перерахунок пені суд дійшов висновку, що розмір пені, який підлягає до стягнення з відповідача становить 65 423, 31 грн.
Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 8 918, 99 грн за період з 12.06.2023 по 20.05.2024 та інфляційних втрат у розмірі 6 013, 44 грн за той же період.
Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд зазначає, що він є правильним.
Відтак, вимоги щодо стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 8 918, 99 грн інфляційних втрат у розмірі 6 013, 44 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір у розмірі 5 964, 74 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Дочірнього підприємства "Північтепломережа" Комунального підприємства "Дніпротеплоенерго" Дніпропетровської обласної ради (49005, м. Дніпро, вул. Феодосіївська, буд. 7, ідентифікаційний код 40113682) на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Дніпрогаз» (49101, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Кониського Олександра, буд. 5, ідентифікаційний код 20262860) основний борг у розмірі 317 293, 49 грн, пеню у розмірі 65 423, 31 грн, 3% річних у розмірі 8 918, 96 грн, інфляційні втрати у розмірі 6 013, 44 грн та судовий збір у розмірі 5 964, 74 грн.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Суддя Я.С. Золотарьова
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2024 |
Оприлюднено | 25.07.2024 |
Номер документу | 120541934 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні