Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.07.2024 Справа №607/43/24 Провадження №2/607/10/2024
місто Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Герчаківської О. Я.,
з участю секретаря судового засідання Баб`як Н. О.,
представника позивачки, адвокатки Онищук М. Б.,
представника відповідача, адвоката Снітинського Б. Є.,
розглянувши у загальному позовному провадженні у судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до дочірнього підприємства - «2» Житлово-експлутаційної контори № 13 Житлово-будівельних кооперативів про відшкодування шкоди,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до дочірнього підприємства - «2» Житлово-експлутаційної контори № 13 Житлово-будівельних кооперативів (далі - ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК) про відшкодування шкоди.
В обґрунтування доводів позовних вимог позивачка, від імені та в інтересах якої діє адвокатка Онищук М. Б., зазначила, що ОСОБА_1 є власницею чотирикімнатної квартири АДРЕСА_1 . Зазначена квартира розташована у третьому під`їзді багатоквартирного будинку на дев`ятому поверсі. Управителем багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_2 , є ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК. 06 липня 2022 року під час зливного дощу через тріщину у водостічній трубі внутрішнього водостоку на ділянці, яка проходить через приміщення машинного відділення ліфта, відбулося залиття водою третього під`їзду зазначеного багатоквартирного будинку, а також житлових квартир, в тому числі і квартири позивачки. Наведене було зафіксовано в акті від 14 липня 2022 року, що складений комісією в складі головного інженера та майстрів дільниці ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК та затверджений начальником ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК. Зокрема, згідно з актом від 14 липня 2022 року встановлено, що в коридорі на стелі спостерігаються жовті плями від води (~0,5 м2), відшарування шпалери на стіні над вхідними дверима; в кімнаті на стелі рижа пляма (~0,03 м2); в кухні на стелі і на стіні потьоки від води (~3,м2). За висновками комісії причиною залиття стала тріщина у водостічній трубі. З метою визначення матеріальних збитків, нанесених позивачу, внаслідок вказаного затоплення, було проведено обстеження цієї квартири суб`єктом оціночної діяльності та встановлено, що вартість матеріального збитку становить 43 060,00 грн.
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 850 від 22 вересня 2021 року ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК призначено управителем групи багатоквартирних будинків міста Тернополя, зокрема і будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 .
Управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг (ч. 4 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем, в тому числі і зливової каналізації, входить до обов`язкового переліку робіт (послуг), витрати на які включаються до складу витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 190 від 27 липня 2019 року.
Балансоутримувач житлового будинку і гуртожитку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку і гуртожитку в разі: ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров`ю, - шляхом відшкодування збитків; зниження якісних показників послуг, порушення встановлених договором строків усунення несправностей або перевищення допустимих перерв у наданні послуг - шляхом зменшення розміру плати та виплати споживачеві компенсації в розмірі, встановленому законодавством (п. 12 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ № 572 від 08 жовтня 1992 року, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Так, відповідач не забезпечив належне технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем вказаного багатоквартирного будинку, що призвело аварійної ситуації через тріщину у водостічній трубі внутрішнього водостоку та залиття дощовою водою квартири позивача. Отже, матеріальна шкода, яка була завдана ОСОБА_1 затопленням зливною водою належної їй квартири, знаходиться у причинно-наслідковому зв`язку з неналежним станом загальнобудинкового водостічного обладнання, що перебуває у межах відповідальності та управлінні відповідача, та пов`язана з незабезпеченням останнім належного утримання відповідного обладнання з метою попередження подібних випадків. При цьому, варто зазначити, що обставини неналежного виконання ДП-2 ЖЕК №13 ЖБК обов`язків з обслуговування будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , які мають місце у даному випадку не є поодинокими, так зокрема, факт неналежного виконання відповідачем своїх обов`язків (в частині утримання в належному технічному стані теплових установок та мереж у житловому будинку по АДРЕСА_2 ) вже встановлено у рішенні Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 31 травня 2023 року у справі № 607/18384/21.
З урахуванням викладеного, позивачка просять суд стягнути з ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК на користь ОСОБА_1 43 060,00 грн грошового відшкодування завданої матеріальної шкоди, а також покласти на відповідача судові витрати.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 05 січня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 доДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК про відшкодування шкоди залишено без руху.
18 січня 2024 через підсистему «Електронний суд» на адресу суду надійшла заява представника ОСОБА_1 , адвокатки Онищук М. Б. про усунення недоліків.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 19 січня 2024 року відкрито провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК про відшкодування шкоди. Постановлено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
27 лютого 2024 року на адресу суду надійшов відзив на позов представника відповідача ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК, начальника ОСОБА_2 , у якому останній просить відмовити позивачу у позові. В обґрунтування заперечень цієї заяви по суті, покликається на те, що Тернопільським міськрайонним судом (головуючий суддя Дзюбич В. Л.) розглядалась цивільна справа №607/18384/21. Предметом позову даної справи було стягнення матеріальної та моральної шкоди внаслідок затоплення квартири АДРЕСА_1 . В межах вказаної справи було призначено судову будівельно-технічну експертизу та надано висновок експерта № 15 від 03 серпня 2022 року. При винесенні судового рішення у даній справі судом було враховано висновки експерта. Наголошує, що предметом спору у попередній справі був факт затоплення квартири в листопаді 2020 року. Предметом спору у справі що слухається є затоплення квартири, що мало місце 06 липня 2022 року. Як зазначалось вище, в межах цивільної справи № 07/18384/21 проводилась судова будівельно-технічна експертиза, а проводилась вона 18 липня 2022 року, тобто післятого,як квартиравже булазатоплена 06 липня 2022 року.
Відповідач вважає, що експерт ОСОБА_3 , включила до висновку наявні пошкодження стін, підлоги, стелі та інше квартири до факту затоплення в листопаді 2020 року, нічого не підозрюючи, що інше затоплення було 06 липня 2022 року.
А тому пошкодження, що виникли внаслідок затоплення 06 липня 2022 року, наклались на пошкодження що виникли в листопаді 2020 року.
Рішенням Тернопільського міськрайонного суду у справі № 607/18384/21 було стягнуто з відповідача матеріальну шкоду в розмірі 33 570,00 грн, а відтак представник відповідача виснував, що позивачка хоче повторно стягнути грошові кошти по факту затоплення.
19 березня 2024 року на адресу суду надійшла відповідь на відзив представника позивачки ОСОБА_1 , адвокатки Онищук М. Б. На обґрунтування цієї відповіді представник позивачки вказує, що наслідок неналежного виконання ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК обов`язків з обслуговування будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , мало місце неодноразове затоплення квартири позивача, а саме: у листопаді 2020 року відбулося залиття квартири позивача внаслідок пошкодження труби на ділянці теплової мережі, яка знаходиться на балансі ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК (даний факт встановлено рішенням Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 31 травня 2023 року у справі № 607/18384/21). В межах справи № 607/18384/21 було проведено судову експертизу та наявний висновок експерта № 15 від 03 серпня 2022 року, у якому експерт ОСОБА_3 зазначила наступне: «18.07.2022 експертом було проведено огляд об`єкта дослідження»; «Під час проведення візуального обстеження приміщень квартири за адресою: АДРЕСА_3 , встановлено наявність наступних пошкоджень:
-в кімнаті «9» площею 11,6 м2 спостерігається здуття підлогового покриття з паркету, паркетні дощечки окремими місцями вкриті цвіллю та деформовані. Спостерігається руйнування цементно-піщаної основи під паркетом, площа ушкодження паркетного покриття становить 4,85 м2. На стелі та стінах, які оздоблені шпалерами наявні ознаки залиття у вигляді жовтих плям та шпалер, що відклеїлися (відійшли) від основи. На віконному відкосі наявні ознаки залиття у вигляді жовтих плям;
-в кімнаті «10» площею 12,1 м2 на стінах, які оздоблені шпалерами наявні ознаки залиття: у вигляді жовтих плям та шпалер, що відклеїлися (відійшли) від основи;
-в кухні «3» на стелі та стіні біля входу наявні ознаки залиття у вигляді світло жовтих патьоків. В житловій кімнаті «4» на стелі наявні ознаки залиття у вигляді жовтої плями. В коридорі «1» на стіні наявні ознаки залиття у вигляді шпалер, що відклеїлися (відійшли) від основи; «Ознаки пошкоджень квартири за адресою: АДРЕСА_3 , встановлених в результаті проведеного візуального обстеження, характерні для дії води та спричинені внаслідок її затоплення»; «Оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б містили інформацію щодо залиття приміщень «1» коридор, «3» кухня», «4» житлова кімната, розрахунок вартості ремонтно-будівельних робіт по усуненню пошкоджень цих приміщень в рамках даної експертизи не проводився».
У липні 2022 року (06 липня 2022 року) відбулося залиття квартири позивача внаслідок пошкодження водостічної труби внутрішнього водостоку будинку, яка обслуговується ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК. Відшкодування шкоди по цьому факту заявлено в межах справи.
Суб`єктом оціночної діяльності відповідно до договору № VR230720-001 від 20 липня 2023 року визначено вартість матеріального збитку нанесеного позивачу, внаслідок затоплення квартири, який зафіксовано в Акті обстеження від 14 липня 2022 року.
Зокрема, у Звіті про визначення матеріальних збитків, що нанесені власнику пошкодженого майна зафіксовано проведення візуального огляду та фіксації пошкоджень коридору, кухні та кімнати, тобто об`єкти оцінки було ідентифіковано саме відповідно до Акту обстеження від 14 липня 2022 року та щодо об`єктів, які не були предметом оцінки під час проведення експертизи у справі № 607/18384/21 як зазначено вище.
У свою чергу відповідно до Акту від 14 липня 2022 року (складеного ДП-«2» ЖЕК-13 ЖБК») визначено наступне:
- при обстеженні виявлено, що 06 липня 2022 року під час зливного дощу було залито водою під`їзд № 3 в житловому будинку на АДРЕСА_2 , внаслідок чого відбулося підтоплення квартири АДРЕСА_4 , яка розташована дев`ятому поверсі.
- під час обстеження 14 липня 2022 року в коридорі на стелі спостерігаються жовті плями від води (~0,5 м2) і відшарування шпалер на стіні над вхідними дверима. В кімнаті на стелі рижа пляма (~0,03 м2); в кухні на стелі та стіні сухі потьоки від води (~3,0 м2).
- причина затоплення: тріщина у водостічній трубі внутрішнього водостоку на ділянці, що проходить через приміщення машинного відділення ліфта.
Таким чином, у листопаді 2020 року відбулося затоплення кімнат «9» (11,6 м2) та «10» (12,1 м2) і вартість ремонтно-будівельних робіт по усуненню пошкоджень цих приміщень стягнуто в межах справи № 607/18384/21.
Тоді як у липні 2022 року відбулося затоплення коридору «1» (11,9 м2), кухні «3» (9,7 м2) та кімнати «4» (17/7 м2), вартість ремонтно-будівельних робіт по усуненню пошкоджень цих приміщень оцінена суб`єктом оціночної діяльності.
Отже, наведені доводи спростовують твердження відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву та підтверджують обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 , які представник позивачки просить задовольнити в повному обсязі.
У судовому засіданні, яке відбулося 22 квітня 2024 року суд протокольною ухвалою без видалення до нарадчої кімнати закрив підготовче провадження та призначив справу до розгляду по суті.
Представник позивача - адвокатка Онищук М. Б. у судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив. Суду пояснила, що внаслідок неналежного утримання будинку відповідачем, квартиру позивачки неодноразово затоплювало. А тому, просить стягнути з ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК на користь ОСОБА_1 43060,00 грн грошового відшкодування завданої матеріальної шкоди. Щодо витрат на правову допомогу, то стороною позивача, у встановлений законом процесуальний строк, будуть подані докази про розмір таких витрат, їх обгрунтованість.
Представник відповідача - адвокат Снітинський Б. Є. у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки позов є безпідставним, свої доводи обґрунтовував змістом відзиву. Суду пояснив, що рішенням Тернопільського міськрайонного суду від 31 травня 2023 року у справ № 607/18384/21 на користь позивачки було стягнуто завдані збитки, експерт їх порахувала, а відтак ОСОБА_1 намагається повторно стягнути вже оцінену шкоду.
Суд, дослідивши та оцінивши матеріали справи, доходить до висновку про задоволення вимог позивачки, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 , загальною площею 80,5 кв. м., житловою - 50,4 кв. м., що підтверджується копією свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 09 листопада 2007 року (а.с. 77, т. 1) та копією витягу про реєстрацію права власності на це нерухоме майно № 16599876 від 09 листопада 2007 року (а.с. 78, т. 1).
Згідно технічного паспорту, виготовленого ТОВ «Міське бюро технічної інвентаризації» 30 серпня 2007 року, квартира АДРЕСА_1 , має житлову площу 50,4 кв.м. та складається з 4 житлових кімнат, з них 1-а кімната 17,7 кв.м., 2-а кімната 9,0 кв.м., 3-а кімната 11,6 кв.м, 4-а кімната 12,1 кв.м., кухня окрема (загальна) площею 9,7 кв.м., ванна окрема площею 2,9 кв.м, вбиральна площею 1,5 кв.м., коридор 11,9 кв.м, вбудована шафа 0,6 кв.м, балкон 0,8 кв.м, лоджія 2,7 кв.м., загальна площа квартири 80,5 кв.м. (а.с. 73-76, т. 1).
Рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради № 850 від 22 вересня 2021 року ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК призначено управителем групи багатоквартирних будинків міста Тернополя, зокрема і будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , що вбачається із Додатку 27 до рішення виконавчого комітету (а.с. 58-60, т. 1).
14 липня 2022 року комісією в складі головного інженера ДП-2 ЖЕК-13 ЖБК Гніздюх Б. Т., майстрів дільниці ОСОБА_4 , ОСОБА_5 складено акт про те, що ними було обстежено кв. АДРЕСА_1 , на предмет затоплення квартири, та встановлено, 06 липня 2022 року під час зливного дощу було залито водою під`їзд № НОМЕР_1 житловому будинку на АДРЕСА_2 , внаслідок чого відбулося підтоплення квартири АДРЕСА_4 , яка розташована на дев`ятому поверсі. В коридорі на стелі спостерігаються жовті плями від води (~0,5 м2) і відшарувалися шпалери на стіні над вхідними дверима; в кімнаті на стелі рижа пляма (~0,03 м2); в кухні на стелі і на стіні потьоки від води (~3, м2). Причина затоплення: тріщина у водостічній трубі внутрішнього водостоку на ділянці, яка проходить через приміщення машинного відділення ліфта (а.с. 8, т. 1).
Сам факт затоплення також встановлено відеозаписом, який був оглянутий у судовому засіданні, та підтверджує подію залиття квартири позивачки за обставин, які викладені в цьому акті (а.с. 14, т. 2).
28 липня 2023 року суб`єкт оціночної діяльності ТОВ «ЕКСПЕРТ ІН» (Сертифікат суб`єкта оціночної діяльності № 1/22 від 10 січня 2022 року, виданий ФДМУ), на підставі Договору № VR230720-001 від 20 липня 2023 року, укладеного з гр. ОСОБА_6 , виконало незалежну оцінку та склало звіт про визначення матеріальних збитків, що нанесені власнику пошкодженого майна, внаслідок затоплення чотирикімнатної квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , вартість якого на дату оцінки складає 43060,00 гривень (а.с. 9-55, т. 1).
Зі змісту цього звіту слідує, що огляд і фіксація зовнішнього натурного обстеження, які викладені на фотознімках, проводилися в коридорі, кухні та кімнаті, які були залиті водою 06 липня 2022 року, згідно акту від 14 липня 2022 року, оформленого комісією в складі головного інженера ДП-2 ЖЕК-13 ЖБК Гніздюх Б. Т., майстрів дільниці ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , зміст якого судом описано вище.
18 серпня 2023 року представник ОСОБА_7 , адвокатка Онищук М. Б. звернулася з вимогою про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок залиття квартири до керівника ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК Романа Савули, яка зареєстрована відповідачем за вхідним номером № 28 від 13 вересня 2023 року. Представник позивачки просила надіслати письмову відповідь щодо можливості відшкодування ОСОБА_7 завданих збитків у розмірі 46060,00 грн протягом 7 (семи) днів з моменту оримання цієї вимоги, та повідомляла, що у разі несплати вказаного відшкодування, ОСОБА_7 буде змушена звернутися до суду за захистом порушених прав (а. с. 56-57, т. 1).
Рішення Тернопільського міськрайонного суду від 31 травня 2023 року у справі №607/18384/21 встановлено, що внаслідок неналежного виконання відповідачем обов`язків щодо утримання в належному технічному стані теплових установок та мереж у житловому будинку по АДРЕСА_2 , які перебувають на його балансі та утриманні, було пошкоджено належне позивачу ОСОБА_1 майно, а саме - квартиру АДРЕСА_4 . За наслідками розгляду справи стягнуто із Дочірнього підприємства - «2» Житлово-експлуатаційної контори-13 Житлово-будівельних кооперативів в користь ОСОБА_1 33 570 (Тридцять три тисячі п`ятсот сімдесят) гривень грошового відшкодування завданої в результаті затоплення матеріальної шкоди та 10 000 (Десять тисяч) гривень грошового відшкодування завданої в результаті затоплення моральної шкоди (а.с. 192-197, т. 1).
В описовій частині цього рішення судом зазначено про те, що: «Як вбачається з висновку експерта № 15 ОСОБА_3 ТОВ «Судово-експертне бюро України» від 03.08.2022, мав місце факт затоплення квартири АДРЕСА_1 , ознаки пошкоджень квартири встановлені в результаті проведеного візуального обстеження, характерні для води та спричинені внаслідок затоплення; вартість ремонтно-будівельних робі, необхідних для усунення пошкоджень, що утворились внаслідок затоплення квартири АДРЕСА_1 , становить 33570 грн, розмір матеріальної шкоди, завданої внаслідок затоплення вищевказаної квартири становить 33570 грн».
Суд не оцінює вказаний висновок експерта, однак на спростування доводів сторони відповідача звертає увагу на наступне.
Так, дійсно в описовій частині висновку експерта № 15 судової будівельно-технічної експертизи по цивільній справі № 607/18384/21, який складено 03 серпня 2022 року, зазначено про те, що під час проведення візуального обстеження приміщень вказаної квартири встановлено наявність наступних пошкоджень:
- в кімнаті «9», площею 11,6 м.кв. спостерігається здуття підлогового покриття з паркету, паркетні дощечки окремими місцями вкриті цвіллю та деформовані. Спостерігається руйнування цементно-піщаної основи під паркетом, площа ушкодження паркетного покриття становить 4,85 м.кв. На стелі та стінах, які оздоблені шпалерами наявні ознаки залиття у вигляді жовтих плям та шпалер, що відклеїлись (відійшли) від основи. На віконному відкосі наявні ознаки залиття у вигляді жовтих плям;
- в кімнаті «10», площею 12,1 м.кв. на стінах, які оздоблені шпалерами наявні ознаки залиття у вигляді жовтих плям та шпалер, що відклеїлись (відійшли) від основи;
- в кухні «3» на стелі та стіні біля входу наявні ознаки залиття у вигляді світложовтих потьоків. В житловій кімнаті «4» на стелі наявні ознаки залиття у вигляді жовтої плями. В коридорі «1» на стіні наявні ознаки залиття у вигляді шпалер, що відклеїлись (відійшли) від основи.
Ознаки пошкоджень квартири за адресою: АДРЕСА_3 , встановлених в результаті проведеного візуального обстеження, характерні для дії води та спричинені внаслідок її затоплення.
Оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б містили інформацію щодо залиття приміщень «1» коридор, «3» кухня, «4» житлова кімната, розрахунок вартості ремонтно-будівельних робіт по усуненню пошкоджень цих приміщень в рамках даної експертизи не проводився (а.с. 221-240, т. 1).
Тобто, експерт не оцінював шкоду, її розмір, яка була завдана вказаним вище приміщенням квартири позивачки внаслідок затоплення 06 липня 2022 року, а вирішував питання про розмір збитку, спричиненого майну ОСОБА_1 залиттям у листопаді 2020 року, а відтак суд при ухваленні рішення у справі № 607/18384/21 не вирішував питання, які є предметом розгляду у справі № 607/43/24.
Отож, проаналізувавши надані докази вважаю, що до правовідносин, які виникли між сторонами підлягають застосуванню наступні норми матеріального права.
Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будьякими не забороненими способами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Кінцевою метою будьякого звернення до суду є відновлення порушеного права та відшкодування шкоди, завданої неправомірними діями.Так, відповідно до ст.10ЖК України громадяни зобов`язані дбайливо ставитися до будинку, в якому вони проживають, додержуватись правил користування жилими приміщеннями.
Згідно положень ст.150ЖК України громадяни, які мають у приватній власності будинок, квартиру користуються нею для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Відповідно до ст. 190 ЖК України, підприємства, установи, організації, а також громадяни, які заподіяли шкоду жилим будинкам, жилим приміщенням, інженерному обладнанню, об`єктам благоустрою і зеленим насадженням на прилеглих до будинків ділянках, зобов`язані відшкодувати заподіяну шкоду.
В силу статей 12, 13 Цивільного процесуального кодексу України ( далі -ЦПК України) цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно зі ст. 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Таким чином, цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини завдавача шкоди. Якщо у процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.
З огляду на наведене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності і диспозитивності цивільного процесу, положень ЦК України щодо відшкодування шкоди, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності вини у завданні шкоди позивачу, а позивач у свою чергу повинен довести наявність шкоди та її розмір.
За змістом положень частини третьої статті 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової і моральної шкоди.
У частинах першій, другій статті 22 ЦК України визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).
Таким чином, під збитками необхідно розуміти фактичні втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, витрати, вже зроблені потерпілим, або які мають бути ним зроблені, та упущену вигоду. При цьому такі витрати мають бути безпосередньо, а не опосередковано пов`язані з відновленням свого порушеного права, тобто з наведеного випливає, що без здійснення таких витрат неможливим було б відновлення свого порушеного права особою.
Стягнення збитків є одним із видів цивільно-правової відповідальності, для застосування якої потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками і вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон) послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору; управитель багатоквартирного будинку - фізична особа-підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.
Згідно ізположеннями п.1ст.5цього Закону,до житлово-комунальнихпослуг належать:житлова послуга послугаз управліннябагатоквартирним будинком.Послуга зуправління багатоквартирнимбудинком включає:утримання спільногомайна багатоквартирногобудинку,зокрема прибираннявнутрішньобудинкових приміщеньта прибудинковоїтериторії,виконання санітарнотехнічнихробіт,обслуговування внутрішньобудинковихсистем (крімобслуговування внутрішньобудинковихсистем,що використовуютьсядля наданнявідповідної комунальноїпослуги уразі укладенняіндивідуальних договорівпро наданнятакої послуги,за умовамияких обслуговуваннятаких системздійснюється виконавцем),утримання ліфтівтощо;купівлю електричноїенергії длязабезпечення функціонуванняспільного майнабагатоквартирного будинку;поточний ремонтспільного майнабагатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч. 1 ст. 7 Закону споживач має право одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна).
Згідно із п. 1 ч. 4 ст. 8 Закону управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг.
Відповідно доп.п.1,2,4,5,6.8,9ч.2ст.8Закону виконавецькомунальної послугизобов`язаний:1)забезпечувати своєчасністьнадання,безперервність івідповідну якістькомунальних послугзгідно іззаконодавством таумовами договорівпро їхнадання,у томучислі шляхомстворення системиуправління якістювідповідно донаціональних абоміжнародних стандартів; 2)готувати таукладати ізспоживачем договорипро наданнякомунальних послугз визначеннямвідповідальності задотримання умовїх виконаннязгідно зтиповим договором; 4)своєчасно проводитипідготовку об`єктівжитлово-комунальногогосподарства доексплуатації восінньо-зимовийперіод; 5)розглядати увизначений законодавствомстрок претензіїта скаргиспоживачів,у визначенихзаконом випадках-управителів,і проводитивідповідні перерахункирозміру платиза комунальніпослуги вразі їхненадання,надання нев повномуобсязі,несвоєчасно абоненалежної якості,а такожв іншихвипадках,визначених договоромпро наданнякомунальних послуг; 6)вживати заходівдо ліквідаціїаварій,усунення порушеньякості послугу строки,встановлені законодавством; 8)своєчасно реагуватина викликиспоживачів,підписувати акти-претензії,вести обліквимог (претензій)споживачів узв`язку зпорушенням порядкунадання житлово-комунальнихпослуг; 9) своєчасно та власним коштом проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з наданням комунальних послуг, що виникли з його вини;
Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року за № 927/11207 (далі - Правила) визначено, що балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.
Пунктом 2.4 цих Правил передбачено, якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що належать до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Водночас поточний ремонт це комплекс ремонтнобудівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання.
Згідно з пунктом 2.4.1. Правил організації поточного ремонту жилих будинків повинна проводитися відповідно до нормативноправових та нормативнотехнічних документів з організації і технології поточного ремонту жилих будинків. Поточний ремонт виконується виконавцем послуг власними силами або із залученням підрядних організацій. Неналежне виконання такими підрядними організаціями взятих на себе договірних зобов`язань є підставою цивільноправової відповідальності, проте не звільняє виконавця послуг від власних зобов`язань.
Відповідно до пунктів 4.4.1, 4.4.2 Правил під час експлуатації будинку необхідно забезпечувати відсутність дефектів конструктивних елементів даху. Інженернотехнічні працівники виконавця послуг повинні знати вузли несучих конструкцій і стан покрівлі, особливо в місцях сполучення з водостоками, будівельними конструкціями та устаткуванням, що проходить через покрівлю.
Внутрішні водостокиз дахівповинні безперебійновідводити дощовіі таліводи.При оглядісистеми внутрішніхводостоків необхідноперевіряти: -щільність іякість примиканнягідроізоляційного килимадо водоприймальногостовпчика; -міцність кріпленняводоприймальних лійокдо покриття; -забруднення ґратводоприймальних лійок; -правильність роботикомпенсаторів; -стан ігерметичність стиківтрубопроводів; -надійність іправильність кріпленнястояків іводовідвідних трубопроводів; -правильність приєднання трубки аварійного водозливудо стоякавнутрішнього водостокуі зміцненнястояка нагорищному перекритті. Перед настанням морозів і після танення снігу необхідно прочищати верхні ділянки стояків внутрішніх водостоків. Прочищення з дахів роблять йоржем (круглою щіткою), прикріпленим до довгої тички. Нижні ділянки стояків прочищають через ревізії (пункти 4.5.5., 4.5.6. Правил).
Пунктом 12 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою КМУ від 08 жовтня 1992 року № 572 в редакції ПКМУ від 24 січня 2006 року № 45, передбачено, що балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку в разі ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров`ю, шляхом відшкодування збитків.
Верховний Суд у постанові № 922/1153/16 від 29 січня 2019 року виснував, що балансоутримувач і управитель будинку, в якому сталася аварія (прорив труби внутрішньобудинкової мережі), є на підставі закону суб`єктом відповідальності за заподіяну власникам (користувачам) приміщень шкоду.
Також Верховний Суд у постанові від 27 березня 2019 року у справі № 643/19078/15 вказав на те, що відповідальність за завдану шкоду може наставати лише за наявності підстав, до яких законодавець відносить: наявність шкоди; протиправну поведінку заподіювача шкоди; причинний зв`язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; вину. За відсутності хоча б одного із цих елементів цивільно-правова відповідальність не настає.
Презумпцію вини у залитті квартири, належної позивачці, представник відповідача в ході розгляду справи не спростував.
Із врахуванням наведеного, та з огляду на визначені цивільним процесуальним законодавством принципи змагальності й диспозитивності, саме на відповідача ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК покладено обов`язок доведення відсутності вини відповідача в завданні шкоди. Суд вважає, що ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК не спростовано, що шкода, заподіяна ОСОБА_1 внаслідок залиття належної їй на праві власності квартири, заподіяна не з його вини та вже була відшкодована відповідачем за рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 31 травня 2023 року у справі № 607/18384/21.
Отже, виходячи із наведеного, суд дійшов до висновку, що саме відповідач ДП-2 ЖЕК №13 ЖБК, як балансоутримувач і управитель багатоквартирного будинку повинен нести відповідальність за спричинення шкоди власникові квартири у будинку по АДРЕСА_2 , яка мала місце 06 липня 2022 року внаслідок затоплення з причин тріщини у водостічній трубі внутрішнього водостоку на ділянці, яка проходить через приміщення машинного відділення ліфта.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
В силу ч. 2 ст. 78 ЦПК України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Суд погоджується з доводами позивачки щодо розміру завданого їй матеріального збитку, що підтверджується звітом про визначення матеріальних збитків, що нанесені власнику пошкодженого майна, внаслідок затоплення чотирикімнатної квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , від 28 липня 2023 року, який виконано суб`єктом оціночної діяльності ТОВ «ЕКСПЕРТ ІН», вважає його належним та достатнім доказом у справі, оскільки, будь-які інші докази, які б спростували висновки цього звіту, відповідачем не надавалися, клопотання про призначення судової будівельно-технічної експертизи не заявлялося.
Посилання представника відповідача ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК, адвоката Снітинкького Б. Є. на те, що шкода завдана ОСОБА_1 внаслідок залиття квартири АДРЕСА_1 , яке відбулося 06 липня 2022 року, вже оцінена у висновку експерта № 15 ОСОБА_3 ТОВ «Судово-експертне бюро України» від 03 серпня 2022 року, який врахований при винесені рішення Тернопільського міськрайонного суду від 31 травня 2023 року у справі №607/18384/21, суд відхиляє.
Суд описав вище встановлені цим експертним висновком обставини, де експерт зазначала про те, що ознаки пошкоджень квартири за адресою: АДРЕСА_3 , встановлених в результаті проведеного візуального обстеження, характерні для дії води та спричинені внаслідок її затоплення. Однак, оскільки в матеріалах справи відсутні будь-які документи, які б містили інформацію щодо залиття приміщень «1» коридор, «3» кухня», «4» житлова кімната, розрахунок вартості ремонтно-будівельних робіт по усуненню пошкоджень цих приміщень в рамках даної експертизи не проводився.
Тобто, як вбачається з висновку експерта № 15 ОСОБА_3 ТОВ «Судово-експертне бюро України» від 03 серпня 2022 року, огляд квартири позивачки проводився 18 липня 2022 року, саме після залиття, яке відбулося 06 липня 2024 року, і експерт вказує, що дійсно є пошкодження, проте завдані збитки в кімнатах, щодо яких була відсутня інформація щодо їх залиття, яке відбулося у 2020 році, які експерт не оцінювала, а відповідно і суд не приймав рішення про стягнення цих збитків у справі № 607/18384/21.
Предмет і підстави позову у виниклому спорі є відмінними від предмету і підстав позову у справі № 607/18384/21, де Тернопільським міськрайонним судом Тернопільської області ухвалено рішення від 31 травня 2023 року.
ОСОБА_1 , як власник майна, права якого порушені, має право на відшкодування завданої їй майнової шкоди внаслідок пошкодження приміщень її квартири залиттям, яке відбулося з вини відповідача 06 липня 2022 року.
Як свідчить тлумачення статті 526 ЦК України цивільне законодавство містить загальні умови виконання зобов`язання, що полягають у його виконанні належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Це правило є універсальним і підлягає застосуванню як до виконання договірних, так і недоговірних зобов`язань. Недотримання умов виконання призводить до порушення зобов`язання.
Зобов`язання про відшкодування шкоди - це правовідношення, у силу якого одна сторона (потерпілий) має право вимагати відшкодування завданої шкоди, а інша сторона (боржник) зобов`язана відшкодувати завдану шкоду в повному розмірі.
В судовому засіданні беззаперечно встановлено, що причиною затоплення квартири позивачки АДРЕСА_1 , 06 липня 2022 року була тріщина у водостічній трубі внутрішнього водостоку на ділянці, яка проходить через приміщення машинного відділення ліфта, а відтак відповідач є суб`єктом відповідальності за заподіяну ОСОБА_1 шкоду, оскільки не спростував того, що така шкода мала місце не з його вини. Також суд не встановив, що шкода завдана ОСОБА_1 за наслідками залиття квартири АДРЕСА_1 , 06 липня 2022 року відшкодована згідно рішення Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 31 травня 2023 року у справі №607/18384/21. Такі доводи сторони відповідача суд вважає помилковими, спрямованими на уникнення цивільно-правової відповідальності.
Відповідно до ст. 1192 ЦК України з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов`язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі. Розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі.
Тобто, законодавством установлено, що відшкодування шкоди полягає у відшкодуванні затрат, необхідних для приведення пошкодженої речі у її попередній стан та у компенсації супутніх витрат, необхідних для такого відновлення.
Відтак, заявлені позовні вимоги слід задовольнити, стягнути з ДП-2 ЖЕК № 13 ЖБК на користь ОСОБА_1 43 060,00 грн грошового відшкодування матеріальної шкоди.
Згідно квитанції № CPEX-4HT6-C7MX-2PE4 від 29 грудня 2023 року ОСОБА_8 в інтересах ОСОБА_1 сплатила судовий збір за подання позову у розмірі 1 073,00 грн.
Отож, відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України слід стягнути з відповідача на користь позивачки судовий збір в розмірі 858,88 грн сплаченого судового збору.
Водночас, позовну заяву подано до суду 30 грудня 2023 року через підсистему «Електронний суд».
Згідно ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 684, 00, а тому позивачу судовий збір слід було сплатити, виходячи із вказаного розміру прожиткового мінімуму, тобто у сумі 1 073,60 грн (2 684, 00 грн ? 0,4) *0,8= 858,88 грн.
Відтак, стороною позивача сплачено судовий збір у більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір»).
За таких обставин, оскільки представником позивачки сплачено судовий збір в більшому розмірі, ніж встановлено законом, слід повернути ОСОБА_1 сплачений судовий збір у розмірі 214,12 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 206, 258-268, 273, 352-355 ЦПК України, суд,
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з дочірнього підприємства - «2» Житлово-експлуатаційної контори № 13 Житлово-будівельних кооперативів на користь ОСОБА_1 43060 (сорок три тисячі шістдесят),00 грн грошового відшкодування матеріальної шкоди.
Стягнути з дочірнього підприємства - «2» Житлово-експлуатаційної контори № 13 Житлово-будівельних кооперативів на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 858 (вісімсот п`ятдесят вісім),88 грн.
Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 214 (двісті чотирнадцять),12 грн надміру сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.
Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_5 .
Відповідач: дочірнє підприємство - «2» Житлово-експлутаційної контори №13 Житлово-будівельних кооперативів, код ЄДРПОУ - 36509117, адреса місцезнаходження: вул.. О. Довженка, буд. 17, м. Тернопіль, 46022.
Повний текст рішення суду складено 15 липня 2024 року.
Головуючий суддя Герчаківська О.Я.
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2024 |
Оприлюднено | 29.07.2024 |
Номер документу | 120597187 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Герчаківська О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні