Рішення
від 26.07.2024 по справі 920/548/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

26.07.2024м. СумиСправа № 920/548/24

Господарський суд Сумської області у складі судді Жерьобкіної Є.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників за наявними матеріалами справу № 920/548/24

за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Агроресурс-А (25014, м. Кропивницький, вул. Перша Виставкова, буд. 29М, код ЄДРПОУ 39374096)

до відповідачів 1) Фермерського господарства Демяненко І.О. (42535, Сумська область, Липоводолинський район, с. Підставки, вул. Миру, буд. 2, код ЄДРПОУ 39746223)

2) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

3) ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 )

про стягнення 172454 грн 86 коп.

1. Короткий зміст позовних вимог, заперечень проти позову та хід розгляду справи.

1.1. 08.05.2024 позивач звернувся з позовом до суду, в якому просить стягнути з відповідачів солідарно на свою користь заборгованість на загальну суму 172454 грн 86 коп., в тому числі: 111093 грн 55 коп. борг за отриманий та неоплачений товар, 18070 грн 30 коп. пеня, 22218 грн 71 коп. штраф, 21072 грн 30 коп. 36% річних.

1.2. Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08.05.2024, справу призначено до розгляду судді Жерьобкіній Є.А.

1.3. Згідно ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцем проживання фізичної особи, яка не є підприємцем, визнається зареєстроване у встановленому законом порядку місце її проживання або перебування.

1.4. Згідно із частиною шостою статті 176 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п`яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.

1.5. 13.05.2024 Господарським судом Сумської області надіслано запити до Центру надання адміністративних послуг у місті Суми про надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичних осіб ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 ).

1.6. Центр надання адміністративних послуг у місті Суми надіслав до суду електронною поштою інформацію на запит № 14.03-08/295342 від 15.05.2024, відповідно до якої ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . Щодо ОСОБА_1 відповідь, станом на 22.05.2024, не надійшла.

1.7. Відповідно до ч. 8 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного демографічного реєстру.

На виконання вимог ч. 8 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд Сумської області здійснив запит до Єдиного державного демографічного реєстру та отримав відповідь № 603706 від 22.05.2024, згідно якої встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 .

1.8. Ухвалою від 27.05.2024 Господарський суд Сумської області прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/548/24, суд визначив, що справа підлягає розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами. Надав відповідачам п`ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (ч. 7 ст. 252 ГПК України). Позивачу надав семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України. Відповідачам надав семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення відповідно до ст. 167 ГПК України. Заяви, клопотання і заперечення подаються сторонами в письмовій формі.

1.9. Відповідачі відзивів на позовну заяву не подали, у порядку ст. 165 ГПК України. Копія ухвали про відкриття провадження у цій справі була направлена та доставлена першому відповідачу ФГ «Демяненко І.О.» в його електронний кабінет 27.05.2024, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа.

Копії ухвал про відкриття провадження у цій справі були направлені другому та третьому відповідачам за адресами їх реєстрації (проживання) 27.05.2024.

05.06.2024 поштові відправлення, направлені другому та третьому відповідачам, повернуто на адресу суду з відмітками на поштових конвертах «адресат відсутній за вказаною адресою».

23.07.2024 суд повторно направив копії ухвал про відкриття провадження у цій справі за адресами реєстрації (проживання) другого та третього відповідачів.

1.10. За приписами ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.

2. Фактичні обставини справи, встановлені судом.

2.1. 11.05.2023 між ТОВ «Агроресурс-А» та ФГ «Демяненко І.О.» (надалі - Покупець) укладено договір поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023 (надалі Договір № 6263).

Даний Договір спрямований на забезпечення Продавцем Покупця посівним матеріалом, засобами захисту рослин, добривами для сільськогосподарського сезону, а також на надання супутніх послуг, пов`язаних із вирощуванням врожаю, і є змішаним договором, що об`єднує договори поставки та надання послуг. Відповідно до умов Договору, Продавець зобов`язується поставляти, а Покупець приймати та оплачувати вартість сільськогосподарських товарів та супутніх послуг (надалі - Товари). Кількість, одиниці виміру, асортимент, упаковка Товару визначаються Специфікаціями, та/або накладними та/або ахунками-факгурами, що є невід`ємною частиною цього Договору (1.1. - 1.3. Договору).

2.2. Орієнтовні ціни на Товар та/або надані Послуги визначаються у Специфікаціях. Сторони встановлюють вартість (ціну) Товару в гривнях та відповідний еквівалент у доларах США чи Євро. Фактичні ціни на поставлений Товар та загальна вартість вказуються у видаткових накладних на поставку Товарів Покупцю та/або рахунках-фактурах. Ціна товару включає вартість тари, пакування й маркування а також податок на додану вартість, що нараховується/ не нараховується згідно з законодавством України. Ціну (вартість) Договору складає загальна вартість фактично поставленого Продавцем Товару згідно з цим Договором та/або наданих послуг (п. 2.1. Договору).

2.3. Сторони домовились, що вказані у підписаних Сторонами Специфікаціях ціни в гривнях та загальна сума договору не є фіксованими і можуть бути відкориговані Продавцем в залежності від зміни комерційного курсу гривні до іноземної валюти. Процедуру коригування ціни Товару Продавцем у порядку, передбаченому даним пунктом Договору, Сторони домовились вважати погодженою на увесь час чинності цього Договору та не вважати таке коригування односторонньою зміною умов Договору, що потребує окремого погодження Сторін. У зв`язку з тим, що Товар придбаний Продавцем за цінами, визначеними у доларах США/Євро, незмінною фіксованою величиною залишається сума еквіваленту загальної Ціни Договору доларах США чи Євро, враховуючи ПДВ (п. 2.2. Договору).

2.4. Покупець зобов`язується перерахувати грошові кошти за Товар на поточний рахунок Продавця в національній валюті України (гривні) у строки та розмірі, визначені в Специфікаціях до Договору. Обов`язок вважається виконаним з моменту зарахування грошових коштів на рахунок Продавця. Оплата Товару здійснюється на основі рахунку-фактури, виданого Продавцем. Строк дії рахунку-фактури - 1 календарний день. У випадку, якщо Покупець не здійснив оплату у цей строк, він зобов`язаний отримати новий рахунок фактуру у Продавця. У випадку невиконання Покупцем даної умови, оплата, здійснена Покупцем, зараховується відповідно до положень розділу 2 даного Договору. Товар, поставлений тільки згідно накладних, без підписання Специфікацій, підлягає повній оплаті Покупцем до моменту поставки, або протягом 2 днів з моменту поставки Товару Продавцем. (п. 3.1.-3.3. Договору).

2.5. Право власності на Товар переходить від Продавця до Покупця з моменту підписання товаросупровідних документів (видаткова накладна/ акт прийому-передачі), або у момент передачі Товару перевізнику для доставки Покупцю (п. 4.5. Договору).

2.6. Крім відповідальності, встановленої п. 8.1. даного договору Покупець за несвоєчасну оплату Товару сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми боргу за кожний день прострочення, а також, у разі прострочення до 7 днів, штраф у розмірі 5% (п`яти) процентів від суми несплаченого боргу, від 8 до 14 днів - 10 (десяти) процентів від суми несплаченого боргу, та на строк, більший 14 днів, - 20 (двадцять) процентів від суми несплаченого боргу (п. 8.5. Договору).

2.7. В разі невиконання Покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого Товару та наданих послуг Покупець, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, сплачує на користь Продавця крім суми заборгованості 36% річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідною Специфікацією та/або додатковою(ими) угодою(ами) до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати (п. 8.7. Договору).

2.8. Сторони домовились про те, що стягнення штрафних санкцій (пені, штрафу, процентів) за даним Договором відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, не обмежується строком нарахування та припиняється в день виконання стороною зобов`язання, а строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій, у відповідності до ст. 259 Цивільного кодексу України, продовжується до 3 (трьох) років (п. 8.8. Договору).

2.9. Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до моменту виконання сторонами своїх зобов`язань. Зміни до Цього Договору можуть бути внесені за взаємною угодою Сторін шляхом підписання додаткової угоди (п. 10.7. Договору).

2.10. За Специфікацією № 1 від 11.05.2023 здійснюється поставка Товару (насіння соняшника СИ купава укр. 150к Круїзер) на суму 3353,76 дол. США, еквівалент в гривні, на момент підписання Специфікації №1, становив 123988,59 грн.

Строки та умови оплати:

20% від суми Специфікації - що складає в гривні 24797,72 грн. оплатити в строк до 12.05.2023;

80% від суми Специфікації - що складає в гривні 99190,87 грн. оплатити в строк до 11.10.2023.

Оплата здійснюється шляхом перерахування Покупцем грошових коштів на розрахунковий рахунок Покупця на основі рахунків-фактур, виданих Продавцем.

Сторони розуміють та погоджуються, що вартість товару, що зазначена в даній специфікації в гривні, не є остаточною та підлягає коригуванню. При настанні умов передбачених п. 2.2. Договору, Продавець може без додаткового погодження з Покупцем перерахувати вартість даної Специфікації у порядку визначеному п. 2.3., п. 2.4., 2.5., 2.6. договору. Поставка(передача) товару здійснюється Продавцем у строк до настання граничного терміну поставки, вказаного у пункті 1 цієї Специфікації, відповідно до Правил ICC з використанням термінів для внутрішньої та міжнародної торгівлі «ІНК0ТЕРМС 2010» на умовах DAP за адресою: 42535, Сумська обл., Липоводолинський р-н, с. Підставки, вул. Миру, буд. 2.

2.11. 11.05.2023 Між ОСОБА_1 (Поручитель), Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроресурс-А» (Кредитор) та ФГ «Демяненко І.О.» (Боржник) укладено Договір поруки №6263/23/П/ПРЖВ-юр2/ДП, відповідно до умов якого Поручитель поручається перед Кредитором за виконання/належне виконання Боржником, взятих на себе зобов`язань, що витікають з Основного договору - Договору поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023. Поручитель відповідає перед Кредитором у повному обсязі. Поручитель повинен виконати Зобов`язання в тому ж порядку, який встановлено для Боржника Основним договором. Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, що означає нічим не обумовлене і абсолютне право Кредитора вимагати виконання Зобов`язання, вказаного у п.1.1. цього Договору повністю (чи у будь-якій його частині) як від Боржника та Поручителя разом, так і від кожного окремо. Відповідальність Поручителя виникає як у випадку невиконання/неналежного виконання Боржником будь-якої частини зобов`язання, так і при невиконанні Боржником Зобов`язання в цілому. Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання Зобов`язання у повному об`ємі всім належним йому на праві власності майном та грошовими коштами. Порука у повному обсязі поширюється на зобов`язання Боржника із врахуванням Основного Договору, а також змін та/або доповнень до нього з моменту набрання ними чинності.

Кредитор набуває право вимагати від Поручителя виконання Зобов`язання, що витікає із Основного договору при умові, якщо в установлений Основним договором строк виконання Боржником Зобов`язання в цілому чи в будь-якій його частині не будуть виконані. У разі порушення зобов`язання Боржником, Кредитор має право, на власний вибір, направити Поручителю письмову вимогу виконати зобов`язання (або певну його частину) або повідомлення про невиконання Боржником зобов`язання або пред`явити до Поручителя позов. Поручитель зобов`язаний виконати - вимогу (позовні вимоги) або задовольнити повідомлення Кредитора згідно умов, що передбачені Основним договором. Поручитель зобов`язаний виконати взяті на себе зобов`язання по цьому Договору, не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання повідомлення від Кредитора про невиконання Боржником Зобов`язання (його частини) і необхідності їх виконання Поручителем. У повідомленні повинно бути визначено розмір невиконаного Боржником Зобов`язання (його частини), а також розрахунок суми штрафних санкцій, в разі їх наявності, що необхідно сплатити. При цьому, невиконане Боржником Зобов`язання (його частина), в тому числі сплата суми штрафних санкцій буде вважатись виконаним належним чином з моменту зарахування на рахунок Кредитора необхідної суми грошових коштів в рахунок погашення Зобов`язання (його частини) Боржника, яка буде визначена на день фактичного погашення Зобов`язання (його частини) і може бути відмінною від суми, вказаної у повідомленні, з чим Поручитель згоден.

2.12. 11.05.2023 між ОСОБА_2 (Поручитель), Товариством з обмеженою відповідальністю «Агроресурс-А» (кредитор) та ФГ «Демяненко І.О.» (боржник) укладено Договір поруки №6263/23/П/ПРЖВ-юр1/ДП, відповідно до умов якого Поручитель поручається перед Кредитором за виконання/ належне виконання Боржником, взятих на себе зобов`язань, що витікають з Основного договору. Поручитель відповідає перед Кредитором у повному обсязі. Поручитель повинен виконати Зобов`язання в тому ж порядку, який встановлено для Боржника Основним договором. Боржник і Поручитель відповідають перед Кредитором як солідарні боржники, що означає нічим не обумовлене і абсолютне право Кредитора вимагати виконання Зобов`язання, вказаного у п.1.1. цього Договору повністю (чи у будь-якій його частині) як від Боржника та Поручителя разом, так і від кожного окремо. Відповідальність Поручителя виникає як у випадку невиконання/неналежного виконання Боржником будь-якої частини зобов`язання, так і при невиконанні Боржником Зобов`язання в цілому. Поручитель відповідає перед Кредитором за виконання Зобов`язання у повному об`ємі всім належним йому на праві власності майном та грошовими коштами. Порука у повному обсязі поширюється на зобов`язання Боржника із врахуванням Основного Договору, а також змін та/або доповнень до нього з моменту набрання ними чинності.

Кредитор набуває право вимагати від Поручителя виконання Зобов`язання, що витікає із Основного договору при умові, якщо в установлений Основним договором строк виконання Боржником Зобов`язання в цілому чи в будь-якій його частині не будуть виконані. У разі порушення зобов`язання Боржником, Кредитор має право, на власний вибір, направити Поручителю письмову вимогу виконати зобов`язання (або певну його частину) або повідомлення про невиконання Боржником зобов`язання або пред`явити до Поручителя позов. Поручитель зобов`язаний виконати - вимогу (позовні вимоги) або задовольнити повідомлення Кредитора згідно умов, що передбачені Основним договором. Поручитель зобов`язаний виконати взяті на себе зобов`язання по цьому Договору, не пізніше 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання повідомлення від Кредитора про невиконання Боржником Зобов`язання (його частини) і необхідності їх виконання Поручителем. У повідомленні повинно бути визначено розмір невиконаного Боржником Зобов`язання (його частини), а також розрахунок суми штрафних санкцій, в разі їх наявності, що необхідно сплатити. При цьому, невиконане Боржником Зобов`язання (його частина), в тому числі сплата суми штрафних санкцій буде вважатись виконаним належним чином з моменту зарахування на рахунок Кредитора необхідної суми грошових коштів в рахунок погашення Зобов`язання (його частини) Боржника, яка буде визначена на день фактичного погашення Зобов`язання (його частини) і може бути відмінною від суми, вказаної у повідомленні, з чим Поручитель згоден.

2.13. Товар на суму 123988,59 грн. Покупцем отримано 15.05.2023, що підтверджується видатковою накладною №/05/01989 від 15.05.2023, що підписана повноважними представниками обох Сторін Договору і скріплена печатками.

2.14. На виконання вказаного договору, покупцем (першим відповідачем) здійснено платіж 12.05.2023 року - 24 797,92 грн., згідно рахунку фактури від 11.05.2023, що підтверджено Випискою по рахунку від 12.05.2023.

2.15. 28.12.2023 року Сторонами складено акт перегляду ціни по Специфікації №1 до Договору поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023, у зв`язку з чим вартість Товару за Специфікацією № 1 в гривні збільшилась на 11902,88 грн.

Розмір заборгованості за Специфікацією № 1 від 11.05.2023 до Договору № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023, без урахування курсової різниці, становить 111093,55 грн. (123 988,59 грн. (сума Специфікації в грн. на момент її підписання)- 24797,92 грн.(оплата) + 11902,88 грн. (донараховано за актом перегляду ціни по Специфікації).

2.16. Листом №121 від 27.12.23 ФГ «Демяненко І.О.» повідомило ТОВ «Агроресурс-А» про погашення заборгованості за договором поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023 в строк до 31.03.2024, у зв`язку зі складним фінансовим становищем.

Станом на 29.04.2024, заборгованість не погашена.

2.17. У зв`язку з порушенням умов договору щодо повної оплати отриманого товару, позивач нарахував пеню в розмірі 18070 грн 30 коп., за період з 12.10.2023 до 29.04.2024; штраф у розмірі 20% від суми несплаченого боргу 111093,55 грн. на суму 22 218,71 грн.; 21072 грн 30 коп. 36% річних.

Таким чином, позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів 172454 грн 86 коп., з яких: 111093 грн 55 коп. боргу, 18070 грн 30 коп. пені, 22218 грн 71 коп. штрафу, 21072 грн 30 коп. 36% річних.

3. Мотиви, якими керувався суд, застосоване ним законодавство та висновки за наслідками розгляду справи.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори.

Статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Статтею 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно зі ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до приписів ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін), якщо строк (термін), виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, а боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги.

Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Згідно з частиною першою статті 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Відповідно до статті 553 Цивільного кодексу України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Відповідно до статті 541 Цивільного кодексу України, солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.

Згідно статті 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.

Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо.

Згідно ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно статтей 76 - 79 Господарського процесуального кодексу України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів. Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Суд встановив, що 11.05.2023 між ТОВ «Агроресурс-А» та ФГ «Демяненко І.О.» укладено договір поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023.

За Специфікацією № 1 від 11.05.2023 здійснюється поставка Товару (насіння соняшника СИ купава укр. 150к Круїзер) на суму 3353,76 дол. США, еквівалент в гривні, на момент підписання Специфікації №1, становив 123988,59 грн.

Строки та умови оплати:

20% від суми Специфікації - що складає в гривні 24797,72 грн. оплатити в строк до 12.05.2023;

80% від суми Специфікації - що складає в гривні 99190,87 грн. оплатити в строк до 11.10.2023.

Наявними у справі доказами підтверджено, що Товар на суму 123988,59 грн. Покупцем (відповідач 1) отримано 15.05.2023, згідно видаткової накладної №/05/01989 від 15.05.2023, підписаної повноважними представниками обох Сторін Договору і скріпленої печатками.

Покупцем (відповідач 1) проведено платіж 12.05.2023 на суму 24797,92 грн., згідно рахунку фактури від 11.05.2023, що підтверджено Випискою по рахунку від 12.05.2023.

28.12.2023 року Сторонами складено акт перегляду ціни по Специфікації №1 до Договору поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023, у зв`язку з чим вартість Товару за Специфікацією № 1 в гривні збільшилась на 11902,88 грн.

Таким чином, розмір заборгованості за Специфікацією № 1 від 11.05.2023 до Договору № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023 становить 111093,55 грн. (123 988,59 грн. (сума Специфікації в грн. на момент її підписання) - 24797,92 грн.(оплата) + 11902,88 грн. (донараховано за актом перегляду ціни по Специфікації).

Суд встановив, що листом № 121 від 27.12.23 ФГ «Демяненко І.О.» повідомило ТОВ «Агроресурс-А» про зобов`язання погасити заборгованість за договором поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023 в строк до 31.03.2024, у зв`язку зі складним фінансовим становищем.

Відповідач 1 заперечень проти позову суду не подав, матеріали справи не містять доказів сплати боргу, доказів на спростування його наявності.

Таким чином, порушуючи передбачені договором умови, відповідач 1 взяті зобов`язання щодо своєчасної повної оплати за отриманий товар не виконав та заборгованість в розмірі 111093,55 грн. не погасив.

Суд встановив, що 11.05.2023 між ОСОБА_1 (Поручитель), ТОВ «Агроресурс-А» (кредитор) та ФГ «Демяненко І.О.» (боржник) укладено Договір поруки №6263/23/П/ПРЖВ-юр2/ДП, предметом якого є зобов`язання поручителя перед кредитором в повному обсязі солідарно відповідати за виконання боржником своїх зобов`язань, які випливають з Договору поставки №6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023.

11.05.2023 між ОСОБА_2 (Поручитель), ТОВ «Агроресурс-А» (кредитор) та ФГ «Демяненко І.О.» (боржник) укладено Договір поруки № 6263/23/П/ПРЖВ-юр1/ДП, предметом якого є зобов`язання поручителя перед кредитором в повному обсязі солідарно відповідати за виконання боржником своїх зобов`язань, які випливають з Договору поставки № 6263/23/П/ПРЖВ від 11.05.2023.

Враховуючи встановлений судом факт неналежного невиконання відповідачем 1 зобов`язань за договором поставки щодо повної оплати товару, факт невиконання відповідачами 2 та 3 зобов`язань за договорами поруки в частині погашення заборгованості відповідача 1 за договором поставки, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги шляхом стягнення солідарно з відповідачів основної суми боргу за поставлений товар в розмірі 111093,55 грн.

Суд встановив, що позивачем, у зв`язку з порушенням відповідачем 1 умов договору щодо своєчасної оплати товару, нараховано пеню в розмірі 18070 грн 30 коп., за період з 12.10.2023 до 29.04.2024; штраф у розмірі 20% від суми несплаченого боргу 111093,55 грн. на суму 22218,71 грн.; 21072 грн 30 коп. 36% річних.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання, зокрема, може забезпечуватися неустойкою.

Згідно ст. 230, 231 Господарського кодексу України, штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.

Згідно ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань» розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Пунктом 8.5 Договору передбачено, що в разі невиконання Покупцем договірних зобов`язань, щодо оплати за отриманий Товар, останній несе відповідальність у вигляді пені у розмірі подвійної облікової ставки від суми боргу за кожен день прострочення.

Сторони домовились про те, що стягнення штрафних санкцій (пені, штрафу, процентів) за даним Договором відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, не обмежується строком нарахування та припиняється в день виконання стороною зобов`язання (п. 8.8. Договору).

Відповідно до розрахунку позивача, за несвоєчасну оплату товару, відповідачу нарахована пеня в загальному розмірі 18070,30 грн., з яких:

на суму боргу 99190,87 грн., за період з 12.10.2023 до 28.12.2023, в розмірі 7033,04 грн.;

на суму боргу 111093,55 грн., за період з 29.12.2023 до 29.04.2024, в розмірі 11037,26 грн.

Перевіривши за допомогою Юридичного калькулятора розрахунок позивача, суд визнав його арифметично невірним, оскільки вірна сума боргу, станом на 12.10.2023, складає 99190,67 грн. (123988,59 грн. - 24797,92 грн.), в той час як позивач вказав 99190,87 грн. та на вказану суму нарахував пеню.

За період з 12.10.2023 до 28.12.2023, пеня на суму боргу 99190,67 грн. складає 7033,03 грн. та загальний розмір пені складає 7033,03 грн. +11037,26 грн. = 18070,29 грн. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідачів пені в розмірі 18070,29 грн.

Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

В разі невиконання Покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого Товару та наданих послуг Покупець, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, сплачує на користь Продавця крім суми заборгованості 36% річних, якщо інший розмір річних не встановлено відповідною Специфікацією та/або додатковою(ими) угодою(ами) до Договору. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати (п. 8.7. Договору).

Згідно наданого позивачем розрахунку, за прострочення оплати товару, відповідачу нараховані 36% річних в розмірі 21072,30 грн., з яких:

на суму боргу 99190,87 грн., за період з 12.10.2023 до 28.12.2023, в розмірі 7630,90 грн.;

на суму боргу 111093,55 грн., за період з 29.12.2023 до 29.04.2024, в розмірі 13441,40 грн.

Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем 1 зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати товару, перевіривши за допомогою Юридичного калькулятора розрахунок позивача, суд визнав його арифметично невірним, оскільки вірна сума боргу, станом на 12.10.2023, складає 99190,67 грн. (123988,59 грн. - 24797,92 грн.), в той час як позивач вказав 99190,87 грн. та на вказану суму нарахував 36% річних.

За період з 12.10.2023 до 28.12.2023, 36% річних на суму боргу 99190,67 грн. складає 7630,89 грн. та загальний розмір 36% річних складає 7630,89 грн +13441,40 грн. = 21072,29 грн. Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідачів 36 % річних в розмірі 21072,29 грн.

Пунктом 8.5. Договору передбачено, що в разі прострочена плати на строк більший 14 днів, Покупець сплачує штраф у розмірі 20% від суми несплаченого боргу.

Позивач нарахував штраф у розмірі 22218,71 грн. (20% від суми несплаченого боргу 111093,55 грн.).

Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем 1 зобов`язань щодо своєчасної та повної оплати товару на строк більший 14 днів, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про стягнення 22218,71 грн. штрафу у розмірі 20% від суми несплаченого боргу.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідачів.

Керуючись ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 239, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2.Стягнути солідарно з Фермерського господарства Демяненко І.О. (42535, Сумська область, Липоводолинський район, с. Підставки, вул. Миру, буд. 2, код ЄДРПОУ 39746223), ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агроресурс-А (25014, м. Кропивницький, вул. Перша Виставкова, буд. 29М, код ЄДРПОУ 39374096) 111093 грн 55 коп. боргу, 18070 грн 29 коп. пені, 22218 грн 71 коп. штрафу, 21072 грн 29 коп. 36% річних.

3.Стягнути з Фермерського господарства Демяненко І.О. (42535, Сумська область, Липоводолинський район, с. Підставки, вул. Миру, буд. 2, код ЄДРПОУ 39746223) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агроресурс-А (25014, м. Кропивницький, вул. Перша Виставкова, буд. 29М, код ЄДРПОУ 39374096) 1009 грн 34 коп. судового збору.

4.Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агроресурс-А (25014, м. Кропивницький, вул. Перша Виставкова, буд. 29М, код ЄДРПОУ 39374096) 1009 грн 33 коп. судового збору.

5.Стягнути з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агроресурс-А (25014, м. Кропивницький, вул. Перша Виставкова, буд. 29М, код ЄДРПОУ 39374096) 1009 грн 33 коп. судового збору.

6.В іншій частині позову - відмовити.

7.Видати накази після набрання рішенням законної сили.

8.Відповідно до ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

9.Згідно з ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене та підписане суддею 31.07.2024.

СуддяЄ.А. Жерьобкіна

СудГосподарський суд Сумської області
Дата ухвалення рішення26.07.2024
Оприлюднено05.08.2024
Номер документу120739963
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —920/548/24

Рішення від 26.07.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

Ухвала від 27.05.2024

Господарське

Господарський суд Сумської області

Жерьобкіна Євгенія Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні