ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
26.07.2024Справа № 910/834/24За позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "УКРГАЗБАНК"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Український венчурний капітал"
про стягнення 94987,19 грн.
Суддя Сташків Р.Б.
Без виклику представників сторін (судове засідання не проводилось).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
На розгляд Господарського суду міста Києва передано указану позовну заяву про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Український венчурний капітал" (далі - Відповідач) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "УКРГАЗБАНК" (далі - Позивач) боргу та санкцій за договором про відкриття рахунку у цінних паперах №028/04 від 18.06.2004, разом у сумі, що дорівнює вказаній вище ціні позову.
Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову (відзив), або будь-які інші письмові заперечення чи пояснення по справі та/або заяви процесуального характеру.
Представник відповідача особисто під розписку отримував примірник ухвали про відкриття провадження у справі та ознайомлювався із матеріалами справи, що підтверджується відміткою на клопотанні про ознайомлення із матеріалами справи.
Натомість, відзиву на позовну заяву чи інших заяв, клопотань відповідач не подавав.
В силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.
Розумність тривалості провадження повинна визначатися з огляду на обставини справи та з урахуванням таких критеріїв: складність справи, поведінка заявника та відповідних органів влади, а також ступінь важливості предмета спору для заявника (рішення Суду у справах Савенкова проти України, no. 4469/07, від 02.05.2013, Папазова та інші проти України, no. 32849/05, 20796/06, 14347/07 та 40760/07, від 15.03.2012).
Суд вважає за можливе здійснити розгляд справи у розумний строк, застосувавши ст. ст. 2, 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 3 Конституції України та ст.ст. 2, 11 ГПК України.
Враховуючи наведене, та за відсутності подання відповідачем відзиву, суд вирішує справу за наявними матеріалами на підставі ч. 9 ст. 165 ГПК України та ч. 2 ст. 178 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх в сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
18.06.2004 між позивачем (Банк, Зберігач, Депозитарна установа) та відповідачем (Депонент) було укладено Договір про відкриття рахунку в цінних паперах №028/04 (далі - Договір), за умовами якого Банк зобов`язався у порядку, передбаченому законодавством, внутрішніми документами та цим Договором, надавати послуги щодо обслуговування рахунку у цінних паперах Депонента в системі депозитарного обліку, проводити депозитарні операції за рахунком у цінних паперах Депонента на підставі розпоряджень Депонента та в інший спосіб, передбачений законодавством, а також надавати інші послуги у процесі провадження депозитарної діяльності відповідно до Положення про провадження депозитарної діяльності.
Згідно з п. 2.1 Договору зберігач зобов`язаний, зокрема:
- відкрити Депоненту рахунок у цінних паперах протягом 3 (трьох) робочих днів, після подання Депонентом належним чином оформлених документів згідно з вимогами Зберігача та чинного законодавства України;
- здійснювати зберігання та облік цінних паперів Депонента, що зберігаються у Зберігача;
- здійснювати ведення рахунку в цінних паперах шляхом виконання операцій згідно та в строки обумовлені внутрішніми документами Зберігача, якщо порядок виконання операцій не суперечить чинному законодавству України.
За умовами п. 2.3 Договору депонент зобов`язаний сплачувати послуги зберігача у відповідності з тарифами, умовами та строками передбаченими даним Договором.
У п. 3 Договору сторони погодили, що Депонент сплачує послуги Зберігача згідно з даним Договором та у відповідності з затвердженими тарифами Зберігача (дод.№1), котрі є невід`ємною частиною даного договору та не суперечать вимогам встановленим ДКЦПФР згідно з Антимонопольним комітетом України.
Оплата послуг Зберігача включає в себе абонентську плату та вартість послуг в залежності від виконаних дій та/або операцій, згідно з тарифами Зберігача.
Види, кількість та загальна вартість послуг, наданих Депоненту згідно з даним Договором, в т.ч. проведених за відповідний період, належним чином відображаються в Акті прийому-передачі наданих послуг за певний період, котрий підписують Сторони.
Плата за послуги надані Зберігачем, вноситься Депонентом щомісячно до 15 числа наступного за тим місяця, в якому надавалися послуги згідно Акту прийому-передачі наданих послуг. В окремих випадках Акт прийому-передачі наданих послуг може надаватися в строки за домовленістю Сторін.
Згідно з п. 2.2 абзацу 4 даного Договору тарифи за депозитарне обслуговування можуть змінюватись, про що Зберігач зобов`язаний письмово сповістити Депонента не пізніше як за 10 (десять) робочих днів до моменту вступу в силу нових тарифів. У випадку, якщо Сторони не дійдуть спільної згоди щодо нових тарифів, Депонент має право розірвати Договір в порядку зазначеному в п.7 даного Договору.
Згідно з п. 4.1 Договору кожна сторона зобов`язана виконувати свої обов`язки покладені на неї даним Договором.
У Додатку №1 до Договору сторонами погоджено тарифи за послуги Зберігача цінних паперів відповідача.
Відповідно до п. 7 Договору даний Договір вступає в силу з моменту його підписання обома сторонами. Строк дії договору 1 рік. У випадку коли строк дії Договору закінчуватиметься, а Сторони не виявлять письмового бажання розірвати Договір, він вважається продовженим на кожен наступний рік відповідно.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження розірвання Договору, а отже він є чинним.
На виконання пунктів 1, 2.1 Договору Банком було надано послуги відповідачу щодо його обслуговування в системі депозитарного обліку.
Позивач зазначає, що станом на дату подання позовної заяви Договір не є розірваним, рахунок у цінних паперах не закритий, а його обслуговування зі сторони Банка продовжує здійснюватись.
Позивач направляв на адресу відповідача Акти-рахунки прийому-здачі депозитарних послуг згідно з Договором на підтвердження чого надав примірники відповідних актів та копії списків згрупованих повідомлень.
Таким чином, позивач в повному обсязі виконав свої зобов`язання передбачені умовами Договору, а відповідач, натомість, зобов`язань за умовами Договору не виконав, оплати за надані послуги не здійснив, в наслідок чого, станом на 02.01.2024 заборгованість відповідача становить 94987,19 грн з яких:
- заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери строкова у сумі 150,00 грн за січень 2024 року;
- заборгованість по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери прострочена у сумі 22750 грн за період з лютого 2012 року по грудень 2023 року;
- заборгованість по пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 02.01.2023 по 02.01.2024 у сумі 39889,75 грн;
- заборгованість по штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери станом на 02.01.2024 у сумі 11375 грн;
- заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери 3% річних, згідно ст. 625 ЦК України у сумі 4302,09 грн;
- заборгованість за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери, інфляційні нарахування у сумі 16520,35 грн.
Згідно з нормами ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Факт наявності у відповідача перед позивачем заборгованості на суму 22900 грн (строкова та прострочена сплата за депозитарний рахунок) належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).
У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки (ст. 611 Цивільного кодексу України).
Пунктом 6. Договору сторони погодили, що у випадку невиконання або неналежного виконання однією з Сторін своїх обов`язків, передбачених даним Договором або чинним законодавством України, винна Сторона несе майнову відповідальність за нанесені збитки іншій Стороні та повинна усунути дані порушення в найкоротші строки. Збитки що були надані однією з Сторін у випадку порушення даного Договору або чинного законодавства України відшкодовуються іншій Стороні в розмірі фактичних збитків підтверджених відповідними документами.
У випадку затримки сплати вартості наданих послуг Зберігача Депонент сплачує Зберігачу пеню в розмірі 0,5 % від загальної суми (за кожен день прострочення), що підлягає до сплати.
Якщо платіж за надані Депоненту депозитарні послуги прострочено більш ніж на тридцять днів то така дія Депонента вважається відмовою від виконання умов даного Договору, та зобов`язує Депонента сплатити штраф у розмірі 50% від суми заборгованості Депонента, визначеної на день фактичної сплати.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, з відповідача слід стягнути 39889,75 грн пені за несвоєчасне погашення грошових зобов`язань по сплаті за депозитарний облік прав на цінні папери за період з 02.01.2023 по 02.01.2024 та 11375 грн штрафу за несвоєчасну сплату за депозитарний облік прав на цінні папери.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За розрахунком позивача, перевіреним судом, до стягнення з відповідача підлягає 16520,35 грн інфляційних та 4302,09 грн 3% річних нарахованих з 16.02.2012 по 01.01.2024.
Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.
Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню повністю.
Витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст. 129 ГПК України, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 165, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Український венчурний капітал" (вул. Райдужна, 6, м. Київ, 02218; ідентифікаційний код 32591999) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерного банку "Укргазбанк" (вул. Єреванська, 1, м. Київ, 03087; ідентифікаційний код 23697280) 150 (сто пятдесят) грн строкової заборгованості по сплаті за депозитарний облік цінних паперів, 22750 (двадцять дві тисячі сімсот п`ятдесят) грн простроченої заборгованості по сплаті за депозитарний облік цінних паперів, 39889 (тридцять дев`ять тисяч вісімсот вісімдесят дев`ять) грн 75 коп. пені, 11375 (одинадцять тисяч триста сімдесят п`ять) грн штрафу, 4302 (чотири тисячі триста дві) грн 09 коп. 3% річних, 16520 (шістнадцять тисяч п`ятсот двадцять) грн 35 коп. інфляційних, а також 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн судового збору.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 ГПК України, і може бути оскаржено в порядку та строк встановлені статтями 254, 256, 257 ГПК України.
Суддя Р.Б. Сташків
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 26.07.2024 |
Оприлюднено | 29.07.2024 |
Номер документу | 120625342 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо цінних паперів |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Сташків Р.Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні