Справа № 947/6111/24
Провадження № 2/947/2328/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.07.2024 року Київський районний суд м. Одеси в складі:
головуючий - суддя Луняченка В.О.,
при секретарі Макаренко Г.В.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вм.Одесі впорядку спрощеного позовногопровадження цивільну справуза позовноюзаявою Обслуговуючого кооперативу«Пространство на Донского»(кодЄДРПОУ 43493237)до ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 )про стягненнязаборгованості по сплатіжитлово-комунальних послугта послугз утримання будинкута прибудинковоїтериторії,-
В С Т А Н О В И В:
Діючи в інтересах ОК «Пространство на Донского», як представник, з посиланням на ст. 30 ЦПК України, адвокат Клочко Володимир Вікторовича, звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості по сплаті житлово- комунальних послуг та послуг з утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 26625,05 гривень.
Відповідно до автоматизованої системи документообігу цивільну справу було розподілено судді Луняченку В.О.
Ухвалою судді від 14.03.2024 року відкрито провадження по справі та призначено розгляд справи у спрощеному провадженні із повідомленням та участю сторін.
В матеріалах справи міститься заява представника позивача щодо можливості розгляду справи за відсутністю представника позивача, в якій, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, заперечень щодо заочного розгляду справи не має.
Відповідач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, повідомлялась належним чином, відомості про що містяться в матеріалах справи.
Відзив у визначений судом строк відповідач не подав.
Відповідно до ч. 8ст. 178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 1ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для ухвалення заочного рішення на підставі наявних у справі доказів.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч.2ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Відповідно дост.268 ЦПК України, у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку про задоволення позову про стягнення заборгованості за кредитним договором з наступних підстав.
Обслуговуючий кооператив «ПРОСТРАНСТВО НА ДОНСКОГО» створений шляхом об`єднання фізичних та юридичних осіб для спільної некомерційної діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану, підвищення життєвого рівня членів та асоційованих членів кооперативу, захисту їх майнових інтересів і соціальних прав, надання економічної та соціальної допомоги фізичним та юридичним особам з метою зростання їх матеріального добробуту та задоволення потреб в об`єктах жилої та нежилої нерухомості.
Обслуговуючий кооператив діє на підставі Статуту затвердженого протоколом №12/03/21 від 12.03.2021 р. У відповідності до положень Статуту, метою діяльності Кооперативу є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів (асоційованих членів) кооперативу на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю, задоволення економічних, соціальних та інших потреб Власників, користувачів приміщень в будинку, а також відвідувачів будинку та прибудинкової території.
У відповідності до положень Статуту, будинком вважається пансіонат за адресою: АДРЕСА_1 .
Предметом діяльності Позивача є комплексне обслуговування об`єктів нерухомості, управління нерухомим майном, забезпечення належного утримання будинку і прибудинкової території, шляхом забезпечення членів кооперативу, власників/користувачів послугами власними силами та/або шляхом залучення на договірних засадах суб`єктів господарювання, виступаючи в тому числі колективним замовником (споживачем).
Члени кооперативу, власники/користувачі сплачують та/ або відшкодовують вартість наданих їм Позивачем послуг й забезпечують діяльність кооперативу, спрямовану на управління спільним майном, шляхом перерахування до кооперативу грошових внесків, розмір та періодичність яких визначається загальними зборами членів кооперативу та/або відповідно до договорів.
Позивач надає/забезпечує надання послуг та виконання робіт за цінами (вартістю), переліком та періодичністю, встановленими загальними зборами членів кооперативу.
ОСОБА_1 на праві приватної власності володіє нерухомим майном, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , а саме квартирою АДРЕСА_3 (Реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 2514461251100), що підтверджується відомостями Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Таким чином, на праві приватної власності Відповідачу належить квартира АДРЕСА_4 , балансоутримувачем якого є Позивач.
ОК «ПРОСТРАНСТВО НА ДОНСКОГО», згідно своїх статутних завдань, надає Відповідачу послуги з утримання будинку та прибудинкової території, прибирання, опалення, а також забезпечує надання житлово-комунальних послуг щодо постачання електричної енергії, постачання холодної води і водовідведення, постачання гарячої води, а також інші суміжні послуги.
Відповідно до положень п. 8.1 договору №Д/А-А.3.208-б/р від 12.07.2019р. (в редакції від 26.05.2021р.) - Покупець зобов`язаний протягом 5 робочих днів з дати підписання Акту прийому-передачі укласти Експлуатаційні договори та повідомляти Тимчасового утримувача про укладення кожного з цих експлуатаційних договорів протягом 3-х календарних днів з дати укладення відповідного експлуатаційного договору.
Згідно п. 8.2 договору №Д/А-А.3.208-б/р від 12.07.2019р. (в редакції від 26.05.2021р.) - З моменту підписання Акту прийому-передачі до моменту укладення відповідних Експлуатаційних договорів Покупець ( ОСОБА_1 ) відшкодовує Тимчасовому утримувачу у повному обсязі Тимчасові експлуатаційні витрати на підставі повідомлень-рахунків.
Як вбачається з Акту приймання-передачі до Договору №Д/А-А.3.208-б/р від 12.07.2019р. (в редакції від 26.05.2021р.) Відповідач 26.05.2021р. прийняв безумовне право на новозбудоване майно, що після державної реєстрації стає правом власності Покупця на новозбудоване майно як на нерухомість.
Право власності на зазначене нерухоме майно Відповідач зареєстрував у встановленому законом порядку 22.11.2021р. згідно Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 61804129 від 24.11.2021 11:15:00, ОСОБА_2 , Лиманська селищна рада Роздільнянського району Одеської області. Одеська обл.
Разом з тим, до цього часу Відповідач не виконав своїх зобов`язань щодо укладення експлуатаційних договорів, та ухиляється від укладення з Позивачем договорів, що забезпечують належне та своєчасне відшкодування спожитих Відповідачем послуг, однак продовжує споживати послуги, що надаються Позивачем на виконання своїх статутних завдань та обов`язків без їх реальної оплати.
Розмір внесків на оплату послуг з постачання холодної води, водовідведення, електропостачання залежить від тарифів, що встановлюються (затверджуються) відповідно до законодавства, та публікуються на офіційних веб- сторінках виробників послуг та інших ресурсах.
Розмір внесків на оплату послуг з утримання спільного майна будинку, а також інших послуг, що є складовими статутної діяльності Позивача, зокрема комплексне обслуговування об`єктів нерухомості, управління нерухомим майном, забезпеченбня належного утримання будинку і прибудинкової території затверджені рішеннями Загальних зборів учасників кооперативу.
Послуги з комплексного обслуговування об`єктів нерухомості, управління нерухомим майном, забезпечення належного утримання будинку і прибудинкової території надаються Позивачем за рахунок внесків всіх членів кооперативу та власників нерухомого майна у будинку за адресою: АДРЕСА_2 одночасно усім власникам нерухомого майна у зазначеному будинку, та не можуть бути виділені щодо окремих власників або об`єктів.
Вартість надання таких послуг розподіляється між усіма власниками житлових і нежитлових приміщень у будинку відповідно до кількості квадратних метрів площі майна у власності такої особи.
Протягом тривалого часу Відповідач користувався послугами ОК «ПРОСТРАНСТВО НА ДОНСКОГО», водночас не сплачував ОК «ПРОСТРАНСТВО НА ДОНСКОГО» грошові кошти за спожиті житлово-комунальні послуги та послуги з утримання будинку та прибудинкової території попри прийняті на себе зобов`язання, що призвело до накопичення значної заборгованості
Згідно розрахунку доданого до даної позовної заяви за Відповідачем рахується заборгованість по утриманню квартири АДРЕСА_3 за період з грудня 2022 року по січень 2024 року на загальну суму 26 625,05 грн.
Відповідно до п. 5 Угоди про участь у кооперативі асоційований член отримує від Кооперативу послуги, пов`язані із утриманням та обслуговуванням Об`єкту та прибудинкової території (в т.ч. прибирання, вивезення сміття, охорони, обслуговування мереж та конструкцій Об`єкту, теплопостачання, водопостачання та водовідведення, інші послуги), які надаються Кооперативам всім його членам та сплачує членські внески на відшкодування вартості зазначених послуг на підставі рахунків Кооперативу щомісяця. Розмір щомісячного членського внеску встановлюється із розрахунку за один місяць за 1 кв. метр загальної площі Приміщення відповідно до калькуляції витрат Кооперативу помноженого на розмір загальної площі Приміщення.
Розмір внесків на оплату послуг з постачання холодної води, водовідведення, електропостачання залежить від тарифів, що встановлюються (затверджуються) відповідно до законодавства, та публікуються на офіційних веб-сторінках виробників послуг та інших ресурсах.
Протягом тривалого часу відповідач користувався послугами ОК «ПРОСТРАНСТВО НА ДОНСЬКОГО», водночас не сплачував ОК «ПРОСТРАНСТВО НА ДОНСКОГО» грошові кошти за спожиті житлово-комунальні послуги та послуги з утримання будинку та прибудинкової території.
Частиною 1ст. 2 Закону України "Про кооперацію"встановлено, що кооператив - юридична особа утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основ членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Статтею 3 вказаного законупередбачено, що метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.
Основними завданнями кооперації є: підвищення життєвого рівня членів кооперативів, захист їх майнових інтересів і соціальних прав; створення системи економічної і соціальної самодопомоги населення та суб`єктів господарювання; залучення у виробництво товарів, робіт, послуг, додаткових трудових ресурсів, підвищення трудової і соціальної активності населення; створення і розвиток інфраструктури, необхідної для провадження господарської та іншої діяльності кооперативів з метою зростання матеріального добробуту їх членів та задоволення потреб у товарах і послугах; сприяння сталому розвитку та становленню засад демократичного розвитку суспільства.
Частиною 1 статті 6 Закону передбачено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до ст. 7 Закону, Кооператив створюється його засновниками на добровільних засадах.
Засновниками кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, а також юридичні особи України та іноземних держав, які беруть участь у діяльності кооперативів через своїх представників.
Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність (ч.1ст.8 Закону України "Про кооперацію").
Статтею 11 Закону України «Про кооперацію»передбачено, що вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом.
Основними обов`язками члена кооперативу є: додержання статуту кооперативу; виконання рішень органів управління кооперативу та органів контролю за діяльністю кооперативу; виконання своїх зобов`язань перед кооперативом; сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Таким чином, Закон покладає на члена кооперативу обов`язок сплачувати визначені статутом кооперативу внески, які відповідач виконує неналежним чином.
Відповідно до п. 5ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»житлово-комунальні послуги результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Згідност. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування.
Статтею 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»передбачено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону.
Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Відповідно до п. 5 ч. 2ст. 7 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги», індивідуальний споживач зобов`язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.
Згідно зіст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 4ст. 319 ЦК Українивласність зобов`язує.
Крім того, вимогамист.322 ЦК Українивизначено, що тягар утримання майна покладається на власника, а саме: власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Отже, правомочність володіння, з-поміж іншого, покладає на власника тягар утримання майна, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1 і 2ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 цього Кодексу.
У відповідності дост. 525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 1ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Право вимоги кредитора визначив у своїй постанові Верховний Суд від 15.03.2018 у справі № 401/710/15-ц, відповідно до змісту якої «Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням. Таким чином, правовідношення, у якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто у якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням. З огляду на викладене правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, у якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина першастатті 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги».
Частина 1ст. 611 ЦК Українипередбачає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Статтею 610 ЦК Українипередбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання(неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1ст. 612 ЦК Україниборжник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором.
Згідно з ч. 1ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Відповідно достатті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд зауважує, що матеріали справи не містять доказів сплати відповідачем заявленої до стягнення вищевказаної заборгованості.
Доказів на підтвердження невідповідності проведеного розрахунку, стороною відповідача до суду також не надано, як і доказів надання позивачем послуг неналежної якості.
Отже відповідачем не в повній мірі та несвоєчасно виконувались покладені на нього зобов`язання зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та за сплати грошових коштів за спожиті житлово-комунальні послуги, внаслідок чого в останнього виникла заборгованість за період з грудня 2022 року по січень 2024 року включно на загальну суму 26625,05 грн.
Враховуючи викладене, проаналізувавши та оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і доведеними, за наслідком чого підлягають задоволенню, а стягненню з відповідача на користь позивача підлягає заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг в сумі 26625,05 грн..
Пунктом 6 частиною 1статті 264 ЦПК Українипередбачено, що під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання зокрема як розподілити між сторонами судові витрати.
Приймаючи положенняст. 141 ЦПК України, задоволення позовних вимог, суд вважає наявними підстави для стягнення з відповідача на користь позивача у відшкодування понесених витрат зі сплати судового збору 3028 грн.
Керуючись ст. ст.2,76-83,141,263-265,273,280-289,354-355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Обслуговуючого кооперативу «Пространство на Донского» (код ЄДРПОУ 43493237) до ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) про стягнення заборгованості по сплаті житлово- комунальних послуг та послуг з утримання будинку та прибудинкової території- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 АДРЕСА_5 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Пространство на Донского» (код ЄДРПОУ 43493237 м.Одеса, вул.Дмитра Донського, 59) заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території та витрат на оплату спожитих житлово-комунальних послуг за квартирою АДРЕСА_6 у розмірі 26625,05 ( двадцять шість тисяч шістсот двадцять п`ять грн.. 05 коп.) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 АДРЕСА_5 ) на користь Обслуговуючого кооперативу «Пространство на Донского» (код ЄДРПОУ 43493237 м.Одеса, вул.Дмитра Донського, 59) судові витрати у вигляді судового збору у сумі 3028,00 гривень.
Повне судове рішення буде складено протягом десяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.
Заочне рішення може бути переглянуто Київським районним судом м.Одеси за заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня отримання копії рішення.
Заочне рішення суду може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів після отримання копії рішення відповідачем та - протягом тридцяти з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне рішення складено 26.07.24
Суддя: ЛуняченкоВ.О.
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2024 |
Оприлюднено | 29.07.2024 |
Номер документу | 120613558 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Луняченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні