Рішення
від 12.07.2024 по справі 314/5457/23
ВІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 314/5457/23

Провадження № 2/314/344/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.07.2024 м. Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі:

головуючого судді - Свідунович Н.М.,

секретар судового засідання Печонкіна В.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 314/5457/23 за позовом ОСОБА_1 до Нововасилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2023 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Купченка В.В. звернулась до Вільнянського районного суду Запорізької області з позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. На обґрунтування своїх вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Новоспаське Мелітопольського району Запорізької області померла її мати ОСОБА_2 . У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації та введенням в Україні Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 воєнного стану, у позивачки виникли об`єктивні та істотні труднощі для своєчасної подачі заяви про прийняття спадщини. Зокрема, остання була змушена переїхати з тимчасово окупованої території України до м. Києва та стати на облік внутрішньо переміщеної особи. Проте під час виїзду із окупованої території на підконтрольну Україні територію деякі документи позивачкою були втрачені, у тому числі і свідоцтво про смерть спадкодавця, на поновлення якого їй потрібен був певний час. Тільки 20.10.2023 Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві повторно видане свідоцтво про смерть ОСОБА_2 . В свою чергу, відсутність у позивачки свідоцтва про смерть унеможливлювало своєчасно подати до нотаріуса заяву про прийняття спадщини. У листопаді 2023 року позивачка звернулась до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Діброви О.С., яка за результатами звернення надала роз`яснення № 01/01-16 від 08.11.2023, у яких вказала, що позивачкою пропущений строк для прийняття спадщини, а тому спадкова справа не може бути відкрита. Нотаріус рекомендувала позивачці звернутись до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Вважає, що пропустила строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, у зв`язку з чим просить визначити їй додатковий строк терміном три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою суду від 20.11.2023 справу прийнято до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 19.03.2024 витребувано від Вільнянської державної нотаріальної контори Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) інформаційні довідки зі спадкового реєстру (заповіт/спадковий договір, а також спадкова справа/свідоцтва про право на спадщину) щодо наявності заповітів, а також реєстрації спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , а також, за наявності, фотокопію спадкової справи.

01.04.2024 на адресу суду надійшла відповідь від Вільнянської державної нотаріальної контори Запорізької області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), згідно з якою, після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа Вільнянською державною нотаріальною конторою Запорізької області не заводилась. Також суду надано інформаційна довідка зі спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 76405165 від 29.03.2024, з якої встановлено, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заповітів не залишила, а також інформаційна довідка (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 76387402 від 28.03.2024, з якої вбачається, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 спадкова справа не заводилась.

10.05.2024 ухвалою суду закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з`явилась, від її представника адвоката Купченка В.В. надійшла заява про розгляд справу за відсутності позивачки та її представника, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Представник відповідача Нововасилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, заяв про розгляд справи за відсутності відповідача, а також відзиву на позов до суду не надходило.

За таких обставин, суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності учасників справи та ухвалити рішення на підставі доказів, які є в матеріалах справи, без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає вимогам ч. 4 ст. 223, ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлений позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 ,що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого повторно 20.10.2023 Печерським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у м. Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Позивачка ОСОБА_1 є дочкою померлої, про що свідчать копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 , виданого повторно 07.10.2010 Відділом реєстрації актів цивільного стану Приазовського районного управління юстиції Запорізької області,матір`юякої записаноОСОБА_2 , а також копія свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 22.09.1979 Новоспаською сільською радою Приазовського району,згідно зяким ОСОБА_4 22.09.1979 уклала шлюб з ОСОБА_5 , після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище ОСОБА_6 . Таким чином, позивачка є спадкоємицею першої чергу після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Із листа приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Діброви О.С. від 08.11.2023 за № 01/01-16 вбачається, що ОСОБА_1 повідомлено про неможливість подачі заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю заведеної спадкової справи та неможливістю її заведення через пропущення строку для прийняття спадщини.

Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 76387402 від 28.03.2024 спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась.

Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до положень ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23.08.2017 № 6-1320цс17 та в постанові Верховного Суду від 06.06.2018 у справі № 592/9058/17-ц.

Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.

Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину (частина друга статті 1272 ЦК), а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Отже, з урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суд у справі № 565/1145/17 зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.

Як зазначає позивачка, раніше вона не могла звернутися із заявою про прийняття спадщини, оскільки перебувала на тимчасово окупованій території України, крім того, смерть спадкодавця також настала на тимчасово окупованій території України, при виїзді з окупації вона втратила частину документів, у тому числі і свідоцтво про смерть спадкодавця, тому з метою відновлення цих документів була вимушена звертатися до різних державних органів, на знадобився певний час.

Вказані обставини підтверджені належними та допустимими доказами.

Крім того, суд враховує, що смерть спадкодавця настала на тимчасово окупованій території України, а строки для прийняття спадщини спливали в момент активної фази повномасштабного вторгнення Російської Федерації на територію України

У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, закону України "Про правовий режим воєнного стану", указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 введено воєнний стан з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався.

Відповідно до ст. 64 Конституції України,ст.ст. 12-1, 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", ст.ст. 7, 34 Закону України "Про нотаріат",Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" 28.02.2022 Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова № 164 "Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану".

Так, п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану"передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Тобто станом на час початку та спливу шестимісячного строку на подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 діяли положенняПостанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164, тобто цей строк зупинявся на час дії воєнного стану, але не більше 4 місяців, отже заяву про прийняття спадщини спадкоємці могли подати до 03.03.2023.

З 29.06.2022 діяли нові зміни щодо строків оформлення спадщини під час воєнного стану. Ці зміни були запроваджені на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 № 719 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату та державної реєстрації в умовах воєнного стану".

19.06.2023набрав чинностіпідпункт 2пункту 3ПостановиКабінету МіністрівУкраїнивід 09.05.2023 № 469 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану", яким виключено п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану", якою було встановлено, що протягом строку для прийняття спадщини або відмови від його ухвалення зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення терміну для прийняття спадщини.

25.01.2023 Верховний Суд у справі № 676/47/21 зазначив, що якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Таким чином, оскільки позивачка через окупацію частини території України Російською Федерацією та припинення роботи органів державної влади на тимчасово окупованих територіях раніше не мала можливості звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, тобто вона не могла реалізувати свої спадкові права після смерті спадкодавця з об`єктивних причин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та документально підтвердженими, крім того, причини пропуску позивачкою строку для прийняття спадщини не залежать від її волевиявлення, а є об`єктивними труднощами, що існують в країні, у зв`язку із чим вони підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Нововасилівської селищної ради Мелітопольського району Запорізької області (код ЄДРПОУ 24911634, адреса місцезнаходження: Запорізька область, Мелітопольський район, смт Нововасилівка, вул. Кооперативна, 78) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Встановити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , яка зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , додатковий строк тривалістю три місяці, з дня набрання рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Наталія Миколаївна Свідунович

12.07.2024

СудВільнянський районний суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення12.07.2024
Оприлюднено25.07.2024
Номер документу120566235
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —314/5457/23

Рішення від 12.07.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 19.03.2024

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Вільнянський районний суд Запорізької області

Свідунович Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні