Рішення
від 26.07.2024 по справі 922/2018/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" липня 2024 р. Справа № 922/2018/24

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Байбака О.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Акціонерного товариства "Харківобленерго" (адреса: 61037, м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, буд. 149; код ЄДРПОУ: 00131954) до Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (адреса: 62363, Харківська обл., Харківський р.-н, с. Березівське; код ЄДРПОУ 02648432) про стягнення 816909,32 грн. без виклику учасників справи

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Харківобленерго" (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою, в якій просить суд стягнути з Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (далі - відповідач) 816909,32 грн, з яких:

664998,51 грн - заборгованість з оплати наданих послуг з розподілу електричної енергії за листопад 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041;

151910,81 грн - заборгованість з оплати наданих послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за жовтень 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041;

Позов обгрунтовано з посиланням на порушення відповідачем умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, укладеного шляхом підписання зави-приєднання на умовах договору про постачання електричної енергії № 53041 від 24.01.2006 щодо своєчасного та повного проведення розрахунків за надані позивачем послуги з розподілу електричної енергії та забезпечення перетікань реактивної електричної енергії.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.06.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено сторонам строк для подання заяв по суті спору.

Згідно з вимогами ст. 120 ГПК України, суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно з вимогами п. п. 5-6 ст. 242 ГПК України, учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня. Днем вручення судового рішення, зокрема, є день вручення судового рішення під розписку, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

З метою повідомлення сторін про відкриття провадження у справі та надання їм можливості реалізувати власні процесуальні права, судом засобами електронного зв`язку направлено копію вказаної ухвали.

Зокрема, копію зазначеної ухвали доставлено до електронних кабінетів позивача та відповідача в підсистемі Електронний суд, про що свідчать залучені до матеріалів справи довідки про доставку електронного листа до електронного кабінету від 12.06.2024 (а. с. 94-95).

З урахуванням викладеного, судом виконано процесуальний обов`язок щодо повідомлення сторін про розгляд справи, а останні в розумінні вимог ст. 120 ГПК України вважаються такими, що належним чином повідомлені про такий розгляд.

В процесі розгляду справи відповідач не скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву у порядку та строки, встановлені ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.06.2024.

Розглянувши подані на розгляд суду матеріали справи, суд визнає їх достатніми для прийняття судового рішення по суті спору.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши надані суду докази та доводи, суд встановив.

Як свідчать матеріали справи, з 01.01.2019 відповідно до постанови НКРЕКП № 1446 від 16.11.2018 позивач є оператором системи розподілу (далі - ОСР) та здійснює діяльність з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Харківської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, та не є постачальником електричної енергії.

Основними нормативно-правовими документами, які встановлюють вимоги та регулюють взаємовідносини між ОРС, електропостачальниками та споживачами (разом - Учасники роздрібного ринку), є, зокрема, Закон «Про ринок електричної енергії», Кодекс систем розподілу (далі - КСР), затверджений постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, та Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - постанова № 312), в яких визначені права, обов`язки та відповідальність сторін.

Доступ до системи розподілу та послуги з розподілу надаються ОСР з 01.01.2019 усім споживачам, електроустановки яких приєднані до мереж ОСР на території його діяльності на підставі публічного договору приєднання - договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (далі - Договір), який укладається між Товариством та споживачем, з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України, за формою (типовою формою) договору, що є додатком № 3 до ПРРЕЕ та розміщена на офіційному сайті АТ Харківобленерго: www.oblenergo.kharkov.ua.

Договір споживача з розподілу вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання та/або сплати за рахунком, який надсилається одночасно з Договором споживача про розподіл та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії (п. 4 Постанови 312, п.1.2.15, п.2.1.6 ПРРЕЕ).

Відповідно до абз. З, п. 5 Постанови № 312, з дати набрання чинності договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії ОСР надає послуги комерційного обліку споживачам.

Відповідно до п. 1.2 типового договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії умови договору розроблені відповідно до Закону України Про ринок електричної енергії та ПРРЕЕ, та є однаковими для всіх споживачів, що відповідає положенням ст. 633, 634 ЦК України.

Договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є основним документом та визначає зміст правових відносин, прав та обов`язків сторін. Зокрема, укладення договору означає, що між розподільчою організацією та споживачем досягнуто згоди з усіх його умов.

Відповідно до п. 2.1.5. ПРРЕЕ - Договір споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії в частині розрахунків за послуги оператора системи діє, якщо згідно з обраною споживачем комерційною пропозицією відповідного енергопостачальника оплату послуг з розподілу (передачі) електричної енергії забезпечує споживач.

Відповідно до п. 1.1 Типового Договору, сторонами погоджено, що цей договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (надалі - Договір) є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи.

Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Згідно з п.2.1 Типового Договору, Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Відповідно до п. 3.1, 3.2, 3.4 Типового Договору, облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт*год.). За підсумками розрахункового місяця Постачальник послуг комерційного обліку (Оператор системи) забезпечує визначення обсягу електричної енергії за точками комерційного обліку Споживачу незалежно від того, хто є власником комерційного засобу (засобів) обліку, та в установленому порядку передає ці дані Адміністратору комерційного обліку для можливості їх використання суб`єктами ринку електричної енергії, у тому числі постачальником Споживача. Дані комерційного обліку щодо обсягу електричної енергії за розрахунковий місяць зазначаються Оператором системи розподілу в особистому кабінеті Споживача (за умови його запровадження) та/або в рахунку про сплату послуги за цим Договором, у тому числі якщо оплату за цим договором забезпечує електропостачальник споживача. За необхідності для Споживача (його постачальника) забезпечувати визначення обсягу електричної енергії частіше ніж один раз на місяць Споживач (його Постачальник) має укласти із Оператором системи розподілу або іншим акредитованим постачальником послуг комерційного обліку окремий платний договір, у якому визначити порядок формування даних комерційного обліку про обсяг електричної енергії за розрахунковий місяць та передачу цих даних до Адміністратора комерційного обліку (за необхідності). Споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати Постачальнику послуг комерційного обліку (Оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.

Відповідно до п.5.1-5.5 Типового Договору ціною цього Договору є вартість послуг з розподілу електричної енергії на об`єкт (об`єкти) Споживача, зазначена в Паспорті точки (точок) розподілу за об`єктом споживача. Оплата послуг з розподілу електричної енергії за цим Договором здійснюється на поточний рахунок оператора. Тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 "Порядок розрахунків". Споживач оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу, або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу Оператору системи, якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник. Оператор системи в особовому рахунку Споживача зазначає сторону, яка здійснює оплату наданих Споживачу послуг з розподілу електричної енергії.

Споживач зобов`язується: 1) виконувати умови цього Договору; ( п.п. 1 п. 6.2 Типового Договору)

Згідно п. 11.1 Типового Договору, цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом 1 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

Згідно із пп. 5.1.1 глава V ПРРЕЕ та п. 7.1 Типового Договору, Оператор системи має право на отримання своєчасної оплати на надання послуги з розподілу електричної енергії та перетікання реактивної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України. Оплата послуг, наданих оператором системи, здійснюється за тарифами (цінами), які встановлюються Регулятором відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи (ціни) на послуги оператора системи оприлюднюються операторами систем у порядку та строки, визначені нормативноправовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.

Згідно з п. 1 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору, розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 1 числа місяця до такого ж числа наступного місяця.

Відповідно до п. 3 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору, оплата послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем у формі попередньої оплати визначеної на основі фактичного обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній розрахунковий період. Якщо авансовий платіж розраховується для споживача, фактичне значення обсягу розподіленої електричної енергії якого за попередній розрахунковий період дорівнює 0 (або для нових споживачів), сума попередньої оплати визначається на основі розрахункових значень обсягу розподіленої електричної енергії на наступний період.

Відповідно до п. 4 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору розрахунок суми попередньої оплати здійснюється Споживачем шляхом множення чинного у розрахунковому періоді тарифу (ціни) на розподіл на фактичний обсяг розподіленої електричної енергії за відповідний попередній період та надається рахунок на попередню оплату.

Згідно з п. 5 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору, остаточний розрахунок суми коштів, яку має оплатити Споживач за послуги з розподілу електричної енергії за розрахунковий період, визначається виходячи з фактичного обсягу розподіленої електричної енергії на діючий тариф (ціну) з розподілу у розрахунковому періоді. Фактичний обсяг складається з кількості спожитої (розподіленої) електричної енергії за приладами обліку та витрат розподілених відповідно до додатку № 8 Договору.

Відповідно до п. 7-8 Додатка № 4 «Порядок розрахунків» до Типового Договору Рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику Споживача (п. 6 цього додатку)

Оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах Оператора системи розподілу. В разі неотримання Споживачем рахунків Оператор системи розподілу направляє рахунки Споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення. Рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка Споживачем. У разі порушення строків оплати за розподіл електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, передбачених п. 7 даного Порядку, Споживач сплачує Оператору системи розподілу пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який здійснюються нарахування, інфляційні, 3% річних від суми боргу, за кожен день прострочення, у тому числі за день оплати. Суми пені, 3% річних, інфляційних зазначаються у рахунку окремими рядками, та повинні бути сплачені Споживачем протягом 5 робочих днів від дня його отримання. Зобов`язання щодо оплати за послугу з розподілу електричної енергії повинні виконуватись належним чином відповідно до умов договору та чинних нормативно-правових актів (ст. 526 ЦК України, ст. 193 ГК України).

Крім цього, згідно п. 1.1 Додатку № 10 «Договір про надання послуг з перетікання реактивної електричної енергії» до Типового Договору на надання послуг з розподілу електричної енергії, Оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а Споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату Оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

Згідно п. 2.2 Додатку № 10 «Договір про надання послуг з перетікання реактивної електричної енергії» до Типового Договору, Споживач зобов`язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії (додаток 1 до цього Договору).

Пунктом 7 Порядку розрахунку за перетікання реактивної електричної енергії, який є Додатком №1 до Додатку № 10 до Типового Договору, визначено, що рахунки за послуги з перетікання реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від отримання рахунку Споживачем.

В даному випадку, як свідчать матеріали справи, між позивачем та відповідачем 28.02.2017 укладено додаткову угоду до договору про постачання електричної енергії № 53041 від 24.01.2006 про здійснення електронного документообігу через систему електронного документообігу для віддаленого обслуговування.

За змістом п 1.1 вказаної додаткової угоди, остання укладена з метою удосконалення та поліпшення системи взаємовідносин щодо постачання електричної енергії для віддаленого обслуговування споживача.

Згідно з п. 3.2 додаткової угоди, після реєстрації Споживача в системі ЕДО, він набуває права здійснювати формування та надсилання документів, передбачених умовами договору про постачання електричної енергії, в електронному вигляді, та отримувати електронні документи і повідомлення, направлені йому Постачальником.

Відповідно до п. 3.8 додаткової угоди, документ, що створений згідно з вимогами договору про потачання електричної енергії та Положенням про електронний документообіг «Харківобленерго» із застосуванням електронного цифрового підпису, вважається оригіналом.

Згідно з п. 3.11 додаткової угоди, факт надсилання сторонами електронних документів фіксується в системі ЕДО. Сторони погодили, що наявність в системі ЕДО запису про надсилання відповідного електронного документу є достатньою правовою умовою для підтвердження належного виконання умов оговору про постачання електричної енергії, користування електричною енергією, інших нормативно-правових актів. При наявності такого запису, електронний документ вважається доставленим та отриманим адресатом.

Положеннями п. 4.3.3 додаткової угоди, споживач зобов`язаний протягом одного повного робочого дня після передачі електронного документу, отримати усі документи і повідомлення за допомогою Системи ЕДО.

Керуючись вказаною додатковою угодою, відповідач шляхом подання відповідної заяви в електронній формі приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що діє з 01.01.2019 на умовах договору про постачання електричної енергії № 53041 (далі Договір № 53041).

На виконання умов вказаного Договору № 53041, Позивачем надавались послуги з розподілу електричної енергії.

Так, за період листопад 2023 року квітень 2024 року Позивачем розподілено електричну енергію за договором № 53041 загальним обсягом 810 717 кВт*г, а саме:

за листопад 2023 року Позивачем розподілено електричну енергію за Договором № 53041 обсягом 118 728 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії.

за грудень 2023 року Позивачем розподілено електричну енергію за Договором № 53041 обсягом 135 181 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії.

за січень 2024 року Позивачем розподілено електричну енергію за Договором № 53041 обсягом 156 777 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії.

за лютий 2024 року Позивачем розподілено електричну енергію за Договором № 53041 обсягом 115 693 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії.

за березень 2024 року Позивачем розподілено електричну енергію за Договором № 53041 обсягом 178 641 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії.

за квітень 2024 року Позивачем розподілено електричну енергію за Договором № 53041 обсягом 105 697 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом про обсяги розподіленої електричної енергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач належним чином повідомлений про виниклі в нього зобов`язання шляхом надання Позивачем рахунків на оплату послуги з розподілу електричної енергії, відповідних актів приймання передачі окремо за кожний місяць періоду листопад 2023 року березень 2024 року.

Проте, відповідачем в порушення умов договору № 53041 оплата за надання послуг з розподілу електричної енергії здійснена частково, з порушенням строків, встановлених договором.

Зокрема, відповідачем здійснено оплату за надання послуг з розподілу електричної енергії 26.04.2024 на суму 600 000 грн. та 28.05.2024 на суму 300 000 грн. без зазначення в призначені платежу періоду, за який здійснюється оплата.

Керуючись п. 9 Додатка № 4, позивачем зараховано перераховані відповідачем грошові кошти в якості погашення існуючої заборгованості відповідача з найдавнішим терміном її виникнення.

Таким чином, заборгованість Відповідача за надання послуг з розподілу електричної енергії в період листопад 2023 року березень 2024 року, з урахуванням проведених оплат, складає 816 909, 32 грн.

Крім того, як свідчать матеріали справи, відповідач також приєднався до договору щодо надання послуг із забезпечення перетікання реактивної енергії, який є Додатком №10 від 01.06.2023 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 53041.

На виконання умов договору № 53041 про надання послуг із забезпечення перетікання реактивної енергії, Позивачем надавались послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, зокрема за період жовтень 2023 року квітень 2024 року загальним обсягом 31764 кВт*год на загальну суму 151910,81 грн, в т.ч.:

за жовтень 2023 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 3 883 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

за листопад 2023 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 4 210 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

за грудень 2023 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 4 707 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

за січень 2024 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 5 797 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

за лютий 2024 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 4 215 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

за березень 2024 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 4 796 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

за квітень 2024 року Позивачем забезпечено перетікання реактивної енергії обсягом 4 156 кВт*г, що зафіксовано звітом про витрати електроенергії, актом приймання передачі про надання послуг з розподілу електричної енергії, розрахунком нарахувань реактивної електроенергії.

Відповідно до п. 7 Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, що є додатком до Договору № 53041 про надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, Відповідач належним чином повідомлений про виниклі зобов`язання шляхом надання останньому рахунків на оплату послуги за перетікання реактивної електроенергії, актів звіряння взаємних розрахунків та відповідних актів приймання передачі.

Однак, як вбачається з матеріалів справи відповідачем в порушення умов договору не здійснювалась оплата вартості за перетікання реактивної електричної енергії.

Як свідчать матеріали справи, на виконання умов договору Позивачем складалися та направлялися на адерсу відповідача засобами поштового зв`язку щомісячні акти надання послуг з розподілу електричної енергії, акти з надання послуг з розподілу електричної енергії та рахунки на оплату цих послуг.

Таким чином, заборгованість Відповідача за період жовтень 2023 року квітень 2024 року з оплати послуг із забезпечення перетікань реактивної електроенергії, станом на 01.05.2024, складає 151 910, 81 грн.

Обставини щодо стягнення заборгованості за договором № 53041 в розмірі 816909,32 грн, з яких:

664998,51 грн - заборгованість з оплати наданих послуг з розподілу електричної енергії за листопад 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041;

151910,81 грн - заборгованість з оплати наданих послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за жовтень 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041, стали підставами для звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з вимогами ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

За змістом ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

За умовами ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

В даному випадку, як вже зазанчалося, відповідач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що діє з 01.01.2019 на умовах договору про постачання електричної енергії № 53041.

Згідно із п. 2.1. наведеного договору, оператор системи надає споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі.

У відповідності до п. 5.3. договору тариф (ціна) на послугу з розподілу електричної енергії та терміни оплати послуги зазначаються в додатку 4 «Порядок розрахунків».

Відповідно до п. 5.4. договору Споживач оплачує послугу з розподілу Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання Споживач забезпечує оплату послуги з розподілу , або купує електричну енергію для власного споживання за двостороннім договором та на організованих сегментах ринку. Постачальник оплачує послугу з розподілу Оператору системи якщо згідно з умовами договору про постачання оплату послуги з розподілу забезпечує постачальник.

Відповідно до Додатку № 4 до Договору «Порядок розрахунків», що опублікований на офіційному сайті АТ «Харківобленерго» (https://oblenergo.kharkov.ua) та на що посилається позивач, розрахунковим періодом є календарний місяць та встановлюється з 01 числа місяця до такого ж числа наступного місяця (п. 1 Додатку № 4).

Оплата послуги з розподілу електричної енергії здійснюється Споживачем у формі попередньої оплати визначеної на основі фактичного обсягу розподіленої електричної енергії за відповідний попередній розрахунковий період (п. 3 Додатку № 4).

У відповідності до п. 7 Додатку № 4 до Договору рахунки за послуги з розподілу електричної енергії та із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику Споживача (п. 6 цього додатку) Оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах Оператора системи розподілу. В разі неотримання Споживачем рахунків Оператор системи розподілу направляє рахунки Споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими Споживачем з дня їх відправлення.

У даному випадку, матеріалами справи підтверджується факт належного виконання позивачем умов укладеного між сторонами договору щодо надання відповідачу послуг з розподілу (передачі) електричної енергії за листопад 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041 та факт порушення відповідачем умов договору щодо своєчасної та повної оплати наданих послуг.

Борг відповідача перед позивачем щодо наданих за листопад 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041 становить 664998,51 грн.

В матеріалах справи наявні докази направлення позивачем на адресу відповідача засобами поштового зв`язку актів приймання-передачі послуг з розподілу електричної енергії та відповідних рахунків на оплату цих послуг. На підставі до п. 7 додатку № 4 до договору, зазначені акти та рахунки вважаються врученими останньому

Оскільки відповідач не надав суду доказів сплати існуючої заборгованості, суд за наслідками розгляду справи приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення заборгованості за послуги з розподілу електричної енергії за договором № 53041 в сумі664998,51 грн

Також, позивачем заявлено до стягнення заборгованості за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за договором № 53041. З цього приводу суд зазначає таке.

Відповідно до п. 1.1. Додатку № 10 від 01.06.2023 року до Договору № 53041, оператор системи надає послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії до електроустановок споживачів, що експлуатують електромагнітно незбалансовані установки з неефективним співвідношенням активної і реактивної потужності, а споживач вживає вичерпних технологічних заходів щодо компенсації перетікань реактивної електричної енергії у своїх електричних мережах та/або здійснює оплату оператору системи за перетікання реактивної електричної енергії згідно з умовами цього Договору та додатками до нього, що є його невід`ємними частинами.

У відповідності до п. 2.2. цього Додатку № 10 до Договору № 53041 споживач зобов`язується здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії згідно з Порядком розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії, який є додатками до цього Договору.

Відповідно до п. 7 Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії надаються уповноваженому представнику споживача оператором системи розподілу протягом 5 робочих днів від дня закінчення розрахункового періоду у відповідних структурних підрозділах оператора системи розподілу.

В разі неотримання споживачем рахунків оператор системи розподілу направляє рахунки споживачу поштовим зв`язком. У такому разі рахунки вважаються отриманими споживачем з дня їх відправлення.

Рахунки за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії мають бути оплачені протягом 5 робочих днів від отримання рахунка споживачем.

В матеріалах справи наявні докази надання позивачем відповідачу послуг із забезпечення перетікання реактивної енергії, Позивачем надавались послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, зокрема за період жовтень 2023 року квітень 2024 року загальним обсягом 31764 кВт*год на загальну суму 151910,81 грн.

Також в матеріалах справи містяться докази направлення позивачем відповідачу рахунків за перетікання реактивної електроенергії за період за жовтень 2023 року квітень 2024 року за договором № 53041 на загальну суму 151910,81 грн. Зазначені рахунки були скеровані відповідачу засобами поштового зв`язку, відповідно до п. 7 Порядку розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії рахунки вважаються отриманими. Як зазначено позивачем та не спростовано відповідачем, останній не сплатив означену заборгованість.

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості за послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії в розмірі 151910,81 грн за Договором також підлягають задоволенню в повному обсязі.

З урахуванням вимог ст. 123, 126, 129 ГПК України, за наслідками розгляду справи з відповідача на користь позивача також підлягає стягненню судовий збір в сумі 12253,64 грн.

Керуючись ст. ст. 73-74, 76-80, 123, 126, 129, 232-233, 237-238, 244 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Клінічний санаторій "Курорт Березівські мінеральні води" Приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (адреса: 62363, Харківська обл., Харківський р.-н, с. Березівське; код ЄДРПОУ 02648432) на користь Акціонерного товариства "Харківобленерго" (адреса: 61037, м. Харків, вул. Георгія Тарасенка, буд. 149; код ЄДРПОУ: 00131954):

664998,51 грн - заборгованість з оплати наданих послуг з розподілу електричної енергії за листопад 2023 року - квітень 2024 року за договором № 53041;

151910,81 грн - заборгованість з оплати наданих послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії за жовтень 2023 року - квітень 2024 року за договором № 53041;

12253,64 грн - судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано в строки та в порядку визначеному ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.

СуддяО.І. Байбак

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення26.07.2024
Оприлюднено29.07.2024
Номер документу120634628
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —922/2018/24

Рішення від 26.07.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

Ухвала від 12.06.2024

Господарське

Господарський суд Харківської області

Байбак О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні