Ухвала
від 25.07.2024 по справі 947/21595/24
КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ОДЕСИ

Справа № 947/21595/24

Провадження № 1-кп/947/1044/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2024 м.Одеса

Київський районний суд м.Одеси у складі судді ОСОБА_1 , який здійснює кримінальне провадження одноособово,

секретар судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені суду у стадії підготовчого провадження обвинувальний акт у кримінальному провадженні №72024161000000045 від 05.07.2024 за обвинуваченням

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженець м.Леґніц (Республіка Польша), з вищою освітою, не одружений, раніше не судимий, працює директором ТОВ «Грін Лаіт», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1ст.212 КК України,

за участю сторін кримінального провадження:

прокурора відділу Одеської обласної прокуратури ОСОБА_4 ,

обвинуваченого ОСОБА_3 , його захисника адвоката ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

З обвинувального акту та доданих до нього матеріалів вбачається, що ОСОБА_3 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за наступних обставинах.

Так, товариство з обмеженою відповідальністю «ГРІН ЛАІТ» код за ЄДРПОУ 40541848 (далі ТОВ «ГРІН ЛАІТ») зареєстровано 06.06.2016 Департаментом з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради та включено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за №15221020000033538.

На податковий облік підприємство взято 06.06.2016 в Головному управлінні ДПС у Миколаївській області (ДПІ у м. Миколаєві) за номером № 140316104862. У подальшому з 28.11.2023 та станом на теперішній час ТОВ «ГРІН ЛАІТ» перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС в Одеській області (Київська Державна податкова інспекція). Основним видом діяльності ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за КВЕД являється «Інші допоміжна діяльність у сфері транспорту (52.29)». Податкова адреса підприємства: місто Одеса, вул.Івана Франка, буд.55 , оф.8 (Київський район м.Одеси).

Відповідно до наказу від 28.11.2023№ 11/22, на посаду директора ТОВ «ГРІН ЛАІТ» призначено ОСОБА_3 та згідно з наказом від 28.11.2023 №11/23-1 на останнього покладено виконання обов`язків бухгалтера.

Згідно посадової інструкції від 28.11.2023 до завдань та обов`язків ОСОБА_3 , як директора ТОВ «ГРІН ЛАІТ» входить: організація роботи підприємства та ефективної взаємодії всіх працівників; розробка та погодження з контрагентами розвитку напрямів співпраці; формування позитивного іміджу підприємства організація управлінського обліку результатів фінансово-господарської діяльності підприємства; організація та контроль роботи працівників; затвердження штатного розладу підприємства; забезпечення контролю за законністю, своєчасністю та правильністю формування документів та інші.

Відповідно до довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №336 від 29.12.2004, до обов`язків ОСОБА_3 , як директора ТОВ «ГРІН ЛАІТ», входить керування виробничо-господарською та фінансово-економічною діяльністю підприємства, окрім того, він відповідає за наслідки прийнятих рішень, а також фінансово-господарські результати його діяльності, забезпечує виконання підприємством усіх зобов`язань перед державним та місцевим бюджетами.

Частиною 3 ст. 65 Господарського кодексу України встановлено, що керівник підприємства, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємства відповідно до статуту є посадовими особами цього підприємства.

У відповідності до вимог ч. 6 ст. 128 Господарського кодексу України на директора ТОВ «ГРІН ЛАІТ» ОСОБА_3 покладено обов`язок вести облік результатів своєї діяльності відповідно до вимог законодавства, своєчасно надавати податковим органам декларацію про доходи та інші необхідні відомості для нарахування податків та інших обов`язкових платежів, сплачувати податки, збори та інші обов`язкові платежі в порядку і розмірах, встановлених Законом.

Частиною 7 ст.128 Господарського кодексу України визначено, що ОСОБА_3 , як директор ТОВ «ГРІН ЛАІТ» зобов`язаний додержуватися вимог, передбачених статтями 46 і 49 цього Кодексу, а також іншими законодавчими актами, і несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність за завдані ним шкоду і збитки.

Відповідно до ст.16 Податкового кодексу України керівник підприємства зобов`язаний:

- вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;

- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;

- сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Кодексом та законами.

Таким чином, займаючи посаду директора ТОВ «ГРІН ЛАІТ», що пов`язана з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських обов`язків, ОСОБА_3 , як службова особа підприємства відповідав за правильність нарахування і своєчасність сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), як це передбачено чинним законодавством України.

В свою чергу ст.67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Податок на прибуток підприємств встановлений Податковим кодексом України, є введеним у встановленому законом порядку та входить в систему оподаткування.

Пунктом 44.1. ст.44 Податкового кодексу України регламентовано, що для цілей оподаткування, платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та і або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

У випадках, передбачених ст.216 Цивільного кодексу України, платники податків мають право вносити відповідні зміни до податкової звітності у порядку, визначеному ст.50 Податкового кодексу України.

Відповідно до п.44.2 ст.44 Податкового кодексу України для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Платники податку, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» застосовують міжнародні стандарти фінансової звітності, ведуть облік доходів і витрат та визначають об`єкт оподаткування з податку на прибуток за такими стандартами з урахуванням положень цього Кодексу. Такі платники податку при застосуванні положень цього Кодексу, в яких міститься посилання на положення (стандарти) бухгалтерського обліку, застосовують відповідні міжнародні стандарти фінансової звітності......

Пунктом 46.1. Податкового кодексу України визначено, що податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Митні декларації прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов`язань.

Відповідно до пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу: Платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.

Фінансова звітність, що складається та подається відповідно до цього пункту платниками податку на прибуток та неприбутковими підприємствами, установами та організаціями, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) та її невід`ємною частиною.

Згідно з абзацом першим пунктом 49.2 статті 49 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Відповідно до п.46.2 ст.46 Податкового кодексу України платник податку на прибуток (крім платників податку на прибуток, які відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зобов`язані оприлюднювати річну фінансову звітність та річну консолідовану фінансову звітність разом з аудиторським звітом) подає разом з відповідною податковою декларацією квартальну або річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації з урахуванням вимог статті 137 цього Кодексу.

Згідно зі статтею 49 Податкового Кодексу, податкові декларації, що подаються за базовий звітний (податковий) період котрий дорівнює календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 п.49.18. ст.49 Податкового кодексу України, подаються протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п.49.18.3 п.49.18 ст.49 ПКУ).

Відповідно до підпункту 134.1.1. пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.

Податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п.137.5 Податкового кодексу України, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітній) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового днем податкового (звітного) періоду.

Згідно до п.44.1 ст.44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Також, п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, «датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку».

Відповідно до п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України встановлено, що база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

В свою чергу, ОСОБА_3 , будучи директором ТОВ «ГРІН ЛАІТ», достовірно знаючи про вказані вимоги законодавства, діючи умисно та в їх порушення, усвідомлюючи покладену на нього відповідальність і бажаючи уникнути виконання обов`язків перед бюджетом, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, бажаючи їх настання, діючи самостійно і одноособово, перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за адресою: місто Одеса, вул.Івана Франка, буд.55 , оф.8 (Київський район м. Одеси), шляхом не віднесення до складу доходів підприємства вартості безоплатно отриманої сільськогосподарської продукції не нарахував та не сплатив до державного бюджету України податок на прибуток вказаного підприємства за І квартал 2024 року в сумі 4 545 237 гривень.

Так, ОСОБА_3 , 09.05.2024 (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за адресою: місто Одеса, вул. Івана Франка, буд. 55 , оф. 8 (Київський район м. Одеси), будучи директором ТОВ «ГРІН ЛАІТ», діючи умисно, усвідомлюючи покладені на нього обов`язки зі сплати податків і бажаючи їх уникнути, передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді несплати податків, маючи прямий умисел, спрямований на ухилення від сплати податків, достовірно знаючи про фактичний об`єм (вагу) отриманого та реалізованого товару підприємством (у тому числі сільськогосподарської продукції - насіння соняшника врожаю 2023 року та олії соняшникової сирої нерафінованої з насіння соняшника врожаю 2023 року) та його фактичну вартість, достовірно знаючи про вказані вище вимоги законодавства та діючи в їх порушення, умисно вніс до податкової декларації з податку на прибуток ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за І квартал 2024 року відомості, які не відповідають реальним обсягам отриманої за вказаний період часу сільгосппродукції, а саме: у складі рядку 01 «Дохід від будь - якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків)» Декларації з податку на прибуток за звітний (податковий) період І квартал 2024 року не врахував вартість безоплатно отриманої сільськогосподарської продукції (насіння соняшника врожаю 2023 року та олії соняшникової сирої нерафінованої з насіння соняшника врожаю 2023 року) у сумі 25260054 грн; у рядку 02 «Фінансовий результат до оподаткування» Декларації з податку на прибуток за звітний (податковий) період І квартал 2024 року не врахував вартість безоплатно отриманої сільськогосподарської продукції (насіння соняшника врожаю 2023 року та олії соняшникової сирої нерафінованої з насіння соняшника врожаю 2023 року) у сумі 25260054 грн.

Після складання зазначеної вище декларації з податку на прибуток ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за І квартал 2024 року, з метою завершення та реалізації свого єдиного злочинного наміру, направленого на умисне ухилення від сплати податків, бажаючи уникнути обов`язку сплати податку на прибуток, ОСОБА_3 , 09.05.2024 (більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено) перебуваючи в офісному приміщенні ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за адресою: місто Одеса, вул.Івана Франка, буд.55 , оф.8 (Київський район м.Одеси), використовуючи електронний цифровий підпис зареєстрований на його ім`я, підписав декларацію з податку на прибуток ТОВ «ГРІН ЛАІТ» за І квартал 2024 року, в якій не відображено вартість безоплатно отриманої сільськогосподарської продукції (насіння соняшника врожаю 2023 року та олії соняшникової сирої нерафінованої з насіння соняшника врожаю 2023 року) у сумі 25260054 грн., і яку того ж дня засобами телекомунікаційного зв`язку подав до Головного управління ДПС в Одеській області де її 09.05.2024 прийнято до операційного обліку.

В результаті вищевказаних умисних протиправних дій директора ТОВ «ТОВ «ГРІН ЛАІТ» ОСОБА_3 , вчинених шляхом приховування об`єкту оподаткування та його заниження, до бюджету держави не нараховано та не сплачено податок на прибуток вказаного підприємства у загальній сумі 4545237 грн. (25260054 грн*18%) (з врахуванням від`ємного значення фінансового результату до оподаткування в розмірі 1573 грн.) за звітний (податковий) період І квартал 2024 року, що є коштами в значних розмірах, так як вказана сума більш ніж в 3000 разів перевищує установлений законом неоподаткований мінімум доходів громадян.

Вказані умисні дії ОСОБА_3 органи досудового розслідування кваліфікували за ч.1ст.212 КК України за кваліфікуючими ознаками: умисне ухилення від сплати податків, що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчинене службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів у значних розмірах.

На обґрунтуваннявисунутого ОСОБА_3 обвинувачення і факту вчинення кримінального правопорушення органи досудового розслідування зібрали певні докази, зазначені у Реєстрі матеріалів досудового розслідування.

Адвокат ОСОБА_5 під час судового засідання заявив клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв`язку із зміною обстановки на підставі ст.48 КК України і про закриття кримінального провадження у відношенні ОСОБА_3 , оскільки ОСОБА_3 , обвинувачується у вчиненні злочину вперше, свою вину визнав повністю, щиро розкаявся, ТОВ «Грін Лаіт», директором якого він є, відшкодувало в повному обсязі до бюджету несплачені податки.

Обвинувачений ОСОБА_3 після роз`яснення йому правових наслідків звільнення від кримінальної відповідальності за нереабілітуючою підставою, заявлене клопотання захисника підтримав.

Проти задоволення клопотання сторони захисту не заперечував і прокурор.

Суд, вислухавши думку сторін, вивчивши надані в обґрунтування клопотання оригінал і копію квитанції про сплату податків у повному обсязі, враховуючи дані про особу обвинуваченого, дійшов висновку про можливість задоволення клопотання захисника. При цьому суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.44 КК України особа, яка вчинила кримінальне правопорушення, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим кодексом.

Згідно ст.48 КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, може бути звільнено від кримінальної відповідальності, якщо буде визнано, що на час кримінального провадження внаслідок зміни обстановки вчинене нею діяння втратило суспільну небезпечність або ця особа перестала бути суспільно небезпечною.

Як видно з матеріалів справи, ОСОБА_3 вперше притягується до кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченогоч.1 ст.212 КК України.

Згідност.12 КК Україницей злочин відноситься до нетяжкого злочину, оскільки санкція зазначеної статті передбачає покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Крім того, наведений злочин не відноситься до корупційних кримінальних правопорушень, кримінальних правопорушень, пов`язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

З оригіналу і копії платіжної інструкції №220 від 13.06.2024 видно, що ТОВ «Грін Лаіт», директором якого є ОСОБА_3 , відшкодувало в повному обсязі до бюджету несплачені податки в сумі 4545237 грн.

Вирішуючи питання про звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності, суд бере до уваги те, що від дня скоєння кримінального правопорушення пройшов певний час, за який ОСОБА_3 інших кримінальних та адміністративних правопорушень не допускав, він офіційно займається суспільно-корисною працею, очолює суб`єкт підприємницької діяльності, усвідомив вчинене та до притягнення його до кримінальної відповідальності вніс до бюджету несплачені податки. ОСОБА_3 не страждає наркоманією, на обліку у лікарів психіатрів чи наркологів не перебуває, характеризується позитивно.

Викладене, а також характер, мотиви і обставини вчинення злочину ОСОБА_3 , інші обставини справи й дані про обвинуваченого в їх сукупності дають суду всі підстави вважати, що ОСОБА_3 на час розгляду справи в суді внаслідок зміни обстановки перестав бути суспільно небезпечним.

При таких даних суд вважає за можливе на підставіст.48 КК Українизвільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності, а кримінальне провадження у відношенні нього відповідно зі ст.ст.284,288 КПК Українизакрити.

Процесуальні витрати по справі за проведення судової експертизи відповідно дост.124КПКУкраїни підлягають стягненню з обвинуваченого на користь держави. Сума процесуальних витрат згідно довідки Одеського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України становить 11360 грн.

Отже, на підставі викладеного і керуючись ст.ст.371,372 КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника - адвоката ОСОБА_5 задовольнити.

На підставіст.48 КК Українизвільнити ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності у зв`язку із зміною обстановки, і на підставіп.1 ч.2 ст.284 КПК Україникримінальне провадження стосовно ОСОБА_3 за обвинуваченням його у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченогоч.1 ст.212 КК України, закрити.

Процесуальні витрати в сумі 11360 (Одинадцять тисяч триста шістдесят) грн. 20 коп. стягнути з ОСОБА_3 на користь держави.

На ухвалу учасниками судового провадження може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд м.Одеси протягом семи днів з дня її оголошення.

Якщо апеляційну скаргу не подано, то ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Копію ухвали після її оголошення негайно вручити обвинуваченому та прокурору. Інші учасники судового провадження мають право отримати в суді копію ухвали.

Суддя ОСОБА_1

СудКиївський районний суд м. Одеси
Дата ухвалення рішення25.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120596357
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів

Судовий реєстр по справі —947/21595/24

Ухвала від 25.07.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Борщов І. О.

Ухвала від 25.07.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Борщов І. О.

Ухвала від 10.07.2024

Кримінальне

Київський районний суд м. Одеси

Борщов І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні