Рішення
від 15.07.2024 по справі 904/1740/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.07.2024м. ДніпроСправа № 904/1740/23За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ"

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ"

про стягнення 144 279 486,93 грн.

Суддя Юзіков С.Г.

При секретарі судового засідання: Савенко В.А.

Представники:

Позивача - Степаненко М.Ю.

Відповідача - Азаренков С.М.

СУТЬ СПОРУ:

Позивач просив стягнути з Відповідача 100 232 454,37 грн. - основного боргу, 9 361 415,21 грн. - пені, 30 385 206,55 грн. - індексу інфляції, 4 300 410,80 грн. - 3 % річних, мотивуючи неналежним виконанням Відповідачем Договору транспортування природного газу № 2002000099 від 04.02.2020.

Від Відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі, у зв`язку з відсутністю предмета спору, мотивоване тим, що борги за 2014 по березень 2022 років врегулюванні Законом України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" (далі Закон 1639-ІХ). Згідно із ст. 2 Закону 1639-ІХ його дія поширюється на відносини з врегулювання видів заборгованості (грошових зобов`язань), визначених у статті 1 цього Закону, суб`єктів ринку природного газу, що включені до реєстр підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу (далі Реєстр). Постановою НКРЕКП від 10.11.2022 № 1411 Відповідача включено до Реєстру, у зв`язку з чим дія Закону № 1639-ІХ поширюється на спірні правовідносини. Системний аналіз положень Закону № 1639-ІХ свідчить про те, що частина заборгованості Відповідача перед Позивачем, яка відповідає певним критеріям, не може стягуватися з Відповідача за рішенням суду, оскільки підлягає врегулювання за рахунок видатків державного бюджету. Отже, АТ "Дніпропетровськгаз", як оператор газорозподільних систем, має законодавчо передбачене право на врегулювання заборгованості перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи України", яка виникла з 01.01.2020 по 28.02.2022 за Договором транспортування природного газу.

09.05.2023 від Відповідача надійшла заява свідка, в якій осатаній, на виконання ст. 90 ГПК України, надав відповіді на питання, зокрема: на питання № 1 щодо доступу Відповідача до інформаційної платформи, останній зазначає, що Відповідач, як оператор газорозподільної системи, користується доступом до інформаційної платформи, що зумовлено виконанням ліцензійних умов та вимог Кодексів ГРМ та ГТС, інших нормативно-правових актів; на питання 2 про якоу саме інформацію АТ "Дніпропетровськгаз" подавало до інформаційної платформи у квітні, травні, червні, вересні 2021 року - на виконання вимог п. 5 гл. 4 розд. IV Кодексу ГТС - Відповідач, як оператор газорозподільної систем, на щоденній основі забезпечує передачу Оператору ГТС через його інформаційну платформу інформацію відповідно до вимог цього Кодексу та за формами оператора газотранспортної системи, погодженими з Регулятором, вносить до інформаційної платформи інформацію, зокрема: інформацію щодо кожного споживача на території ліцензійної діяльності Оператора ГРМ із зазначенням ЕІС-код споживача та за наявності ЕІС-коди його точок обліку; ЕІС-код фізичної точки виходу з газотранспортної системи; інформацію про прогнози споживання природного газу на кожну газову добу (О) для споживачів, по яких відбір/споживання не вимірюється щодобово; інформацію про попередні обсяги споживання кожної газової доби (О); інформацію про фактичне добове споживання; інформацію про фактичне споживання кожного газового місяця (М); також, дані щодо операторів газорозподільних систем (за їх наявності), яким природний газ передається з газорозподільної системи, з визначенням місць підключення таких операторів; дані щодо газовидобувних підприємств (за їх наявності), промислові газопроводи яких безпосередньо підключені до газорозподільної системи. На питання 6 - чи укладено АТ "Дніпропетровськгаз" на виконання гл. 6 розд. III постанови НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494 "Про затвердження Кодексу газорозподільних систем" договір (договори) на закупівлю або постачання природного газу для покриття об`ємів (обсягів) фактичних втрат та виробничо-технологічних витрат природного газу в ГРМ для забезпечення фізичного балансування ГРМ та власної господарської діяльності у квітні, травні, червні, вересні 2021 року" та на питання 7 - який обсяг природного газу подано на точки входу газотранспортної системи ТОВ "Оператор ГТС України" (за відповідними договорами, які зазначено в запитанні 6), які укладались АТ "Дніпропетровськгаз", Відповідач повідомив, що Позивач не вчинив усіх дій для балансування та регулювання дисбалансів своєї системи. Згідно з керівними принципами відповідальний за балансування (в Україні - це Оператор ГТС) зобов`язаний: найперше, через свою інформаційну платформу вжити заходів для того щоб визначити всіх учасників ринку, в яких є як позитивний, так і негативний добовий небаланс та дати їм можливість (за допомогою платформи) виявити одне одного, домовитися (в т.ч. й поза біржею) про купівлю одне в одного балансуючого газу (так званого гнучкого газу) та повідомити про це Оператора ГТС; вчиняти балансуючі дії, шляхом купівлі природного газу для потреб балансування на ринку, Оператор ГТС має право лише у випадку загрози фізичного розбалансу системи, в т.ч. й через недобросовісність учасників ринку; третім етапом балансування є обмежувальні дії спрямовані на припинення газопостачання, які вживаються лише у крайніх випадках (зокрема при несанкціонованих відборах). На думку Відповідача Позивач не надав жодних доказів, що сприяв учасникам ринку в торгівлі балансуючим (гнучким) газом. Оператор ГТС не забезпечив щодобової торгівлі газом на своїй інформаційній платформі. Без цієї можливості ринок балансування не може працювати належним чином. На питання 8 - який обсяг заборгованості перед ТОВ "Оператор ГТС України" за врегулювання щодобових небалансів у квітні, травні, червні, вересні 2021 року відображено в обліку АТ "Дніпропетровськгаз" на момент відповіді на це запитання - Відповідач зазначає, що це фактично не є питаннями, а вимогою надати інформацію. Водночас поставлене питання не стосується обставин, що мають значення для справи, адже згідно з п. 9.6 Договору транспортування природного газу розбіжності щодо вартості щодобових небалансів підлягають урегулюванню відповідно до умов цього Договору або в суді, й до прийняття рішення суду вартість добових небалансів, яку Замовник зобов`язаний сплатити у строк, визначений пунктом 9.3 цього Договору, визначається за даними Оператора. Отже саме Позивач має довести розмір оплати за небаланси, виходячи зі своїх обґрунтованих та реальних витрат, пов`язаних зі здійсненням балансування.

Крім того, Відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі до закінчення перегляду Об`єднаною Палатою Верховного Суду в касаційному порядку справи № 918/686/21 у побідних правовідносинах.

Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що сторонами укладено Договір транспортування природного газу №2002000099 від 04.02.2020 (далі Договір), за яким Оператор (Позивач) надає Замовнику (Відповідачеві) послуги транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору ГТС встановлену в цьому Договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні (п.2.1 Договору). Укладаючи договір та додаткову угоду №1 від 03.09.2020 до нього, сторони узгодили можливість замовлення Відповідачем потужності (можливість отримання послуги) та визначили підстави і порядок виникнення обов`язку з оплати виникнення у Замовника добового небалансу. Сторонами укладені акти приймання-передачі природного газу за спірний період, в яких відображено обсяги отриманого Відповідачем газу від Позивача. Пунктом 11.4. Договору визначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора за весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби). Позивачем оформлені односторонні акти врегулювання щодобових небалансів № 04-2021-2002000099 від 30.04.2021 (за квітень 2021 року) на суму 166,74 грн., № 05-2021-2002000099 від 31.05.2021 (за травень 2021 року) на суму 1 163,59 грн., № 06-2021-2002000099 від 30.06.2021 (за червень 2021 року) на суму 846,87 грн., № 09-2021-2002000099 від 30.09.2021 (за вересень 2021 року) на суму 100 230 277,17 грн. Як вбачається зі змісту вказаних актів ціна природного газу, за якою Позивачем розраховано вартість щодобових небалансів за квітень - червень та вересень 2021 року складає від 8 276,29 грн. за тис. куб.м (без ПДВ) до 34 178,05 грн. за тис. куб.м (без ПДВ). Відповідач звертає увагу суду на наступне: Відповідач не замовляв, а Позивач не надавав у квітні-червні, вересні 2021 року послугу балансування; Позивач не надав належні докази на підтвердження заявлених позовних вимог та маніпулює документами, що не містять обставин щодо предмета доказування; в матеріалах справи відсутні належні докази загрози цілісності ГТС; вчинення балансуючих дій, дотримання порядку визначення небалансу, здійснення алокації, вчинення заходів з врегулювання небалансу, наявність ресурсу природного газу саме для врегулювання добових небалансів Відповідача, факту понесення реальних витрат Позивачем на врегулювання добових небалансів саме Відповідача; акти надання послуг балансування за травень, червень, вересень 2021 року, підписані Позивачем та ТОВ ГК "Нафтогаз Трейдінг" - підтверджують неподання, до ГТС обсягів природного газу для врегулювання негативних небалансів у спірний період та незаконність формування маржинальних цін продажу природного газу, натомість зазначені акти навпаки свідчать про відібрання природного газу з газотранспортної системи протягом травня, червеня, вересня 2021 року в обсязі 39 000 000 куб.м на суму 551 267 574,00 грн.; природа вартості природного газу, яку намагається стягнути Позивач є невизначеною ні щодо власника природного газу, ні щодо його покупця; Позивач довільно тлумачить норми матеріального права, якими регулюються спірні правовідносини; відсутність жодного висновку Верховного Суду на підтвердження доводів Оператора ГТС "про достатність односторонньо складених облікових документів та виставлення рахунку на оплату для доведення надання послуг за договором транспортування природного газу"; наявні аргументовані доводи Відповідача щодо відсутності доказів виконання Позивачем умов Договору в частині надання послуг у спірному періоді та реальності здійснення господарської операції; підміна понять Позивачем та цілеспрямоване введення суду в оману, через ототожнення власних тез з описовими та мотивувальними частинами постанов Верховного Суду; у Позивача відсутні правові підстави для стягнення заборгованості з оплати послуг транспортування в примусовому порядку. При встановленні факту надання/ненадання Позивачем балансуючих дій наявності чи відсутності врегулювання Оператором ГТС добового небалансу (підстав для оплати заявлених вимог), необхідно виходити із доказів, які свідчитимуть про відхилення у функціонуванні ГТС від її звичайного рівня (загроза цілісності ГТС); доказів, які дії вчинені Оператором ГТС з врегулювання небалансу (вчинення балансуючих дій); залежно від результатів вчинення балансуючих дій, оператор ГТС виставляє рахунки за врегулювання небалансів до оплати. Однак, в матеріалах справи відсутні первинні документи та інші докази, які б підтвердили відхилення у функціонуванні ГТС Позивача у квітні-червні та вересні 2021 року від її звичайного рівня, відсутня інформація щодо власної оцінки попиту на природний газ за газову добу або протягом газової доби щодо якої здійснюється балансуюча дія у спірний період, відсутня інформація про номінації, алокації в розрізі усіх замовників послуг транспортування та виміряні потоки природного газу, про тиск природного газу в газотранспортній системі. Тобто, в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження, дій вчинених Позивачем з врегулювання небалансу (вчинення балансуючих дій), як того вимагають положення розділу XIII та розділу XIV Кодексу ГТС. До того ж, як вбачається з матеріалів справи, у квітні-червні, вересні 2021 року Відповідач номінацій Оператору ГТС не подавав, а Позивач обсягів газу - не підтверджував. Зазначене дає підстави вважати, що оскільки загрози цілісності ГТС не було, то у Позивача була відсутня потреба у закупівлі природного газу для балансування, зокрема й тому, що Відповідач не замовляв жодних обсягів газу на вказаний період у Позивача. Отже, відповідно у Позивача відсутні підстави для вчинення дій з врегулювання добового небалансу. За таких обставин, Позивачем не доведені дії, які призвели до певного результату, як то передбачено ст. 901 ЦК України. Як вбачається з матеріалів справи, Позивач стверджує, що балансуючі дії ТОВ "Оператор ГТС України" здійснюються відповідно до укладеного Договору про надання послуг балансування № 2101000095 від 19.01.2021, між Позивачем (Замовник) та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдінг" (Виконавець). Згідно з п. 2.1.1. указаного договору передбачено, що протягом періоду надання послуги балансування Виконавець зобов`язується надати Оператору послуги балансування, які полягають в тому, що Виконавець зобов`язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газв газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газз газотранспортної системи Оператора. Відповідно до п. 6.3.3. Договору №2101000095 від 19.01.2021 Виконавець зобов`язаний здійснювати подачу/відбір газу до/з газотранспортної системи Оператора у відповідності до вимог Кодексу газотранспортної системи шляхом подачі відповідних номінацій/реномінацій. На підтвердження виконання даного договору, Позивач надав двосторонні Акти надання послуг балансування відповідно за квітень-червень, вересень 2021 року, підписані сторонами вказаного Договору. Відомості, відображені у вказаних актах надання послуг балансування свідчать, що у спірний період травень, червень, вересень 2021 року в Газотранспортній системі Оператора ГТС були щодобові позитивні небаланси (відібрані Виконавцем згідно Договору), однак не було жодних добових негативних небалансів, оскільки Виконавець не подавав жодних обсягів в газотранспортну систему Позивача для покриття негативних небалансів. Відповідно, у Позивача не було жодного ресурсу природного газу для, врегулювання негативних небалансів, оскільки вони в системі не виникали, а отже і відсутні докази понесення Позивачем реальних та обґрунтованих витрат на балансування. Вказане свідчить, що ключовим при дослідженні питання правомірності заявлених ТОВ "Оператор ГТС України" до АТ "Дніпропетровськгаз" позовних вимог є дослідження Актів про надання послуг балансування за травень, червень, вересень 2021 року, складених на виконання Договору про надання послуг балансування від 19.01.2021 № 2101000095, оскільки, за відсутності обсягів придбаного ТОВ "Оператор ГТС України" природного газу в кожну газову добу, жодних законних підстав у останнього для Формування маржинальної ціни придбання природного газу з подальшим складання актів врегулювання щодобових небалансів та виставлення Відповідачеві рахунків на оплату у Позивача не було. Згідно ст.1 гл.8 розділу XIV Кодексу ГТС Оператор ГТС не повинен отримувати фінансову вигоду або зазнавати фінансових втрат унаслідок сплати та отримання плати за добовий небаланс, витрат за вчинення балансуючих дій, пов`язаних зі своєю діяльністю з балансування. Відповідач наголошує, що за змістом інформації, розміщеної ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" на власному сайті, у відкритому доступі, очевидним є те, що доходи, які пов`язані з платою за щодобовий негативний небаланс значно перевищують витрати Позивача, які - не значні та/або взагалі відсутні.

Від Позивача надійшла відповідь на відзив, з якої вбачається, що Відповідачем жодними доказами не доведено чітко визначені та обґрунтовані на його думку розміри вартості отриманих послуг балансування. Контррозрахунок також не надано. А відтак, Дніпропетровськгаз у відзиві на позов не заперечується факт несанкціонованого відбирання природного газу з газотранспортної системи України, ні його фактичний об`єм, ні загальна сума заборгованості за позовом. Також, Позивач посилаючись на практику Верховного суду з аналогічних справ, зазначив, що: достатньою підставою для оплати послуг балансування є існування добового негативного небалансу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником; оплата послуг балансування має бути здійснена замовником у разі надсилання оператором ГТС такому замовнику документів, що є підставою для проведення розрахунку послуг з балансування, які передбачені Кодексом; при вирішенні спору слід дослідити, укладенні сторонами Акти приймання-передачі обсягів природного газу та односторонній акт щодо послуг балансування, які засвідчують обсяги природного газу віднесеного до негативного небалансу; необхідність додаткового доведення оператором ГТС заходів з фізичного балансування ГТС суперечить законодавчому регулюванню спірних правовідносин та Договору. Думка Відповідача про те, що врегулювання добового небалансу здійснюється лише в разі існування реальної загрози цілісності газотранспортної системи не відповідає висновкам Верховного Суду, наведених у постановах від 18.02.2022 у справі № 918/450/20, від 23.06.2022 у справі №906/184/21, від 23.06.2022 у справі № 906/252/21, згідно з якими існування негативного небалансу, який доводиться алокаціями, складеними Оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником є достатньою підставою для оплати послуг балансування. Щодо безпідставності та необґрунтованості тверджень Відповідача, що предмет позову не врегульований договором транспортування природного газу, який укладений сторонами, Позивач зазначає, що 04.02.2020 сторонами укладено Договір транспортування природного газу №2002000099, що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30.09.2015 №2497. Відповідно до п. 9.1 Договору Позивачем та Відповідачем погоджено, що в разі виникнення у Відповідача (Замовника) добового небалансу Позивач (Оператор) здійснює купівлю/продаж природного газу Відповідача в обсягах добового небалансу. Пунктом 9.2 Договору погоджено, що у разі виникнення у Відповідача негативного добового небалансу Позивач здійснює продаж Відповідачеві, а Відповідач купівлю в Позивача природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС. Таким чином, наведене повністю спростовує твердження Відповідача, що стягнення вартості врегулювання добового негативного небалансу не врегульовано умовами Договору. Також, Позивач стверджує, що Оператор за результатами проведення алокацій, па підставі інформації, наданої самим Відповідачем до інформаційної платформи у формах № 2, № 3, встановлено факт виникнення у Відповідача негативного щодобового небалансу в газових місяцях квітня, травня, червня, вересня 2021 року в обсягах 0,12409 тис.м3, 0,71980 тис.м3, 0,48936 тис.м3, 2619,11828 тис.м3 відповідно. Приписами п. 11.4. Договору визначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. Ні до Позивача з претензіями, ні до суду з позовом з вимогами про не згоду або з об`ємами отриманих послуг балансування (врегулювання негативного щодобового небалансу) та/або з їх вартістю Відповідач не звертався, відтак, об`єми та вартість отриманої Відповідачем послуги транспортування (врегулювання негативного щодобового небалансу) за квітень, травень, червень, вересень 2021 року є узгодженими. Матеріали справи містять належні та допустимі докази надання послуг транспортування природного газу та вчинення дій з врегулювання добового небалансу, а саме: акти врегулювання щодобових небалансів за газові місяці квітня, травня, червня, вересня 2021 року; рахунки на оплату за добові небаланси за квітень, травень, червень, вересень 2021 року; форми № 2, № 3 та реєстри файлів, у яких Дніпропетровськгаз самостійно зазначив обсяги подач/відборів природного газу у квітні, травні, червні, вересні 2021 року, та розрахунки 1, 2, 3, які містять дзеркальні дані відображені Відповідачем у формах № 2, № 3; актами приймання-передачі природного газу квітня, травня, червня, вересня 2021 року, які Відповідач підписав без зауважень та застережень. Щодо необґрунтованих доводів Відповідача про те, що Оператором не доведено понесення ним витрат на врегулювання добового небалансу та стосовно розрахунку маржинальної ціни придбання/продажу природного газу, то фізичне балансування, в тому числі вчинення балансуючих дій здійснюється для балансування газотранспортної системи загалом, а не для врегулювання портфоліо балансування окремого замовника послуг транспортування. Отже, необхідно розрізняти послугу балансування, яка, фактично, є купівлею оператором газотранспортної системи природного газу для вчинення балансуючих дій, спрямованих на забезпечення підтримання певної кількості та тиску газу в газотранспортній системі, та послугу з врегулювання добового небалансу, яка є складовою послуги транспортування природного газу та надається замовникам цих послуг оператором газотранспортної системи. Крім того, твердження Відповідача про неповідомлення останнього про остаточну ціну газової доби, є необґрунтованим, оскільки згідно з п.7 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС, оператор газотранспортної системи до 08:00 UTС (10:00 за київським часом) години для зимового періоду та 07:00 UTС (10:00 за київським часом) години для літнього періоду газової доби (D+1) оприлюднює на власному веб-сайті остаточні ціни газової доби (D), які визначаються відповідно до п. 8-11 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС. При цьому, Кодекс ГТС не визначає обов`язку для Оператора ГТС повідомляти кожного замовника послуг транспортування окремо про остаточні ціни газової доби того чи іншого звітного періоду, як і не встановлено строки/терміни такого інформування. Також, Позивач зазначив, що по суті поставлені запитання Відповідача, в порядку ч. 1 ст. 90 ГПК України такими не є, як вбачається зі змісту та формулювання так званих питань, кожне із них є вимогою до Позивача надання документів.

26.05.2023 від Позивача надійшли заперечення на клопотання Відповідача про закриття провадження у справі, в яких зазначено, що твердження Відповідача про те, що заборгованість у справі № 904/1740/23 не може бути примусово стягнута з Відповідача на підставі рішення суду є необґрунтованим та таким, що суперечить Закону № 1639-ІХ. Станом на сьогодні, сторонами ні договору про організацію взаєморозрахунків, ні договору про реструктуризацію заборгованості не укладено, жодних платежів в погашення заборгованості Відповідача за квітень, травень, червень, вересень 2021 року на розрахункові рахунки Оператора не надходило, а, відтак, відсутні будь-які підстави припинення існування предмету спору в даній справі, а саме щодо стягнення заборгованості у загальній сумі 144 279 486,93 грн.

Від Позивача надійшли заперечення на заяву Відповідача про розподіл судових витрат, в яких останній звернув увагу суду, що оцінка Відповідача, про надання правової допомоги у даній справі в розмірі 60 000,00 грн. та гонорар успіху в розмірі 1,5 % від ціни позову не відповідає критеріям обґрунтованості та пропорційності до предмета спору у розумінні приписів ч. 5 ст. 129 ГПК України з огляду на вимоги, які ставляться до адвоката, а саме, наявність у такої особи повної вищої юридичної освіти, стажу роботи в галузі права, у зв`язку з чим такі дії не вимагали значного обсягу юридичної і технічної роботи.

29.05.2023 від Позивача надійшло заперечення на клопотання Відповідача про зупинення провадження у справі, оскільки останній вважає, що правовідносини у даній справі та в тій до якої Відповідач просить зупинити провадження не є подібними.

У додаткових поясненнях, з урахуванням відповіді на відзив, Відповідач звертає увагу суду, що для правильного вирішення даного спору Господарському суду Дніпропетровської області у межах наданих йому повноважень процесуальним законом належить дослідити умови укладеного сторонами Договору на транспортування природного газу №2002000099 від 04.02.2020, якими упорядковуються спірні правовідносини та встановити фактичні обставини справи на підставі достовірних, належних та вірогідних доказів, при цьому, надати можливість АТ "Дніпропетровськгаз" реалізувати принцип змагальності сторін у процесі. Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем не надано жодних первинних документів, які б свідчили про підстави виникнення небалансів саме Відповідача в газотранспортній системі та докази врегулювання їх Оператором ГТС, з огляду на що складені Позивачем односторонні акти та рахунки не можуть бути визнані належними доказами на підтвердження визначення обсягу щодобових небалансів у заявленому обсязі та вартості. Крім того, спірний Договір передбачає порядок надання окремих видів (складових) послуг транспортування природного газу та їх відмінний порядок замовлення, виконання та підтвердження факту їх надання. Однак, Позивач, безпідставно об`єднує послуги врегулювання щодобових небалансів із послугами перевищення використання замовленої (договірної) потужності, та, відповідно, надає неналежні докази, здійснюючи підміну доказової бази у даній справі про стягнення вартості добових небалансів, чим вводить суд в оману. Відповідач не заперечує щодо права Оператора ГТС складати односторонні акти, водночас, є необхідність підтвердження належними доказами загрози цілісності ГТС, вчинення балансуючих дій, дотримання порядку визначення небалансів та підтвердження відомостей внесених в цей акт (щодо обсягів та обґрунтованої вартості формування маржинальних цін), та доведення реальності здійснення господарської операції самим Позивачем. Проте, в матеріалах справи такі докази відсутні, також Позивачем не надано доказів понесення ним реальних та обґрунтованих витрат саме на врегулювання небалансів Відповідача, а не інших замовників послуг транспортування та/або їх споживачів, тощо. Також, Позивач помилково ототожнив акти приймання-передачі природного газу на ГРС за квітень, травень, червень, вересень 2021 року, підписані сторонами без посилання на Договір від 04.02.2020, з актами транспортування природного газу за Договором, які сторонами не складалися. Водночас, акти приймання-передачі природного газу складалися між сторонами в розрізі місяця (не містять жодних даних про щодобові обсяги) на виконання Технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу та вимог п. 5 гл. 1 розд. XII Кодексу ГРМ (а не Договору). Відповідач до відзиву на позовну заяву надав суду копію Технічної угоди про умови приймання-передачі природного газу та детально розписав взаємовідносини Оператора ГТС та АТ "Дніпропетровськгаз", як Оператором ГРМ, а не замовником послуг транспортування. Відповідач стверджує, що Звіти Форми 8в, долучені Позивачем до матеріалів справи, що містять службову інформацією, яка подається до НКРЕКП на основі виключно односторонніх даних Оператора ГТС згідно п. 9.6. Договору, не є належними доказами та жодним чином не підтверджують заявлені суми до стягнення, реальність вчинення Оператором ГТС балансуючих дій в розрізі кожної доби спірного періоду та наявність ресурсу природного газу у Оператора ГТС для врегулювання добових небалансів саме АТ "Дніпропетровськгаз". Крім того, Відповідач стверджує, що в матеріалах справи відсутні докази існування загрози цілісності газотранспортної системи та відхилення у функціонуванні ГТС від технічних параметрів звичайного рівня. Також, жодних доказів здійснення заходів згідно п. 3 розд. XIII Кодексу ГТС Позивач не надав. Таким чином, твердження Оператора ГТС про доведення ним заявлених позовних вимог відповідними достатніми доказами із посиланням на власне хибне трактування положень спірного Договору, Кодексу ГТС та висновків Верховного Суду - доводить відсутність належних доказів на підтвердження заявлених позовних вимог та маніпулювання односторонньо складеними документами та іншими документами, що не містять обставин предмету доказування, що є свідченням про неналежне виконання Позивачем зобов`язань за спірним Договором. Як вбачається з матеріалів справи, Позивач стверджує, що балансуючі дії ТОВ "Оператор ГТС України" здійснюються відповідно до укладеного Договору про надання послуг балансування № 2101000095 від 19.01.2021, між Позивачем (Замовник) та ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдінг" (Виконавець). Згідно з п.2.1.1. Договору №2101000095 від 19.01.2021 передбачено, що протягом періоду надання послуги балансування Виконавець зобов`язується надати Оператору послуги балансування, які полягають в тому, що Виконавець зобов`язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи Оператора. Відповідно до п.6.3.3. Договору №2101000095 від 19.01.2021 Виконавець зобов`язаний здійснювати подачу/відбір газу до/з газотранспортної системи Оператора у відповідності до вимог Кодексу газотранспортної системи шляхом подачі відповідних номінацій/реномінацій. На підтвердження виконання даного договору, Позивач надав двосторонні Акти надання послуг балансування за квітень 2021 року, травень 2021 року, червень 2021, вересень 2021 року, підписані сторонами Договору №2101000095 від 19.01.2021. АТ "Дніпропетровськгаз" детально проаналізувало дані акти надання послуг балансування у відзиві на позов та прийшов до висновку, що відомості, відображені у вказаних актах надання послуг балансування свідчать, що у спірний період в газотранспортній системі Оператора ГТС були щодобові позитивні небаланси, однак не було жодних щодобових негативних небалансів, оскільки Виконавець не подавав жодних обсягів в газотранспортну систему Позивача для покриття негативних небалансів.

29.06.2023 від Відповідача надійшло клопотання про долучення висновку експерта № СЕ-19/23/27809-ЕК від 27.06.2023.

Від Позивача надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій останній просить стягнути з Відповідача 765 337 936,14 грн. основного боргу, 122 965,755,59 грн. пені, 49 566 100,63 грн. індексу інфляції, 11 204 182,39 грн. 3 % річних.

14.07.2023 від Позивача надійшло заперечення проти клопотання Відповідача про долучення доказів, оскільки Позивач вважає, що: Позивачем порушено строки на його подання; висновок не відповідає вимогам чинного законодавства України; запитання поставлені на вирішення експерта є некоректними, та такими що не відповідають орієнтовному переліку питань вирішуваних економічною експертизою; облік обсягу послуг врегульовано Договором і підтверджено відповідними актами та звітами; щодо тарифів то вони для Відповідача встановлюються НКРЕКП, завдання матеріальної шкоди (збитків) Позивачеві та їх стягнення не є предметом спору і не заявляються Позивачем.

Від Відповідача надійшли заперечення на заяву про збільшення розміру позовних вимог, обґрунтовані тим, що останній вважає, що дана заява є одночасно зміною предмета та підстав позову, що є недопустимим, а докази надані до заяви, подані з порушенням порядку, встановленому ГПК України, а, відтак, не можуть братися судом до уваги при прийнятті рішення по суті.

Ухвалою суду від 19.09.2023 прийнято заяву про збільшення позовних вимог та, з урахуванням клопотання Відповідача, зупинено провадження у справі №904/1740/23 за позовом ТОВ "ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ" до АТ "Оператор газорозподільної системи "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" про стягнення 144 279 486,93 грн. до завершення перегляду об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного суду справи № 918/686/21.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 21.11.2023 ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 19.09.2023 про зупинення провадження у справі скасовано, справу направлено на розгляд до Господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою суду від 04.12.2023 поновлено провадження у справі.

Від ПрАТ "ГАЗТЕК" до суду надійшла заява про вступ у справу в якості третьої особи на стороні Відповідача.

22.01.2024 від Позивача надійшли письмові пояснення з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 03.11.2023, в яких зазначено, що 03.11.2023 ОП КГС розглянула справу № 918/686/21 за позовом Оператора ГТС до АТ "Оператор газорозподільної системи "Рівне газ" про стягнення заборгованості за негативні небаланси. Спір у справі № 918/686/21 виник щодо заборгованості за договором транспортування природного газу в частині оплати за негативні щодобові небаланси за лютий-березень 2021 року та за перевищення замовленої потужності за січень-березень 2021 року. Висновки, викладені у постанові, фактично зводяться до того, що оператор газорозподільної системи зобов`язаний оплатити негативні щодобові небаланси (обсяги природного газу, відібраного із ГТС). Окремо ОП КГС наголосила, що типовий договір транспортування природного газу та Кодекс ГТС не передбачають надання Оператором ГТС будь-яких інших підтверджень факту здійснення ним балансування (в тому числі відповідно до підп. 1 п. 3 розд. ХІІІ Кодексу ГТС) для того, щоб послуги балансування вважались наданими, а у Оператора ГТС виникло право на отримання від замовника оплати (п. 274 постанови).

Від Позивача надійшли письмові пояснення щодо остаточних позовних вимог та витрат Оператора ГТС на врегулювання негативних небалансів, в яких останній зазначив, що оскільки торгова платформа (біржа) погоджена НКРЕКП лише 17.01.2022 у квітні, травні, червні, вересні 2021 року плата за небаланси розраховувалася на підставі вартості природного газу відповідно до Договору про надання послуг балансування, укладеного Оператором ГТС з ТОВ "ГК "Нафтогаз Трейдинг", як це передбачено п. 11 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС. Позивач наголошує, що при розрахунку плати за небаланси Оператор ГТС обмежений положеннями Кодексу ГТС, і не може довільно розраховувати таку плату. Правильність такого розрахунку підтверджена НКРЕКП у листі від 18.01.2021 № 9/16/5-21, згідно з яким у разі, якщо загальний негативний небаланс у газотранспортній системі є співставним із загальним позитивним небалансом, то у Оператора ГТС може не виникнути необхідність отримання послуг балансування. Починаючи з січня 2022 року плата за небаланси розраховувалась на підставі п. 9, 10 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС. Так, згідно з п. 9 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС маржинальна ціна придбання є найбільшим з таких значень: найвища ціна придбання будь-якого короткострокового стандартизованого продукту, стороною якого є оператор газотранспортної системи, що відноситься до газової доби (D); середньозважена ціна короткострокових стандартизованих продуктів за газову добу (D), збільшена на величину коригування. Відповідно до п. 10 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС з метою визначення маржинальної ціни Оператором ГТС використовується інформація про операції, що відбуваються на торговій платформі, вибір якої погоджений НКРЕКП. У зв`язку з погодженням НКРЕКП біржі ТОВ "Українська енергетична біржа" у якості торгової платформи, починаючи із січня 2022 року маржинальна ціна почала розраховуватись на підставі даних цієї торгової платформи. Отже, базою для розрахунку плати за небаланси є інформація про операції, що відбуваються на торговій платформі ТОВ "Українська енергетична біржа". Підсумовуючи викладене, Позивач зазначає, що витрати на вчинення балансуючих дій Оператором ГТС не становлять предмет доказування у цій справі, що підтверджується, зокрема, висновками ОП КГС у постанові від 03.11.2023 року у справі № 918/686/21; в той же час, витрати Оператора ГТС складаються із наступного: власне природний газ, відібраний Відповідачем з газотранспортної системи і не поставлений до газотранспортної системи (тобто, природний газ у обсягах негативного небалансу); витрати Оператора ГТС на врегулювання позитивних небалансів інших замовників послуг транспортування природного газу. Іншими словами, внаслідок виникнення у Дніпропетровськгаз негативного небалансу Оператор ГТС змушений був закуповувати природний газ у трейдерів і таким чином нести витрати на таку закупівлю; при цьому, обов`язок Дніпропетровськгаз оплатити негативні небаланси не пов`язаний із наявністю позитивного чи негативного небалансу у газотранспортній системі в цілому, адже такий обов`язок виникає в силу норм Кодексу ГТС та Договору у разі виникнення у Дніпропетровськгаз негативного небалансу.

23.02.2024 від Відповідача надішли пояснення щодо розрахунків Позивача, в яких Відповідач зазначив, що твердження Позивача про доведеність факту надання ним послуг балансування та дотримання процедури щодобового балансування, із посиланням на акти приймання-передачі природного газу на ГРС та звіти ФОРМИ 8в, суперечать положенням Закону України "Про ринок природного газу", кодексу ГТС та умовам спірного Договору, судовій практиці Верховного Суду.

Від Позивача надійшла відповідь на письмові пояснення Відповідача від 23.02.2024, в яких зазначено, що саме сторона, відповідальна за добовий небаланс балансуючої групи (у даному випадку ТОВ "ГК "Нафтогаз України") вирішує, чи підлягає замовник послуг транспортування (Дніпропетровськгаз) включенню до балансуючої групи. Оператор ГТС не має впливу на прийняття цього рішення; Оператор ГТС лише отримує від ТОВ "ГК "Нафтогаз України" дані про включення або відмову у включенні певного учасника до балансуючої групи; у разі прийняття ТОВ "ГК "Нафтогаз України" рішення про включення Дніпропетровськгаз до балансуючої групи Оператор ГТС відображає дані про таке включення на інформаційній платформі, і до цього моменту у Оператора ГТС відсутні підстави для покладення обов`язку врегулювати негативні небаланси Дніпропетровськгаз на ТОВ "ГК "Нафтогаз України"; більше того, оскільки станом на червень 2022 року з боку АТ "Дніпропетровськгаз" існувало порушення умов Договору (заборгованість перед Оператором ГТС з плати за негативні небаланси за Договором), навіть за умови прийняття ТОВ "ГК "Нафтогаз України" рішення про включення Дніпропетровськгаз до балансуючої групи, Оператор ГТС не міг би внести дані про це до інформаційної платформи.

21.05.2024 від Позивача надійшли письмові пояснення з урахуванням висновків Верховного Суду у постанові від 30.04.2024 у справі № 910/10643/22.

За клопотанням Позивача судові засідання проводилися в режимі відеоконференції.

У судовому засіданні досліджено надані сторонами докази.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

31.01.2020 сторони підписали технічну угоду про умови приймання-передачі природного газу № 11490-1195-20/2002000137, за п. 1.1. якої ця Технічна угода визначає порядок приймання-передачі природного газу оператором газотранспортних систем (Позивач) до газопроводів (у) оператора газорозподільної системи (Відповідача) у точках виходу газотранспортної системи. Перелік комерційних, дублюючих та контрольних вузлів обліку газу (ВОГ), через які Сторона 1 передає газ Стороні 2, наведено у Додатку 1, який є невід`ємною частиною цієї Технічної угоди.

04.02.2020 сторони уклали Договір № 2002000099 транспортування природного газу (далі Договір), за п. 2.1. якого за цим Договором Оператор (Позивач) надає Замовнику (Відповідачеві) послугу транспортування природного газу (далі - Послуга) на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому Договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених цим Договором.

Замовник погоджується з тим, що обов`язковою умовою падання послуги є доступ Замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті Оператора. Підписанням цього Договору Замовник підтверджує, що він ознайомлений з Правилами надання доступу до інформаційної платформи, розміщеними на веб-сайті Оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання. Замовник усвідомлює, що порушення ним зазначених Правил позбавляє його права пред`являти претензії до Оператора з приводу якості послуги та покладає на нього зобов`язання із відшкодування Оператору шкоди або збитків, завданих такими діями або бездіяльністю Замовника (п. 2.2. Договору).

Приймання-передача газу, документальне оформлення та подання звітності Оператору здійснюються відповідно до вимог Кодексу (п. 2.4. Договору).

Замовник має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або приймати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим Договором, протягом погоджених термінів, а також оплачувати Послуги на умовах, зазначених у Договорі (п. 2.5. Договору).

Взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за цим Договором здійснюється сторонами через інформаційну платформу Оператора та аукціонні платформи (у частині розподілу потужності на міждержавних з`єднаннях) відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання цього Договору, а його уповноважені особи з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом. Після набуття права доступу до інформаційної платформи та/або до аукціонної платформи Замовник зобов`язується дотримуватися порядку взаємодії з інформаційною платформою та/або аукціонною платформою, визначеного Кодексом (п. 2.8. Договору в редакції Додаткової угоди № 2 від 03.09.2020).

Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу (9.1. Договору).

У разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.

У разі виникнення у Замовника позитивного добового небалансу Оператор здійснює купівлю у Замовника, а Замовник продаж природного газу Оператору в обсягах позитивного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу (п. 9.2. Договору).

Відповідно до п. 9.3. Договору у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Оплата вартості щодобових небалансів оператором газорозподільної системи за рахунок виділених субвенцій з державного бюджету на покриття пільг, субсидій та компенсацій побутовим споживачам проводиться у строки та за процедурою, передбаченою чинним законодавством, у сумі, що не перевищує вартості послуг розподілу фактично спожитого природного газу зазначеними споживачами за розрахунковий період.

Відповідно до п. 9.4. Договору у випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє Замовника про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті Замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок Замовника у термін до 5 робочих днів з дня повідомлення.

За заявою Замовника Оператор може здійснити зарахування плати за добовий небаланс на користь Замовника в якості попередньої оплати за добовий небаланс наступних періодів.

Врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби) (п. 11.4. Договору).

У випадку невиконання або неналежного виконання своїх зобов`язань за цим Договором сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором (п. 13.1. Договору).

У разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу (п. 13.5. Договору).

Цей Договір набирає чинності з дня його укладення, поширює дію на відносини, що склались між сторонами з 01 січня 2020 року та діє до 31 грудня 2020 року.

Цей Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії цього Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (п. 17.1. Договору).

НКРЕКП направив Позивачеві листа № 9/16/5-21 від 18.01.2021, в якому повідомив, що згідно з п. 11, гл. 6, розд. ХІV Кодексу ГТС у випадку непогодження Регулятором торгової платформи маржинальна ціна продажу та маржинальна ціна придбання розраховуються для кожної газової доби таким чином:

- маржинальна ціна продажу визначається шляхом зменшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування;

- маржинальна ціна придбання визначається шляхом збільшення вартості природного газу, придбаного/проданого оператором газотранспортної системи внаслідок отримання послуг балансування за цю газову добу, на величину коригування.

19.01.2021 ТОВ "Газопостачальна компанія "Нафтогаз Трейдинг" (Виконавець) та ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" (Оператор) уклали Договір про надання послуги балансування № 2101000095 (далі Договір від 19.01.2021), за п. 2.1. якого за цим Договором протягом періоду надання послуги балансування Виконавець зобов`язується надати Оператору послуги балансування, які полягають в тому, що Виконавець зобов`язаний за дорученням Оператора у визначену Оператором газову добу подати природний газ в газотранспортну систему Оператора або відібрати природний газ з газотранспортної системи Оператора (далі-послуги балансування).

Відповідно до п. 4.2. Договору від 19.01.2021в редакції Додаткової угоди № 3 від 29.12.2021, у разі подачі Виконавцем природного газу до газотранспортної системи Оператора, ціна такого природного газу за 1000 куб.м (Рsell), без урахування податку на додану вартість, визначається для кожної газової доби надання послуг балансування, в якій здійснюється подача природного газу, за формулою:

Рsell = Germany VTP (Trading Hub Europe)DA Ask x 10,6 x Kc + MP x Kc /Kb

де:

Germany VTP (Trading Hub Europe)DA Ask - означає ціну природного газу кожного календарного дня на дату її визначення за принципом день наперед в Євро/МВт- год:

- якщо датою визначення ціни є день опублікування Джерела Котирувань, Germany VTP (Trading Hub Europe)DA Ask є значення ціни "Ask" для такого дня, які опубліковані під заголовком "Complete European Gas prices: Germany VTP (Trading Hub Europe)Day Ahead" у Джерелі Котирувань у день, що безпосередньо передує даті визначення ціни;

- якщо дата визначення ціни не є днем публікування Джерела Котирувань, Germany VTP (Trading Hub Europe)DA Ask єзначення ціни "Ask" для такого дня, які опубліковані під заголовком "Complete European Gas prices: Germany VTP (Trading Hub Europe) Weekend" у Джерелі Котирувань у день, що безпосередньо передує даті визначення ціни;

Kc - офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, що діє на день надання послуг балансування;

Kb - офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України на 7 жовтня 2020 року.

Згідно з п. 4.3. Договору від 19.01.2021 в редакції Додаткової угоди № 3 від 29.12.2021, у разі відбору Виконавцем природного газу з газотранспортної системи Оператора, ціна такого природного газу за 1000 куб.м. (Рbuy), без урахування податку на додану вартість, визначається для кожної газової доби надання послуг балансування, в якій здійснюється відбір природного газу, за формулою:

Рbuy = Germany VTP (Trading Hub Europe) DA Bid x 10,60 x Kc

де:

Germany VTP (Trading Hub Europe) DA Bid - означає ціну природного газу кожного календарного дня на дату її визначення запринципом день на перед в Євро/МВт- год:

- якщо датою визначення ціни є день опублікування Джерела Котирувань, Germany VTP (Trading Hub Europe) DA Bid є значення ціни "Bid" для такого дня, які опубліковані під заголовком "Complete European Gas prices: Germany VTP (Trading Hub Europe)Day Ahead" у Джерелі Котирувань у день, що безпосередньо передує даті визначення ціни;

- якщо дата визначення ціни не є днем публікування Джерела Котирувань, Germany VTP (Trading Hub Europe) DA Bid є значення ціни "Bid" для такого дня, які опубліковані під заголовком "Complete European Gas prices: Germany VTP (Trading Hub Europe) Weekend" у Джерелі Котирувань у день, що безпосередньо передує даті визначення ціни;

Кс - офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України, що діє на день надання послуг балансування;

Kb - офіційний курс гривні до євро, встановлений Національним банком України на 7 жовтня 2020 року.

Відповідно до п. 5.1. Договору від 19.01.2021 у випадку, якщо за результатом газового місяця надання послуг балансування сума вартості послуг балансування має позитивне значення (більше нуля), Оператор здійснює оплату послуг балансування шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Виконавця на підставі акту надання послуг балансування до 25-го числа місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування.

У випадку, якщо за результатом газового місяця надання послуг балансування сума вартості послуг балансування має від`ємне значення (менше нуля), то Виконавець здійснює перерахування грошових коштів на рахунок Оператора на підставі акту надання послуг балансування до 25-го числа місяця, наступного за газовим місяцем надання послуг балансування.

Цей Договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін і діє у частині надання послуг протягом періоду надання послуги балансування, а у частині розрахунків до їх повного здійснення (п.14.1. Договору від 19.01.2021).

На виконання умов Договору від 19.01.2021, Виконавець надав послуги з балансування, що підтверджується Актами надання послуг балансування: № 04-2021-2101000095 за квітень 2021 року від 30.04.2024 на суму 0,00 грн., № 05-2021-2101000095 за травень 2021 року від 31.05.2021 на суму 272 210 724,00 грн., за червень 2021 № 06-2021-2101000095 від 30.06.2021 на суму 87 020 358,00 грн., № 09-2021-2101000095 за вересень 2021 року від 30.09.2021 на суму 192 036 492,00 грн.

Позивач в якості доказу оплати за добовий небаланс надав платіжні доручення: №42527 від 20.07.2021 на суму 5 312 121,19 грн., № 42554 від 20.07.2021 на суму 3 512 988,17 грн., № 42553 від 20.07.2021 на суму 4 240 013,79 грн., № 36754 від 18.06.2021 на суму 4 185 202,90 грн., № 36739 від 18.06.2021 на суму 9 365 148,46 грн., № 63427 від 20.10.2021 на суму 19 089 215,16 грн., № 63426 від 20.10.2021 на суму 17 938 187,31 грн., № 63428 від 20.10.2021 на суму 26 270 212,36 грн., № 30936 від 20.05.2021 на суму 8 140 026,94 грн., № 30938 від 20.05.2021 на суму 22 977 766,22 грн.

На виконання Договору № 2002000099 Позивач склав Акти врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць: квітень 2021 року № 04-2021-2002000099 від 30.04.2021 на суму 166,74 грн., травень 2021 року № 05-2021-2002000099 від 31.05.2021 на суму 1 163,59 грн.; червень 2021 року № 06-2021-2002000099 від 30.06.2021 на суму 846,87 грн., вересень 2021 року № 09-2021-2002000099 від 30.09.2021 на суму 100 230 277,17 грн., березень 2022 № 03-2022-2002000099 від 31.03.2022 на суму 98 629,24 грн., травень 2022 № 05-2022-2002000099 від 31.05.2022 (з урахуванням корегую чого акту від 01.11.2022) на суму 6 933 357,72 грн., червень 2022 № 06-2022-2002000099 від 30.06.2022 на суму 665 959,72 грн., вересень 2022 №09-2022-2002000099 від 30.09.2022 на суму 630,37 грн., жовтень 2022 № 10-2022-2002000099 від 31.10.2022 на суму 1 464 765,32 грн., листопад 2022 № 11-2022-2002000099 від 30.11.2022 на суму 294 247 828,17 грн., грудень 2022 № 12-2022-2002000099 від 31.12.2022 на суму 361 693 952,66 грн., січень 2023 № 01-2023-2002000099 від 31.01.2023 на суму 358,57 грн.(122 т. 1, 1 т. 4)

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за квітень 2021 року, в квітні 2021 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" прийняло природній газ в обсязі 117 284 409,08 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за травень 2021 року, в травні 2021 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" прийняло природній газ в обсязі 52 044 677,31 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за червень 2021 року, в червні 2021 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" прийняло природній газ в обсязі 39 065 522,23 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за вересень 2021 року, у вересні 2021 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 78 781 784,48 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за березень 2022 року, у березні 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 101 825 498,96 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за травень 2022 року, у травні 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 16 972 495,24 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за червень 2022 року, у червні 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 11 862 253,82 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за вересень 2022 року, у вересні 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 16 607 333,48 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за жовтень 2022 року, у жовтні 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 32 473 152,25 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за листопад 2022 року, у листопаді 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 75 758 475,52 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за грудень 2022 року, у грудні 2022 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 109 394 331,71 м3.

Відповідно до зведеного Акта приймання-передачі природного газу за січень 2023 року, у січні 2023 року Запорізьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів передало, а АТ " ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ " прийняло природній газ в обсязі 129 407 445,23 м3.

Оператор через інформаційну платформу направив Відповідачеві рахунки на оплату щодобових небалансів: рахунок № 04-2021-2002000099 від 30.04.2021 за газовий місяць квітень 2021 року на суму 166,74 грн., рахунок № 05-2021-2002000099 від 31.05.2021 за газовий місяць травень 2021 року на суму 1 163,59 грн.; рахунок № 06-2021-2002000099 від 30.06.2021 за газовий місяць червень 2021 року на суму 846,87 грн.; рахунок № 09-2021-2002000099 від 30.09.2021 за газовий місяць вересень 2021 року на суму 100 230 277,17 грн., рахунок № 03-2022-2002000099 від 31.03.2022 за газовий місяць березень 2022 року на суму 98 629,24 грн., рахунок № 05-2022-2002000099 від 31.05.2022 за газовий місяць травень 2022 року на суму 6 933 357,72 грн., рахунок № 06-2022-2002000099 від 30.06.2022 за газовий місяць червень 2022 року на суму 665 959,72 грн., № 09-2022-2002000099 від 30.09.2022 за газовий місяць вересень 2022 року на суму 630,37 грн., № 10-2022-2002000099 від 31.10.2022 за газовий місяць жовтень 2022 року на суму 1 464 765,32 грн., № 11-2022-2002000099 від 30.11.2022 за газовий місяць листопад 2022 року на суму 294 247 828,17 грн., № 12-2022-2002000099 від 31.12.2022 за газовий місяць грудень 2022 року на суму 361 693 952,66 грн., № 01-2023-2002000099 від 31.01.2023 за газовий місяць січень 2023 року на суму 358,57 грн.

За даними Позивача, не спростованими Відповідачем, останній виставлені рахунки не оплатив, у зв`язку з чим, за Відповідачем обліковується боргу в розмірі 765 337 936,14 грн.

НКРЕКП листом № 84/16-3.1/5-22 від 17.01.2022 повідомила Позивачеві про погодження торгової платформи ТОВ "Українська енергетична біржа" для визначення маржинальної ціни продажу, маржинальної ціни придбання та середньозваженої ціни природного газу відповідно до п. 10 гл. 6 роз. ХIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493.

На запит ТОВ "Оператор ГТС України", НКРЕКП листом від 10.05.2022 №3463/16.2.1/7-22 надано ТОВ "Оператору ГТС України" звіти про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків (звіти Форма 8в), за січень-грудень 2021 року.

На запит ТОВ "Оператор ГТС України", НКРЕКП листом від 26.05.2023 №5616/16.2.1/7-23 надано ТОВ "Оператору ГТС України" звіти про використання потужності газорозподільної системи та стан розрахунків" (звіти Форма 8в), за січень-грудень 2022 року та січень-квітень 2023.

З Форм 8в вбачається, що у підписаних уповноваженими посадовими особами та поданих до НКРЕКП звітах АТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" визнає обсяги небалансів та наявність боргу з врегулювання негативних щодобових небалансів перед ТОВ "Оператор ГТС України" за спірні місяці.

Відповідно до бухгалтерських довідок від 05.09.2022 в загальному обсязі згідно з Реєстром врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць вересень 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс 2619,11828 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,08651 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць червень 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс 0,48936 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,42804 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць травень 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс 0,71980 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,71978 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць квітень 2021 року в обсязі негативний добовий небаланс 0,12409 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,12409 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць січень 2023 року в обсязі негативний добовий небаланс 0,01158 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць березень 2023 року в обсязі негативний добовий небаланс 2,25160 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць травень 2022 року в обсязі негативний добовий небаланс 231,68797 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць червень 2022 року в обсязі негативний добовий небаланс 22,81172 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць вересень 2022 року в обсязі негативний добовий небаланс 0,01185 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць жовтень 2022 року в обсязі негативний добовий небаланс 29,99110 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць листопад 2022 року в обсязі негативний добовий небаланс 8375,34124 тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу; за газовий місяць грудень 2022 року в обсязі негативний добовий небаланс 10779,98059тис. куб.м природного газу, позитивний добовий небаланс 0,0 тис. куб. м природного газу.

Постановою НКРЕКП від 10.11.2022 № 1411 Відповідача включено до Реєстру підприємств, які беруть участь у процедурі врегулювання заборговановсті субєктів ринку природного газу, у зв`язку з чим дія Закону № 1639-ІХ поширюється на спірні правовідносини.

Представником Відповідача адвокатом Шамраєвим М.Є. зроблено запит до Позивача про надання інформації, яка на думку останнього має значення для вирішення справи.

Позивач надав відповідь на запит та документи на його обґрунтування.

АБ "УКРГАЗБАНК" видав довідки № 15932/10323/2023 від 23.03.2023 про надходження грошових коштів від АТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" на поточні рахунки ТОВ "ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ" у розмірі 794 500,00 грн. та № 15932/18892/2022 від 05.09.2022 надходження грошових коштів від АТ "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" на поточні рахунки ТОВ "ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ" у розмірі 245 700 000,00 грн.

За Замовленням Відповідача, Державним науково-дослідним експертно-криміналістичним центром Міністерства внутрішніх справ України надано висновок експерта № СЕ-19-23/27809-ЕК від 27.06.2023, в якому зазначено, що наданими первинними документами заборгованість АТ "Дніпропетровськгаз" перед ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" згідно з укладеним Договором транспортування природного газу № 2002000099 від 04.02.2020 в розмірі 100 232 454,37 грн., заявленій до стягнення у справі № 904/1740/23 документально не підтверджується, що більш детально відображено в дослідницькій частині висновку. Вартість природного газу, по якій надавалися послуги балансування, не відповідає тій, що була покладена в структуру тарифу, встановленого для Відповідача на 2021 рік. Сума недотриманої тарифної виручки в частині ВТВ та власних потреб складає 268 539,81 тис. грн., без урахування ПДВ, що більш детально відображено в дослідницькій частині висновку.

Сторони підписали Акти звірки розрахунків, відповідно до яких, сальдо на 31.03.2021 становить 524 157 599,47 грн., сальдо на 30.06.2021 становить 474 540 591,64 грн., сальдо на 31.12.2021 становить 388 966 442,30 грн.

На прострочений борг Відповідача Позивач, з посиланням на ст. 625 ЦК України та п.13.5. Договору, нарахував 11 204 182,39 грн. 3 % річних за період з 21.05.2021 по 10.05.2023, 122 965 755,59 грн. пені за період з 21.05.2021 по 10.05.2023, 49 566 100,63 грн. індексу інфляції за період з червня 2021 року по квітень 2023 року.

Всі нарахування проводилися окремо за кожним актом.

Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору в даній справі.

Предметом доказування є обставини, пов`язані з наданням Позивачем послуг з розподілу природного газу та виконанням/невиконанням Відповідачем зобов`язань щодо оплати наданих послуг, наявність підстав та правильність нарахування стягуваних сум.

Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч.1 ст. 901 ЦК України).

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 ЦК України).

Згідно зі ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Частинами 1,2 ст. 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Статтею 611 ЦК України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

З норм Закону України "Про ринок природного газу", Кодексу ГТС вбачається, що суб`єктами ринку природного газу є - оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач. Тобто сторони спору є суб`єктами ринку природного газу.

Договори транспортування природного газу за своєю правовою природою є договорами про надання послуг, виходячи зі спеціального регулювання, встановленого законодавством про ринок природного газу (постанова ОП КГС Верховного Суду від 15.07.2022 у справі № 921/184/21).

Згідно з п. 17, 19, 45 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників); транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.

Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, Правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу (ч. 3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу".

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про ринок природного газу" оператор газотранспортної системи на виключних засадах відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання в належному стані та розвиток, включаючи нове будівництво та реконструкцію, газотранспортної системи з метою задоволення очікуваного попиту суб`єктів ринку природного газу на послуги транспортування природного газу, враховуючи поступовий розвиток ринку природного газу.

Суб`єкт господарювання, який отримав ліцензію на провадження діяльності з транспортування природного газу, є оператором газотранспортної системи.

Ліцензія на провадження діяльності з транспортування природного газу видається виключно тому заявнику, щодо якого прийнято остаточне рішення про сертифікацію відповідно до статей 24, 26 цього Закону, крім заявника, щодо якого Регулятор прийняв рішення про незастосування статті 23 цього Закону відповідно до статті 54 цього Закону.

З метою виконання функцій, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, оператор газотранспортної системи зобов`язаний здійснювати балансування та функції оперативно-диспетчерського управління газотранспортною системою в економний, прозорий та недискримінаційний спосіб (п. 4 ч. 2 ст. 22 Закону України "Про ринок природного газу").

Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України "Про ринок природного газу" транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами.

За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.

Відповідно до п. 1, 2, 3 глави 3 розділу IV Кодексу газотранспортної системи (далі Кодекс ГТС) для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи. Інформаційна платформа складається з апаратного та програмного забезпечення. Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Обмін даними між уповноваженими особами користувачів інформаційної платформи та інформаційною платформою (оператором газотранспортної системи) відбувається через електронну пошту та інтерфейс користувача інформаційної платформи веб - додатка.

Згідно з п. 2 глави 1 розділу IV Кодексу ГТС Правовідносини між оператором газотранспортної системи та оператором установки LNG / оператором газосховища / газовидобувним підприємством /оператором газорозподільної системи / прямим споживачем щодо одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу, укладеним відповідно до Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2497.

У пункті 1 глави 1 розділу VIII Кодексу ГТС зазначено, що одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у тому числі вчинення дій з врегулювання добового небалансу, є складовими послуги транспортування природного газу та здійснюються виключно на підставі договору транспортування.

Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом (п. 3 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС).

Відповідно до п. 5 розділу 1 глави ХІV Кодексу ГТС плата за добовий небаланс має бути відображена окремо в рахунках оператора газотранспортної системи, що виставляються замовнику послуг транспортування природного газу.

Згідно з пунктом 2 розділу XIII Кодексу ГТС замовники послуг транспортування зобов`язані своєчасно врегульовувати свої небаланси. Оператор газотранспортної системи вчиняє балансуючі дії виключно з метою підтримання звичайного рівня функціонування газотранспортної системи в разі недотримання замовниками послуг транспортування своїх підтверджених номінацій/реномінацій. При здійсненні таких дій оператору газотранспортної системи забороняється використовувати власний природний газ із газосховища.

Пунктом 6 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС передбачено порядок визначення обсягу добового небалансу та плати за нього. Так, плата за добовий небаланс застосовується таким чином:

якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є позитивним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і, відповідно, має право на отримання грошових коштів від оператора газотранспортної системи у розмірі плати за добовий небаланс;

якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

Відповідно до пунктів 17, 18, 19 глави 6 розділу XIV Кодексу ГТС Оператор газотранспортної системи до 12 числа газового місяця, наступного за звітним, надає замовнику послуг транспортування природного газу в електронному вигляді через інформаційну платформу інформацію про остаточні щодобові подачі та відбори (у розрізі споживачів замовника послуг транспортування природного газу), обсяги та вартість щодобових небалансів у звітному газовому місяці.

У випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає замовнику послуг транспортування природного газу рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця). Замовник послуг транспортування природного газу має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.

У випадку якщо загальна вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця, оператор газотранспортної системи до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, повідомляє замовника послуг транспортування природного газу про розмір грошових коштів, які підлягають виплаті замовнику (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця). Виплата грошових коштів здійснюється на рахунок замовника послуг транспортування природного газу у строк до 20 числа місяця, наступного за звітним.

За письмовою заявою замовника послуг транспортування природного газу оператор газотранспортної системи може здійснити зарахування плати за добовий небаланс на користь замовника послуг транспортування природного газу в якості попередньої оплати за добовий небаланс наступних періодів.

Верховна Рада України прийняла Закон України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" №1639-ІХ, який набрав чинності 29.08.2021.

З аналізу норм Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" вбачається, що останній визначає комплекс відповідних заходів організаційного та економічного характеру спрямованих на врегулювання заборгованості за природний газ та послуги з його транспортування, шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості.

За ст. 216-217, 230-231 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом

Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідач позов заперечує з викладених у відзиві підстав.

Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд не приймає позицію й доводи Відповідача, а погоджується з Позивачем.

Так, 04.02.2020 сторони уклали Договір № 2002000099 транспортування природного газу, за п. 2.1. якого за цим Договором Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу на умовах, визначених у цьому Договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому Договорі вартість такої послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.

Сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу (п.9.1. Договору).

Пунктом 11.4. Договору передбачено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).

На виконання Договору Позивач склав Акти врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць: квітень 2021 року № 04-2021-2002000099 від 30.04.2021 на суму 166,74 грн., травень 2021 року № 05-2021-2002000099 від 31.05.2021 на суму 1 163,59 грн.; червень 2021 року № 06-2021-2002000099 від 30.06.2021 на суму 846,87 грн., вересень 2021 року № 09-2021-2002000099 від 30.09.2021 на суму 100 230 277,17 грн., № 03-2022-2002000099 від 31.03.2022 на суму 98 629,24 грн., № 05-2022-2002000099 від 31.05.2022 (з урахуванням корегую чого акту від 01.11.2022) на суму 6 933 357,72 грн., № 06-2022-2002000099 від 30.06.2022 на суму 665 959,72 грн., № 09-2022-2002000099 від 30.09.2022 на суму 630,37 грн., № 10-2022-2002000099 від 31.10.2022 на суму 1 464 765,32 грн., № 11-2022-2002000099 від 30.11.2022 на суму 294 247 828,17 грн., № 12-2022-2002000099 від 31.12.2022 на суму 361 693 952,66 грн., № 01-2023-2002000099 від 31.01.2023 на суму 358,57 грн.

Підставою для проведення розрахунку послуг балансування є односторонній акт про надання послуг балансування обсягів природного газу, оформлений оператором ГТС відповідно до умов договору транспортування природного газу.

У випадку якщо сума подач природного газу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу не дорівнює сумі відборів природного газу замовника послуг транспортування природного газу за цю газову добу, вважається, що у замовника послуг транспортування природного газу є добовий небаланс і до нього застосовується плата за добовий небаланс.

Отже, відповідно до наведеного чинного законодавства та Договору достатньою підставою для оплати послуг балансування є існування місячного негативного небалансу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником. При цьому, зазначена інформація є нерозривно пов`язаною зі звітністю сторін щодо надання послуг з транспортування газу безпосередньо.

При цьому, суд бере до уваги висновки, зроблені Верховним Судом у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду, викладені у постанові від 03.11.2023 у справі №918/686/21. Зокрема щодо статусу поданих Відповідачем до НКРЕКП звітів за формою №8в, у яких самим Замовником зазначаються помісячні обсяги відібраного природного газу. Оператор ГТС здійснює розрахунок остаточних обсягів щодобових небалансів за кожну газову добу звітного місяця та визначає остаточну плату за такі небаланси за кожну добу і сумарно за місяць на підставі співставлення остаточних алокацій подач/відборів природного газу до/з системи ГТС. Остаточні алокації, на підставі який оператор ГТС визначає обсяг щодобових небалансів, фактично формуються на підставі даних, поданих замовником послуг транспортування до інформаційної платформи. Умовою для виникнення у замовника послуг транспортування обов`язку з оплати оператору ГТС вартості добового небалансу є наявність у нього негативного небалансу (тобто якщо має місце перевищення обсягів відібраного замовником природного газу з ГТС над обсягами переданого природного газу). Достатньою підставою оплати послуг комерційного балансування за законом та договором є існування негативного небалансу за газову добу, який доводиться алокаціями (звітами), складеними оператором ГТС, на підставі інформації, наданої самим замовником. Оплата послуг балансування має бути здійснена замовником у разі надсилання оператором ГТС такому замовнику акта, рахунку на оплату, звіту по точках входу/виходу замовника послуг транспортування. Договір та Кодекс ГТС не передбачають надання оператором будь-яких інших підтверджень факту здійснення ним балансування (в тому числі відповідно до пп.1 п.3 розд.ХІІІ Кодексу ГТС) для того, щоб послуги балансування вважались наданими, а у оператора ГТС виникло право на отримання від замовника оплати. У такій категорії справ, незалежно від того, здійснюється місячне чи добове балансування, а також яка саме редакція Кодексу ГТС застосовується до спірних відносин, позивач (оператор ГТС) не повинен доводити існування загрози цілісності ГТС, наявності в нього ресурсу природного газу саме для врегулювання небалансів відповідача, факт понесення реальних витрат на врегулювання небалансів саме відповідача, зокрема й факт купівлі-продажу оператором ГТС короткострокових стандартизованих продуктів.

У даному випадку Позивач проводив саме комерційне балансування негативних небалансів.

На виконання п. 2.8. та 9.3. Договору Оператор через інформаційну платформу направив Відповідачеві рахунки на оплату щодобових небалансів: рахунок № 04-2021-2002000099 від 30.04.2021 за газовий місяць квітень 2021 року на суму 166,74 грн., рахунок № 05-2021-2002000099 від 31.05.2021 за газовий місяць травень 2021 року на суму 1 163,59 грн.; рахунок № 06-2021-2002000099 від 30.06.2021 за газовий місяць червень 2021 року на суму 846,87 грн.; рахунок № 09-2021-2002000099 від 30.09.2021 за газовий місяць вересень 2021 року на суму 100 230 277,17 грн., рахунок № 03-2022-2002000099 від 31.03.2022 за газовий місяць березень 2022 року на суму 98 629,24 грн., рахунок № 05-2022-2002000099 від 31.05.2022 за газовий місяць травень 2022 року на суму 6 933 357,72 грн., рахунок № 06-2022-2002000099 від 30.06.2022 за газовий місяць червень 2022 року на суму 665 959,72 грн., № 09-2022-2002000099 від 30.09.2022 за газовий місяць вересень 2022 року на суму 630,37 грн., № 10-2022-2002000099 від 31.10.2022 за газовий місяць жовтень 2022 року на суму 1 464 765,32 грн., № 11-2022-2002000099 від 30.11.2022 за газовий місяць листопад 2022 року на суму 294 247 828,17 грн., № 12-2022-2002000099 від 31.12.2022 за газовий місяць грудень 2022 року на суму 361 693 952,66 грн., № 01-2023-2002000099 від 31.01.2023 за газовий місяць січень 2023 року на суму 358,57 грн.

У пункті 9.3. Договору сторони погодили, що Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.

Відповідач виставлені рахунки не оплатив, у зв`язку з чим, за останнім обліковується боргу в розмірі 765 337 936,14 грн.

Заперечуючи вимоги Позивача, Відповідач посилається на те, що Позивач, в порушення вимог ч. 2 ст. 35 Закону України "Про ринок природного газу", якою передбачено, що розмір плати за небаланси замовників визначається, виходячи із обґрунтованих та реальних витрат оператора газотранспортної системи, пов`язаних із здійсненням балансування, не довів обґрунтованість фактичних витрат на балансування.

З такою позицією Відповідача, суд не погоджується виходячи з того, що п.6 гл. 6 розд. XIV Кодексу ГТС передбачено порядок визначення обсягу добового небалансу та плати за нього. Так, плата за добовий небаланс застосовується таким чином:

якщо обсяг добового небалансу замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є позитивним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, продав оператору газотранспортної системи природний газ в обсязі добового небалансу і, відповідно, має право на отримання грошових коштів від оператора газотранспортної системи у розмірі плати за добовий небаланс;

якщо добовий небаланс замовника послуг транспортування природного газу за газову добу є негативним, то вважається, що замовник послуг транспортування природного газу на підставі попередньої згоди, наданої на умовах договору на транспортування природного газу, придбав природний газ в оператора газотранспортної системи в обсязі добового небалансу та повинен сплатити оператору газотранспортної системи плату за добовий небаланс.

Відповідач не спростував позицію Позивача щодо вартості його послуг, наданих за Договором і, що розрахунки Позивача суперечать вимогам ч.2 ст. 35 Закону України "Про ринок природного газу".

При цьому, суд бере до уваги, що на операторі ГТС лежить обов`язок, як продажу газу за наявності у Замовника негативних небалансів, так і обов`язок сплати (викупу) у Замовника позитивних небалансів, таким чином підтримуючи комерційний баланс в системі.

Відповідач подав заяву про закриття провадження у справі, оскільки вважає, що основного боргу необхідно врегульовувати згідно з положеннями Закону № 1639.

Посилання Відповідача на не застосування Позивачем Закону № 1639 суд не приймає, оскільки згідно зі ст. 1 Закону України "Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу" взаєморозрахунки - розрахунки з погашення заборгованості (грошових зобов`язань) суб`єктів ринку природного газу, які проводяться за рахунок видатків державного бюджету учасниками процедури врегулювання заборгованості.

Взаєморозрахунки проводяться у порядку та на умовах, затверджених Кабінетом Міністрів України, у межах видатків спеціального фонду державного бюджету за цільовим призначенням та в обсягах, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", із застосуванням рахунків, відкритих у Державному казначействі України, згідно з договором про організацію взаєморозрахунків, який укладається між учасниками розрахунків на підставі документа, що підтверджує наявність в обліку учасників розрахунків кредиторської та/або дебіторської заборгованості на дату підписання такого договору, та в обсязі, що не перевищує підтверджену учасниками заборгованість (ч. 3 ст. 4 вказаного Закону).

До матеріалів справи не надано доказів, що станом на день звернення з позовом та/чи прийняття рішення в даній справі сторонами укладено Договір про реструктуризацію заборгованості, або Договір про організацію взаєморозрахунків. Доказів направлення платежів на погашення заборгованості Відповідача на розрахункові рахунки Позивача до справи не додано.

Даним законом не забороняється учасникам процедури врегулювати заборгованість, яка, зокрема стягнута в судовому порядку. Можливість списання заборгованості не свідчить про її неправомірність, як підставу для відмови в позовних вимогах, а лише створює юридичні підстави для вчинення тих чи інших дій учасниками процедури у майбутньому та в позасудовому порядку. Таким чином, у даному випадку відсутній причинно-наслідковий зв`язок між можливістю списання заборгованості та відмовою у позовних вимогах на цій підставі.

Також, суд бере до уваги висновки Верховного суду, викладені у постанові від 18.07.2023 у справі № 910/1357/20, де зокрема зазначено, що "Верховним Судом у постанові від 18.04.2023 у справі № 911/3195/21 сформовано правову позицію щодо припинення зобов`язань в рамках Закону № 1639-ІХ, а саме зазначено, що у разі відсутності встановлення судами попередніх інстанцій факту укладення договору про організацію взаєморозрахунків між учасниками спору, відсутні підстави для припинення спірних правовідносин між сторонами та для закриття провадження у справі.

Аналізуючи наведені вище норми закону, а також правові позиції Верховного Суду, колегія суддів касаційної інстанції вважає правомірними твердження апеляційного господарського суду стосовно того, що Законом № 1639-ІХ визначено процедуру врегулювання заборгованості суб`єктів ринку природного газу - заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості (грошових зобов`язань) за природний газ та послуги з його транспортування шляхом проведення взаєморозрахунків та реструктуризації заборгованості, а також списання неустойки (штрафу, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на таку заборгованість у разі її погашення.

Водночас Законом № 1639-ІХ не передбачено припинення зобов`язання щодо суми основного боргу за поставлений газ, а лише визначено певну процедуру (заходи), яка надає можливість в майбутньому врегулювати заборгованість у спосіб, визначений законом. Тобто в даному випадку повинна бути вчинена юридично значима дія щодо фактичного погашення суми основного боргу за поставлений природний газ, зокрема, укладено договір про організацію взаєморозрахунків між учасниками спору та/або договір про реструктуризацію заборгованості з оплати природного газу та послуги з його транспортування тощо."

Стосовно наданого Відповідачем висновку експерта № СЕ-19-23/27809-ЕК від 27.06.2023, суд погоджується з Позивачем і не приймає висновок експерта як доказ, оскільки запитання поставлені на вирішення експерта є некоректними, та такими що не відповідають орієнтовному переліку питань вирішуваних економічною експертизою; облік обсягу послуг врегульовано Договором і підтверджено відповідними актами та звітами; щодо тарифів то вони для Відповідача встановлюються НКРЕКП, завдання матеріальної шкоди (збитків) Позивачеві та їх стягнення не є предметом спору і не заявляються Позивачем.

Щодо інших аргументів учасників справи, суд зазначає, що вони були досліджені у судовому засіданні та не наводяться у рішенні, позаяк не покладаються судом в його основу, тоді як Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов`язує суди обгрнутовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (справа Серявін проти України, рішення від 10.02.2010). Крім того, аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 127/3429/16-ц.

Дослідивши надані до матеріалів справи докази (Договори, акти приймання-передачі природного газу, бухгалтерські довідки, акти звірки розрахунків, банківські довідки, довідки форми № 8в), беручи до уваги, що Відповідачем не надано доказів оплати наданих послуг, строк оплати послуг настав, суд визнає обґрунтованою та підтвердженою матеріалами справи вимогу про стягнення 765 337 936,14 грн. основного боргу.

Перевіривши розрахунки Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", судом встановлено, що розрахунки 3% річних та індексу інфляції проведено правильно.

Щодо нарахування пені, суд бере до уваги, що ч. 6 ст. 232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Даним приписом передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане; законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. Необхідно також мати на увазі, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов`язання не може розцінюватися як установлення цим договором іншого, ніж передбачений ч. 6 ст. 232 ГК України.

Так, за перерахунком суду, пеня становить 122 964 841,81 грн.

Розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення (ч.3 ст. 551 ЦК України).

Частиною 2 ст. 233 ГК України передбачено, якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання, господарський суд повинен оцінити, чи є цей випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу, ступеню виконання зобов`язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання; незначності прострочення виконання; наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам; поведінки винної особи тощо.

В чинному законодавстві України відсутній вичерпний перелік виняткових випадків, за наявності яких господарським судом може бути зменшено неустойку. Отже, вказане питання віршується судом з урахуванням приписів ст. 86 ГПК України, відповідно до якої господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Завданням неустойки, як способу забезпечення виконання зобов`язання та міри відповідальності, є одночасно дисциплінування боржника (спонукання до належного виконання зобов`язання) та захист майнових прав та інтересів кредитора, у випадку порушення зобов`язання, шляхом компенсації можливих втрат, у тому числі у вигляді недосягнення очікуваних результатів господарської діяльності внаслідок порушення зобов`язання.

Метою застосування неустойки в першу чергу є захист інтересів кредитора, однак не застосування до боржника заходів, які при цьому можуть призвести до настання негативних для нього наслідків, як суб`єкта господарської діяльності.

Інститут зменшення неустойки судом є ефективним механізмом забезпечення балансу інтересів сторін порушеного зобов`язання.

Згідно з ч. 3 ст. 13 ЦК України не допускаються дії особи, що вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання правом в інших формах.

Відповідно до ст. 3 ЦК України одними із загальних засад цивільного законодавства є справедливість, добросовісність та розумність.

Зобов`язання має ґрунтуватись на засадах добросовісності, розумності та справедливості (ч. 3 ст. 509 ЦК України).

При цьому, у рішенні Конституційного Суду України від 01.12.2004 № 18-рп/2004 зазначено, що поняття "охоронюваний законом інтерес" у логічно-смисловому зв`язку з поняттям "права", треба розуміти як прагнення до користування конкретним матеріальним та/або нематеріальним благом, зокрема, з метою задоволення індивідуальних і колективних потреб, які не суперечать Конституції і законам України, суспільним інтересам, справедливості, добросовісності, розумності та іншим загальноправовим засадам.

Суд виходить із того, що у принципі добросовісності, а саме: при реалізації прав і повноважень, закладений принцип неприпустимості зловживання правом, згідно з якими здійснення прав та свобод однієї особи не повинне порушувати права та свободи інших осіб. У цьому випадку особа надає своїм діям повну видимість юридичної правильності, використовуючи насправді свої права в цілях, які є протилежними тим, що переслідує позитивне право.

Сторони є вільними у виборі контрагента, у визначенні умов договору, тощо, що відповідає нормам закону. Добросовісність, розумність та справедливість є засадами зобов`язальних правовідносин і зміст даних принципів полягає у тому, що тексти законів, правочинів та їх застосування суб`єктами цивільних правовідносин мають бути належними і справедливими та відповідати загальновизнаним нормам обороту; закріпленні можливості адекватного захисту порушеного цивільного права або інтересу; поєднання створення норм, спрямованих на забезпечення реалізації цивільного права з дотриманням прав і інтересів інших осіб. В свою чергу, добросовісність є внутрішнім критерієм, в той час як справедливість і розумність - зовнішнім або об`єктивним, і зазначені принципи у сукупності є оціночними категоріями цивільного права.

Суд враховує і те, що цивільне законодавство не дає визначення даних принципів, віддаючи це на розсуд сторін зобов`язання, тобто укладаючи угоду сторони повинні керуватись внутрішнім критерієм - добросовісністю по відношенню до контрагента (вчиняти дії таким чином, щоб при цьому не завдавалася шкода, неможливість укладення зобов`язання на засадах обману, насильства, зловживання довірою, дотримуватись правової поведінки суб`єктів зобов`язання, вчиняти всі залежні від сторони зобов`язання дії щодо належного виконання зобов`язання та не порушення прав інших осіб), і виходити з зовнішнього критерію - справедливості та розумності, що виражається в рівному юридичному масштабі поведінки й у пропорційності юридичної відповідальності вчиненому правопорушенню, тобто кожна сторона у виконанні цивільно-правових зобов`язань повинна дотримуватись такої поведінки по відношенню до своїх прав і обов`язків, яка б виключала необ`єктивні (неупереджені, несправедливі) дії сторін зобов`язання стосовно одна одної.

Із мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 11.07.2013 №7-рп/2013 вбачається, що неустойка має на меті стимулювати боржника до виконання основного грошового зобов`язання та не повинна перетворюватись на несправедливо непомірний тягар для споживача і бути джерелом отримання невиправданих додаткових прибутків для кредитора.

Отже, цивільні та господарські відносини повинні ґрунтуватись на засадах справедливості, добросовісності, розумності. Наявність у кредитора можливості стягувати з боржника надмірні грошові суми як неустойку спотворює її дійсне правове призначення, оскільки із засобу розумного стимулювання боржника виконувати основне зобов`язання неустойка перетворюється на несправедливо непомірний тягар для боржника та джерело отримання невиправданих додаткових прибутків кредитором.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 06.11.2018 у справі № 913/89/18, від 04.12.2018 у справі № 916/65/18, від 03.07.2019 у справі №917/791/18, від 22.10.2019 у справі № 904/5830/18.

Згідно з ч. 1 ст. 11 ГПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України (ст. 2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

Відтак, застосування неустойки має здійснюватися із дотриманням принципу розумності та справедливості.

В аспекті права на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд звертає увагу на наступні обставини та вважає за необхідне використати надане національним законодавством України право суду на зменшення розміру штрафних санкцій.

Враховуючи причини неналежного виконання зобов`язання Відповідачем, інтереси обох сторін, надаючи оцінку всім обставинам справи в їх сукупності, виходячи із загальних засад, встановлених у ст. 3 ЦК України, а саме: справедливості, добросовісності та розумності, приймаючи до уваги, що: загальновідомим фактом є пошкодження газотранспортної мережі в Дніпропетровській області, нормальних умов праці Відповідача, ненадання Позивачем доказів понесення збитків від несвоєчасного виконання зобов`язань Відповідачем, значну суму стягнення 3 % річних та індексу інфляції, суд дійшов висновку про наявність підстав для зменшення штрафних санкцій, які підлягають стягненню з Відповідача на 30 %, до 86 075 389,27 грн. пені.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, до стягнення з Відповідача належать: 765 337 936,14 грн. основного боргу, 86 075 389,27 грн. пені, 49 566 100,63 грн. індексу інфляції, 11 204 182,39 грн. 3 % річних, решта позовних вимог не підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати у справі слід покласти на сторін пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "ДНІПРОПЕТРОВСЬКГАЗ" (49000, м. Дніпро, вул. Шевченка, 2, код 03340920) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ОПЕРАТОР ГАЗОТРАНСПОРТНОЇ СИСТЕМИ УКРАЇНИ" (03065, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 44, код 42795490)665 105 481,77 грн. - основного боргу, 79 522 399,60 грн. - пені, 19 180 894,08 грн. - індексу інфляції, 6 903 771,59 грн. - 3 % річних, 939 398,93 грн. судового збору.

У решті позову відмовити.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України.

Повне судове рішення складене 25.07.2024.

Суддя С.Г. Юзіков

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення15.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120624841
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв