Рішення
від 22.07.2024 по справі 921/270/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

22 липня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/270/24

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Охотницької Н.В.

за участі секретаря судового засідання Коляски І.І.

розглянув матеріали справи

за позовом Керівника Бучацької окружної прокуратури, вул. Міцкевича, 10А, м. Бучач, Тернопільська область, 48400, в інтересах держави

в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м.Тернопіль, 46008

до відповідача Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області, вул. С. Бандери, 15 "Б", м. Заліщики, Чортківський район, Тернопільська область, 48601

про стягнення 216 808,72 грн збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства

за участі представників:

прокуратури: Куліковська Л.Б., довіреність №12-12вих-24 від 05.01.2024;

позивача: Слив`юк Д.В., довіреність №1-1-15-899 від 02.04.2024;

відповідача: Савірко Б.Ю., довіреність №2 від 04.01.2023.

В порядку ст. ст. 8, 222 Господарського процесуального кодексу України здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.

Суть справи: Керівник Бучацької окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до відповідача - Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області, про стягнення 216 808,72 грн збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем вимог Державної екологічної інспекції в Тернопільській області в частині ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів на території Заліщицької міської громади, в тому числі виявлених за результатами перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.06.2021 та від 05.11.2021, внаслідок чого відбулося засмічення і забруднення земельних ділянок, чим завдано шкоди навколишньому природному середовищу у заявленому до стягнення розмірі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 02 травня 2024 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання у цій справі на 03 червня 2024 року о 9:05 год., встановив учасникам справи строки для подання відзиву на позов, відповіді на відзив, а також заперечення на відповідь на відзив.

Надалі, у підготовчому засіданні 03.06.2024 судом оголошено перерву до 17.06.2024 до 11:30 год., без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до п.7 ч.2 ст.223 ГПК України, про що представники сторін та прокуратури повідомлені під розписку.

Після закінчення підготовчого засідання, від відповідача через систему "Електронний суд" надійшло клопотання (вх.№4414 від 03.06.2024) про залишення позовної заяви без розгляду, в обґрунтування якого заявник вказував про те, що в матеріалах справи №921/270/24 відсутні обставини, які б свідчили про невиконання або неналежне виконання Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, яка є самостійною юридичною особою з повним обсягом процесуальної дієздатності, своїх функцій щодо захисту майнових інтересів держави, пов`язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

При цьому, відповідач також просив врахувати, що на адресу Заліщицької міської ради від Державної екологічної інспекції у Тернопільській області надійшла інша позовна заява про стягнення шкоди, заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства, схожа за змістом із позовною заявою у даній справі, а в окремій частині містить ті ж самі вимоги, оскільки стосується актів перевірки від 14.06.2021 та від 05.11.2021, та відшкодування шкоди.

11 червня 2024 року від Тернопільської обласної прокуратури надійшла заява б/н від 10.06.2024 (вх.№4630) про долучення заперечення на клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, у яких остання спростовує твердження відповідача про тотожність позовних вимог у цій справі та у справі №921/333/24. Окрім того, щодо наявності підстав для застосування прокурором представницьких повноважень, зазначено, що прокурором дотримано порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" та надано Державній екологічній інспекції у Тернопільській області можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави. Інспекції було відомо про наявність порушень інтересів держави у сфері поводження з відходами саме з часу завершення перевірки Заліщицької міської радити складення відповідного акту перевірки від 14.06.2021. Згідно наданої відповіді за №1-1-05-1038 від 11.04.2024 Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області до теперішнього часу відповідних дій щодо стягнення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, шляхом пред`явлення позовної заяви до суду не здійснено у зв`язку з обмеженим фінансуванням Державної екологічної інспекції у Тернопільській області для сплати судового збору. Знаючи про факти порушення з боку Заліщицької міської ради інтересів держави, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області в судовому порядку не вжито заходів щодо стягнення збитків, допущених внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, що призвело до порушення інтересів держави, адже з моменту перевірки, а саме 14.06.2021 завдана навколишньому природному середовищу шкода внаслідок забруднення (засмічення) земельних ділянок в розмірі 216 808,72 грн, залишається невідшкодованою. Більше того, інтереси держави потребували невідкладного захисту з огляду на сплив строку позовної давності.

Також, 11 червня 2024 року від Державної екологічної інспекції у Тернопільській області надійшла заява б/н від 11.06.2024 (вх.№4681), до якої долучено заперечення на клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду. Інспекція просила відмовити у задоволенні клопотання Заліщицької міської ради про залишення позовної заяви без розгляду, враховуючи обставини обмеженого фінансування коштів на сплату судового збору та вжиття прокурором заходів у відповідності до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" представницького характеру по відшкодуванню шкоди, яка станом на поточний час залишається невідшкодованою.

Окрім того, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області повідомила, що спір у справі №921/270/24 за позовом Керівника Бучацької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області про відшкодування шкоди, заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства в розмірі 216808,72 грн, стосується псування (засмічення/забруднення) земель розташованих у населених пунктах: с.Зозулинці (площею 195 м.кв., кадастровий номер 612208400:02:002:0067); с.Кулаківці (площею 55 м.кв., кадастровий номер 6122085500:01:001:0131); с.Синьків (площею 120 м.кв., кадастровий номер 6122087700:02:001:0909); с.Щитівці (площею 8 м.кв., кадастровий номер 6122083300:04:002:00081; с.Касперівці (площею 648 м.кв., кадастровий номер 122084700:01:001:1714); с.Колодрібка (площею 375 м.кв., кадастровий номер 6122084900:01:001:2618. 6122084900:01:001:3013); с.Дзвиняч (площею 150 м.кв., кадастровий номер 6122082400:01:001:0756); с.Бедриківці (площею 220 м.кв., кадастровий номер 6122080400:01:001:0723).

В свою чергу, згідно позовної заяви Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області (у справі №921/333/24) відшкодування шкоди заподіяної порушенням вимог природоохоронного законодавства в розмірі 137896,13 грн, що стосується псування (засмічення) земель на інших земельних ділянках розташованих у населених пунктах с.Синьків (площею 430 м.кв., кадастровий номер 6122087700:02:001:0950); с. Іване-Золоте (площею 14 м.кв., кадастровий номер 6122084300:01:001:1219); с.Дзвиняч (площею 114 м.кв., кадастровий номер 6122082400:01:001:0722); с.Вигода (площею 240 м.кв., кадастровий номер 6122083300:01:001:2115); с.Бедриківці (площею 250 м.кв., кадастровий номер 6122080422:02:002:0053).

17 червня 2024 року від відповідача надійшла заява б/н від 14.06.2024 (вх.№4767), до якої додатково долучено пояснення щодо заперечень на клопотання про залишення позовної заяви без розгляду.

У підготовчому засіданні 17.06.2024, враховуючи неявку представників прокуратури та Державної екологічної інспекції у Тернопільській області через їх зайнятість у судовому засіданні у іншій справі, суд відклав підготовче засідання, без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до п.7 ч.2 ст. 223 ГПК України на 26 червня 2024 року о 09:05 год., про що представника відповідача повідомлено під розписку, а інших учасників справи повідомлено ухвалою суду.

У підготовчому засіданні 26.06.2024 суд розглянув та відмовив у задоволенні клопотання Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області (вх.№4414 від 03.06.2024) про залишення позовної заяви без розгляду з підстав, викладених в ухвалі суду від 26.06.2024.

Окрім того, з`ясувавши, що в учасників справи відсутні інші заяви чи клопотання, у підготовчому засіданні 26.06.2024 суд закрив підготовче провадження у справі №921/270/24 та призначив її до судового розгляду по суті на 22 липня 2024 року о 10:00 год., без постановлення окремого процесуального документа із зазначенням про це у протоколі судового засідання, відповідно до п.7 ч.2 ст.223 ГПК України, про що присутніх представників сторін та прокуратури повідомлено під розписку.

В судовому засіданні 22.07.2024 прокурор та представниця позивача заявлений позов повністю підтримали з підстав, наведених у позовній заяві та посилаючись на долучені до матеріалів справи докази.

Представник відповідача в судовому засіданні в проти позову заперечив, вважає заявлені вимоги необґрунтованими і просить відмовити у їх задоволенні. При цьому посилається на недоведення вини Заліщицької міської ради щодо виявлених порушень; неналежну ідентифікацію позивачем земельних ділянок, щодо яких зафіксовано порушення вимог природоохоронного законодавства, та відповідно недоведення, що такі земельні ділянки належать Заліщицькій міській раді; необґрунтоване визначення розміру збитків, заявлених до стягнення, зокрема з огляду на відсутність належних відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, застосування завищених коефіцієнтів; безпідставність застосування до відповідача відповідальності в частині стягнення збитків за забруднення і засмічення земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, яка знаходиться в оренді у іншого землекористувача.

Поряд з цим, відповідач своїм правом на подання відзиву на позов у цій справі не скористався.

Відповідно до частин 1, 8 ст. 165 ГПК України заперечення проти позову відповідач викладає у відзиві, який подається в строк, встановлений судом.

Згідно з ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього (ч. 4 ст.165 ГПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч.4 ст.13 ГПК України).

Під час розгляду справи судом заслухано позиції прокуратури, представників сторін та досліджено докази, що містяться в матеріалах справи.

22 липня 2024 року справу розглянуто по суті та у відповідності до вимог ч. 6 ст. 233 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши наявні у справі матеріали, заслухавши прокурора та представників сторін, господарський суд встановив:

Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на підставі наказу №193 від 04.06.2021 "Про проведення планових перевірок" та направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №217 від 07.06.2021 у період з 08 по 14 червня 2021 року проведено планову перевірку Заліщицької міської ради, що по вул. С.Бандери, 40 в м. Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області, щодо дотримання делегованих повноважень в частині здійснення контролю за додержанням вимог природоохоронного законодавства.

Перевіркою встановлено, що до Заліщицької міської ради входять села: Іване-Золоте, Бедриківці, Блищанка, Ставки, Винятинці, Голігради, Городок, Дзвиняч, Добрівляни, Дунів, Вигода, Щитівці, Дуплиська, Зелений гай, Печорна, Зозулинці, Виноградне, Касперівці, Лисичники, Колодрібка, Кулаківці, Новосілка, Синьків, Торське, Глушка, Якубівка, Угриньківці, Бересток, Харитонівці.

За результатами перевірки посадовими особами Державної екологічної інспекції України в Тернопільській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.06.2021, яким зафіксовано порушення вимог природоохоронного законодавства, в тому числі п. "и" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про відходи", оскільки на підвідомчій території, встановлено факти несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів.

Примірник акту перевірки від 14.06.2021 направлено 15.06.2021 поштовим відправленням на адресу Заліщицької міської ради (список №2234 згрупованих поштових відправлень листів).

22.06.2021 Заліщицькому міському голові видано Вимогу №1/2-4-11-2463, відповідно до якої орган місцевого самоврядування зобов`язано:

- у термін до 01.09.2021:

1. ліквідувати стихійні сміттєзвалища та несанкціоновані звалища твердих побутових відходів, у тому числі згідно акта перевірки від 14.06.2021;

2. розробити та затвердити схему санітарного очищення Заліщицької ТГ;

3. організувати збирання та видалення побутових відходів в тому числі відходів дрібних виробників, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів із території всієї Заліщицької ТГ;

4. розробити місцеву та регіональні програми поводження з відходами на території Заліщицької ТГ;

5. вирішити питання щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами, а саме: об`єкти зі спалювання побутових відходів; об`єктів перероблення органічної складової, що є у складі ТПВ; об`єктів сортування побутових відходів;

6. розробити заходи, щодо здійснення контролю за раціональним поводженням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;

7. визначити на конкурсних засадах виконавця послуг з вивезення рідких побутових відходів по всій території громади;

8. отримати речові права на земельні ділянки під експлуатаційними свердловинами;

9. вирішити питання щодо взяття на баланс наявних експлуатаційних свердловин (колишніх колгоспів та інше) на території Заліщицької ТГ;

10. забезпечити отримання дозволів на спеціальне водокористування по усіх експлуатаційних свердловинах, які використовуються населенням для питного водоспоживання у межах територіальної громади;

11. вжити заходів, щодо здійснення контролю за використанням та охороною надр на території Заліщицької територіальної громади;

12. створити комісію по безхазяйних відходах:

13. створити полігон для захоронення побутових відходів;

- у термін до 15.09.2021:

14. провести інвентаризацію та паспортизацію об`єктів благоустрою зеленого господарства на яких розташовані зелені насадження та вести в подальшому реєстр зелених насаджень;

15. встановити інформаційно-охоронні знаки, а саме: ботанічний заказник загальнодержавного значення "Криве", ботанічна пам`ятка природи місцевого значення "Лисичниківські липи"; ботанічний заказник місцевого значення "Харитонівський"; гідрологічної пам`ятки природи місцевого значення джерело "Біла криниця"; ботанічна пам`ятка природи місцевого значення "Зозулинська степова ділянка"; пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення парк "Заліщицький";

16. відмежувати в натурі території:ботанічний заказник загальнодержавного значення "Криве"; ботанічну пам`ятку природи місцевого значення "Лисичниківські липи"; ботанічний заказник місцевого значення "Харитонівський"; гідрологічну пам`ятку природи місцевого значення джерело "Біла криниця"; ботанічну пам`ятку природи місцевого значення "Зозулинська степова ділянка"; пам`ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення парк "Заліщицький".

Вказану вимогу направлено поштовим відправленням на адресу Заліщицької міської ради (список №2383 згрупованих поштових відправлень листів міститься в матеріалах справи).

Листом №03-23/1780 від 09.09.2021 Заліщицька міська рада повідомила Інспекцію про вжиті нею заходи на виконання Вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021, зокрема, що на території Заліщицької міської територіальної громади проводиться відповідна робота щодо ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів. Частину стихійних та несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів, зазначених у вимозі, ліквідовано. Відповідно до рішення сесії Заліщицької міської ради від 14.07.2021 №1372 отримано дозвіл на виготовлення схеми санітарного очищення Заліщицької міської територіальної громади. На території Заліщицької міської територіальної громади організоване роздільне збирання корисних компонентів у частині населених пунктів. На даний час проводиться робота щодо забезпечення збирання корисних компонентів по всіх населених пунктах. Програма поводження з твердими побутовими відходами на території Заліщицької міської територіальної громади на 2021-2025 роки затверджена рішенням сесії Заліщицької міської ради від 24.12.2020 №34. Заходи щодо здійснення контролю за раціональним поводженням та точним поводженням з відходами передбачені в Програмі поводження з твердими побутовими відходами на території Заліщицької міської територіальної громади на 2021-2025 роки. З метою подальшого взяття на баланс наявних експлуатаційних свердловин та отримання дозволів на спеціальне водокористування по всіх експлуатаційних свердловинах на території Заліщицької міської територіальної громади проводяться збори щодо утворення організації вуличних комітетів, які в подальшому візьмуть на себе зобов`язання щодо утримання та виготовлення відповідних дозволів на використання свердловин. Проводиться робота щодо підготовки документів про оголошення курсу на визначення виконавця послуг з вивезення рідких побутових відходів на території громади. З метою виконання заходів щодо здійснення контролю за використанням га охороною надр старостами Заліщицької міської територіальної громади проводиться нагляд за незаконним добуванням надр на закріпленій території. На даний час проводяться роботи щодо організації проведення інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою зеленого господарства, на яких розташовані зелені насадження. Заліщицькою міською радою виділені кошти для виготовлення та встановлення інформаційно-охоронних знаків на об`єктах природного заповідного фонду Заліщицької міської територіальної громади.

Крім того, Заліщицька міська рада у листі зазначила, що за відсутності фінансування на даний час неможливо відмежувати в натурі території ботанічних заказників. В бюджеті на 2022 рік будуть передбачені кошти для відмежування в натурі територій ботанічних заказників та пам`яток садово-паркового мистецтва. А відповідно до п.2 Постанови КМУ від 03.08.1998 №1217 "Про ствердження порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів" створення комісії з питань поводження з безхазяйними відходами носить рекомендаційний характер для органів місцевого самоврядування. В разі надходження повідомлень про факти виявлення відходів буде створено вищевказану комісію. Враховуючи вищевикладене, Заліщицька міська рада просила Інспекцію подовжити терміни виконання вимоги, виданої за результатами планового заходу державного нагляду, до кінця поточного року.

У відповідь на вказане звернення, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області листом №1/2-4-11-3982 від 11.10.2021 повідомила Заліщицьку міську раду про відсутність підстав для перенесення термінів виконання вимоги.

Також, у період з 27 жовтня 2021 року по 05 листопада 2021 року Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, на підставі наказу Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №343 від 26.10.2021 "Про проведення позапланових перевірок" та направлення на проведення позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №415 від 26.10.2021, в межах повноважень, проведено позапланову перевірку Заліщицької міської ради, що по вул. С.Бандери, 40, в м.Заліщики, Чортківського району, Тернопільської області, щодо виконання органом місцевого самоврядування (Заліщицькою міською радою) зобов`язань, встановлених Вимогою №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021.

За результатами проведеної перевірки, посадовими особами Державної екологічної інспекції України в Тернопільській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05.11.2021, яким встановлено часткове виконання Вимоги.

При цьому в Акті зазначено, що Заліщицька міська рада зверталась до Інспекції листом від 09.09.2021 №03-23/1780 з проханням відтермінувати терміни виконання припису. Даний лист було розглянуто та відмовлено у перенесенні термінів виконання.

Як вбачається з акту перевірки від 05.11.2021, Інспекцією встановлено невиконання Заліщицькою міською радою вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021, окрім пункту 4 та частково пункту 1, що є порушенням п. "ї" ч. 2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природоохоронного середовища". Невиконання (бездіяльність) вимоги щодо ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів (п.1 вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021) призвело до псування земель.

Примірник акту перевірки від 05.11.2021 отримано головою Заліщицької міської ради Іваном Дроздом, про що свідчить відмітка останнього на акті.

За невиконання п. 1 Вимоги, а саме щодо ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ твердими побутовими відходами на території Заліщицької міської громади на посадову особу органу місцевого самоврядування складено протоколи про вчинення адміністративного правопорушення від 09.11.2021 №006243, №006244. В подальшому, за наслідками розгляду адміністративної справи, винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 09.11.2021 №52.

Так, відносно Заліщицького міського голови Дрозда І.П. складено протокол про адміністративне правопорушення №006244 від 09.11.2021 за невиконання Вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством (п. "ї" ч. 2 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Крім того, відносно Заліщицького міського голови Дрозда І.П. старшою державною інспекторкою з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області Лутецькою С.Ф. за допущене псування земель, а саме внаслідок невиконання (бездіяльності) п.1 Вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021 щодо ліквідації несанкціонованих та стихійних звалищ твердих побутових відходів на території Заліщицької територіальної громади (згідно акту перевірки від 05.11.2021), в порушення абз. 1, 3, 5 ч. 1 ст. 12, ч. 3, 5 ст. 46 Закону України "Про охорону земель", складено протокол про адміністративне правопорушення №006243 від 09.11.2021.

Усі вищезазначені протоколи, складені Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, підписано та отримано Заліщицьким міським головою Дроздом І.П. 09.11.2021.

Постановою про накладення адміністративного стягнення №52 від 09.11.2021 Заліщицького міського голову Дрозда І.П. притягнуто до адміністративної відповідальності за ст.ст. 52, 188-5 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено штраф на останнього в розмірі 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.

Копію постанови №52 отримано під розписку особисто Заліщицьким міським головою Дроздом І.П. 09.11.2021, яка останнім не оскаржувалася та в добровільному порядку сплачена.

12.11.2021 Інспекцією повторно видано Заліщицькому міському голові Вимогу щодо приведення у відповідність законодавством від 12.11.2021 №1/2-4-11-4426, яку направлено рекомендованим листом на адресу Заліщицької міської ради. Вказаною Вимогою орган місцевого самоврядування зобов`язано у термін до 05.04.2022:

1. ліквідувати стихійні та несанкціоновані звалища твердих побутових відходів, у тому числі згідно акта перевірки від 05.11.2021;

2. розробити та затвердити схему санітарного очищення Заліщицької ТГ;

3. організувати збирання та видалення побутових відходів в тому числі відходів дрібних виробників, а також організувати роздільне збирання корисних компонентів із території всієї Заліщицької ТГ;

4. вирішити питання щодо розміщення на своїй території об`єктів поводження з відходами, а саме: об`єкти зі спалювання побутових відходів; об`єктів перероблення органічної складової, що є у складі ТПВ; об`єктів сортування побутових відходів;

5. розробити заходи, щодо здійснення контролю за раціональним поводженням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;

6. визначити на конкурсних засадах виконавця послуг з вивезення рідких побутових відходів по всій території громади;

7. отримати речові права на земельні ділянки під експлуатаційними свердловинами;

8. вирішити питання щодо взяття на баланс наявних експлуатаційних свердловин (колишніх колгоспів та інше) на території Заліщицької ТГ;

9. забезпечити отримання дозволів на спеціальне водокористування по усіх експлуатаційних свердловинах, які використовуються населенням для Питного водоспоживання у межах територіальної громади;

10. здійснити заходи щодо здійснення контролю за використанням та охороною надр на території Заліщицької територіальної громади;

11. створити комісію по безхазяйних відходах:

12. створити полігон для захоронення побутових відходів;

13. провести інвентаризацію та паспортизацію об`єктів благоустрою зеленого господарства на яких розташовані зелені насадження та вести в подальшому реєстр зелених насаджень;

14. встановити інформаційно-охоронні знаки, а саме: ботанічний заказник загальнодержавного значення "Криве", ботанічна пам`ятка природи місцевого значення "Лисичниківські липи"; ботанічний заказник місцевого значення "Харитонівський"; гідрологічної пам`ятки природи місцевого значення Джерело "Біла криниця"; ботанічна пам`ятка природи місцевого значення "Зозулинська степова ділянка"; пам`ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення парк "Заліщицький";

15. відмежувати в натурі території: ботанічний заказник загальнодержавного значення "Криве"; ботанічну пам`ятку природи місцевого значення "Лисичниківські липи"; ботанічний заказник місцевого значення "Харитонівський"; гідрологічну пам`ятку природи місцевого значення джерело "Біла криниця"; ботанічну пам`ятку природи місцевого значення "Зозулинська степова ділянка"; пам`ятку садово-паркового мистецтва місцевого значення парк "Заліщицький".

Як вказується у позовній заяві, Відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції, проведено відбір проб ґрунту на звалищах ТПВ, що не ліквідовані у встановлений строк (на виконання вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021), для встановлення факту забруднення (акти відбору проб ґрунтів від 28.10.2021 №80-10-21, від 01.11.2021 №№ 89-11-21, 87-11-21, 86-11-21, 85-11-21, 88-11-21, 81-11-21, 83-11-21).

Жодних зауважень чи заперечень до складених вищезазначених документів від Заліщицької міської ради на адресу Інспекції не надходило.

За результатами вимірювання встановлено перевищення показників складу та властивостей проб ґрунтів, що підтверджується протоколами вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, зокрема:

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №12-01-22 (89-21) від 18.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 01.11.2021 №89-11-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена ліворуч від дороги за земельною ділянкою з кадастровим номером 6122084000:02:002:0067, площею 195 м.кв., яка розташована на території с.Зозулинці, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №03-01-22 (80-21) від 17.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 28.10.2021 №80-10-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена у відпрацьованому кар`єрі ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122085500:01:001:0131, площею 55 м.кв., яка розташована між селами Дунів і Кулаківці, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №10-01-22 (87-21) від 17.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 01.11.2021 №87-11-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена в урочищі "Білий Яр" ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122087700:02:001:0909, площею 120 м.кв., яка розташована на території с. Синьків, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 09-01-22 (86-21) від 17.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 01.11.2021 №86-11-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена в урочищі "Лози" ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122083300:04:002:0008, площею 8 м.кв., яка розташована на території с. Щитівці, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 08-01-22 (85-21) від 17.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 01.11.2021 №85-11-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена у відпрацьованому кар`єрі на в`їзді в село праворуч земельної ділянки з кадастровим №122084700:01:001:1714, площею 648 м.кв., яка розташована на території с.Касперівці, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 11-01-22 (88-21) від 18.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 01.11.2021 №88-11-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена праворуч земельних ділянок з кадастровими номерами 6122084900:01:001:2618, 6122084900:01:001:3013, площею 375 м.кв., яка розташована на території с. Колодрібка, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 04-01-22 (81-21) від 17.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб грунтів від 01.11.2021 №81-11-21 виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці, що розміщена в урочищі "під гайком" на земельній ділянці з кадастровим номером 6122082400:01:001:0756, площею 150 м.кв., яка розташована на території с. Дзвиняч, Чортківського району, Тернопільської області;

- відповідно до протоколу вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області № 06-01-22 (83-21) від 17.01.2022, складеного відповідно до акта відбору проб ґрунтів від 01.11.2021 №83-11-21, виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій показників забруднення землі на земельній ділянці з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, площею 220 м.кв., яка розташована на території с. Бедриківці, Чортківського району, Тернопільської області.

Надалі, Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області здійснено Розрахунки шкоди на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997 року №171 (із змінами внесеними наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 149 від 04.04.2007, наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів №241 від 04.11.2020 року), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за №285/2725 (надалі - Методика). Зокрема:

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена ліворуч від дороги за земельною ділянкою з кадастровим номером 6122084000:02:002:0067, нітратами, що становить 3 180,93 грн., фосфором - 3 180,93 грн., хлоридами - 1 908,56 грн, всього на суму 7316,14 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена ліворуч від дороги за земельною ділянкою з кадастровим номером 6122084000:02:002:0067, що становить 76 342,50 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена у відпрацьованому кар`єрі ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122085500:01:001:0131, фосфором, що становить 199,38 грн., хлоридами - 119,63 грн, всього на суму 358,89 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена у відпрацьованому кар`єрі ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122085500:01:001:0131, що становить 4 002 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена в урочищі "Білий Яр" ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122087700:02:001:0909, фосфором, що становить 435 грн, хлоридами - 261 грн, сульфатами - 435 грн, всього на суму 1 000,50 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена в урочищі "Білий Яр" ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122087700:02:001:0909, що становить 10440 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена в урочищі "Лози" ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122083300:04:002:0008, фосфором, що становить 22,50 грн, хлоридами - 17,40 грн, сульфатами - 29 грн, нітратами - 421,88 грн, всього на суму 667,27 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена в урочищі "Лози" ліворуч земельної ділянки з кадастровим номером 6122083300:04:002:0008, що становить 217,50 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена у відпрацьованому кар`єрі на в`їзді в село праворуч земельної ділянки з кадастровим номером 122084700:01:001:1714, хлоридами, що становить 1409,40 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена у відпрацьованому кар`єрі на в`їзді в село праворуч земельної ділянки з кадастровим номером 122084700:01:001:1714, що становить 56 376 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена праворуч земельних ділянок з кадастровими номерами 6122084900:01:001:2618, 6122084900:01:001:3013, хлоридами, що становить 815,63 грн., сульфатами - 1 359,38 грн, нітратами - 1 359,38 грн, всього на суму 3 283,52 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена праворуч земельних ділянок з кадастровими номерами 6122084900:01:001:2618, 6122084900:01:001:3013, що становить 32 625 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки, що розміщена в урочищі "під гайком" на земельній ділянці з кадастровим номером 6122082400:01:001:0756, хлоридами, що становить 49,50 грн, нітратами - 82,50 грн, всього на суму 148,50 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки, що розміщена в урочищі "під гайком" на земельній ділянці з кадастровим номером 6122082400:01:001:0756, що становить 1980 грн.

- 04 травня 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, хлоридами, що становить 445,50 грн, нітратами - 1 485 грн та фосфором - 742,50 грн, всього на суму 2 821,50 грн.

- 14 лютого 2022 року, на підставі Методики, проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок засмічення земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, що становить 17 820 грн.

З урахуванням викладеного, Інспекцією визначено, що розмір шкоди, заподіяний навколишньому природному середовищу внаслідок забруднення вище перелічених земельних ділянок становить 17 005,72 грн; розмір шкоди, заподіяний навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельних ділянок становить 199 803 грн. Загальна сума збитків становить 216 808,72 грн.

Матеріали справи також вказують на те, що з метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області на адресу Заліщицької міської ради надіслано претензії №1/2-4-11-1090 від 19.05.2022 на суму 337 699 грн та №1/2-4-11-1121 від 24.05.2022 на суму 17 960 грн (з урахуванням суми збитків по інших земельних ділянках, ніж зазначено у цій позовній заяві), до яких додано копії відповідних розрахунків розміру збитків.

У відповідь на вказані претензії Заліщицька міська рада у листі №1070/2-1-1-21 від 07.06.2022 повідомила Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області про необхідність розгляду питання щодо виконання таких претензій на засіданні постійної комісії міської ради з питань фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку та черговій сесії Заліщицької міської ради. Крім того, зазначила, що враховуючи триваючу широкомасштабну збройну агресію Російської Федерації та введення воєнного стану, виникають обставини, що ускладнюють розгляд та виконання Заліщицькою міською радою заходів досудового врегулювання спорів (претензій). У зв`язку з наведеним, міська рада просила відстрочити виконання претензій від 19.05.2022 №1/2-4-11-1090 та №1/2-4-11-1121 від 24.05.2022.

Разом з тим, як вказується у позовній заяві та відповідно до інформації Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №1-1-05-344 від 09.02.2024 сума збитків залишається не відшкодованою.

Наведені обставини слугували підставою для звернення з відповідним позовом до суду.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Повноваження прокурора з виконання покладених на нього функцій щодо представництва інтересів громадянина або держави в суді регулюється ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", частиною 3 якої передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому ч.4 цієї статті.

Частиною 3 статті 53 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

Відповідно до ч.4 ст.53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18 зазначено, що невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.

Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк. Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає цьому органу можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

У ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це відповідного суб`єкта владних повноважень.

У цій справі таким суб`єктом владних повноважень є позивач Державна екологічна інспекція у Тернопільській області (що відповідачем не заперечується), якого прокурор повідомив відповідно до вимог чинного законодавства.

З долучених до матеріалів позовної заяви письмових доказів вбачається, що уповноваженим органом контролю Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено плановий захід державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо Заліщицької міської ради, за результатом якого складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.06.2021, У вказаному акті, зафіксовано виявлені порушення у сфері поводження, з відходами на території органу місцевого самоврядування у тому числі й факти наявності несанкціонованих сміттєзвалищ. Окрім цього, уповноваженим органом контролю 22.06.2021 видано обов`язкову до виконання вимогу №1/2-4-1-2463.

Надалі, уповноваженим органом контролю Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) дотримання вимог природоохоронного законодавства щодо Заліщицької міської ради, за результатом якого складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05.11.2021. У вказаному акті зафіксовано виявлені порушення у сфері поводження з відходами на території вказаного органу місцевого самоврядування, що виразились у невиконанні вимоги щодо ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ твердих побутових відходів.

Отже, Державній екологічній інспекції у Тернопільській області було відомо про наявність порушень інтересів держави у сфері поводження з відходами саме з часу завершення перевірки Заліщицької міської ради та складення відповідного акту перевірки від 14.06.2021.

До позовної заяви прокурором долучені докази листування з позивачем з приводу отримання інформації щодо вжиття заходів щодо стягнення збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, а також з метою вирішення питання щодо наявності підстав для представництва інтересів держави (листи №3081ВИХ-22 від 15.11.2022, №53/2-501ВИХ-24 від 30.01.2024, №53/2-1507ВИХ-24 від 10.04.2024).

У відповідях на вказані звернення (листи №1-1-05-2608 від 30.11.2022, №1-1-05-344 від 09.02.2024, №1-1-05-1038 від 11.04.2024) Державна екологічна інспекція у Тернопільської області повідомила про вжиті заходи досудового врегулювання, а також те, що збитки залишаються невідшкодованими, а з огляду на обмежене фінансування коштів для сплати судового збору, Інспекція не заперечує в розгляді питання вжиття заходів представницького характеру у відповідності до ст.23 Закону України "Про прокуратуру".

Отже, всупереч покладених законодавством повноважень, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області у передбаченому законом порядку належних, своєчасних та ефективних заходів на захист та відновлення порушених інтересів держави не вжила.

Відповідно до висновків Великої Палати Верховного Суду, викладених у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Враховуючи вищевикладене, а також нездійснення відповідним органом повноважень щодо захисту інтересів держави, його бездіяльність, суд вважає достатньо обґрунтованою зі сторони прокурора наявність підстав для представництва в суді інтересів держави відповідно до ст.23 Закону України "Про прокуратуру" шляхом звернення до суду в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області з позовом до Заліщицької міської ради про стягнення шкоди (збитків), заподіяної внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства. Про вказане також зазначено в ухвалі суду від 26.06.2024, постановленій у цій справі.

Оцінивши подані докази та з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

За приписами ч.1 ст.13 Конституції України передбачено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст.14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави (ст.16 Конституції України).

У силу статей 66, 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Одним із основних принципів охорони, навколишнього природного середовища, зазначеному в ст. 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", є компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території.

Згідно зі ст. 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.

Згідно з приписами ст. 35 Закону України "Про охорону земель" власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані зокрема: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку та забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям.

Державному контролю підлягають використання і охорона земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України, природних територій та об`єктів, що підлягають особливій охороні, стан навколишнього природного середовища, а також дотримання заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об`єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі та додержання операторами вимог законодавства у сфері реєстрації викидів та перенесення забруднювачів і відходів.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб`єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

За приписами ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людей.

Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов`язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини на час здійснення перевірки було визначено Законом України "Про відходи".

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відходи" (в редакції, чинній на час здійснення перевірки):

відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом, утилізації чи видалення;

видалення відходів - здійснення операцій з відходами, що не призводять до їх утилізації;

побутові відходи - відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов`язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення.

Статтею 33 Закону України "Про відходи" (в редакції, чинній на час здійснення перевірки), встановлені вимоги щодо зберігання та видалення відходів.

Так, зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення).

На кожне місце чи об`єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об`єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об`єктів.

Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов`язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, Заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.

Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об`єкти повинні використовуватися лише для відходів, заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Забороняється змішування чи захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням норм і правил, передбачених законодавством України (аналогічна норма міститься в ст. 46 Закону України "Про охорону земель").

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки), територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об`єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Відповідно до ст. 21 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки), органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів.

Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об`єктів поводження з відходами.

Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України (п. 1 ст. 35 Закону України "Про охорону земель").

Пунктом 10 ст. 35 Закону України "Про охорону земель" встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про охорону земель" при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними. Підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов`язана з накопиченням відходів, зобов`язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об`єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення. Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.

У районах можливого забруднення земель небезпечними відходами, у тому числі аварійними, викидами від стаціонарних і пересувних джерел за рішенням місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування проводяться постійні або періодичні обстеження хімічного складу ґрунтів з метою виявлення та визначення їх негативного впливу на здоров`я людини, а також окремих видів природних ресурсів і довкілля в цілому.

Відповідно до п. "д", "е", "ж", "з", "и" ст. 17 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки), суб`єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов`язані: забезпечувати повне збирання, належне зберігання та недопущення знищення і псування відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія, що відповідає вимогам екологічної безпеки; брати участь у будівництві об`єктів поводження з відходами; не допускати змішування відходів, якщо це не передбачено існуючою технологією та ускладнює поводження з відходами або не доведено, що така дія відповідає вимогам підвищення екологічної безпеки; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об`єктах; здійснювати контроль за станом місць чи об`єктів розміщення власних відходів.

Відповідно до статті 29 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки), виробники відходів, їх власники, а також центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, а на території Автономної Республіки Крим - орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища, здійснюють моніторинг місць утворення, зберігання і видалення відходів з метою визначення та прогнозування впливу відходів на навколишнє природне середовище, своєчасного виявлення негативних наслідків, їх відвернення та подолання.

З метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров`я людини забороняється: з 1 січня 2018 року захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів (п. "і" ч. 1 ст. 32 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки).

У відповідності до абз. 12 ст. 35-1 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки), захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Відповідно до ст. 42 Закону України "Про відходи" (в редакції чинній на час здійснення перевірки), особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальність за невиконання вимог щодо поводження з відходами (під час їх збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення та захоронення), що призвело до негативних екологічних, санітарно-епідемічних наслідків або завдало матеріальної чи моральної шкоди.

Відповідно до положень ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів.

Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення довкілля та погіршення якості природних ресурсів (ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Особи, винні за порушення у сфері, управління відходами, несуть відповідно до закону дисциплінарну, адміністративну, адміністративно-господарську, цивільну чи кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації, громадяни України, іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушень у сфері управління відходами, у порядку та розмірах, встановлених законом України (ст.ст.57-58 Закону України "Про управління відходами").

Згідно з ч. 1, 2 ст.167 ЗК України, з якою кореспондується ч.1 ст.45 Закону України "Про охорону земель", господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

У разі виявлення фактів забруднення ґрунтів небезпечними речовинами спеціально уповноважені органи виконавчої влади у галузі охорони земель вживають заходів до обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, притягнення винних до відповідальності згідно із законом і проведення в установленому порядку робіт з дезактивації, відновлення забруднених земель, консервації угідь і визначення режимів їх подальшого використання (ч.2 ст.45 Закону).

Економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, передбачають відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища (ст.41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").

Відповідно до ст. 56 Закону України "Про охорону земель" юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом. Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Як вже зазначалось вище, за наслідками перевірки, проведеної у період з 08 по 14 червня 2021 року Державної екологічною інспекцією у Тернопільській області встановлено порушення вимог природоохоронного законодавства, зокрема п. "и" ч. 1 ст. 21 Закону України "Про відходи", оскільки на підвідомчій території встановлено факти несанкціонованих сміттєзвалищ твердих побутових відходів, про що складено Акт від 14.06.2021 та на підставі якого видано Вимогу щодо приведення у відповідність із законодавством №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021.

В подальшому, за наслідками позапланової перевірки, проведеної з 27 по 05 листопада 2021 року щодо дотримання органом місцевого самоврядування вимог природоохоронного законодавства, Інспекцією в Акті від 05.11.2021 зафіксовано часткове виконання Вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021.

Міським головою Заліщицької міської ради без будь-яких зауважень та заперечень підписано акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05.11.2021, складений за результатами перевірки.

Відповідно до п.1.4 Порядку організації та проведення перевірок суб`єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008, акт перевірки - це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог природоохоронного законодавства та його дотримання, а відтак, зазначений акт слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

За невиконання п. 1 Вимоги, а саме щодо ліквідації стихійних та несанкціонованих звалищ твердими побутовими відходами на території Заліщицької міської громади на посадову особу органу місцевого самоврядування складено протоколи про вчинення адміністративного правопорушення від 09.11.2021 №006243, №006244. В подальшому, за наслідками розгляду адміністративної справи, винесена постанова про накладення адміністративного стягнення від 09.11.2021 №52.

Копію постанови №52 отримано під розписку особисто Заліщицьким міським головою Дроздом І.П. 09.11.2021, проте така останнім не оскаржувалася та в добровільному порядку сплачена.

12.11.2021 Інспекцією повторно видано Заліщицькому міському голові Вимогу щодо приведення у відповідність з законодавством від 12.11.2021 №1/2-4-11-4426, яку направлено рекомендованим листом на адресу Заліщицької міської ради.

Також, Відділом інструментально-лабораторного контролю Інспекції, проведено відбір проб ґрунту на звалищах ТПВ, що не ліквідовані у встановлений строк (на виконання вимоги №1/2-4-11-2463 від 22.06.2021), для встановлення факту забруднення (акти відбору проб ґрунтів від 28.10.2021 №80-10-21, від 01.11.2021 №№ 89-11-21, 87-11-21, 86-11-21, 85-11-21, 88-11-21, 81-11-21, 83-11-21).

За результатами вимірювання встановлено перевищення показників складу та властивостей проб ґрунтів, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями протоколів вимірювання показників складу та властивостей ґрунтів Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.

Порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, суб`єктами господарювання та фізичними особами через забруднення земель хімічними речовинами, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, допущеного внаслідок дії чи бездіяльності, встановлює Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №171 від 27.10.1997 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 05.05.1998 за №285/2725 (далі - Методика).

Методика визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення (засмічення) земель будь-якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів (викидів) речовин, сполук і матеріалів, внаслідок порушення норм екологічної безпеки у разі зберігання, транспортування та проведення вантажно-розвантажувальних робіт, використання пестицидів і агрохімікатів, токсичних речовин, виробничих і побутових відходів; самовільного розміщення промислових, побутових та інших відходів (п. 1.3 Методики).

Згідно Розділу 3 Методики землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності чи впливу інших чинників. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин, що перевищує їх гранично допустиму концентрацію, які характерні для складу незабрудненого ґрунту або у порівнянні з даними агрохімічного паспорта (для земель сільськогосподарського призначення) (п. 3.1 Методики).

Землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища (п. 3.2 Методики).

Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель (п. 3.3 Методики).

Визначення обсягу забруднення земельних ресурсів у кожному випадку є самостійним завданням через різноманітність геоморфологічних, геологічних та гідрологічних умов. За наявності інформації про кількість (об`єм, маса) забруднюючої речовини, яка проникла у певний шар землі, визначаються площа, глибина просочування. Якщо за зовнішніми ознаками забруднення земельної ділянки неможливо встановити площу забруднення чи глибину просочування, ці параметри визначають за підпунктом 3.6 цієї Методики (п. 3.4 Методики).

У випадках коли обсяг забруднення не може бути визначено відповідно до підпункту 3.4 цієї Методики, визначення обсягу забруднення земельних ресурсів здійснюється із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, а у разі необхідності із залученням спеціалізованих організацій (п. 3.6 Методики).

При виявленні засмічення визначаються на місці обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Відповідно до пунктів 4.1.-4.5 Методики, розміри шкоди внаслідок забруднення земель обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення. Основою розрахунків розміру шкоди від забруднення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, яка зазнала забруднення. Розмірною одиницею для розрахунку величини шкоди приймається товща землі в 0,2 м (об`єм ґрунтової маси 2000 куб.м на один гектар земної поверхні). Витрати для здійснення заходів щодо зниження чи ліквідації забруднення земель збільшуються залежно від глибини просочування забруднюючої речовини у співвідношенні як 10:3 (тобто при збільшенні глибини в 10 разів відносно товщі землі 0,2 м витрати для ліквідації забруднення збільшуються в 3 рази). Забруднюючі речовини, що спричинили забруднення земельної ділянки, поділені на 4 групи небезпечності, основою для визначення яких є величини гранично допустимих концентрацій (ГДК) та орієнтовно допустимих концентрацій (ОДК) хімічних речовин в ґрунті (додаток 1).

Розмір шкоди від забруднення земель визначається за формулою, вказаною в п.4.6 Методики.

Відповідно до пунктів 5.1-5.3 Методики, розміри шкоди внаслідок засмічення земель обчислюються уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення. Основою розрахунків розміру шкоди від засмічення земель є нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що засмічена. Віднесення відходів, що спричинили засмічення земельної ділянки, до категорії небезпечних (токсичних) відходів здійснюється у відповідності до чинних нормативних документів у сфері поводження з відходами, затверджених у встановленому порядку, переліків небезпечних (токсичних) відходів тощо.

Розмір шкоди внаслідок засмічення земель визначається за формулою відповідно до п.5.4 Методики.

В подальшому, на підставі Методики, проведено розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою внаслідок забруднення земельних ділянок та внаслідок засмічення земельних ділянок.

Загальний розмір визначених позивачем збитків становить 216 808,72 грн.

При цьому, доказів відсутності порушень, встановлених Актами перевірки від 14.06.2021 та від 05.11.2021 відповідач суду не надав.

Також відповідач не оскаржував у встановленому порядку законом порядку дії Державної екологічної інспекції у Тернопільській області щодо проведення таких заходів державного нагляду (контролю) чи її результатів, не заперечував факт засмічення та забруднення земельних ділянок, як і не оскаржував у встановленому законом порядку розрахунків розміру відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства щодо засмічення та забруднення вище перелічених земельних ділянок.

З огляду на наведене вище, при вирішенні даної справи суд враховує, що під час проведення планової та позапланової перевірок відносно Заліщицької міської ради щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області діяла в межах чинного законодавства України, доказів відсутності порушень, встановлених актами перевірок від 14.06.2021 та від 05.11.2021 Заліщицькою міською радою до суду не надано.

Слід також зазначити, що в матеріалах справи міститься лист Заліщицької міської ради №03-23/800 від 08.05.2023, яким остання серед іншого повідомила Державну екологічну інспекцію у Тернопільській області про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, площею 220 м.кв., яка розташована на території с. Бедриківці, Чортківського району, Тернопільської області (щодо якої зафіксовано порушення) перебуває в орендному користуванні та просила зробити перерахунок розміру відшкодування збитків.

Окрім того, Заліщицькою міською радою у листі від 09.04.2024 №03-23/756 повідомлено Бучацьку окружну прокуратуру про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723 передана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "ОБІЖЕВО" відповідно до договору оренди землі від 04.08.2020. В договорі вказано, що земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, які можуть перешкоджати її ефективному використанню. Згідно п.29 Договору оренди земельної ділянки орендар зобов`язаний: "Дотримуватись екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів..." Відповідно до ст. 35-1 Закону України "Про відходи" №187/98-ВР від 05.03.1998, який діяв на час проведення перевірок у 2021 році Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області, поводження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. До джерел утворення побутових відходів стаття 1 даного Закону відносить об`єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки). Відповідно до ст.9 Закону, суб`єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава. Так, як земельна ділянка з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723 передана в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю "ОБІЖЕВО", відповідно воно виступає орендарем джерела утворення відходів і саме відносно нього, по даному факту, повинна була проводитись перевірка Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області. Згідно ч.7 статті 12 Закону України "Про відходи" № 187/98-ВР від 05.03.1998 року, який діяв на час проведення перевірок, власники або користувачі земельних ділянок, на яких виявлено безхазяйні відходи, зобов`язані у п`ятиденний строк повідомити про них місцеві органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування. Таких повідомлень від Товариства з обмеженою відповідальністю "ОБІЖЕВО" - не надходило. У зв`язку з цим Заліщицька міська рада вказує, що не є стороною, якій слід пред`являти претензії чи з якої слід стягувати збитки та по даній земельній ділянці.

Щодо вказаної обставини, прокурор у позовній заяві просить врахувати, що як вбачається з інформації Державної екологічної інспекції у Тернопільській області №1/2-4-05-584 від 05.03.2024 Інспекцією в межах повноважень з приводу виявлених порушень надані Вимоги щодо усунення виявлених під час перевірок порушень природоохоронного законодавства саме органу місцевого самоврядування, оскільки відповідно до ст. 12 Закону України "Про відходи", відходи, щодо яких не встановлено власника, вважаються безхазяйними.

Відповідно до Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1217 (далі - Порядок), постійно діюча Комісія з питань поводження з безхазяйними відходами, створена органом місцевого самоврядування, зобов`язана розглянути матеріали Інспекції та визначити власників відходів, що виявлені на земельній ділянці з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723. У разі необхідності для визначення власника відходів та їх оцінки можуть залучатися правоохоронні органи, відповідні спеціалісти та експерти.

За результатами своєї роботи, Комісія складає акт, який передається до місцевої державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування для вирішення питання про подальше поводження з відходами.

На підставі акта Комісії, органи місцевого самоврядування приймає рішення, щодо подальшого поводження з відходами та в разі необхідності вживають заходів, щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про відходи, та відшкодування заподіяної шкоди.

Листом від 07.06.2023 №1/2-4-04-24 Інспекція зобов`язувала орган місцевого самоврядування у найкоротший терміни надати до Інспекції інформацію про результати роботи (висновки, акти) постійно діючої Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, в тому числі сканкопії документів на право користування земельною ділянкою з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723.

Заліщицька міська рада в своєму листі - відповіді від 26.06.2023 №03-23/1285 повідомила Інспекцію лише щодо власників (користувачів) зазначеної земельної ділянки, в свою чергу інформація щодо результатів роботи постійно діючої Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами, що виявлені Інспекцією в рамках проведених заходів державного нагляду (контролю), що мали місце у червні - листопаді 2021 року, не надано.

Разом з тим, Бучацькою окружною прокуратурою скеровано лист до Заліщицької міської ради щодо надання інформації про вжиті заходи щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про відходи на земельній ділянці з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, та відшкодування заподіяної шкоди (результати роботи постійно діючої Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами (висновки, акти, тощо).

Однак, у листі від 09.04.2024 №03-23/756 Заліщицькою міською радою жодної відповіді щодо результатів роботи постійно діючої Комісії з питань поводження з безхазяйними відходами не надано.

До того ж, представниця прокуратури Тернопільської області в судовому засіданні наголосила на тому, що в матеріалах справи відсутні докази встановлення власника відходів, розміщених на земельній ділянці з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723 (щодо яких зафіксовано порушення), як і докази того, що Заліщицькою міською радою вживалися будь-які заходи щодо встановлення таких власників.

За ч. 2 ст. 9 Закону України "Про відходи" територіальні громади є власниками відходів, що утворюються на об`єктах комунальної власності чи знаходяться на їх території і не мають власника або власник яких невідомий (безхазяйні відходи).

Згідно з ст. 21 Закону України "Про відходи" органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи; організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів; здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території: ліквідацію несанкціонованих і не контрольованих звалищ відходів.

За ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Тобто, Заліщицька міська рада, як орган місцевого самоврядування, має забезпечувати на своїй території належне поводження з відходами, дбати про охорону навколишнього природного середовища, вживати заходів щодо ліквідації несанкціонованих і неконтрольованих відходів.

Як вказує прокурор, незважаючи на обізнаність щодо засмічення та забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723 та заподіяних збитків навколишньому природному середовищу, внаслідок зазначеного, протягом тривалого часу Заліщицькою міською радою, як власником земельної ділянки, жодних заходів щодо поводження з відходами та притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про відходи, не вжито.

При проведенні перевірки (Акт від 05.11.2021) Державною екологічною інспекцією в Тернопільській області виявлено несанкціоноване сміттєзвалище твердих побутових відходів, що розміщене на земельній ділянці з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723, власників яких не встановлено. Органом місцевого самоврядування власники також не встановлені, в тому числі і не надано належних та допустимих доказів того, що утворювачем та власником таких побутових відходів був саме суб`єкт господарювання, якому земельна ділянка була передана в оренду.

З урахуванням наведеного, заперечення відповідача про те, що відповідальність щодо засмічення та забруднення земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723 повинна застосовуватись саме до орендаря, як землекористувача, суд вважає у встановленому порядку недоведеними.

Щодо посилання відповідача на те, що окремі земельні ділянки, на яких було виявлено стихійні смтітєзвалища, належним чином не ідентифіковані в державному земельному кадастрі, суд відзначає наступне.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 № 724-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Тернопільської області" до складу території Заліщицької міської територіальної громади ввійшли територіальні громади: Заліщицька, Бедриківська, Блищанська, Винятинська, Городоцька, Дзвиняцька, Добрівлянська, Дунівська, Дуплиська, Зеленогайська, Зозулинська, Івано-Золотівська, Касперівська, Колодрібська, Кулаківська, Новосілківська, Синьківська, Торськівська, Угриньківська.

Як зазначено Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області під час проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 14.06.2021, до Заліщицької міської ради входять села: Іване-Золоте, Бедриківці, Блищанка, Ставки, Винятинці, Голігради, Городок, Дзвиняч, Добрівляни, Дунів, Вигода, Щитівці, Дуплиська, Зелений гай, Печорна, Зозулинці, Виноградне, Касперівці, Лисичники, Колодрібка, Кулаківці, Новосілка, Синьків, Торське, Глушка, Якубівка, Угриньківці, Бересток, Харитонівці, встановлено під час проведення.

Відповідно до п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення.

Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави (ст.16 Конституції України).

У силу ст. 66, 68 Конституції України, кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Одним із основних принципів охорони навколишнього природного середовища, зазначеному в ст. 3 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", є компенсація шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції.

Згідно ст. 19 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" (в редакції, чинній на час виявлення порушень) виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі охорони навколишнього природного середовища в межах своєї компетенції організують збір, переробку, утилізацію і захоронення відходів на своїй території.

Відповідно до ч. 1 ст. 35 Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад здійснюють державний контроль у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб`єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

З урахуванням вищенаведеного, та оскільки зафіксовані порушення на земельних ділянках, розташованих на території с.Зозулинці, Чортківського району, Тернопільської області, між селами Дунів і Кулаківці, Чортківського району, Тернопільської області, на території с. Синьків, Чортківського району, Тернопільської області, на території с. Щитівці, Чортківського району, Тернопільської області, на території с.Касперівці, Чортківського району, Тернопільської області, на території с. Колодрібка, Чортківського району, Тернопільської області, на території с. Дзвиняч, Чортківського району, Тернопільської області, на території с. Бедриківці, Чортківського району, Тернопільської області, Інспекцією правомірно видано Вимоги та здійснено нарахування збитків саме Заліщицькій міській раді.

До того ж, вказана обставина відповідачем не оспорювалась, Акт перевірки від 05.11.2021 підписано Заліщицьким міським головою без жодних заперечень.

Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області здійснено розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних державі відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.1997 №171 (із змінами та доповненнями), внаслідок бездіяльності органу місцевого самоврядування.

Щодо складових розрахунків, то з урахуванням наявних у справі доказів та наданих сторонами пояснень, суд здійснені позивачем розрахунки вважає такими, що відповідають вимогам Методики.

Щодо усних заперечень представника відповідача про необґрунтоване визначення розміру збитків, заявлених до стягнення, зокрема з огляду на відсутність належних відомостей щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок, то слід зазначити таке.

Про вказану обставину відповідачем у наявних в матеріалах справи письмових доказах не зазначалось.

Поряд з цим, як пояснила прокурор у судовому засіданні 22.07.2024, а також вбачається з матеріалів справи, розрахунки розміру відшкодування збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу Заліщицькою міською радою, внаслідок забруднення та засмічення вищеперелічених земельних ділянок, проводились Інспекцією з урахуванням інформації, викладеної у листі (довідці) Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №8-19-0.7-4205/2-21 від 06.12.2021.

У листі, зокрема, зазначено інформацію щодо наявних відомостей у Відділі №5 Управління у Чортківському районі про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723 станом на 02.12.2021 (68336,36 грн), а також інших сформованих земельних ділянок на запит Інспекції, які до предмету спору у цій справі не відносяться.

Окрім того, Головним управлінням Держгеокадастру у Тернопільській області повідомлено про те, що якщо земельна ділянка не є сформованою та не обліковується в Національній кадастровій системі, надання інформації щодо таких земельних ділянок на даний час є неможливим. А відповідно до порядку проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів (затвердженого КМУ від 07.02.2018 №105), нормативна грошова оцінка 1 га угідь по Тернопільській області становить: ріллі 29035,00 грн; багаторічні насадження 57034,13 грн; сіножаті 6280,76 грн, пасовища 5648,03 грн.

В матеріалах справи відсутні докази того, що вище перелічені земельні ділянки, щодо яких зафіксовано порушення (крім земельної ділянки з кадастровим номером 6122080400:01:001:0723) є сформованими, відповідачем також не доведено визначення та необхідність застосування щодо таких земельних ділянок при розрахунку іншої нормативної грошової оцінки.

З огляду на вищенаведене, заперечення представника відповідача з цього приводу суд вважає необґрунтованими.

Згідно зі ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність, зокрема, за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Загальні положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди визначені у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Для застосування такої міри відповідальності необхідна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки особи, майнової шкоди, причинного зв`язку між протиправною поведінкою особи та шкодою і вини особи, яка завдала шкоду. Відсутність хоча б одного з цих елементів виключає відповідальність за заподіяну шкоду.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного суду від 17.04.2018 року у справі №909/285/16, від 04 травня 2022 року у справі №922/3228/20.

У деліктних правовідносинах саме на позивача покладається обов`язок довести наявність шкоди, протиправність (незаконність) поведінки заподіювача шкоди та причинний зв`язок такої поведінки із заподіяною шкодою. У свою чергу відповідач повинен довести, що в його діях відсутня вина у заподіянні шкоди.

З урахуванням вимог ст. ст. 1166, 1172 Цивільного кодексу України, у спорі про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, слід виходити з презумпції вини порушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, а навпаки, відповідач повинен довести, що у його діях відсутня вина у заподіянні такої шкоди.

Таким чином, суд погоджується із доводами прокурора про те, що в даному випадку наявні всі елементи складу правопорушення: протиправна поведінка; причинний зв`язок між шкодою і протиправною поведінкою відповідача, адже шкода виступає об`єктивним наслідком поведінки відповідача через недотримання вимог природоохоронного законодавства; сама шкода; вина, яка полягає в недотриманні вимог природоохоронного законодавства, зокрема, з урахуванням ст. 21 Закону України "Про відходи", в редакції чинній на час перевірки, ст. 35 Закону України "Про охорону земель", ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

За змістом ч.1 ст.14 ГПК України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Частинами 1-3 ст. 80 ГПК України передбачено, що учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення.

Водночас, відповідач відзиву на позов не подав, викладені у позовній заяві обставини у встановленому порядку не спростував.

А як вже вказувалось вище, згідно з ч. 4 ст.165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Матеріали справи не містять доказів в підтвердження обставин, на які представник відповідача посилався в усних поясненнях в судовому засіданні 22.07.2024, заперечуючи проти позову, як і не містять доказів відсутності на час розгляду справи заявленої до стягнення суми збитків.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позову та стягнення з Заліщицької міської ради в користь держави збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства в загальній сумі 216 808,72 грн.

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до п. 7 ч. 3 ст. 29 та п. 4 ч. 169 Бюджетного кодексу України, джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до бюджетів сільських. селищних, міських бюджетів, бюджетів об`єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування території громад 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджеті Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Судові витрати.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, в зв`язку із задоволенням позову, судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 13, 20, 73, 74, 79, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задоволити.

2. Стягнути із Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області (вул. С. Бандери, 15 "Б", м. Заліщики, Чортківський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058396) в користь держави 216 808 (двісті шістнадцять тисяч вісімсот вісім) грн 72 коп. збитків, заподіяних внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, які перерахувати на рахунок: на р/р UA388999980333139331000019759, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 37977599 в Казначействі України (ЕАП), з яких 30% в дохід спеціального фонду Державного бюджету України, 50% в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Заліщицької міської ТГ, 20% в дохід спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.

3. Стягнути із Заліщицької міської ради Чортківського району Тернопільської області (вул. С. Бандери, 15 "Б", м. Заліщики, Чортківський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 04058396) на користь одержувача Тернопільська обласна прокуратура (вул. Листопадова, 4, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 02910098) р/р UA498201720343190002000004091 в ДКСУ м. Київ, МФО 820172) - 3 252 (три тисячі двісті п`ятдесят дві) грн 13 коп. витрат, пов`язаних зі сплатою судового збору.

Відповідні накази видати після набрання судовим рішенням законної сили.

4. Копію рішення направити сторонам у справі відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано (ч.1 ст. 241 ГПК України).

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення, в порядку визначеному ст.ст. 256-257 ГПК України.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 26.07.2024.

Суддя Н.В. Охотницька

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120625721
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань про відшкодування шкоди