Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 липня 2024 року Справа№200/2735/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Арестової Л. В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (місцезнаходження: вул. Поштова, буд. 20, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 07652214) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
06.05.2024 ОСОБА_1 , позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;
- стягнути з Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, в розмірі 153925,00 грн. (сто п`ятдесят три тисячі дев`ятсот двадцять п`ять гривень 00 коп.);
- зобов`язати Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ внести відповідні зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01 березня 2023 року №34 щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10.05.2024 позовну заяву залишено без руху, встановлено строк для усунення недоліків позовної заяви.
21.05.2024 представник позивач, з метою виконання вимог ухвали суду від 10.05.2024, надав до суду заяву про усунення недоліків позовної заяви, до якої долучив, зокрема, докази по справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 24.05.2024 відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, вирішено ряд процесуальних питань, витребувано визначені судом докази по справі.
28.05.2024 відповідач надав до суду заяву про виконання ухвали суду.
10.06.2024 відповідач надав до суду відзиви на позовну заяву та докази по справі.
Інші заяви та клопотання по розглядаємій справі не надходили.
У зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Законом України Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні від 24.02.2022 №2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє й на теперішній час.
02.03.2022 опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану року, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв`язку з небезпекою для життя.
Відповідно до наказу голови Донецького окружного адміністративного суду від 26.02.2022 №14/І-г «Про запровадження особливого режиму роботи Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи» запроваджено особливий режим роботи для суддів Донецького окружного адміністративного суду у вигляді дистанційної роботи з 26.02.2022 до закінчення воєнного стану, і до дня відновлення роботи суду у звичайному режимі.
Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.
За приписами частини п`ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Відповідно до частини п`ятоїстатті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Отже відсутні перешкоди для розгляду справи по суті.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначає, що 07.05.2022 позивач звернувся з рапортом до начальника КЕВ м. Луганськ, в якому просив, зокрема, виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний рік служби, відповідно до наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 №260 «Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (зі змінами). Жодної відповіді на зазначений рапорт позивач не отримав, у зв`язку із чим змушений був звернутися до суду з адміністративним позовом. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі №200/4003/22, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2023, зобов`язано відповідача внести зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 року №103 шляхом зазначення дати виключення зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення ОСОБА_1 13.06.2022. Так, згідно витягу із наказу начальника КЕВ м. Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34, відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2022 року у справі №200/4003/22, внесено зміни до наказу начальника КЕВ м. Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103. Відповідно до зазначеного наказу позивача вважати таким, що 25.05.2022 справи та посаду здав, з 13.06.2022 виключено зі списків особового складу КЕВ м. Луганськ та всіх видів забезпечення, вислуга років у Збройних Силах становить: календарна 8 років 6 місяців, пільгова 00 років 07 місяців.
Також, представник позивача зазначив, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №200/4522/22, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2023, зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ визначити вислугу років позивача в розмірі: 8 років 6 місяців у календарному обчисленні, 1 рік 8 місяців 28 днів у пільговому обчисленні, та внести відповідні зміни до військової особової справи позивача в частині вислуги років. Однак, зазначеним рішенням суду не було зобов`язано відповідача внести відповідні зміни до наказу начальника КЕВ м. Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103, у зв`язку із чим позивач повторно звернутися до суду з адміністративним позовом. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 10.10.2023, зокрема, зобов`язано відповідача визначити позивачу вислугу років в розмірі: 8 років 6 місяців 19 днів у календарному обчисленні, 1 рік 10 місяців 6 днів у пільговому обчисленні, загальна вислуга 10 років 4 місяці 25 днів, внести відповідні зміни до наказу від 01.03.2023 №34 та до військової особової справи в частині вислуги років.
Представник позивача зауважив, що 20.12.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виконати рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, зокрема, просив відповідача нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби, та внести відповідні зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34. Відповідач листом від 29.01.2024 №524/288 надав відповідь на заяву позивача, проте, щодо нарахування та виплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби зазначений лист відповідача не містить.
Крім того, представник позивача звернув увагу, що зміни до наказу від 01.03.2023 №34 на виконання рішення суду у справі №200/1323/23 були внесені наказами начальника КЕВ міста Луганськ (по стройовій частині) від 27.11.2023 №223, від 29.11.2023 №225, та від 11.12.2023 №233, проте, жодної інформації щодо нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби зазначені накази також не містять.
Також, представник позивача вважає, що нова редакція частини другої статті 15 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII набрала чинності 05.10.2023 та була чинною станом на дату внесення змін до наказу начальника КЕВ м. Луганськ від 01.03.2023 №34 про розмір вислуги років позивача (29.11.2023), тому саме ця редакція частини другої статті 15 Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII підлягає застосуванню у спірних правовідносинах.
Представник позивача вважає таку бездіяльність протиправною та такою, що порушує охоронювані законом права та інтереси позивача. Просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, обгрунтовуючи це тим, що 07.05.2022 позивач звернувся з рапортом до начальника КЕВ міста Луганськ, в якому була визначена низка питань, пов`язаних з виплатами позивачу різних видів виплат та компенсацій при звільненні, які частково були вирішені, про що свідчить зміст наказу начальника КЕВ міста Луганськ №103 від 25.05.2022. Не погодившись з тим, що на зазначений рапорт відповідачем не було надано письмову відповідь, позивач 18.01.2023 звертається до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд зобов`язати відповідача повторно розглянути рапорт від 07.05.2022 та дати письмову відповідь за всіма питання визначеними в рапорті. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №200/217/23 позовні вимоги були частково задоволені, та зобов`язано відповідача надати позивачу письмову відповідь за наслідками розгляду рапорту від 07.05.2022. З метою виконання рішення суду від 10.03.2023 у справі №200/217/23 відповідачем було повторно розглянуто рапорт позивача від 07.05.2022. За результатами розгляду цього рапорту, 07.04.2023 було надано письмову відповідь, в якій, зокрема, було зазначено про відсутність підстав для нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні в розмірі 50% від грошового забезпечення. 11.04.2023 зазначена письмова відповідь на двох аркушах, яка була зареєстрована в журналі вихідної кореспонденції 07.04.2023 за вихідним номером №524/790, за допомогою сервісу експрес доставки ТОВ «Нова пошта» була направлена на ім`я ОСОБА_1 з кур`єрською доставкою та вручена одержувачу особисто в руки 12.04.2023 в 09 год. 57 хв. Так, відповідач зауважує, що позивач дізнався (повинен був дізнатися) про відмову в здійсненні йому виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 50% грошового забезпечення 12.04.2023.
Відповідач вважає, що позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом про захист своїх прав, свобод або законних інтересів, поза межами шестимісячного терміну, встановленого як строк звернення до суду, у відповідності до вимог статті 122 КАС України, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Крім того, відповідач додатково зазначив, що в період з квітня 2023 року по травень 2024 року, позивачем було подано п`ять позовних заяв або апеляційних скарг до відповідача, розгляд яких здійснювався в судових справах №200/999/24; №200/995/24; №200/4797/23; №200/2860/23; №200/5100/23, що свідчить про те, що у позивача була повна можливість звернутися до суду з заявою про захист своїх прав та законних інтересів, щодо виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 50% у встановлений шестимісячний строк, але їм цього зроблено не було, що свідчить про пасивну поведінку позивача.
Також, відповідач зауважив, що нормам статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції чинній на дату звільнення позивача з військової служби, а саме 13.06.2022 (згідно рішення суду у справі №200/4003/22), визначено, що військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Тому посилання позивача, на можливість застосування норм статті 15 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» в редакції, чинній на дату внесення змін до наказу начальника КЕВ міста Луганськ №34 від 01.03.2023, на підставі рішення суду у справі №200/1329/23, а саме листопад 2023 року, не мають під собою правового обґрунтування, тому що не відповідає принципу визначеному в Конституції України, щодо незворотності дії закону у часі та негайної дії норми процесуального права, а також рішенням Конституційного Суду України щодо порядку застосування норми права у часі та вже сформовану практику Верховного Суду із зазначеного питання.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 .
Позивач має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 19.01.2022.
Наказом начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 12.07.2021 №136 майора ОСОБА_1 , призначеного наказом Головнокомандувача Збройних Сил України від 30.06.2021 №248 (по особовому складу) на посаду заступника начальника відділу головного інженера Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ Сил логістики Збройних Сил України, який прибув із ІНФОРМАЦІЯ_3 оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » Сухопутних військ Збройних Сил України м. Хмельницький, з 12.07.2021 зараховано до списків особового складу, на всі види забезпечення і вважати таким, що з 12.07.2021 справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов`язків за посадою з посадовим окладом 5360 грн. на місяць, ВОС-6201003.
Відповідно до витягу з наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103 майора ОСОБА_1 заступника начальника відділу головного інженера Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ Сил логістики Збройних Сил України, звільнено наказом Командувача Сил логістики Збройних Сил України (по особовому складу) від 29.04.2022 №85 у запас за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини: один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дітей віком до 18 років) пункту третього частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» вважати, що справи і посаду здав і направити для зарахування на військовий облік до ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Вважати таким, що 25.05.2022 справи та посаду здав.
З 25.05.2022 виключено зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення.
Вислуга років у Збройних Силах України становить: календарна 8 років 06 місяців, пільгова 00 років 07 місяців.
Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами), Порядку виплати військовослужбовцям Збройних сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України №248/612 від 27.01.2021 за період з 01.05.2022 по 25.05.2022 виплатити:
щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби у розмірі 140% посадового окладу;
надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% до місячного посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
З метою виконання указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію», постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та внесеною зміною до неї постановою Кабінету Міністрів України від 07.03.2022 №248/1217 виплатити додаткову винагороду за період дії воєнного стану з розрахунку 30000,00 грн. на місяць (за період з 01.05.2022 по 25.05.2022).
Щорічна основна відпустка за 2022 рік невикористана, виплатити грошову компенсацію за 30 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік.
Виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2022 рік, відповідно до наказу Міністера оборони України від 07.06.2018 №260, в розмірі місячного грошового забезпечення 21875,50 грн.
Відпустка за сімейними обставинами із збереженням грошового забезпечення за 2022 рік не надавалась.
Додаткова відпустка учасника бойових дій за 2022 рік, відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту», не використана.
Згідно із пунктом 3 розділу ХХХІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 №260, виплатити грошову компенсацію, як учаснику бойових дій, за 14 календарних невикористаних днів додаткової відпустки за 2022 рік передбаченої статтею 16-2 Закону України «Про відпустки» та пунктом 12 частини першої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту».
Виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік, відповідно до наказу Міністерства оборони України №260 від 07.06.2018, та наказу Кабінету Міністрів України від 12.03.2021 №59 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2021 рік», в розмірі окладу за військовим званням 1340,00 грн.
Перебував на квартирному обліку військовослужбовців, потребуючих поліпшення житлових умов в Краматорському гарнізоні. Житловою площею в Краматорському гарнізоні не забезпечувався.
Відповідно до відомості Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ від 12.08.2022 про нараховане та виплачене головному інженеру Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ ОСОБА_1 грошового забезпечення станом на 25.05.2022, 25.05.2022 було нараховано всього 97347,57 грн.
Станом на 25.05.2022 виплачене грошове забезпечення у сумі 00 грн. 00 коп.
Відповідно до відомості Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про нараховане та виплачене головному інженеру Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ ОСОБА_1 суми за звільнення за період з 25.05.2022 по 13.06.2022 25.05.2022 позивачу нараховано 97347,57 грн.
За період з 25.05.2022 по 13.06.2022 виплачені суми за звільненням головному інженеру Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ ОСОБА_1 у розмірі 98512,63 грн.:
- 30.05.2022 виплачена сума 18183,76 грн. (грошове забезпечення);
- 13.06.2022 виплачена 80328,87 грн. компенсація за відпустки, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соц. побутових питань, винагорода на період воєнного стану;
- 1165,06 грн. нараховано до 25.05.2022.
Згідно із відомістю розподілу витрат до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ 30.05.2022 ОСОБА_1 перераховано заробітну плату у сумі 18183,76 грн.
Згідно із відомістю розподілу витрат до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ 13.06.2022 ОСОБА_1 перераховано заробітну плату у сумі 38328,87 грн.
Згідно із відомістю розподілу витрат до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ 13.06.2022 ОСОБА_1 перераховано заробітну плату у сумі 42000,00 грн.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від від 07.09.2022 у справі №200/4003/22, яке набрало законної сили 27.02.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про внесення змін до наказу про звільнення та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задоволено частково.
Визнано протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ щодо передчасного виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ без проведення з ним повного розрахунку при звільненні.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ внести зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103 шляхом зазначення дати виключення зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
07.05.2022 року позивач звернувся до відповідача із рапортом, в якому просив, зокрема:
провести розрахунок складових грошового забезпечення позивача (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років), виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 12.07.2021 року по 31.12.2021 року;
провести розрахунок складових грошового забезпечення позивача (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років), виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.01.2022 року по 25.05.2022 року;
виплатити заборгованість з виплати грошового забезпечення позивачу, з урахуванням виплачених сум.
Жодної відповіді на зазначений рапорт не надано.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.01.2022 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022 року у справі № 560/10051/21 зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_7 провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату складових грошового забезпечення за період з 01.03.2021 року по 09.07.2021 виходячи з посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт, та з урахуванням раніше виплачених сум.
27.05.2022 року позивач звернувся до відповідача із рапортом, в якому просив враховувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 20.01.2022 року, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 25.05.2022 року у справі № 560/10051/21, шляхом здійснення розрахунку та виплати складових грошового забезпечення, починаючи з 12.07.2021 року, виходячи з посадового окладу, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», на відповідний тарифний коефіцієнт, та з урахуванням раніше виплачених сум.
Жодної відповіді на зазначений рапорт надано не було.
18.07.2022 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив, зокрема:
здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 , належних йому сум грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії), виходячи з посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01.01.2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 12.07.2021 року по 31.12.2021 року, та виходячи з посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» станом на 01.01.2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.01.2022 року по 25.05.2022 року, з урахуванням виплачених сум.
На заяву позивача щодо проведення перерахунку грошового забезпечення відповіді не надано, перерахунку розміру належних позивачу сум грошового забезпечення не проведено.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від від 21.11.2022 у справі №200/4115/22, яке набрало законної сили 20.03.2023, позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено повністю.
Визнано протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ щодо обчислення та виплати ОСОБА_1 у зниженому розмірі за період з 12.07.2021 року по 31.12.2021 року грошового окладу, без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" станом на 01.01.2021, за період з 01.01.2022 року по 25.05.2022 року без врахування розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" станом на 01.01.2022.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ здійснити перерахунок та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 12.07.2021 року по 31.12.2021 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01.01.2022 року по 25.05.2022 року з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік", помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, з урахуванням виплачених сум.
07.05.2022 року ОСОБА_1 звернувся з рапортом до начальника КЕВ м. Луганськ, в якому просив, зокрема:
під час розрахунку грошового забезпечення врахувати зміну загальної вислуги років з 27.04.2022 року, яка складає 10 років 00 місяців 02 дні, та провести відповідні перерахунки;
звільнити його з військової служби у запас за підпунктом «г» пункту третього частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»;
при звільненні з військової служби до виключення зі списків особового складу КЕВ м. Луганськ розрахувати його по всім видам забезпечення (речовим, продовольчим, грошовим та іншим) згідно вимог чинного законодавства України;
виплатити одноразову грошову допомогу в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний рік служби, відповідно до наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року № 260 «Про затвердження інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» (зі змінами).
Жодної відповіді на зазначений рапорт позивач не отримав.
Одноразову грошову допомогу при звільненні позивачу не було нараховано та виплачено, як вбачається з наказу начальника КЕВ м. Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 року № 103, та довідки про доходи, виданої КЕВ м. Луганськ від 08.07.2022 року.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №200/4522/22, яке набрало законної сили 14.03.2023, позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправними дії Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ щодо встановлення пільгової вислуги років ОСОБА_1 в наказі начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 року № 103 з розрахунку один місяць служби.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ визначити вислугу років ОСОБА_1 в розмірі: 8 років 6 місяців у календарному обчисленні, 1 рік 8 місяців 28 днів у пільговому обчисленні, та внести відповідні зміни до військової особової справи майора ОСОБА_1 в частині вислуги років.
В задоволенні іншої частини позову відмовлено.
В зазанченому рішенні суд відмовив в задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби; та зобов`язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби оскільки такі вимоги є передчасними, а обов`язок відповідача вжити решту заходів, пов`язаних зі зміною пільгової вислуги років позивача визначено діючим законодавством.
07 травня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до начальника КЕВ м. Луганська з рапортом, в якому просив:
1. надати основну частину щорічної основної відпустки за 2021 рік у кількості 15 діб з 07 травня 2022 року та щорічної основної відпустки за 2022 рік;
2. виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2022 рік у розмірі місячного грошового забезпечення;
3. виплатити матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення у зв`язку зі скрутним матеріальним становищем та лікуванням (довідки про перебування на лікуванні та довідки ВЛК від 06 травня 2022 року наявні в частині);
4. під час розрахунку грошового забезпечення врахувати зміну загальної вислуги років з 27 квітня 2022 року, яка складає 10 років 00 місяців 02 дні, та провести відповідні перерахунки;
5. після відпустки звільнити з військової служби у запас за пп. «г» п. 3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу»;
6. при звільненні з військової служби до виключення зі списків особового складу КЕВ м. Луганськ розрахувати по всім видам забезпечення (речовим, продовольчим, грошовим та іншим);
7. залишити на квартирному обліку у гарнізоні м. Краматорськ;
8. виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021-2022 роки;
9. у зв`язку зі звільненням з військової служби виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2021 і 2022 роки;
10. виплатити одноразову грошову допомогу в разі звільнення з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний рік служби;
11. нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за 2021-2022 роки, обчислену із застосуванням базового місяця березень 2018 року;
12. провести розрахунок складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років), виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2021 року, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 12 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року;
13. провести розрахунок складових грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років), виходячи із прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01 січня 2022 року, помноженого на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01 січня 2022 року по 25 травня 2022 року;
13. виплатити заборгованість з виплати грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
14. особову справу для військового обліку направити до Шевченківського районного у місті Запоріжжі ТЦК та СП.
КЕВ м. Луганськ у відзиві на позовну заяву визнає факт отримання рапорту позивача від 07 травня 2022 року, а також те, що за наслідками розгляду цього рапорту письмова відповідь позивачу надана не була.
Про часткове вирішення відповідачем питань, порушених ОСОБА_1 в рапорті від 07 травня 2022 року, свідчить зміст наказу начальника КЕВ м. Луганськ (по стройовій частині) від 25 травня 2022 року № 103.
Серед іншого, цей наказ передбачав:
- виплату грошової компенсації за 30 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за 2022 рік;
- виплату грошової допомоги на оздоровлення за 2022 рік в розмірі місячного грошового забезпечення 21875,50 грн;
- виплату грошової компенсації як учаснику бойових дій за 14 календарних невикористаних днів додаткової відпустки за 2022 рік;
- виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2022 рік в розмірі окладу за військовим званням 1340,00 грн;
- перебуває на квартирному обліку військовослужбовців, потребуючих житлових умов в Краматорському гарнізоні.
Належні та допустимі докази, які б свідчили, що КЕВ м. Луганськ вирішив інші питання, порушені ОСОБА_1 в рапорті від 07 травня 2022 року, суду не надані. Рівно як і не надані докази, які б свідчили, що КЕВ м. Луганськ роз`яснила позивачу правові підстави для часткового задоволення певних вимог позивача або для відмови в їх задоволенні.
18 липня 2022 року позивач звернувся до КЕВ м. Луганськ з заявою, в якій просив:
1. здійснити перерахунок та виплатити належні йому суми грошового забезпечення (посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових виплат (надбавок, доплат, підвищень) та премії), виходячи з посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» станом на 01 січня 2021 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 12 липня 2021 року по 31 грудня 2021 року, та виходячи з посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначеного шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», станом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт, за період з 01 січня 2022 року по 25 травня 2022 року, з урахуванням виплачених сум;
2. здійснити нарахування та виплату матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі місячного грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум;
3. здійснити нарахування та виплату грошової компенсації за піднайом (найом) житла за період з 01 травня 2022 року по 25 травня 2022 року;
4. здійснити нарахування та виплату надбавки за службу в Силах Спеціальних операцій Збройних Сил України, за період з 12 липня 2021 року по 25 травня 2022 року, з урахуванням виплачених сум;
5. надати довідку про розмір нарахованих та виплачених сум грошової компенсації за піднайом (найом) житла за період з 12 липня 2021 року по 25 травня 2022 року;
6. надати довідку про розмір нарахованих та виплачених позивачу сум грошової винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції, в умовах особливого періоду за період з 12 липня 2021 року по 23 лютого 2022 року (із зазначенням нарахованих та виплачених сум зазначеної грошової винагороди щомісячно);
7. у разі відмови у здійсненні перерахунку та виплати належних сум грошового забезпечення надати аргументовані пояснення щодо причин такої відмови з посиланням на норми чинного законодавства України.
8. відповідь направити на поштову адресу заявника: АДРЕСА_2 .
Заява від 18 липня 2022 року надіслана на адресу КЕВ м. Луганськ рекомендованою поштовою кореспонденцією та вручена адресату 22 липня 2022 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення № 4904412389132.
25 липня 2022 року КЕВ м. Луганськ зареєстрував заяву від 18 липня 2022 року в Журналі реєстрації вхідних документів КЕВ м. Луганськ за вхідним № 1279, а також в Реєстраційному журналі вхідних, вихідних документів, пропозицій, заяв, скарг громадян за вхідним номером 4-к.
КЕВ м. Луганськ розглянув заяву ОСОБА_1 від 18 липня 2022 року та надав заявнику письмову відповідь, яка була зареєстрована в Журналі реєстрації вихідних документів КЕВ м. Луганськ 17 серпня 2022 року за вихідним № 524/1247.
Лист-відповідь від 17 серпня 2022 року № 524/1247 разом з довідкою від 13 серпня 2022 року № 524/1231 нарахованих та виплачених сум винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції в умовах особливого період з 12 липня 2021 року по 23 лютого 2022 року відповідач надіслав на зазначену позивачем поштову адресу, а саме: АДРЕСА_2 , рекомендованою поштовою кореспонденцією (трек-номер поштового відправлення 4900900461963).
Згідно з даними онлайн-сервісу АТ «Укрпошта» «Трекінг» поштове відправлення з трек-номером 4900900461963 вручено за довіреністю 05 вересня 2022 року за адресою: 69014, м. Запоріжжя, Україна.
Крім того, 31 січня 2023 року КЕВ м. Луганськ повторно надіслало на адресу позивача відповідь на його звернення від 18 липня 2022 року (від 30 січня 2023 року вихідний № 524/226) рекомендованою поштовою кореспонденцією за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджено фіскальним чеком.
Згідно з даними онлайн-сервісу АТ «Укрпошта» «Трекінг» рекомендоване поштове відправлення з трек-номером 4900901003381 вручено за довіреністю 13 лютого 2023 року за адресою: 69014, м. Запоріжжя, Україна.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №200/217/23, яке набрало законної сили 11.04.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ, яка полягає в неповідомленні ОСОБА_1 в письмовій формі про результат вирішення питань, викладених в рапорті від 07 травня 2022 року.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганська надати ОСОБА_1 письмову відповідь за наслідками розгляду рапорту від 07 травня 2022 року.В іншій частині позовних вимог відмовлено.
07.04.2023 Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганська листом вих.№524/790 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2023 у справі №200/217/23 надав відповідь на зверння (раопрт) позивача від 07.05.2022, в якій зазанчило, зокрема, що у відповідності до даних особової справи позивача в частині вислуги років згідно наказу Міністерства оборони України від 07.06.2008 №260 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовйцям Збройних Сил України та деяким іншим особам» підстав для виплати позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 50% відсутні.
Зазанчений лист від 07.04.2023 вих.№524/790 було направлено за допомогою сервісу експрес-доставки Товариства з обмеженою відповідальністю «Нова пошта» на ім`я ОСОБА_1 , з кур`єрською доставкою на адресу: АДРЕСА_3 , тел. НОМЕР_4 , та вручено ОСОБА_1 12.04.2023 о 09 год. 57 хв., що підтверджується квитанцією від 11.04.2023 про здійснення відправлення №59000953710566 Товариством з обмеженою відповідальністю «Нова пошта» та експрес-накладною №59000953710566.
Наказом №34 від 01.03.2023 відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі №200/4003/22 внесено зміни до наказу квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103, якими пункт 1 викладено, зокрема, в такій редакції:
«Майора ОСОБА_1 заступника начальника відділу головного інженера квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ Сил логістики Збройних Сил України вважати таким, що 25 травня 2022 року справи та посаду здав.
З 13 червня 2022 року виключено зі списків особового складу квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ та всіх видів забезпечення.
За час відсутності на службі з 26.05.2022 по 13.06.2022 на підставі п.15 «Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам», затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 грошове забезпечення не нараховувати.
Вислуга років у Збройних Силах України становить календарна 8 років 6 місяців, пільгова 00 років 7 місяців.
Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (зі змінами) Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України №248/612 від 27 січня 2021 за період з 01 по 25 травня 2022 виплатити: щомісячну премію за особистий внесок у загальні результати служби у розмірі 140% посадового окладу; надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65% до місячного посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років.
З метою виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 №64 «Про ведення воєнного стану в Україні» та №69 «Про загальну мобілізацію» постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та внесеною зміною до неї постановою уряду від 07 березня 2022 №248/1217 виплатити додаткову винагороду за період дії воєнного стану з розрахунку 30000 грн. на місяць (за період з 01 по 25 травня 2022).
Виплатити грошову допомогу на оздоровлення за 2022 відповідно до наказу Міністра оборони від 07 червня 2018 №260 в розмірі місячного грошового забезпечення 21875,50 грн.».
Позивачем надано розрахунок загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років від 10.03.2023, відповідно до якого загальна тривалість військової служби 18 років 02 місяці 19 днів, стаж роботи 12 років 05 місяці 25 днів, загальний трудовий стаж 30 років 08 місяців 14 днів, повні роки стажу 30 років.
Відповідно до витягу з послужного списку позивач на військову службу призваний 01 серпня 1998, військову присягу прийняв 30 серпня 1998. Останній запис про проходження військової служби у Збройних Силах України 30.06.2021 заступник начальника відділу головний інженер квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ ВОЗ 6201003.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, яке набрало законної сили 10.10.2023, адміністративний позов ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано наказ начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ від 01.03.2023 року №34 в частині визначення вислуги років в розмірі: календарна вислуга 08 років 06 місяців, пільгова вислуга 00 років 07 місяців; не зарахування періоду з 26.05.2022 по 13.06.2022 до періоду проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, календарної та пільгової вислуги років; ненарахування та не виплати основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з 26.05.2022 по 13.06.2022, в тому числі: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії за особистий внесок у загальні результати служби та додаткової винагороди за період дії воєнного стану з розрахунку 30000 грн. на місяць.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськзарахувати ОСОБА_1 період з 26.05.2022 по 13.06.2022 до періоду проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, календарної та пільгової вислуги років, внести відповідні зміни до наказу від 01.03.2023 № 34.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ визначити ОСОБА_1 вислугу років в розмірі: 8 років 6 місяців 19 днів у календарному обчисленні, 1 рік 10 місяців 6 днів у пільговому обчисленні, загальна вислуга 10 років 4 місяці 25 днів, внести відповідні зміни до наказу від 01.03.2023 № 34 та до військової особової справи в частині вислуги років.
Зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ здійснити нарахування та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 26.05.2022 року по 13.06.2022 року, в тому числі: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії за особистий внесок у загальні результати служби (140% посадового окладу), додаткової винагороди за період дії воєнного стану з розрахунку 30000 грн. на місяць, та внести відповідні зміни до наказу від 01.03.2023 № 34.
В іншій частині позову - відмовлено.
В зазначеному рішенні суд відмовив в задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування наказу від 01.03.2023 №34 в частині не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов`язання нарахувати та випдатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 25 відсотків; місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, та внести відповідні зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34, оскільки такі вимоги є передчасними, а обов`язок відповідача вжити решту заходів, пов`язаних зі зміною календарної та пільгової вислуги років позивача визначено діючим законодавством.
Відповідно до витягу з наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 27.11.2023 №223 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23:
«1.1. Скасувати наказ начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 № 34 в частині визначення вислуги років в розмірі: календарна 08 років 06 місяців, пільгова вислуга - 00 років 07 місяців; не нарахування періоду з 26.05.2022 по 13.06.2022 до періоду проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, календарної та пільгової вислуги років; не нарахування та не виплати основних та додаткових видів грошового забезпечення за період з 26.05.2022 по 13.06.2022, в тому числі: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, премії за особистий внесок у загальні результати служби та додаткової винагороди за період дії воєнного стану з розрахунку 30000 грн. на місяць.».
Відповідно до витягу з наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 29.11.2023 №225 внесено зміни в наказ начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34 в частині визначення вислуги років:
«1.1. Визначити ОСОБА_1 вислугу років в розмірі: 8 років 6 місяців 19 днів у календарному обчисленні, 01 рік 10 місяців 6 днів у пільговому обчисленні, загальна вислуга 10 років 4 місяці 25 днів.».
Відповідно до витягу з наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 11.12.2023 №233 внесено до наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34 такі зміни:
«1.1 Пункт 1 доповнити новим абзацом такого змісту: Здійснити нарахування та виплату грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 26.05.2022 року по 13.06.2022, в тому числі: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії за особистий внесок у загальні результати служби (140% посадового окладу), додаткової винагороди за період дії воєнного стану з розрахунку 30000 грн. на місяць.».
20.12.2023 позивач звернувся до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ із заявою (повторно), в якій просив відповідача, зокрема, нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, та внести відповідні зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 року №34.
Листом від 29.01.2024 вих.№524/288 квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ надав відповідь на звернення позивача від 20.12.2023 стосовно виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, в якій повідомив наступне.
«На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23 Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ було внесені зміни до наказу від 01.03.2023 №34 в частинах:
- зарахування ОСОБА_1 період з 26.05.2022 по 13.06.2022 до періоду проходження військової служби за контрактом осіб офіцерського складу, календарної та пільгової вислуги років;
- визначення ОСОБА_1 вислуги років в розмірі: 8 років 6 міяців 19 днів у календарному обчисленні, 1 рік 10 місяців 6 днів у пільговому обчисленні, загальна вислуга 10 років 4 місяці 25 днів;
- нарахування грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 26.05.2022 по 13.06.2022, в тому числі: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби (65% посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років), премії за особистий внесок у загальні результати служби (140% посадового окладу), додаткової винагороди за період дії воєнного стану з розрахунку 30000, 00 грн. на місяць.
З даними змінами, які були внесенні до наказу від 01.03.2023 №34, Ви маєте можливість ознайомитись в КЕВ м. Луганськ, про що засвідчити своїм підписом.
Платіжною інструкцією №69 від 24.01.2024, Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, було перераховано на Ваш особистий рахунок грошові кошти у розмірі 32519,80 грн., які були нараховані, у відповідності до внесених змін до наказу від 01.03.2023 як сума грошового забезпечення за період проходження військової служби з 26.05.2022 по 13.06.2022.
Також, платіжною інструкцією №72 від 24.01.2024, Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, було перераховано на Ваш особистий рахунок грошові кошти у розмірі 3000,00 грн. за відшкодування судових виплат зі сплати правової допомоги.
З метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, щодо внесення змін до Вашої особової справи в частині вислуги років, Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ було направлено листа до Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ, де на даний час за вашим повідомленням знаходиться особова справа, з вимогою надіслання її до КЕВ м. Луганськ для внесення відповідних змін. Листом ГУ морально-психологічного забезпечення ЗСУ від 23.01.2024 вих.№354/5/394 було відмовлено у цій вимозі з підстав відсутності рішення суду щодо зобов`язання Головного управління щодо надсилання Вашої особової справи до КЕВ м. Луганськ.
У зв`язку з више викладеним, за відсутності Вашої особової, яка на даний час знаходиться за Вашим місцем проходження служби, просимо Вас надати її до КЕВ м. Луганськ для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, щодо внесення до неї змін в частині вислуги років.».
Не є спірним питанням у справі, що лист відповідача від 29.01.2024 вих.№524/288 отримано позивачем засобами поштового зв`язку 06.02.2024, що підтверджується роздруківкою з вебсайту Акціонерного товариства «Укрпошта» про вручення поштового відправлення з трек-номером 4900901177177 особисто за адресою 69014, м. Запоріжжя Україна.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 02.02.2024 у справі №200/1329/23 в задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №200/1329/23 відмовлено.
21.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ із завою (повторно) (вх.№165 від 04.06.2024) в якій просив, зокрема, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, відповідно до пункту 2 статті 15 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб» від 06.09.2023 №3379-ІХ, та з урахуванням перерахунку розміру грошового забезпечення, здійсненого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі №200/4115/22, а саме: в розмірі 153925,00 грн., та внести відповідні зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34.
Відповідач в заяві від 28.05.2024 про виконання ухвали суду повідомив суд, що що Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ не нараховувалась та не виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні ОСОБА_1 з військової служби за відсутності підстав.
Отже, спірним питанням у справі є бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Суд зауважує, що отримання позивачем листа від 07.04.2023 вих.№524/790 не спірним у цій справі.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.
Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
За змістом статті 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.
Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини Рішення від 20 березня 2002 року №5-рп/2002, посилаючись на своє ж Рішення від 06 липня 1999 року №8-рп/99, зауважив, що «служба в міліції, державній пожежній охороні передбачає ряд специфічних вимог, які дістали своє відображення у законодавстві. Норми, що регулюють суспільні відносини у цих сферах, враховують екстремальні умови праці, пов`язані з постійним ризиком для життя і здоров`я, жорсткі вимоги до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Частина п`ята статті 17 Конституції України покладає на державу обов`язки щодо соціального захисту не тільки таких громадян, а й членів їхніх сімей. Конституційний Суд України вважає, що ці положення поширюються і на службу в Збройних Силах України, Військово-Морських Силах України, в органах Служби безпеки України, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо».
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
При цьому, статтею 43 Конституції України визначено, що кожен має право, зокрема, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Відповідно до частини першої статті 2 Закон України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі Закон №2232-XII) (в редакції чинній на дату виключення позивача зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення 13.06.2022) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Військова служба є особливим видом публічної служби, тому її проходження передбачає особливе регулювання служби військовослужбовців, а саме межі реалізації ними своїх службових прав у зв`язку з специфікою їх правового статусу, відносини щодо звільнення та проходження військової служби врегульовані як загальним законодавством України про працю, так і спеціальним законодавством.
При цьому, пріоритетними є норми спеціального законодавства, а норми трудового законодавства підлягають застосуванню лише у випадках, якщо спеціальними нормами не врегульовано спірних відносин, та коли про можливість такого застосування прямо зазначено у спеціальному законі.
Відповідно до підпункту «г» пункту 3 частини п`ятої статті 26 Закону №2232-XII контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах: з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації: через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу): один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, відповідно до витягу з наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103 позивача звільнено наказом Командувача Сил логістики Збройних Сил України (по особовому складу) від 29.04.2022 №85 у запас за підпунктом «г» (через такі сімейні обставини або інші поважні причини: один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дітей віком до 18 років) пункту третього частини п`ятої статті 26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».
Крім того, як встановлено судом вище, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від від 07.09.2022 у справі №200/4003/22, яке набрало законної сили 27.02.2023, зобов`язано Квартирно-експлуатаційний відділ міста Луганськ внести зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103 шляхом зазначення дати виключення зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення ОСОБА_1 13.06.2022.
Наказом начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) №34 від 01.03.2023 відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі №200/4003/22 внесено зміни до наказу квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103, зокрема, позивача з 13.06.2022 виключено зі списків особового складу квартирно-експлуатаційного відділу м.Луганськ та всіх видів забезпечення. Вислуга років у Збройних Силах України становить календарна 8 років 6 місяців, пільгова 00 років 7 місяців.
Спеціальним законом, який здійснює правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначає загальні засади проходження в Україні військової служби, порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців є Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (в редакції чинній на дату виключення позивача зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення 13.06.2022) (далі Закон №2011-XII).
Абзацом першим частини першої статті 9 Закону №2011-XII встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами другою, третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Згідно з абзацом другим пункту 2 статті 15 Закону №2011-ХІІ військовослужбовцям при звільненні з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, які мають вислугу 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилання соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб» від 06.09.2023 №3379-ІХ було внесено зміни до Закону №2011-XII, зокрема, до абзацу другого пункту 2 статті 15 Закону №2011-XII.
Згідно зі статтею 58 Конституції України дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Позицію щодо незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів неодноразово висловлював Конституційний Суд України.
За висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп, від 9 лютого 1999 року № 1-рп/99, від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001, від 13 березня 2012 року № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Таким чином, на спірні правовідносини розповсюджуються саме норми абзацу другого пункту 2 статті 15 Закону №2011-ХІІ, в редакції чинній на дату виключення позивача зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення 13.06.2022.
Відтак, наведені у позовній заяві доводи представника позивача щодо застосування до спірних правовідносин норм пункту 2 статті 15 Закону №2011-ХІІ, з урахуванням змін, внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту військовослужбовців, поліцейських та деяких інших осіб» від 06.09.2023 №3379-ІХ, є безпідставними та необгрунтованими, оскільки останній помилково пов`язує момент виникнення у позивача права на одноразову грошову допомогу при звільненні не з самою датою звільнення позивача, а з датою внесення змін до наказу начальника КЕВ м. Луганськ від 01.03.2023 №34 щодо розміру вислуги років позивача (29.11.2023). При цьому, не враховує, що наказом №34 від 01.03.2023 відповідно до рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.09.2022 у справі №200/4003/22 вносяться зміни до наказу квартирно-експлуатаційного відділу м. Луганськ (по стройовій частині) від 25.05.2022 №103.
Положеннями частини четвертої статті 2 Закону №2232-XII Порядок проходження військової служби, права та обов`язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.
Порядок та умови нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у разі звільнення з військової служби регулюється розділом ХХХІІ Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 07.06.2018 №260 (в редакції чинній на дату виключення позивача зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення 13.06.2022) (далі - Порядок №260).
Відповідно до пункту 3 розділу ХХХІІ Порядку №260 особам офіцерського складу, які проходять кадрову військову службу та звільняються зі служби за власним бажанням, іншим військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які звільняються зі служби через сімейні обставини або з інших поважних причин, визначених Переліком сімейних обставин та інших поважних причин, що можуть бути підставою для звільнення громадян з військової служби та із служби осіб рядового і начальницького складу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 червня 2013 року №413, та мають вислугу десять календарних років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Абзацами першим-четвертим пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (в редакції чинній на дату виключення позивача зі списків особового складу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ та всіх видів забезпечення 13.06.2022) (далі - Постанова №393) установлено, що військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби, особам начальницького складу Національного антикорупційного бюро, особам із спеціальними званнями Бюро економічної безпеки:
які звільняються із служби за станом здоров`я, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;
які звільняються із служби за віком, у зв`язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, за наявності вислуги 10 років і більше виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби;
які звільняються із служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, та мають вислугу 10 років і більше, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Строк календарної служби для визначення розміру одноразової грошової допомоги обчислюється згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови (абзац восьмий пункту 10 Постанови №393).
За змістом правових норм абзацу другого частини другої статті 15 Закону №2011-XII, абзацу четвертого пункту 10 Порядку №393 та пункту 3 розділу ХХХІІ Порядку №260 законодавець розмежовує визначення самого права військовослужбовця, крім військовослужбовців строкової військової служби, на одноразову грошову допомогу при звільненні та визначення розміру такої допомоги.
У розумінні вказаних правових норм військовослужбовець, що звільнений з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, крім військовослужбовців строкової військової служби, має право на виплату одноразової грошової допомоги за наявності вислуги 10 років і більше.
При цьому суд зазначає, що законодавець не передбачає, що таке право набувається за умови наявності певного виду вислуги (календарної, пільгової, тощо).
Більш того, законодавець не надає визначень ні «календарної вислуги років», ні «пільгової вислуги років». Правовими нормами Порядку №393 та Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавець лише визначає періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах. Тобто, законодавець визначає лише способи обчислення вислуги років.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 11.04.2018 у справі №806/2104/17, від 24.11.2020 у справі №822/3008/17, яка відповідно до вимог статті 242 КАС України підлягає врахуванню судом до спірних правовідносин.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що у випадку звільнення військовослужбовців з військової служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, такі військовослужбовці мають права на одноразову грошову допомогу в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби за наявності вислуги 10 років і більше незалежно від способу її обчислення (у календарному обчисленні чи на пільгових умовах).
Разом з тим, розмір такої одноразової грошової допомоги для такої категорії військовослужбовців знаходиться в прямій залежності від кількості повних календарних років їх служби.
Так, згідно витягу наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 29.11.2023 №225 внесено зміни в наказ начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34, яким внесено зміни до наказу від 25.05.2022 №103, в частині визначення вислуги років, яким визначено ОСОБА_1 вислугу років в розмірі: 8 років 6 місяців 19 днів у календарному обчисленні, 01 рік 10 місяців 6 днів у пільговому обчисленні, загальна вислуга 10 років 4 місяці 25 днів.
Тобто, лише після внесення відповідачем, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від від 01.06.2023 у справі №200/1329/23, яке набрало законної сили 10.10.2023, змін до наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34, яким внесено зміни до наказу від 25.05.2022 №103, загальна вислуга років позивача склала більше 10 років.
Таким чином, позивач, як військовослужбовець, що звільнений з військової служби за наявності вислуги років 10 років 4 місяці 25 днів, що перевищує 10 років, має право на одноразову грошову допомогу, передбачену саме абзацом другим пункту 2 статті 15 Закону №2011-XII.
В даному випадку, розмір такої допомоги визначається у вигляді 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, а не у вигляді 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, як помилково визначено представником позивача.
Як встановлено судом вище та не заперечується сторонами, позивачу не нараховувалась та не виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні з військової служби в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Водночас, спірним питання у справі є бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби саме в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, та як вбачається з матеріалів справи 20.12.2023 позивач звертався до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ із заявою (повторно), в якій просив відповідача, зокрема, нарахувати та виплатити йому одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби саме в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.
Разом із цим, суд не приймає до уваги та не надає оцінку заві (повторно) позивача від 21.05.2024 до Квартирно-експлуатаційним відділом міста Луганськ (вх.№165 від 04.06.2024), оскільки із зазанченою заявою позивач звернувся до відповідача вже після звернення до суду із цим позовом.
Враховуючи, що у позивача відсутнє право на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби саме в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, а бездільність відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, позивачем в межах цієї справи не оскаржується, у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, у зв`язку з їх безпідставністю та необґрунтованістю.
Крім того, суд звертає увагу відповідача, що як встановлено судом, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №200/4522/22 відмовлено в задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо не нарахування та невиплати одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби; та зобов`язання нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби оскільки такі вимоги є передчасними, а обов`язок відповідача вжити решту заходів, пов`язаних зі зміною пільгової вислуги років позивача визначено діючим законодавством.
Також, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2023 у справі №200/1329/23 відмовлено в задоволенні позовних вимог позивача про визнання протиправним та скасування наказу від 01.03.2023 №34 в частині не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги при звільненні та зобов`язання нарахувати та випдатити одноразову грошову допомогу при звільненні з військової служби в розмірі 25 відсотків; місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, та внести відповідні зміни до наказу начальника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (по стройовій частині) від 01.03.2023 №34, оскільки такі вимоги є передчасними, а обов`язок відповідача вжити решту заходів, пов`язаних зі зміною календарної та пільгової вислуги років позивача визначено діючим законодавством.
Отже, суд констатує про помилковість доводів відповідача відносно того, що позивач дізнався (повинен був дізнатися) про відмову в здійсненні йому виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 50% грошового забезпечення саме 12.04.2023, тому він звернувся до суду з цим адміністративним позовом про захист своїх прав, свобод або законних інтересів, поза межами шестимісячного терміну, встановленого як строк звернення до суду, у відповідності до вимог статті 122 КАС України, що є підставою для відмови в задоволенні позову. Оскільки, як встановлено судом вище, позивач неоднаразово звертався до суду з вимогами до відповідча щодо нарахування та виплати йому одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби, проте, зокрема рішеннями Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2022 у справі №200/4522/22 та від 01.06.2023 у справі №200/1329/23 позивачу було відмовлено у задоволенні таких вимог у зв`язку з їх передчасністю.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «РуїсТоріха проти Іспанії» від09.12.1994, серія A, N 303-A, п.29).
Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною другою статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно із частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, які викладено у постанові 25 червня 2020 року по справі №520/2261/19, згідно яких «обов`язок відповідача - суб`єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов`язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги».
З урахуванням викладеного, відсутні підстави для задоволення позову повністю.
Відповідно до положень статті 139 КАС України судові витрати не підлягають стягненню.
Керуючись статтями 2, 4, 7-14, 19, 143, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_1 ) до Квартирно-експлуатаційного відділу міста Луганськ (місцезнаходження: вул. Поштова, буд. 20, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122; код ЄДРПОУ 07652214) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 24.07.2024.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду у паперовому вигляді або через електронний кабінет (https://id.court.gov.ua/) у підсистемі «Електронний суд».
У разі застосування судом частини третьої статті 243 КАС України строк на апеляційне оскарження обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.В. Арестова
Суд | Донецький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 24.07.2024 |
Оприлюднено | 26.07.2024 |
Номер документу | 120575277 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо звільнення з публічної служби, з них |
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Перший апеляційний адміністративний суд
Гайдар Андрій Володимирович
Адміністративне
Донецький окружний адміністративний суд
Арестова Л.В.