Рішення
від 31.07.2024 по справі 594/1119/24
БОРЩІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 594/1119/24

Провадження №2/594/51/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2024 року

м.Борщів

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Чир П.В., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Борщівська державна нотаріальна контора, про встановлення факту спільного проживання однією сім`єю,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою в якій просить встановити факт її спільного проживання однією сім`єю із ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 77 років в с.Бурдяківці Чортківського району у період з 01.01.2000 року по 20.12.2006 року, на час відкриття спадщини.

Проте, заява ОСОБА_1 підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до ч. 3ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.

Статтями 175, 177 ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.

Частиною. 3 ст. 42 ЦПК України визначено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Згідно з ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов`язки. Участь у справі цих осіб зумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб`єктивні права та обов`язки мають юридичний зв`язок із суб`єктивними правами і обов`язками заявників.

У п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вказується, що для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, які мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, зокрема з`ясувати, які фізичні особи чи організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявнику та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.

Залежно від мети встановлення фактів заінтересованими особами в цих справах можуть бути, наприклад, відділи соціального захисту населення - у справах про встановлення факту перебування на утриманні особи, яка померла, для призначення пенсії заявникові; інші спадкоємці - у справах про встановлення факту прийняття спадщини; органи внутрішніх справ - у справах про встановлення факту родинних відносин для вирішення питання про належність до громадянства.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до ст. 1 Закону України «Про нотаріат», нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов`язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

Виходячи з контексту ст.9 Закону нотаріус не може мати спільних інтересів з особами, які звернулися до нього за вчиненням нотаріальної дії.

У справах про спадкування нотаріуси не є заінтересованими особами і не повинні залучатися до участі у справі (відповідно до п. 18постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 р. № 7Про судову практику у справах про спадкування).

При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем знаходження спадкового майна.

Заявницею зазначено заінтересованою особою по справі Борщівську державну нотаріальну контору. Метою встановлення факту проживання однією сім`єю зазначено необхідність реалізації спадкових прав після смерті ОСОБА_2 .

Відтак заінтересованими особами у даній справі, які мають юридичну заінтересованість у прийнятому судом рішенні, є інші спадкоємці після смерті ОСОБА_2 , а за відсутності такихвідповідна територіальна громада в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем знаходження спадкового майна.

Однак у заяві такі особи в якості учасників справи не зазначені.

Згідно з вимогами ч.1ст. 185 ЦПК Українисуддя, встановивши, що заяву подано без додержання вимог викладених у ст.ст.175і177цьогоКодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення позивачу ухвали.

Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини, вважаю, що заяву слід залишити без руху і надати заявнику строк десять днів з дня вручення ухвали суду, для усунення недоліків.

При цьому, суд роз`яснює, що у випадку невиконання вимог суду у встановлений строк, заява буде вважатися неподаною та буде повернута заявнику.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 175,177,185,293,294,315 318, ЦПК України, суддя-

ПОСТАНОВИВ:

Заяву ОСОБА_1 ,заінтересована особаБорщівська державнанотаріальна конторапро встановленняфакту спільногопроживання однієюсім`єю - залишити без руху і надати заявнику строк до десяти днів з дня вручення ухвали суду, для усунення недоліків.

У випадку виконання заявником вищевказаних вимог ухвалиу визначений термін, заява буде вважатись поданою у день первісного подання її до суду, інакше заява вважається неподаною та повертається заявнику.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Чир П.В

СудБорщівський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення31.07.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120738737
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —594/1119/24

Рішення від 18.10.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

Ухвала від 19.09.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

Ухвала від 27.08.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

Ухвала від 08.08.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

Рішення від 31.07.2024

Цивільне

Борщівський районний суд Тернопільської області

Чир П. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні